Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

257 dotazů

  • Dotaz

    dobrý den, s cukrovkou 1. typu se léčím od listopadu loňského roku. Od nasazení inzulínové léčby vždy inzulín velmi rychle zabral a snížil hladinu cukru. U snídaně mi většinou stačili 2jednotky rychlého inzulínu (někdy jsem vůbec nepotřeboval), před obědem 4jednotky a před večeří 2 jednotky). dlouhý inzulín 9-10jednotek. Včera jsem byl na vytržení osmičky zubu, poměrně komplikovaný zákrok a od té doby hladina cukru velmi vysoká (16-20) a nelze snížit inzulínem. předepsané léky zubním lékařem : Duomox 1000mg, Fortecortin 4mg a Nimesil při bolesti. prosím o info jak postupovat děkuji. Martin
    věk: 46 let výška: 179 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Martine,

    u vás začal diabetes 1. typu až ve středním věku a rozvíjel se pravděpodobně pomalu. Sekrece inzulínu ve vašem pankreatu klesá asi postupně. Normálně existuje v produkci inzulínu velká rezerva, takže při nějaké zátěži, jako je třeba probíhající infekční nemoc nebo i trhání zubu se prostě sekrece zvýší a nic se neděje. U vás je ale zbytková sekrece našponovaná na maximum a nemá rezervu. Stačí tedy málo, jako třeba ta extrakce zubu nebo větší jídlo, a již máte neočekávaně vysokou glykémii. Navíc ale jste dostal lék Fortecortin, nevím proč. Tento lék prudce stimuluje reakci vašeho hormonu kortizolu, který má mnoho účinků včetně zvyšování glykémie. Asi jste jej dostal pro snížení zánětu, k tomu se používá. U diabetiků ale může dělat problémy, což příliš nevadí, když jde jen o jednu dávku.

    Až se rána po zubu uklidní a účinek Fortecortinu odezní, pravděpodobně budete reagovat na inzulín jako obvykle. Bohužel ale musíte počítat s tím, že u diabetu 1. typu vlastní sekrece inzulínu postupně klesá, takže budete asi potřebovat vyšší dávky než nyní. Prozatím tedy svoji běžnou dávku zvyšte podle potřeby, aby se glykémie upravily (ale abyste zase neměl zbytečnou hypoglykémii). Pak uvidíte. Takový je život s diabetem, ale člověk se to postupně naučí zvládat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím chtěla jsem se zeptat. Držím prerusovany pust 16/8. Poslední jidlo jim v 18 hodin večer. Sacharidy výrazně neomezuji. Přesto mi několikátý den vždy po ranu ukazuje testovaci papírek zvýšené ketony. Je ruzovy a má být šedý. Dost mě to vyděsilo. Ráno už mívám hlad, může to být tím? Pomaličku díky půstu hubnu, ale žádné rychle hubnuti to není. Během dne už je papírek úplně negativní, jen vždy ráno je pozitivní. S diabetem se neléčím. Doufala jsem, že by to bylo tím hladověním, ale dočetla jsem se, že to nastává až po hladovění 24 hodin a já to mám už třeba po 11ti hodinách hladovění. Mam si radeji zajit na krev? Dočetla jsem se, že dlouhodobě ketony škodí tělu, když tedy budu chtít držet přerušovaný půst dlouhodobě a budu mít po ránu ketony v moči pořád, nebude mi to škodit? děkuji za odpověď
    věk: 39 let výška: 175 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel nejsem schopna říci zda Váš výskyt ketolátek souvisí přímo s Vámi drženým přerušovaným půstem. Malé množství ketolátek v moči se může objevit při redukci tělesné hmotnosti nebo při hladovění. Takže souvislost zde může být, ale zda je to pouze tato příčina nedokážu říci. Vyšší ketolátky mohou být např. i při močových infektech, po velké aktivitě, při horečnatých stavech a v dalších situacích.

    Při vyšších hladinách ketolátek v moči, ve větší části případů, jsou vyšší ketolátky i v krvi. 

    Ketolátky vznikají v těle při zvýšeném zpracovávání tuků  (místo sacharidů). V některých dietách je přímo cíleno na “ketózu” -  zvýšenou hladinu ketolátek v těle -  např. při “ ketodietě”. Obecně je “nutriční ketóza” považována populací za bezpečnou. Ale v některých odborných článcích je uváděn možný negativní vliv na bílkoviny v těle. Proto tento stav rozhodně nedoporučuji dlouhodobě.

