Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
954 dotazů
-
dedicnost cukrovky 1. typu od otce
(03.08.2021)
Dotaz
Jsem muž, diabetik 1. typu. Mám 1,5 ročního syna. Da se zjistit predispozice u mého syna na diabetes. Popřípadě kde? Václavvěk: 1 letOdpověď
Milý Václave, na stránkách portálu cukrovka.cz najdete článek věnovaný dědičnosti diabetu 1. typu. Tam je vše vysvětlené.
Zjišťování predispozic u potomků ale zatím nemá velký praktický smysl, pokud byste se neúčastnil nějaké výzkumné studie, která sleduje efekty některých opatření u osob s vysokou predispozicí či již s počátečními laboratorními projevy diabetu. Takových studií probíhá ve světě více, ale pacientům zatím žádný prokazatelný přínos nepřinášejí, jedná se skutečně o studie.
Nejsou ani známa žádná účinná preventivní opatření. Zdravá životospráva se doporučuje všem dětem, bez ohledu na to, zda jsou ve větším riziku diabetu či nikoliv.
Laboratorní sledování potomků spíše přináší rodičům stres, než že by jim to v něčem pomohlo. Možné je nechat u dítěte udělat tzv. HLA typizaci se zaměřením na lokusy, které se častěji (statisticky) pojí s diabetem 1. typu. Tyto antigeny jsou dědičné a pro lepší posouzení by pak bylo nutné nechat vyšetřit i vás i matku dítěte. Neznamená to ovšem, že pokud dítě bude mít rizikový antigen, že diabetes dostane. Jen bude riziko větší a s tím i větší vaše rozčilení.
Již probíhající autoimunitní proces, který se ale neprojevuje (ještě) diabetem, lze také sledovat podle autoprotilátek, které se mohou objevit v krvi i léta před vznikem diabetu. Rovněž ani toto vyšetření ale není dostatečné, protože protilátky se mohou objevit i u osob, které diabetem neonemocní. Teprve, když se v krvi objevuje těchto autoprotilátek více druhů, riziko výrazně stoupá.
Mohl byste se informovat o probíhajících studiích např. na pediatrické klinice v Praze Motole, kde se výzkumu preventivních opatření věnují. Mohli by vaše dítě zařadit do některé observační studie a v jejím rámci by asi podobná vyšetření prováděli. Má to význam pro budoucí léčbu, ale přímo pro vaše dítě v tomto stádiu znalostí zatím nikoliv.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mám diabetes?
(30.07.2021)
Dotaz
Dobrý den, poslední dobou mám problémy s cukrem v krvi. Nejsou to razantní hodnoty, ale po jídle mám klidně 12+ mmol/l. Stravuji se docela zdravě. Někdy mám na lačno 5.6 a jindy klidně 9. To samé po jídle někdy 13 jindy 7.. Vím, že asi záleží na tom, co sním. Nejhorší je to většinou večer. Hodně piju i chodím na malou. V noci se vzbudím žízní nebo potřebou na malou. Byla jsem u doktorky na krvi, ale všechno se zdálo v pořádku. Je to tedy už deset dni a od tě doby se to zase zhoršilo. Nevím, zda mám jít znovu, když se nic nepotvrdilo. Ale v tu dobu to nebylo takové jako teď. Ale přeci kdyby tam diabetes byl, tak by se na to v krvi nebo moči přišlo, ne? Nebo by se měl udělat i jiný test? Děkuji. Mám 48kg, ale na vašich stránkách ta možnost nebyla. Šárkavěk: 17 let výška: 168 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Šárko, existují ještě nějaké vzácnější možnosti, ale já se domnívám, že máte počáteční stádium diabetu 1. typu, který u některých osob začíná velmi pomalu, jak se postupně snižuje schopnost tvořit inzulín. Pokud opravdu máte občas glykémie na lačno až 9 a po jídle 13, tak diabetes opravdu máte. Nejčastější formou ve vašem věku a při vaší tělesné konstituci je diabetes 1. typu a bude vhodné co nejdříve zahájit léčbu. Tím se nejen předejde vzniku vážnějších zdravotních problémů, ale také se může zpomalit pokles tvorby inzulínu, což je výhodné.
