Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

954 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat můj problém je taký že mě bolí obě nohy mám obě nohy stuhle. Hodně těšte cítím brnění obou palcích na nohách i pod prsty míval sem pálení to už je sem tam ale nemůžu chodit mám dvě berle nohy SOU prome ťeške a dostávám do nich svalový třes hlavně po ránu který po nějaké době přestane ale při chůzi se Zase objevy chtěl bych se zeptat může se jednat o neuropatií? mám cukrovku druhého tipů nebo může se jednat o výřez ploténky? Nebo může to být tím že sem před sedmi lety prodělal borelizu kdy sem měl parezu prave tváře? Nebo oco by se mohlo jednat? Moc děkuji za vaši odpověď Alois
    věk: 39 let výška: 168 cm váha: 128 kg

    Odpověď

    Milý Aloisi, v poslední době se nahromadilo dost podobných dotazů. Osoby s velkou nadváhou a diabetem 2. typu se ptají, proč jim stoupá glykémie, proč se jim špatně chodí a proč mají brnění a bolesti v nohách. Stálo by za to prohlédnout si také naše ostatní odpovědi na našem webu.

    U každého to jistě bude trochu jinak, ale jednou společnou věcí je obezita. Vy jste navíc docela mladý a je smutné si představovat, že tohle všechno se může postupně ještě zhoršovat, pokud s tím něco neuděláte. Ono se to samozřejmě snadno řekne, protože zásoby tělesného tuku máte na mnoho měsíců, i kdybyste skoro hladověl. Ale nějak začít se musí a k tomu člověk potřebuje hlavně svoje rozhodnutí a vůli.  Je také docela možné, že pro vás by byla vhodná i tzv. bariatrická léčba, která spočívá v zákroku na zažívacím ústrojí, nejčastěji operaci žaludku. Zmenšení žaludku způsobí, že se cítíte více nasycený a pokud dodržujete lékařské doporučení, téměř jistě výrazně zhubnete, třeba o 30 kg. A to už by vaše nohy určitě pocítily a určitě by se vám také velmi spravil diabetes.

    Ve vašem případě se s největší pravděpodobností jedná o diabetickou polyneuropatie, o které se můžete mnohé na našich stránkách dočíst, např. https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu

    Poruchu ale také zhoršuje samotná obezita. Potíže máte na obou nohách, a tak je také příčina v postižených meziobratlových ploténkách málo pravděpodobná. Stejně tak prodělaná borelióza by to mohla vyvolat, ale diabetická neuropatie je mnohem více nasnadě. Pokud byste pozoroval výrazné bolesti v lýtkách či ve stehnech, které se objevují vysloveně při tělesné námaze, připadalo by také v úvahu postižení velkých tepen na nohách.

    Na prvním místě vám tedy doporučuji začít s rozumnou dietou, zejména s omezením kalorií. Nebudu tady vypisovat, jak přesně postupovat, podívejte se na naše starší odpovědi a také pojednání na našich stránkách o dietě. Je to ale cesta náročná a zdlouhavá.

    Na druhém místě byste se měl snažit více pohybovat, hlavně pravidelně a minimálně 45 minut denně. Samozřejmě podle svých možností, ale jakmile polevíte, vaše pohyblivost se začne zhoršovat a s tím i vyrovnání diabetu.

    Na polyneuropatie se užívají různé léky, které obtíže spíše tlumí, než vysloveně léčí. Váš diabetolog, případně neurolog, by vám jistě poradili a vybrali byste ten správný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na gynekologii mi stanovili diagnozu - syndrom polycystických vaječníků. Odeslali mě na kliniku IVF. Dočetla jsem se, že polycystické vaječníky mohou souviset s inzulínovou rezistencí. Lékař mi předepsal lék Metformin, ale bez dalšího vyšetření. Chtěla jsem se zeptat, jestli je potřeba opravdu vyšetření než začnu lék brát. Děkuji za informaci. Kateřina
    věk: 33 let výška: 168 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino,

    syndrom polycystických ovárií (vaječníků) je porucha vyvolaná nerovnováhou pohlavních hormonů u žen s nadprodukcí některých mužských hormonů. To vede k poruše ovulace a nepravidelnému či chybějícímu menstruačnímu cyklu. Pojí se s tím velmi často sklon k obezitě a výskyt zvýšeného ochlupení na místech pro ženy jinak netypického. Syndrom se také velmi často projevuje sníženou účinností inzulínu – tedy inzulínovou rezistenci. O ní a jejích příčinách se můžete dočíst na našich stránkách https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