    Vysoké hladiny ketolátek mohou také vést až ke ketoacidóze = nadměrnému okyselení krve. Při neléčené ketoacidóze hrozí minerálový rozvrat a další komplikace. Ketoacidóza je rizikem hlavně u diabetiků 1. typu, ale jsou popsány případy ketoacidózy i u jedinců bez diabetu 1. typu.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    beru na cukrovku Siofor 750 a trpím zácpou,je to způsobeno tímto lékem ? Karel
    věk: 56 let výška: 192 cm váha: 135 kg

    Odpověď

    Vážený pane Karle, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Siofor obsahuje účinnou látku metformin. Metformin může vyvolávat některé nežádoucí účinky, z nich v oblasti trávicího ústrojí dominuje nevolnost, nechutenství, bolesti břicha a průjem. Měl by tedy mít přesně opačný efekt než uvádíte. Výrobce přípravku Siofor zácpu jako nežádoucí účinek vůbec neuvádí, což samozřejmě nezanamená, že by jí Siofor nemohl vyvolat, podle mého názoru je to ale málo pravděpodobné. Doporučuji Vám zařadit do jídla více zeleniny, případně nedostatek vlákniny doplnit jejím užíváním jako léku nebo doplňku stravy, v lékárně Vám jistě poradí jaké konkrétní možnosti vlákniny mají k dispozici.  Pokud by ani to nepomohlo je na místě zkonzultovat Vaše obtíže s lékařem.

    Doporučení redakce:

    prostudujte si velmi kvalitní, ucelený přehled o léčbě zácpy na stránkách IKEMu https://www.ikem.cz/cs/zacpa/a-3986/ Nejběžněji se v lékárnách prodávají glycerinové čípky pro rychlé vyřešení problému vyvoláním defekačního reflexu, či laktulóza při chronické zácpě, která se nevstřebává a pouze změkčuje stolici.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proc otekaji kotniky pri pouzivani leku novapio.
    věk: 76 let výška: 174 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Novapio, který Vám byl předepsán obsahuje léčivou látku pioglitazon. Pioglitazon může způsobovat zadržování vody v organismu, a to zejména v případě, je-li podáván pacientům léčeným také insulinem, nebo (mnohem vzácněji), pokud je podáván samostatně nebo souběžně s jinými antidiabetiky než je insulin. Otékání kotníků nemusí nic znamenat, protože je důsledkem jednoho z účinků léku, ale mohlo by být prvním signálem nastupující poruchy činnosti srdce. V každém případě bych Vám doporučil sdělit při další naplánované návštěvě diabetologa, že k otokům kotníků dochází. Bude na jeho zvážení jaký zvolí další postup.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím, můj otec vypije asi 2,5 l tekutin + polévka a vymočí 4 l někdy i 5 Může za to zvětšená prostata? Má taky zvýšený cukr, ale není to na léky Děkuji. Martina
    věk: 86 let výška: 170 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Martino, jistě je vám jasné, že takový stav není dlouhodobě možný, protože jinak by váš otec během 10 dnů ztratil 20 l vody a během 40 dnů 40 litrů, a to by z něj zbyla jen suchá hmota.

    Zvýšené močení nejčastěji působí opravdu diabetes, a to tehdy, pokud má člověk vysoké glykémie, zpravidla nad 10 mmol/l dlouhodobě. Někdy je také výrazné močení při užívání léku gliflozin, které se užívají na léčbu diabetu,  nebo nadměrné užívání diuretik - léků podporujících močení. Lidé ale zpravidla musejí rovněž hodně pít a mají žízeň, alespoň z delšího pohledu, protože jinak by opravdu rychle upadli do těžké hypotenze z nedostatku tekutin. Existují i jiné vzácnější množnosti, přičemž onemocnění prostaty sem nepatří. To může způsobit, že zvětšená prostata brání dostatečnému vyprázdnění měchýře, takže člověk močí často a málo. Měchýř má malou kapacitu, proto to pacienta často nutí močit, hlavně v noci.

    Takže, abych to shrnul, nejpravděpodobnější možnost vydatné žízně a pití je špatně vyrovnaný diabetes, na druhém místě je "psychická žízeň", tedy výrazné pití, protože člověku to dělá dobře. Pak jsou teprve vzácné možnosti, které se musejí podrobněji vyšetřovat - to tehdy, kdy pacient hodně močí, má žízeň, ale nestačí tolik vypít, kolik je potřeba.

    Navrhuji: sledujte pár dní skutečný příjem všech tekutin a výdej moče. Zároveň sledujte léky, které váš otec užívá. Sledujte také, zda má otec otoky a zda močí zejména v noci, což se stává u onemocnění srdce, kdy se teprve vleže dostatečně prokrví ledviny a lépe vylučují vodu.