Samozřejmě je nezbytné lékařské potvrzení, např. ověřením glykémie po jídle, pokud budete mít na lačno hodnotu ještě v normě, nebo stanovení glykovaného hemoglobinu, či případně provedení glykemické křivky. Doporučuji ale s tím neotálet. Mohla byste se také obrátit přímo na nejbližší diabetologickou ordinaci, možná ale ještě spadáte do dětské kategorie, tak tedy na pediatrii.
poznámka redakce k diagnostice cukrovky:
informace o diagnostických kritériích naleznete v na konci rubriky Diagnostika
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jardiance a solarium
(29.07.2021)
Dotaz
Dobrý den, je možné se opalovat v solariu při užívání léků Jardiance a Siofor? Děkuji GabraOdpověď
Milá Gabro, opalování v soláriu je něco, co lékaři málokdy přímo doporučují, snad s výjimkou některých kožních onemocnění. Nicméně to zpravidla ani nezakazují.
Zvýšené vystavení těla ultrafialovému záření zvyšuje riziko některých alergických reakcí, přičemž u některých léků se to udává častěji. U metforminu (Siofor) ani u Jardiance se ale zvýšené riziko neudává. Podle mého názoru tedy můžete do solária klidně chodit, jen tak čiňte s rozumem a nepřehánějte to. Při opalování na slunci doporučuji dostatek tekutin.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vysoký cukr nalačno
(28.07.2021)
Dotaz
Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně cukrovky. Byla jsem 2x těhotná a 2x jsem měla těhotenskou cukrovku. U první dcery se hned vytratila, ale u druhé to trvá déle (dceři byl teď rok) . Byla jsem na jaře na kontrolních testech a pořád mám zvýšenou hladinu cukru. Doktor mi dal tabulku a má se měřit každých 14 dní, jeden celý den. Zjistila jsem, že většinou mám vysoký cukr jen ráno, nalačno ( 6.0-6.4 ) ať si večer něco dám, nebo nemám tyto hodnoty. Přijde mi to dost. Přes den bych řekla, že se to už mnohem zlepšilo, po jídle mívám 6.3 ,někdy 5.7 .. podle toho co jím. Může být vysoký cukr nalačno způsobeny třeba narušeným spánkem? Nevyspalostí? Vstávám k dceři cca 2x - 3x za noc.. a může hladinu cukru ovlivnit kojení? Dceru stále ještě kojím, hlavně večer před spaním, někdy v noci a hlavně k ránu. Mám totiž ještě další problém který by s tím mohl souviset. Dělají se mi opakovaně ječná zrna. Už mi bylo párkrát sděleno, že s tím může souviset cukrovka. Tak by mě zajímalo, jestli bloudit v kruhu -> kojení = vysoký cukr= ječná zrna pořád a pořád dokola. Zvažuji že přestanu kojit, ale nerada bych to udělala úplně zbytečně. Děkuji za odpověď Ivetavěk: 31 let výška: 153 cm váha: 55 kgOdpověď
Ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku mají v průběhu života asi 30-60% riziko, že se u nich rozvine diabetes 2. typu. Toto riziko je nejvyšší prvních pět let po porodu. Hodnoty nalačno pod 7,0 mmol/l svědčí o tom, že není v pořádku metabolismus cukru, ale nejde ještě o cukrovku. Vyšší hodnoty nalačno jsou obvykle dány tím, že tělo z různých důvodů hůře reaguje na svůj vlastní inzulín. Řada diabetiků 2. typu má totiž problém s glykémií nalačno a to i když večer drží dobře režim a dietu. Je to proto, že játra si přes noc sama cukr vyrábí, protože jej tělo potřebuje a úkolem vlastního inzulínu je udržet glykémie nalačno do 5,5 mmol/l. Proto jedním z prvních projevů přicházející cukrovky je postupné zvyšování glykémie nalačno. Nevyspání, stres to mohou také ovlivňovat. Hodnoty pod 7,0 mmol/ nazýváme prediabetem, což je Váš případ. Dobrým režimem a správnou stravou lze hodnoty snížit či udržet, ale asi ve 30% stejně dochází ke vzniku cukrovky 2. typu.
Hodnoty, které měříte jsou blízké normálu, nevyžadují léčbu, neměly by tělo negativně ovlivňovat (ječná zrna). Není tedy vůbec jisté, že když přestanete kojit, tak se problémů s ječnými zrny zbavíte.
