Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a komplikace
283 dotazů
-
obavy z hypoglykemie
(19.01.2025)
Dotaz
Vážený pane profesore, jen bych chtěla ještě reagovat na Váši odpověď.Před 2 měsíci jsem používala kontinuální senzor Freestyle Libre 2 14 dnů..Při stažení senzoru do PC mi vyšly hodnoty.Time in range-98%,hyperglykémie 0%,hypoglykémie 2%.Někdy jsem měla hodnoty nižší v noci,což prý je fyziologické.Nutriční terapeut mi doporučil kvalitní zdroje bílkovin a vlákniny.Připadám si jako hypochondr,protože se nemohu toho strachu zbavit.Stačí ,aby se mi trochu opotily dlaně a už začnu mít obavy z hypoglykemie a všechno si jen přivolám.Pokusím se co nejméně měřit a vyzkouším Vaše vzorové jídelníčky .Snad bude líp. Lenkavěk: 54 let výška: 162 cm váha: 93 kgOdpověď
Milá Lenko, myslím, že postupujete dobře. I u zcela zdravých lidí ukáže senzor občas nižší hodnoty, přičemž ovšem velmi záleží, jak si vyhodnocování dat ze senzoru nastavíte. Za dolní hranici se většinou zadává hodnota 4 mmol/l, což ale ještě není hypoglykémie. Ta se počítá od hodnoty 3,8. V praxi často teprve 3,5 a závažnější hypoglykémie 2,8 mmol/l a níže. Je nutno ale brát v úvahu, že senzor není dostatečně přesný. Takže pokud byste někdy měla vysloveně nízké hodnoty (skutečně pod 3,8 a k tomu příznaky hypoglykémie), tak by to byl důvod k podrobnějšímu vyšetření.
Nejčastější příčinou nízkých hodnot u jinak zdravých osob je
a) dlouhé hladovění či případně protrahovaný náročný sport
b) přehnaná sekrece inzulínu po jídle, zejména po jídle s větším obsahem sacharidů nebo přímo volného cukru.
Ani jedna z těchto příčin hypoglykémií ale není v podstatě nebezpečná, tělo si s tím samo poradí. Nebezpečné mohou být těžké hypoglykémie vyvolané neřízeným uvolňováním inzulínu z tkání např. některých nádorů. To vy ale určitě nemáte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
obavy z hypoglykémie
(16.01.2025)
Dotaz
Vážený pane profesore,zhruba před půl rokem jsem Vám posílala dotaz kvůli hypoglykémii,která se u mě projevila po požití sladkých napojů typu Fanta,piva třeba v kombinaci s hranolkami.Vždy zhruba za 2 hodiny jsem měla glykemii 4-4,5.Od té doby jsem začala pravidelně jíst po třech hodinách,vynechla jsem slazené nápoje,zařadila celozrné pečivi,bílkoviny a zeleninu,takže jsem během půl roku zhubla 10kg tuku,což se mi nikdy předtím nepodařilo.Ranní lačnou glykemii jsem měla 5,7 což dříve jsem měla hodnoty kolem 7.Žádné léky neberu jsem čistě na dietě.Co mě ale docela trápí,že mám strach z hypoglykemie.Obvykle snídám až za 3 hodiny od probuzení a potom za tři hodiny po prvním jídle mám glykemii 4,5 a začínám pociťovat nervozitu.Po 10 minutách mi glykemie vyskočí na 5 a moje nervozita se zmírní.Vždycky mám strach,že spadnu do hypoglykemie,přitom vím,že hodnoty jsou normální.Tak nevím jestli je to tím,že jsem byla zvyklá se pořád dojídat a mít hodnoty vyšší?Řešila jsem svůj problém i s paní psycholožkou a ta mi řekla že mám všechny měřící přístroje vyhodit a nekontrolovat se.Potřebovala bych se z toho začarovaného kruhu dostat a normálně žít.Můžete mi prosím poradit jak nízké hodnoty mám opravdu řešit? Lenkavěk: 54 let výška: 162 cm váha: 93 kgOdpověď
Milá Lenko, z vašeho líčení mám opravdu dojem, že vaše psycholožka má pravdu. Vy jste si žádné skutečné hypoglykémie nenaměřila a vlastně ani nevím, proč se tolik měříte.
