Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie
(07.03.2018)
Dotaz
Mám dotaz: Mám 17 let velmi lehkou cukrovku na dietě, bohužel zapříčinila začínající polyneuropatii nohou, zjištěna před 14 dny. Chtěl bych se jednou provždy zbavit této nemoci pomocí bariatrické operace. Nastane zlepšení i u té polyneuropatie, když by se odstranila příčina? Děkuji za odpověď. Lubomírvěk: 7 letOdpověď
Milý Lubomíre, diabetická neuropatie je nejčastější dlouhodobou komplikací diabetu. Její příčinou je dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, která vede k poruše metabolismu v nervové tkáni. Dochází k porušenému vedení nervových vzruchů a nakonec i k zániku nervových vláken. Nervové buňky mají omezenou regenerační schopnost. Když se glykémie upraví, vzniká možnost, aby se funkce zachovaných nervů zlepšila, ale zaniklé nervové buňky se obnovují jen minimálně a jen v některých oblastech.
Diabetická neruopatie nevzniká náhle a často se vyvíjí již dlouho předem, než je diabetes zjištěn. Existuje mnoho forem, ale nejčastější jsou poruchy citlivosti zejména na dolních končetinách, ploskách a a prstech. Je to tím, že nervová vlákna jsou zde nejdelší. Později se může přidat i porucha hybnosti, určitá nemotornost nohou a špatné udržování správné polohy při stoji a při chůzi. Zároveň udávají mnozí pacienti poctity mravenčení, brnění či přímo bolesti, které vycházejí z postižených nervů. Tyto bolesti obtěžují zvláště v noci, kdy je člověk v klidnu a jeho pozornost není upřena jiným směrem. Tyto obtíže se většinou v časnějších stádiích dají vydržet a existují léky, které je tlumí. Důležité je ale vědět, že citlivost na nohách je snížená, takže je možné si nevšimnout, když například vzniká otlak od boty či nějaké poranění. To pak může mít závažné důsledky, protože včas neléčené poranění se může infikovat a šířit.
Podle toho, co popisujete, jste si pravděpodobně u lékaře stěžoval na některou z výše uvedených obtíží. Protože máte diabetes, váš lékař správně usoudil, že se nejspíš jedná o projevy diatické polyneuropatie, vyšetřil vám kožní citlivost a možná citlivost vůči vibracím pomocí vibrující ladičky nebo elektrického zařízení. Ještě podrobnější výsledek může poskytnout elektromyografie, která zkoumá rychlost vedení v nervech na končetinách, a to jak v nervech pro citlivost, tak i v nervech, kterými putují pohybové stimuly do svalů. Toto vyšetření je velmi citlivé a po 17letém trvání diabetu je možné detekovat odchylky téměř u všech pacientů.
Pokud by se v důsledku výborného vyrovnání diabetu podařilo dosahovat normálních či téměř normálních glykémií, mohla by se funkce postižených nervů zlepšit. Zejména by však nepokračovalo zhoršování. U těžkých forem, kdy je citlivost již závažně porušena, není výrazná úprava již možná. Mohou se zlepšit subjektivní příznaky a může se zlepšit funkce nervů, které zůstaly zachované.
Pomocí baritatrické chirurgie se u většiny pacientů s diabetem, kteří dodržují doporučený režim, zlepší vyrovnání diabetu či u lehčích forem diabetes dokonce zcela vymizí. Lehčí formy neuropatie by rovněž mohly pomalu ustupovat. Zázraky však od bariatrické léčby nemůžete čekat. Hlavní bude, když zhubnete, budete tím pádem méně zatěžovat srdce a cévy, a i pro dolní končetiny a klouby bude příznivé, že na ně bude vyvíjen menší tlak.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
dlouhý cukr
(05.03.2018)
Dotaz
Mám stále vysoké hodnoty dlouhého cukru. Pořád ale nevím, co to je a jaké hodnoty mám vlastně mít a jak to ovlivnit? Teď jsem měla 86. Dagmarvěk: 45 letOdpověď
Milá Dagmar, „dlouhý cukr“ je pojem, který většinou užívají pacienti pro označení odborného termínu „glykovaný hemoglobin“ nebo zkratkou „HbAc“.
Pro pochopení je třeba vědět, že v krvi kolují červené krvinky, které obsahují krevní barvivo „hemoglobin“. Toto barvivo je důležité pro zásobování těla kyslíkem. Kyslík se na toto barvivo navazuje a spolu s krví se dostává do tkání, kde se uvolňuje a slouží k látkové přeměně. Červené krvinky se v těle tvoří neustále nové. Žijí asi 3-4 měsíce a potom se zcela rozkládají. To znamená, že během průměrně 3 měsíců se červené krvinky v těle zcela vymění.