Závěrem: určitě je dobře že se snažíte v dietě, máte správnou hmotnost, snažte se pravidelně hýbat. Hodnoty glykémie je potřeba cca 1x za rok kontrolovat v laboratoři a pokud se zvýší nad 7,0 mmol/l obvykle již zahajujeme léčbu.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
cukrovka při inzulinu
(24.07.2021)
Dotaz
dobry den mam cukrovku na lacno nekdy 9 jindy min ale po 2 hodinach po jidle dobry treba 7 8 nebo i min sem spatna ze rano mama vic na lacno a jim zeleninu dodrzuji dietu Danavýška: 160 cm váha: 81 kgOdpověď
Milá Dano, předem jen mám od vás málo informací k tomu, abych vám mohl víc cíleně odpovědět. Nejspíš se ve vašem případě jedná o diabetes 2. typu a asi nejste léčena inzulínem, možná ani žádné léky neberete, to nevím.
Vaše hodnoty nejsou nijak dramatické, ale přece jen by dlouhodobě měly být lepší. Prvním krokem ke zlepšení je zpřísnění diety. Měla byste ale vědět, kolik přibližně sníte sacharidů (včetně těch, co mohou být v zelenině a ovoci) a kolik celkově spotřebujete kalorií. Pravděpodobně byste měla jejich množství ještě dále snížit a pokud možno se více pohybovat.
Jestliže toto nepomůže, jsou na místě léky. Nejprve asi metformin, v dávce 2x 1000 mg, případně ještě další léčiva, pokud to bude potřeba. Po večeři byste už, pokud možno, neměla nic jíst. Lépe poradit na dálku nemohu, ale většinou mají lidé velkou rezervu v dietních opatřeních.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mohlo by jít o začínající cukrovku ?
(23.07.2021)
Dotaz
Dobrý den, prosím o názor, 54 let, 180/90, od biopsie 2009 potvrzena IGA nefropatie, sledován ve VFN. Pravidelné kontroly každý rok. Z krve cukr stabilně max. 5 po celá léta. Poslední kontrola 3/21. Dnes 23.7. jsem si jen pro zajímavost nechal vyšetřit od kolegy v práci na lačno cukr, má takové pero a digitální mašinku na vyhodnocení. S překvapením jsem naměřil hodnotu 7.5. Co si o tom mám myslet ? Může to mít souvislost s poslední dobou pobolívání asi slinivky (pod hrudní kostí trojúhelník- mírný ale nepříjemný tlak)? děkuji za odpověď. Milanvěk: 55 let výška: 180 cm váha: 90 kgOdpověď
Milý Milane,
přeci jen jste ve věku, kdy se občasná kontrola glykémie již považuje za vhodnou. Většinou se tak děje v rámci pravidelné prohlídky, glykémie má být stanovena profesionálním laboratorním přístrojem a na lačno, ráno. V takovém případě hodnota 7,5 mmol/l již znamená diabetes, ale vyšetření je nutné ještě alespoň jednou opakovat.
Počáteční lehké formy diabetu 2. typu zpravidla nevyvolávají velké obtíže, a tak si myslím, že vaše pobolívání v břišní krajině s vaší zvýšenou glykémii nejspíš nesouvisí. Přesto takto na dálku případné jiné onemocnění pankreatu nelze vyloučit, a tak pokud to bude trvat, nezávisle na vašich glykémiích byste se měl dát vyšetřit, například ultrazvukem.
IgA nefropatie je onemocnění, které nesouvisí s diabetem. Důležité ale je, že někdy se v léčbě používají také takzvané kortikoidy, které mohou přispívat ke vzniku diabetu 2. typu. Nejčastěji používaným lékem je Prednison. Vy ovšem neuvádíte, zda jste pro toto onemocnění nějak léčen, či byl léčen v minulosti.
Nyní vám tedy navrhuji: dodržujte normální zdravou dietu bez nadbytku sacharidů a bez zbytečného volného cukru. Příležitostně si dejte zkontrolovat glykémii skutečně na lačno ráno s použitím standardního laboratorního přístroje.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
netradiční diabetes 2
(20.07.2021)
Dotaz
Dobrý den chci se zeptat jak zvládat diabetes 2, který se u mne chová přesně opačně než je běžné. Bez jídla mám vyšší hodnoty než s jídlem, při pohybu enormně stoupá a doporučená dieta také působí stav horší než lepší. Když režim dodržuji jen částečně tak jsou hodnoty lepší než když jsem to dělala úplně podle tabulek. Co s tím? Jak tedy hodnoty cukru zlepšit? Tento stav nastal po mém psychickém zhroucení. Za poslední roky jsem zhubla skoro o 30 kg které jsem kvůli tomu nabrala. Jsem epileptik s velkými záchvaty a samozřejmě se léčím na psychiatrii. U stabilizace obojího ale docházelo ke změnám léků a já jsem pokaždé nějaká kila nabrala. Stroj na analýzu ukázal že váhu na svou stavbu těla bych měla mít kolem 83 kg. Ale teď se starám o nemohoucího manžela a váha již dolů nejde a hodnoty jsou horší. Prý ze stresu a paradoxně větší fyzické zátěže. Dá se něco dělat nebo jen čekat než pomine domácí krize? Ludmilavěk: 39 let výška: 170 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Ludmilo,
když něco nefunguje tak, jak by si člověk přál, často si to člověk vysvětluje tím, že se jedná o neobvyklý případ, který se vymyká pravidlům. Dnes již víme, že diabetes 2. typu není jednotné onemocnění a že existují různé formy. V podstatě se ale vždy jedná o určitý poměr mezi citlivostí tkání vůči působení inzulínu a mezi množstvím inzulínu, který je slinivka (beta buňky) schopna produkovat. U někoho více chybí ten inzulín, u jiného zase převažuje porucha účinnosti inzulínu.