Moc vám doporučuji promyslet si svoji dietu, zejména aby se vám podařilo zhubnout. K tomu určitě budete potřebovat poradit se s nutričním terapeutem. Myslím, že vaše hypoglykémie je zejména taková zakuklená chuť k jídlu, která až vyvolává tyto pocity a opravňuje vás jíst. Za laboratorní hypoglykémii se obecně považuje hodnota pod 3,8 mmol/l, ale příznaky se často objevují až při hodnotách pod 3,5 mmol/l.
Pokud byste měla prokazatelně (to znamená měřeno v laboratoři) hodnoty glykémie pod 3,8 mmol/l a k tomu příznaky hypoglykémie, tak by to stálo za nějaké vyšetření. Ale myslím, že takové hodnoty nemíváte.
Mohla byste si také pořídit kontinuální senzor Freestyle Libre 2, který umožňují kontinuální sledování, ale myslím, že by vás to ještě více odvedlo od vašeho hlavního problému, a tím je nadváha. Senzor byste si ale musela zakoupit a naučit se jej používat. Je to sice jednoduché, ale cena na 14 dnů je asi 1 500 Kč.
Doporučení redakce:
Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si tam 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Tmavy flek na prstu
(14.01.2025)
Dotaz
Dobrý den,dnes se mi objevil na prstu u nohy tmavy pravidelný flek,bez zadneho urazu.Otec měl cukrovku,prosim o zkouknuti,zda vypada prst jako diabeticky...k dr.samozrejme take zajdu,pokud nezmizi...zasílám foto,...děkujivěk: 57 let výška: 177 cm váha: 95 kgOdpověď
Milá Evo, skvrna na prstu u nohy, která se vám nově objevila, nevypadá jako typický hrozící defekt, jaké vídáme u osob s diabetem při dlouhém trvání onemocnění. Navíc vy pravděpodobně ani nemáte diabetes. O svém zdravotním stavu nic nepíšete.
Možností, o co by se mohlo jednat, je více. Mohlo by jít o otlak z bot, plísňové onemocnění nebo důsledek nějakého poranění, o kterém vůbec nevíte. U diabetiků jde nejčastěji o důsledek špatného prokrvení prstů, porušení jemné inervace na noze a k tomu ještě důsledek špatné obuvi, nebo nějakého drobného poranění. Následně se pak přidává infekce.
Přesto vám doporučuji, abyste se včas dostavila nejlépe na kožní vyšetření.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hubnutí a vyrážka
(08.01.2025)
Dotaz
Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne S pozdravem Alenavěk: 77 let výška: 160 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Aleno, ohledně vyrážky u vaší matky bych se řídil doporučením kožního lékaře.
Z nedostatečně zřetelné fotografie se zdá nejpravděpodobnější, že se jedná o projev alergie, která může být téměř na cokoliv. Pokud je vyrážka opravdu jen na zádech, tak bych uvažoval, s čím přichází vaše matka do styku speciálně na tomto místě. Spona od podprsenky je opravdu reálná možnost a používání podprsenky bez spony, jen látkové, považuji za rozumný pokus.
Další možností ale může být kosmetika, prací prášky a mnoho dalších možností včetně složek potravy.
Může jít také o alergické projevy na některé léky. Pak je potřeba ve spolupráci s lékařem postupně jednotlivé léky vysazovat a zkoušet, zda se stav zlepší.
Méně pravděpodobné je, že by se jednalo o kvasinkové nebo mykotické onemocnění kůže, které bývá u osob se špatně léčeným diabetem častější. Nejčastější místo výskytu jsou ale partie, kde se člověk zapařuje, např. v tříslech, pod prsy, na břiše mezi „faldy“, které ovšem vaše maminka nemá.
Nakonec, může se výjimečně jednat o projev nějakého celkového onemocnění nesouvisejícího s diabetem.
Kožní lékař by vám jistě poradil jak místní tak i celkovou léčbu. Vy byste mohla např. zkusit kapky Fenistil celkově a Fenistil gel místně. Oba léky jsou volně prodejné bez předpisu.