Dále byste měla vědět, že krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny. Hemoglobin v červených krvinkách je také bílkovina a i na ni se cukr navazuje. Čím jsou hladiny cukru v krvi vyšší, tím větší množstvi cukru se na hemoglobin váže. Hemoglobin s navázaným cukrem se nazývá glykovaný hemoglobin, neboli HbA1c. Čím jsou glykémie vyšší-horší, tím více je v krvinkách glykovaného hemoglobinu. A nyní to důležité: červené krvinky žijí tedy průměrně jen 3 měsíce. To znamená, že se pořád tvoří krvinky nové, ale jejich hemoglobin ještě není glykovaný. Glykuje se až v průběhu života krvinky. Hodnoty HbA1c vyjadřujeme v procentech jako množství glykovaného hemoglobinu z celkového hemoglobinu v krvi. v České republice se procenta již nepoužívají, přepočítavají se na jednotky mmol/mol. Přepočet je jednoduchý, mmol/mol je desetinásobek původních procentuálních hodnot. Například je-li hodnota glykosilovaného hemoglobinu 86, v procentech by to bylo 8,6 %.
To se právě lékařům hodí ke sledování, jak byl diabetes „průměrně“ vyrovnaný v posledních 3 měsících. U osob, které mají glykémie v normálním rozmezí na lačno i po jídle po celou dobu, je hodnota glykovaného hemoglobinu v normálním rozmezí, a to činí maximálně 42 mmol/mol. Pokud někdo má takovýto výsledek, nebo nižší, znamená to, že jeho glykémie se v posledních 3 měsících pohybovaly v normě nebo téměř v normě.
Pacienti s diabetem mají ale často hodnoty glykémie zvýšené. Někdy málo, jindy hodně, podle toho, jak dobře jsou léčeni a jak jsou schopni dodržovat doporučený režim a dietu. Obecně platí, že čím je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší, tím horší byly glykémie v poslední době.
Hodnoty do 47 mmol/mol považujeme u diabetiků za vynikající.
Hodnoty do 53 mmol/mol považujeme u diabetiků za dobré.
Hodnoty mezi 53 a 79 mmol/mol ukazují na špatné vyrovnání diabetu a hodnoty nad 80 za velmi špatné. Jsou ale i takoví borci, kteří mají hodnoty 110, 120 nebo dokonce 130 mmol/mol. Pokud zjistíme hodnoty vysoké, nedokáže nás pacient přesvědčit, že měl diabetes dobře vyrovnaný, kdyby nám ukázal svoje denní záznamy s krásnými glykémiemi.
Vaše hodnota „dlouhého cukru“ 86 tedy znamená, že nemáte dobře vyrovnaný diabetes a že je potřeba udělat něco pro zlepšení.
Další informace na toto téma naleznete v rubrice TAJEMSTVÍ ORDINACE.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
magnetoterapie a cukrovka 2 typu
(27.02.2018)
Dotaz
Dobrý večer, Lenka. Má magnetoterapie účinek na cukrovku 2. typu? Dalo by se to tím vyléčit, mám cukrovku teprve 6 týdnů. Náhodou mi jí našli, měla jsem cukr 20. Beru Siofor 2 x denně a píchám si inzulín večer 22 j. Levemiru. Děkuji.věk: 55 letOdpověď
Magnetoterapie představuje využití magnetického pole různého typu v praxi pro léčebné a regenerační účinky. Mimo jiné tedy působí na regeneraci buněk a zlepšuje hojení ran. Diabetes 2. typu patří mezi onemocnění, pro které je typická porucha citlivosti na inzulin respektive se jedná o poruchu jeho vylučování. Léčba spočívá v úpravě životního stylu, redukci hmotnosti, přiměřené pohybové aktivitě. Pokud dietní opatření a změna životního stylu nezlepší glykémii, přistupujeme k léčbě medikamenty. Ve Vašem případě je to inzulin a metformin (Siofor). Jejich kombinace zajistí, že Vaše glykémie na lačno bude v optimálních hodnotách a že během dne budou výkyvy glykémie menší. Pouze magnetoterapií cukrovku tedy vyléčit nelze. U pacientů s chronickými komplikacemi cukrovky například diabetickou nohou je však možné magnetoterapii úspěšně aplikovat ke zlepšení hojení chronických ran, nebo pro zlepšení prokrvení končetin.
-
remisia pri DM 1.typu
(17.02.2018)
Dotaz
Ako predĺžiť remisiu pri DM 1. typu na maximum?věk: 13 letOdpověď
Milý Patriku, v řadě minulých i některých současných studiích se lékaři snažili co nejvíce prodloužit remisi. Zejména se zkoušely různé léky, které tlumí autoimunitní reakce při diabetu 1. typu. Tyto imunosupresívní léky měly často určitý efekt a remisi prodlužovaly. Na druhé straně ale měly nežádoucí efekty vyplývající z používání těchto léků. Proto zatím žádný z nich nebyl doporučen a nelze jej použít mimo řádně kontrolované výzkumné klinické studie.