    Syndrom inzulínové rezistence představuje riziko vzniku na prvním místě diabetu 2. typu, ale také zvýšeného krevního tlaku, poruchy metabolismu tuků a kardiovaskulárních onemocnění. V jeho prevenci je dodržování vhodné tělesné hmotnosti základním a nejúčinnějším opatřením. Ženy se syndromem polycystických ovarií však  mívají sklon  k obezitě, takže to pro ně bývá těžké. Dále je důležitá tělesná aktivita, která zlepšuje citlivost tkání k inzulínu. A dále se používají léky, které také zlepšují citlivost k inzulínu, a zde je na prvním místě metformin. Ten se u diabetiků nasazuje jako první. Je bezpečný a účinný. Někdy se může používat i při pouhé poruše glukózové tolerance, kdy předchází vývoji do zjevného diabetu. Dokonce se s úspěchem používá i u pacientek se syndromem polycystických ovarií. Zlepšení inzulínové rezistence u nich dokonce vede ke zlepšení samotné hormonální poruchy a někdy i k obnovení ovulace, a to je asi důvod, proč vám jej předepsali, i když nemáte diabetes. Proč vás ale posílají na kliniku IVF (umělého oplodnění), to nevím. Na prvním místě bych usuzoval, že vy usilujete o otěhotnění, a pak by to bylo jasné. Druhá možnost je, že tam pracují specializovaní gynekologové, kteří by vám pomohli v léčbě vaší poruchy. To by vám ale asi pochopitelně měli vysvětlit. Pro samotné nasazení metforminu vás tam posílat nemusejí. Mohl by to udělat váš gynekolog, praktický lékař nebo diabetolog.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byl mi diagnostikovan rozvlakneny sklivec. K tomu mám šedý zákal a na pravem oku zjizvena sítnice. Bude mi 70 roku a když mě vysetril p. Doktor, řekl máte rozvlakneny sklivec, ale neřekl mi, že se s tím dá něco dělat. Když se sklivec odstrani úplně, vidí člověk lépe? Díky za info Kawalkova
    věk: 69 let výška: 162 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    na Vaši otázku není jednoduchá odpověď. V dotazu chybí informace o Vašich subjektivních potížích a údaje o Vaší centrální zrakové ostrosti na blízko a na dálku, to znamená jestli je Vaše vidění sníženo. Bylo by dobré si zkontrolovat Amslerovu mřížku. Posoudit zda dochází k deformaci linií.

    V některých případech je po zhodnocení Vašich zrakových funkcí a klinického nálezu vhodné zvážit operační řešení pomocí pars plana vitrektomie. Většinou se v tomto případě nejedná o akutní operaci a je možné si vše promyslet a naplánovat.

    V dotazu nejsou informace o Vašem celkovém zdravotním stavu. Obecně lze říci, že se může jednat o jednodenní chirurgii či několikadenní hospitalizaci. Následné omezení je dáno hlavně vstupním klinickým nálezem a operačním průběhem.

    Pokud máte doporučení od Vašeho očního lékaře do některého vitreoretinálního centra v blízkosti Vašeho bydliště, bude Vám v případě indikování operačního řešení vše vysvětleno, včetně předpokládané doby eventuální hospitalizace, pooperačního průběhu a následného omezení.

    Zároveň je třeba se zmínit, že se může jednat i o oční nález, který není vhodný k operačnímu řešení.

    (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o odpověď, zda by bylo možné dostat ne tyto senzory nějaký příspěvek, léčba pouze insulinem 4x denně aplikace, zda jde propojit s chytrým mobilem, nebo je potřeba zakoupit čtečku, Prosím o případné ceny, děkuji
    věk: 65 let výška: 165 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    nejsem si jista, zda se Váš dotaz vztahuje k Freestyle Libre, ale mluvíte o čtečce, tak budu předpokládat, že ano.

    Pokud jste diabetik 1.typu (LADA) máte možnost využít monitorace pomocí Freestyle Libre (FGM) i CGM. Je však nutné, abyste vše probrala se svým ošetřujícím diabetologem a ten musí rozhodnout, že splňujete požadavky k předepsání těchto senzorů.

    Na českém trhu se zatím aplikace do mobilu (aby mohl fungovat místo čtečky) pro Freestyle Libre nevyskytuje. V zahraničí již k dispozici je, tak snad k nám také někdy doputuje. V současné době je nutné si zakoupit čtečku. Podle poslední úhradové vyhlášky pojišťovna u Freestyle Libre hradí 26 senzorů na rok (jeden senzor je na 14dní, takže vydrží prakticky na celý rok) a čtečku 1x za 4roky. Jen je nutné si uvědomit, že při předpisu FGM máte již nárok pouze na 100 proužků do glukometru na rok.