Diabetes má maminka asi celkem uspokojivě vyrovnaný. Nyní má maminka hmotnost celkem přiměřenou, ale pokud opravdu dál hubne, tak bych po vyloučení nechutenství z důvodu nějaké nemoci doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Bezvědomí při hypoglykemii
(06.01.2025)
Dotaz
Je pravda, že když upadnu do bezvědomí při hypoglykémii bych se sama bez pomoci probrala k plnému vědomí?věk: 66 let výška: 168 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den,
při závažné hypoglykémii může dojít k poruše vědomí. Je nutné si uvědomit, že pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie a tak při hypoglykémii vznikají neurologické příznaky jako např. zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita. V další fázi může dojít k poruše vědomí. Samozřejmě jsou i příznaky jako bušení srdce, změnu barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou...
Při hypoglykémii se u jedince spouští kontraregulační procesy (tělo dělá všechno proto, aby nemělo hypoglykémii - uvolňuje stresové hormony...). Teoreticky tyto procesy mohou o něco zvednout glykémii a mohlo by dojít k "probuzen z bezvědomí". Hodně zaleží na tom, čím byla hypoglykémie vyvolána - inzulinem (jakým inzulinem), léky, jinou příčinou. Jak říkám teoreticky se může jedinec z bezvědomí probudit, ale nebude to jasné vědomí bez obtíží - stále tam může být zmiňovaná zmatenost, porucha vidění, spavost...
Rozhodně nelze spoléhat na to, že tělo vyřeší hypoglykémii samo a jedinec se z bezvědomí probudí. Současně závažné hypoglykémie (hlavně ty dlouho trvající) poškozují neurony v mozku a může dojít ke zhoršování kognitivních funkcí (vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování...).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Cukrovla 2.typu, stáří 80 let, vysoká glykémie
(28.12.2024)
Dotaz
Manzelovi picham onzulin. Ma 80 let. Ale stale ma po jidle 13-16 glykemii. Dnes dokonce 20. Nevim co mam delat je nedele a nemam s kym se poraditvěk: 80 let výška: 172 cm váha: 86 kgOdpověď
Milá tazatelko,
omlouvám se za pozdní odpověď, ale dotaz se ke mně dostal teprve nyní.
Je velmi těžké navrhnout nějaké doporučení, když nevím, jaký inzulín a v jaké dávce váš manžel užívá a nevím také, zda a jakou drží dietu.
Glykémie má obecně stále velmi vysoké a je potřeba léčbu upravit. Nejčastěji se inzulín v takovém případě dává ve 3 nebo 4 dávkách, a to 1x dlouze působící inzulín a dále před jídly rychle působící inzulín v závislosti na tom, jakou má zrovna glykémii a co se chystá sníst.
Při vysoké glykémii kolem 20 se zpravidla přidá určitá dávka rychle působícího inzulínu, aby glykémie klesla, např. 6 či 8 j., ale to je individuální, lékař musí pacienta znát a znát jeho obvyklé dávky.
Jako první reakce ve vašem případě, kdy skutečně nevím, jaké dávky inzulínu má, je nejlepší omezit příjem sacharidů v dietě a pokračovat v dosavadní inzulínové léčbě. Při hodnotě směřující k 20 mmol/l tedy zcela vynechat sacharidy a zajistit dostatečný příjem nesladkých tekutin.
Dlouhodobě bude asi nutné zvýšit dávky inzulínu, ale na prvním místě je nutné se ujistit, že váš muž nemá v dietě příliš mnoho sacharidů. Rozhodně se budete muset poradit s lékařem, který vašeho muže zná a získat přesnější instrukce, jak postupovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Způsobuje Forxiga časré infekce močových cest a krvácení do močových cest?
(13.12.2024)
Dotaz
Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. Ivanvěk: 78 let výška: 176 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.
Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.
Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.
Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetus vysoké hodnoty nad 30
(06.12.2024)
Dotaz
D.M. II typu, dobrý den pane profesore Beru Gliklazite 30 mg, Euthyrox 75 mg ráno, něco před snídani, Pregabalinum 150mg, a večer cca denně ve stejnou dobu momentálně 26 jednotek perem Toujeo SoloStar, nicméně se mi v průběhu dne a to zejména navečer udělá tak nevolno a po měření mám hodnoty 31 29, atd, tedy zřejmě hyper…Nižší hodnoty Hypo mám jen občas, např. 3.8, 3.2.,3.8. .Jsem 58 letý muž. Děkuji za odpovědi Tomášvěk: 57 let výška: 189 cm váha: 65 kgOdpověď
Milý Tomáši, váš diabetes je opravdu velmi rozkolísaný. Jak vidím z vašich údajů, máte vysokou postavu a vážíte jen 65 kg. Jste tedy vyhublý.