Z běžných opatření ale má efekt kvalitní léčba diabetu – to znamená, podávání inzulínu co nejlépe tak, aby glykémie byla blízko normy. V takovém případě se buňky, které vyrábějí v těle inzulín, méně namáhají, mohou si „odpočinout“ a jejich funkce déle vydrží. I částečná funkce má totiž velký význam a průběh diabetu zlepšuje.
Dojde-li k úplné remisi, to znamená, že je možné vysadit inzulín, je dobré jíst málo kalorickou stravu (nikoli však hladovět) a dostatečně se pohybovat. Jedná-li se ale opravdu o diabetes 1. typu, časem opět bude potřebný inzulín, s tím se musíš smířit.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
hepatitis a diabetes
(15.02.2018)
Dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké mohou být komplikace v případě, že člověku propukne diabetes během onemocnění hepatitidou C? Pro upřesnění uvádím, že osoba užívala návykové látky a hepatitida C byla pravděpodobně důsledkem nitrožilní aplikace. Dále by mě zajímalo, zda může probíhat léčba obou onemocnění souběžně a zda jsou tam nějaká rizika pro pacienta? děkuji za odpovězení na dotaz.Odpověď
Hepatitida C a diabetes jsou chronické onemocnění, kterých výskyt celosvětově stoupá. Obecně lze říct, že jsou vzájemně úzce propojeny. Na jedné straně, infekce virem hepatitidy může zapříčinit vznik diabetu, převážně 2. typu. Určitý typ léčby hepatitidy C (interferonova léčba) však může být spouštěčem i některých autoimunitních onemocnění, mezi které patří i diabetes 1. typu. Na druhé straně, pokud se nemocný s cukrovkou 2. typu nakazí virem hepatitidy C, má poněkud horší prognózu v porovnaní s pacientem bez diabetu. Samotná cukrovka zvyšuje riziko vzniku cirhózy a hepatocelularního karcinomu, jako nejobávanějšími komplikacemi hepatitidy C. Léčba hepatitidy C a diabetu musí probíhat současně. Lékem první volby diabetu 2. typu v takovém případě je metformin, tak jako je tomu v případě "pouhé" cukrovky 2. typu. Samotný metformin snižuje riziko vzniku hepatocelularního karcinomu.
-
nárok na diabetické proužky hrazené VZP
(09.02.2018)
Dotaz
Dobrý den, pane profesore ráda bych se zeptala, jaký mám nárok za rok na úhradu proužků od VZP na měření glykémie. Diabetes 1. typu mně zjistili před rokem, v mých 67 letech, kdy jsem byla hospitalizována s akutní glykémií 49,6 mmol/l. Nyní užívám Humulin R 2-3-2 k hlavním jídlům, při větší odpolední svačině také beru 2(3) jednotky. Pan doktor říká, že mám v současném stavu nárok na 400 proužků za rok. Četla jsem ale, že při diabetu 1. typu až 1000 proužků. Poslední dobou jsem si měřila glykémii častěji (v lednu 67x) abych předešla případným komplikacím v budoucnu. Při množství 400 proužků za rok bych toto musela značně omezit, protože finanční možnosti mně nedovolují o tolik více kupovat. Děkuji moc za odpověď. AlenaOdpověď
Milá paní Aleno, nasměruji Vás na místo našich stránek, kde je pro Vás odpověď https://www.cukrovka.cz/pomucky-pro-diabetiky-hrazeni-zdravotnimi-pojistovnami
Váš diabetolog by měl požádat revizního lékaře o schválení vyššího počtu proužků, jelikož jste léčena intenzifikovaným inzulínovým režimem.
-
nízká glykémie po oGTT
(07.02.2018)
Dotaz
Dobrý den. Při hledání příčin PNP jsem byl poslán na OGTT. Hodnota na lačno 6.1 za 2hod 2.6 (celou dobu jsem se téměř nehýbal). Po snězení 1 chlebíčku a asi 1hod. u praktického lékaře odběr z prstu 6,6. Proč byla ta druhá hodnota tak nízká? Děkuji.věk: 65 letOdpověď
Vážený pane, předně nevím, co je to PNP a proč se u vás glykemická křivka vyšetřovala. Mohu jen sdělit následující:
Hodnota 6,1 mmol/l nalačno je lehce zvýšená. Může to být náhoda nebo to může svědčit pro porušenou glukózovou toleranci, nikoliv ještě pro diabetes. Vyšetření je ale nutné provést opakovaně, nejlépe po 8hodinovém lačnění přes noc.