Pokud inzulín v těle chybí jen málo, existují léky, které dokáží jeho sekreci stimulovat, pokud ale chybí více nebo jsou již převážně zaniklé buňky, které by jej mohly produkovat, tak je nutné inzulín podávat injekčně.
U většiny pacientů s diabetem 2. typu ale převažuje porucha účinnosti inzulínu. Účinnost inzulínu se snižuje při obezitě a bývá snížená již i u menších případů nadváhy. Účinnost inzulínu naopak zlepšuje nejen zhubnutí, ale také zvýšení tělesné aktivity. Tyto efekty se neprojeví okamžitě, ale pokud si člověk sníženou hmotnost udrží a cvičí dostatečně a pravidelně, tak se efekt prakticky vždy dostaví, i když to trvá někdy měsíc i déle.
Mnohokrát jsem se pokoušel pacientům vysvětlit, že jejich případ není nijak neobvyklý. Jenom si málo uvědomují, že příslušná opatření neprovádějí dostatečně vytrvale a raději trvají na svém, že mají „zvláštní typ diabetu“.
Vy máte poměrně výraznou nadváhu. Já vím, jak je to těžké zhubnout, ale vaše ideální váha při diabetu 2. typu by měla být tak 70 kg či méně. Měla byste se také systematicky věnovat nějaké fyzické námaze, pokud možno zábavné a trvající alespoň 30 a 40 minut každý den. To by vám zaručeně zlepšilo kondici, cítila byste se lépe a lépe byste nesla obtíže, které vám život nachystal. Ano, máte pravdu, někoho fyzická námaha natolik vystresuje, že pak může mít dokonce vzestup glykémie, ale z dlouhodobého hlediska to funguje u všech. A vy asi berete ještě nějaké léky, které podporují chuť k jídlu a mohou zhoršovat účinky inzulínu. Jsou to asi léky důležité, takže byste je asi neměla vysazovat, ale měla byste proti jejich vedlejším účinkům bojovat dietou a cvičením.
Vím, že moje rady jsou příliš obecné a lehko se posílají po drátě do dáli, ale horší je to se podle nich řídit. Měla byste si nějak uspořádat denní režim, abyste tak nalezla více osobních radostí a uspokojení. Potom budete také příjemnější na své okolí a lépe snášet nelehké životní trampoty. Držím palce.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mám pocit, že mám cukrovku
(10.07.2021)
Dotaz
Potřebovala bych pomoct. Erikavěk: 21 let výška: 165 cm váha: 103 kgOdpověď
Milá Eriko, cukrovka má svoje příznaky a laboratorní ukazatele. O diagnostice cukrovky byste se hodně mohla dočíst na našich stránkách v rubrice DIAGNOSTIKA.
Lehká forma diabetu 2. typu se ale nemusí projevovat nijak a odhalí ji až cílené vyšetření glykémie. Jinak ale se cukrovka projevuje častým močením, žízní, někdy hubnutím a únavou.
Ve vašem věku připadá v úvahu spíše diabetes 1. typu, ale ten se projevuje většinou rychle. Lidé hodně močí, mají žízeň a hubnou. To je přivede rychle k lékaři, kde se to zjistí. Vy ale máte velkou nadváhu, tak by se mohlo jednat i o typu 2, možná jen latentní.