    Pokud byste chtěla využívat CGM  je pojišťovnou hrazena na rok částka 60 000 ( do které se započítávají senzory i vysílače -  viz. ceník). Jak společnost Dexcom tak Medtronic, jejichž CGM jsou na českém trhu dostupné, mají minimálně některé typy senzorů, které lze propojit s mobilním telefonem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Som diabeticka zo Slovenska,od r.2011,chcela by som si zaobstarat senzor, kt.na Slovensku nam nie je umoznene. Dalo by sa to v Cesku? nam Slovakom? Dakujem
    věk: 62 let výška: 164 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    senzory CGM a FGM nejsou v současnosti na trhu volně k zakoupení.

    Pokud však jste v České republice dlouhodobě a máte zde svého diabetologa může být u Vás indikováno (určeno) po dohodě s lékařem, že by bylo tyto senzory vhodné používat. O předpisu však musí v této chvíli zatím rozhodovat lékař na základě splnění několika kritérií -  hlavním požadavkem v současné době je DM 1. typu.

    Dalším krokem je hrazení senzorů. Pokud máte českou pojišťovnu je v současnosti hrazeno -  při používání FGM 26kusů na 1 rok (jeden senzor je na 14dní), při používání CGM na rok částka 60 000 ( do které se započítavají senzory i vysílače -  viz. ceník), zbytek si pacient musí doplatit sám. V případě jiného pojištění záleží na úhradě Vaší pojišťovnou, případně si můžete senzory platit sama. I přesto, že si pacient bude hradit senzor sám, není zatím oficiálně možné si ho v České republice zakoupit bez lékařského předpisu.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Bolest levé dolní končetiny. Drobné ranky v okolí nehtu nohy. Antonín
    věk: 75 let výška: 169 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Antoníne,

    v úvodu mé krátké odpovědi si postesknu, že v poslední době dostávám dotazy opravdu velmi stručně dokumentované, takže bych musel mít opravdu fungující křišťálovou kouli, abych mohl podrobněji poradit.

    Především nevím, v jakém místě vás noha bolí a zda vás bolí v klidu, nebo teprve při chůzi. Bolest může být původu nervového, ale také může bolet poranění, které tam máte, nebo to může být důsledek špatného krevního zásobení. Případně tohle všechno dohromady, což je u osob s déle trvajícím diabetem nejčastější varianta.

    Protože nohy jsou pro diabetika nejzranitelnějším místem a protože důsledky mohou být velmi závažné, měl byste rozhodně co nejdříve navštívit svého diabetologa a nohu mu ukázat. Diabetolog by měl posoudit, zda máte na noze známky zánětu a zda jeví noha známky špatného prokrvení. Také by měl orientačně posoudit, jakou máte na nohách citlivost. Podle toho by vás zatím jen uklidnil, nebo doporučil podrobné vyšetření v podiatrické ambulanci (specializované ambulanci pro pacienty s problémy na nohách spojenými s diabetem), případně vás odeslal na cévní vyšetření.

    Zatím vám radím: Nohu do lékařského posouzení příliš nezatěžujte. Noste pohodlné pevné boty, které zaručeně nikde netlačí. Udržujte nohy v čistotě, ale neprovádějte samostatné ošetření ostrými předměty. Počkejte s tím na odborníky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký typ Diabetes mellitus mám po chirurgickém odstranění hlavy slinivky (nádor). Miroslav
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave,

    diabetes vzniká, jestliže tělo nedokáže tvořit dostatek inzulínu. Některé osoby mají svoje tkáně málo citlivé vůči působení inzulínu a potřebuje ho hodně, takže ho tělo nestačí tvořit v dostatečném množství. Jiní mají přímo poruchu tvorby inzulínu, takže jim inzulín chybí částečně nebo úplně.

    Ve vašem případě se jedná nejspíše  o typ diabetu, který řadíme do skupiny „jiné specifické typy diabetu“. Tím se myslí, že se nejedná ani o diabetes 1. typu ani o diabetes 2. typu. Lékaři vám odebrali velkou část slinivky břišní, ve které se inzulín tvoří. Zbytek vaší slinivky neobsahuje dostatek inzulinotvorných buněk, a tím vzniká diabetes.

    V rámci skupiny tzv. „jiných specifických typů diabetu“ se jedná o tzv. druhotný (sekundární) diabetes, který vznikl v důsledku onemocnění pankreatu (nikoliv pouze té části slinivky břišní, která vyrábí inzulín). Někdy se této formě říká také „pankreatický“ diabetes, ve vašem případě vzniklý po odstranění části pankreatu pro nádorové onemocnění.