Hodnota 2,6 za 120 minut po glukózovém tolerančním testu je nízká a odpovídá hypoglykémii. K tomu může dojít u osob, které nadměrně reagují na podání sacharidů – inzulín přestřelí a glykémie klesá nadměrně. Vyskytuje se to také u osob po operaci žaludku, protože ten cukr pak vstřebávají příliš rychle. Další možnost je zvýšená funkce štítné žlázy. Nejčastější je ale ta zvýšená reakce na sladké. Bývá to ale spíš u mladších a štíhlých osob. Doporučuje se jim pak, aby nehltaly, jedly pomaleji a raději častěji, nebo aby se vyhýbaly přímo sladkému jídlu.
Pro váš klid bych navrhoval, abyste si nechal změřit znovu glykémii nalačno a potom 1 hodinu po jídle – asi 50 g sacharidů, např. 2 rohlíky a bílý jogurt nebo něco podobného. Glykémie nalačno by měla být do 5,6. Po jídle nejlépe do 7. Není to oficiální test, ale je to jednoduché a k vyloučení vážnější poruchy to stačí. Také je možné nechat stanovit glykovaný hemoglobin. Nyní mi dochází, že pod zkratkou PNP asi myslíte polyneuropatii. Právě pro tu by se ten glykovaný hemoglobin měl vyšetřit. Hodnota do 42 mmol/mol vyloučí diabetes, hodnota nad 47 může již znamenat diabetes a být spojena s vývojem polyneuropatie, pokud by to trvalo déle.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diabetes a stres
(06.02.2018)
Dotaz
Jaký má vliv stres na hodnoty glykémie? Kdyby byl stres spouštěčem hyperglykemie, je možné že s poklesem stresu poklesne i glykemie? díkyOdpověď
Stres vždy zvyšuje glykémii. Je to poplachová reakce organizmu, ve které se zvyšuje produkce tzv. stresových hormonů, z nichž každý glykémii zvyšuje.
Platí to o akutním i chronickém stresu (třeba zápal plic).
-
glykovaný hemoglobin
(05.02.2018)
Dotaz
Dobrý den. Je mi 80 let. Při preventivních prohlídkách mám hodnotu cukru v pořádku... hodnoty glykémie jsou 5,17...5,9...5,4 Před měsícem mi byl odebrán i glykovaný hemoglobin pro větší únavu. Hodnota byla 52. Mám cukrovku? Děkuji Svášková Martavěk: 80 letOdpověď
Milá paní Svášková, z toho co udáváte, se domnívám, že vám stoupají glykémie zejména po jídle a potom zase klesnou. Nejspíš bych vám doporučoval, abyste omezila množství sacharidů (chléb, brambory, těstoviny, pečivo, knedlíky apod.) v jídle a dávala si menší porce. Váš lékař by vám mohl vyšetřit glykémie nejen na lačno, ale také 1 hodinu po jídle (vzala byste si do ordinace svoji běžnou snídani). Pokud by glykémie byla nad 10 mmol/l, tak byste mohla dostat nějaký lék na snižování glykémie.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Inzulinová pumpa
(24.01.2018)
Dotaz
Dobrý den, je mi 46 let a diabetes mám 42 let 5 x denně na inzulinu. Mam nerozpoznatelné hypoglykémie velmi často i 2x denně. Byla by promne vhodná inzulinová pumpa Midimed 640 g s monitorováním glukózy? Děkuji předem Lechnerovávěk: 46 letOdpověď
Dobrý den, paní Lechnerová. Spolu s vaším diabetologem byste měla ověřit, že jste dobře edukovaná a vaše hypoglykémie nejsou způsobené nějakou chybou v dávkování inzulinu či v dietě. Bohužel platí, že časté hypoglykémie dále zhoršují rozpoznávání hypoglykémií a situace se může zhoršovat.
Pokud se ale nejedná o zjevnou chybu v režimu, byla by pro vás uvedená pumpa se senzorem vhodná. Jen se musíte řádně vyškolit v jejím používání. Dá to docela dost práce, ale teprve po zaškolení je možné pumpu používat samostatně, abyste si hned zpočátku nezpůsobila nebezpečnou hypoglykémii (a pumpa by vám dál podávala inzulin).
Musíte ale počítat s tím, že senzory k pumpě jsou poměrně drahé a je nutné se na jejich hrazení podílet. Nicméně tuto volbu silně doporučuji. Pumpa dokonce může dodávání inzulinu sama zastavit, pokud třeba během noci hrozí hypoglykémie. Je to výdobytek moderního výzkumu a pro pacienty vašeho typu je velmi vhodný. Jen je skutečně nutné se s ním naučit pracovat, pár týdnů to trvá, než se to naučíte.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!