Abyste se uklidnila, měla byste hned navštívit obvodního lékaře a nechat si vyšetřit glykémii. Pokud by byla vyšší, určitě vám poradí, co dál.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 2. typu - profesionální řidič
(08.07.2021)
Dotaz
Jaký jídelníček by jste sestavili pro rodiče u povolání, který spí v autě cca 10 dní, má diabetes 2 typu a bere prášky a píchá si inzulín. Nemá možnost si uvařit. A jezdí převážně přes noc. Díky Janvěk: 52 let výška: 174 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Jane, řidič z povolání není příliš vhodné zaměstnání pro člověka s diabetem, zvláště pokud si píchá inzulín. Jako u všech ostatních pacientů je nutné, aby měl diabetes dobře vyrovnaný, monitoroval si glykémie, měl vyrovnanou dietu a vždy věděl, jaké je v ní množství sacharidů. Samozřejmě při glykémiích blízko normálním hodnotám existuje také riziko, že dojde k hypoglykémii, která může být při řízení vozu i nebezpečná. Proto také vzniká riziko, že si takoví řidiči raději udržují glykémii výše, což je z dlouhodobého hlediska nevhodné.
Pokud tedy někdo trvá na tom, že svoje povolání řidiče kvůli diabetu neopustí, musí na druhou stranu věnovat diabetu potřebnou péči, a to za všech okolností.
První podmínkou je sledování glykémií, a k tomu by se dnes měl používat kontinuální senzor, nejlépe takový, který pacienta sám upozorní, pokud glykémie klesají příliš nízko nebo naopak stoupají. Glykémie by si pak měl kontrolovat co nejčastěji, což ale za jízdy může být nebezpečné, i když je to akce velmi rychlá, ale přece jen se dost podobá např. telefonování a vyžaduje určitou pozornost jinam, než na vozovku.
Další důležitou věcí je pohyb. Dlouhodobé řízení není obecně nic zdravého, pokud člověk nedělá časté přestávky a alespoň na chvíli si nezacvičí. Nedostatek pohybu zhoršuje vyrovnání diabetu a vede ke tloustnutí.
Jinak by ale váš otec měl mít celkem běžnou dietu doporučovanou pacientům s diabetem. Měl by si být vědom, kolik sacharidů kdy jí, a to platí pro řidiče stejně jako pro každého jiného. Pokud je někdo pořádný, může si jídlo dopředu připravit a během zastávky jej sníst a k tomu si vzít potřebné léky včetně inzulínu. Jde jen o to skutečně si podrobnosti o dietě nastudovat, např. podle rady dietní sestry, nebo také podle jídelníčků, které najdete i na našich stránkách. Lidé pracující v noci často mají jídelní režim převrácený, ale i tak by jej měli mít pravidelný a měli by vždy vědět, co a kolik toho jedí, což se týká nejvíce obsahu sacharidů.
Nejen pro zdraví pacienta, ale také s ohledem na ostatní lidi na silnici je naprosto důležité, aby řidič - diabetik, dodržoval správně léčebný a dietní režim a byl důsledný.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
poměr tuku, cukru, bílkovin při cukrovce
(06.07.2021)
Dotaz
Jaký má být poměř tuku, bílkovin a sacharidů při stravovaní při cukrovce? Františekvěk: 58 let výška: 175 cm váha: 127 kgOdpověď
Milý Františku, doporučený poměr bílkovin, tuků a sacharidů platí zejména pro osoby, které mají stabilní doporučenou hmotnost nebo blízko kolem ní. Hodně také záleží, o jaké konkrétní bílkoviny, sacharidy a tuky se jedná.
Doporučený poměr je přibližně 30-30-40 nebo 30-25-45 pro bílkoviny, tuky a sacharidy. Jedná se o čísla vyjadřující jejich kalorickou hodnotu. Tedy přibližně 30 % kalorií v podobě bílkovin, 25 % v podobě tuků a 45 % v podobě sacharidů.
Člověk s nadváhou by měl redukovat zejména tuky, protože jsou nejvíce kalorické. Bílkoviny se mají jíst v množství asi 1 g na 1 kg doporučené hmotnosti. Tedy pro vás asi 70 g denně. Mělo by se jednat o kvalitní bílkoviny zejména živočišného původu. Nepříliš vhodné jsou ale bílkoviny z již dříve zpracovaného masa, jako například z uzenin a párků.
Mezi tuky by naopak nemělo být příliš živočišných tuků.
Sacharidy je vhodné omezovat u osob s vysokými hodnotami glykémie. Jejich téměř úplné vynechávání je nyní moderní při některých hubnoucích dietách. Pro diabetiky to však příliš vhodné není, zejména ne, pokud jsou léčeni inzulínem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!