    Protože jste spíše štíhlý a zjevně vám chybí dostatek inzulínu, tak bych doporučoval v léčbě na prvním místě inzulín.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj otec má v poslední době zvýšený cukr. Jedl večer jablka, aby neměl hlad. Má 75 roků, výšku 176 cm a váhu 113 kg. Přestal tedy jíst ovoce, jí velmi málo, a přesto cukr moc neklesá. Můžete nám poradit? František
    věk: 175 let výška: 176 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milý Františku,

    Ve svém dotazu neuvádíte, zda se váš otec již léči pro diabetes, případně jakými léky. V každém případě je dost obézní a určitě by měl držet dietu s kalorickým omezením a s omezeným množstvím sacharidů v dietě.

    Pokud dobře rozumím tomu, co znamená číslo v předmětu vašeho dotazu, má glykémii 9 mmol/l, není jasné, zda po těch jablkách či na lačno. Pokud by šlo o hodnotu na lačno, znamenalo by to, že má již diabetes (i když správně se má měření provést opakovaně a dohlédnout na no lačnění alespoň 8 hodin před měřením). Pokud by to bylo po jídle, zvláště po velkém množství jablek, tak by to mohlo být i blízko normy, nebo by se jednalo jen o poruchu glukózové tolerance.

    V každém případě vašemu otci doporučuji, aby se seznámil s pravidly diety při diabetu a zvolil variantu odhadem se 180 až 200 g sacharidů denně. Pro vaši informaci, také větší jablko obsahuje asi 15 g sacharidů, ale sacharidy jsou přítomny v mnoha jídlech, kde byste je možná i nečekal, např. v omáčkách, zavářce do polívky, v jogurtech a mnoha jiných potravinách (pochopitelně nemluvím o pečivu a mnohých přílohách).

    Ovoce, zejména to s menším obsahem cukru (jako jsou některá jablka), je pro něho jistě vhodné. Jen se vše musí jíst s mírou a sacharidy je možné v dietě obměňovat (např. když sní k večeři třeba 3 jablka, tak by pak neměl jíst již nic jiného, nebo rozhodně nic, co také obsahuje sacharidy.

    Prevence a správná léčba diabetu se vyplatí v každém věku. Pokud váš otec dosud nebyl léčen pro diabetes, měl by určitě navštívit svého praktického lékaře, který jeho glykémii na lačno, případně i po jídle, ověří.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dozvedel jse se zesibirka caga snizuje cukr o polovinu po 2mesicich uzvani na emailu sama chvala od lidi,piham si 2x dene novomix30. dekuji Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave,

    Přečetl jsem si váš dost špatně srozumitelný dotaz a díky němu jsem se např. dozvěděl, že sibiřská čaga je víceletá dřevokazná houba, která běžně roste na břízách a jiných stromech, a to dokonce i v Čechách. Je prý součástí tradiční medicíny v některých oblastech Ruska a v severských zemích. Obsahuje řadu látek, které případně mohou mít různé účinky, včetně snižování hladiny krevního cukru. A také jsem zjistil, že česky se této houbě říká  „rezavec šikmý„ a finsky „pakurikääpä“.

    Efekt na hladinu cukru v krvi nebyl nikdy nikde vědecky potvrzen, alespoň o tom nejsou zvěsti v uznávaných odborných časopisech. Zato internet těmito informacemi oplývá.

    Já osobně vám užívání výtažků z této houby nedoporučuji a považuji to za vyhozené peníze. Pokud ale máte chuť na sobě experimentovat, raději než držet doporučená léčebná opatření a především dietu, zkusit to můžete. Různé přípravky s čagou jsou u nás dostupné jako doplňky výživy. Výrobci by měli především doložit, že přípravek není zdraví škodlivý. To se posuzuje podle deklarovaného složení a nikoliv na základě skutečně provedených odborných testů. Léčebnou účinnost dodavatelé nemusejí u výživových doplňků nijak prokazovat. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mam naměřeno 5,2 glykémie. Bylo mi řečeno, že mám zvyseny cukr a vystaven prukaz diabetika a nad tím napsáno prediabetes. Muze díky tomuto výsledku, obvodní lékařka vystavit prukaz? Děkuju za odpoved
    věk: 47 let výška: 165 cm váha: 118 kg

    Odpověď

    Dobrý den, máte úctyhodnou nadváhu a to vždy vyvolává podezření na diabetes nebo na prediabetes. Nicméně obě diagnózy mají svá kritéria. Možná, že paní doktorka má více dalších hodnot, ale z jedné hodnoty glykémie 5,2 mmol/l, která je v normě, nelze diagnózu ani jednoho z těchto onemocnění vyslovit. Berte to spíše jako varování a chovejte se, jako byste už měla porušenou glukózovou toleranci. Průkaz diabetika vám určitě v ničem neuškodí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!