Podle mého názoru vám chybí vlastní sekrece inzulínu a vy potřebujete si jej řádně pravidelně podávat a sledovat svoje glykémie.
Pro nyní bych vám určitě vysadil Gliclazid a nasadil inzulín ve 4 denních dávkách, 3x rychle působící, na noc to Toujeo. Byl by pro vás také vhodný senzor hodnot glukózy v podkoží, na ten byste měl potom nárok a nemusel jej platit.
Nemohu vám ale dát okamžitou radu, zejména proto, že kromě opravdu vysokých hodnot udáváte i hodnoty nízké. Musel bych lépe znát váš zdravotní stav.
Určitě byste měl co nejdříve navštívit diabetologa, možná by byla vhodná i krátká hospitalizace k úpravě léčby. Než se tak stane, tak bych vám zatím radil zvýšit dávku Toujeo třeba na 36 j. (funguje déle než 24 hod.), sledovat glykémie a při vyšších hodnotách nejíst zbytečné sacharidy. Nevolno vám asi je z těch vysokých glykémií a není vyloučené, že máte i určitý stupeň ketoacidózy z dekompenzovaného diabetu. Honem k diabetologovi.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Saxenda a zvýšení tlaku
(21.11.2024)
Dotaz
Dobrý, muže saxenda způsobit zvýšení tlaku a tepu, současne horečku s následným omdlenim? Dávka přechod z 0,6 na 1,2.věk: 45 let výška: 172 cm váha: 82 kgOdpověď
Milá Petro, Saxenda takové obtíže nepůsobí.
Na druhé straně, je nutné připustit, že v medicíně je možné skoro všechno. Snášenlivost Saxendy je individuální a je nutno si na její efekt zvykat. Dovedu si představit, že u někoho může způsobit nadměrnou nevolnost, což by mohlo být provázeno i zvýšeným krevním tlakem, případně omdlením. Zvýšenou teplotu si představit při tom neumím.
Pátrejte spíš po jiné příčině.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hypoglykémie - bezvědomí, příznaky
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak časté jsou u pacientů s diabetem 1. typu hypoglykémie, při kterých dojde ke ztrátě vědomí? Ptám se konkrétně kvůli příteli (31 let), který upadl podle jeho slov do bezvědomí již mininálně 6x během posledních 15 let (stává se mu to tedy zhruba každé 2 roky). Pro mě je toto číslo děsivé, ale nevím, jaká je v tomto ohledu statistika. Druhý dotaz se týká rozpoznávání příznaků hypoglykémie - přijde mi, že příznaky jako třes, vrávoravá chůze nebo zmatenost se u přítele moc nevyskytují, i když má glykémii nízkou. Znamená to, že už má kvůli častým hypoglykémiím oslabené varovné reakce? Občas si ale všímám, že má rozšířené zorničky - může to souviset s hypoglykémií nebo to poukazuje na jiný problém? Přítel používá inzulinovou pumpu a bere lék Atoris. Moc děkuji za odpověď Janavěk: 31 letOdpověď
Milá Jano, těžké hypoglykémie, kdy člověk potřebuje pomoc jiné osoby nebo dokonce upadá do bezvědomí, by se u správně léčeného diabetu 1. typu vyskytovat neměly. Přesto jsou pacienti, u kterých se vyskytují a mohou mít i fatální důsledky.
Prevence spočívá v důkladné edukaci pacienta, jak takovým stavům předcházet. Základem je používání kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží s možností včasného varování (např. zvukově, ale také případně oznámením další osobě) při hrozící hypoglykémii.
Pokud odstranění chyb v léčbě, edukace pacienta a zacvičení v užívání senzoru nepomáhají, může být zvažována i léčba transplantací pankreatu či Langerhansových ostrůvků. Je nutno se poradit s ošetřujícím diabetologem, který navrhne další postup.
Porucha včasného subjektivního rozpoznání hypoglykémie se označuje jako syndrom porušeného vnímání hypoglykémie, při němž kontraregulační mechanismy pro hypoglykémii špatně fungují. Je to nebezpečný stav a je nutné s tím něco dělat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!