    Doporučení redakce: zajímavé informace jsou i na tomto odkazu České endokrinologické společnosti https://www.endokrinologie.cz/cs/diabetes-insipidus-informace-pro-pacienty-a-jejich-blizke

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mam cikrovku, beru Glucophage XR 1000 mg. Mužu použivat na bolest pateře Valetol nebo ataralgin? Jake leky nemužou brat na bolest když mam cukrovku?Jake můžu mit nasledky? Jake leky použivat nabespečnejší? Moc Vam dekují Alena
    věk: 78 let výška: 158 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    při léčbě cukrovky pomocí léku Glucophage XR (obsahuje léčivou látku metformin) můžete užívat prakticky všechna anagetika, která tlumí bolesat v olbasti páteře. Některá z analgetik jsou ale méně vhodná u pacientů s diabetem. Jedná se zejména o tzv. nesteroidní protizánětlivé léky jako je ibuprofen nebo diklofenak, které mohou zvyšovat antidiabetický účinek perorálních antidiabetik mezi které metformin patří. Zcela nevhodný je pak kodein, protože význasmně snižuje gastrointestinální toleranci metforminu, podobný efekt má tramadol. Na druhou stranu je bezpečné užívání Ataralginu nebo Valetolu či Saridonu. Na bolesti páteře je svým složením ataralgin vhodnější než Valetol nebo Saridon. V případě Ataralginu se nemusíte bát užít při silnějších bolestech i 2 tablety najednou.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o radu,kde je nejlepší podiatrická ambulance. Přítel má nohu v tomto stavu. Foto je po vyčištění rány. Děkuji moc za informaci
    věk: 36 let výška: 175 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    kde je nejlepší podiatrická ambulance se dá říci obtížně. Na počátek to chce najít ambulanci poblíž bydliště. Je vhodné se poradit s Vaším diabetologem. Seznam podiatrických ambulancí lze nalézt také např. zde: https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci nebo využít tohoto vyhledávače: https://www.podiatrie.cz/cz/registr-cps/registr-poskytovatelu-sluzeb/

    Pro další péči je samozřejmě důležité jak je hluboká rána , zda zasahuje ke kosti, zda je kost již částečně zničena, jakými metodami a jak dlouho byl již defekt léčen... Ale to už je opravdu nutné nechat odborníkům.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ve 26 letech jsem měl v důsledku pozdního zjištění nemoci mononukleózi, poškozenou slezinu a poruchu krvetvorby. Léčili mě prednisonem 80mg denně několik měsíců a nakonec mi slezinu odstranili. V průběhu léčby se mi objevila cukrovka a dnes po 16 letech ve svých 44 letech mám vysoký tlak, deprese, cysty v očích, efektilni dysfunkci. Na všechno beru prášky, kapky a injekce. Nemít tři děti vysim na stromě. Chci nemít cukrovku. Lukáš
    věk: 44 let výška: 178 cm

    Odpověď

    Milý Lukáši, mimo prodělané mononukleózy o sobě nic moc neuvádíte. Diabetes ale dnes lze skoro vždy zvládnout, takže by nemusel dělat větší zdravotní problémy. Jen je nutné se správně léčit, na čemž se musíte podílet hlavně vy sám.

    Především potřebujete dobré poučení. Kromě diety jsou k dispozici dobré léky a nakonec inzulín a prostředky k monitorování glykémií. 

    Diabetes v důsledku užívání kortikosteroidů většinou vzniká u lidí, kteří k tomu stejně mají určité vlohy, jen to ty léky urychlí a zhorší. Po jejich vysazení, nastolení správné diety a zachovávání dostatečné tělesné aktivity se často stav lepší a někdy diabetes i ustoupí.

    Jak píšete, máte 3 děti a věšet se opravdu nemůžete. Nic nevzdávejte, jen si vyžádejte dostatečné poučení a potom sám pomocí diety, pohybu a správných léků se o sebe starejte. Když se chce, tak to jde, i když to stojí námahu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám dlouhodobý zánět v těle ,horní cesty dýchací a měřením se ukázala hodnota 7,3 a po 3 týdnech 8,2 Lékařka mi poslala recept na užívání léku a cukr. Není možné , že zánět cukr zvedl? Normální cukr mám 6,4, někdy 6,6. Šárka
    věk: 62 let výška: 176 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Milá Šárko, již před vaším "zánětem" jste měla zvýšenou glykémii a mohla jste při vaší nadváze uvedené léky užívat. Zánět opravdu většinou diabetes zhoršuje a po odeznění se to zase může zlepšit. Vy jste ale měla poruchu i dříve. Doporučuji vám proto pokračovat, ale přidat k tomu správnou nízkokalorickou dietu. Nemoc odezněla - tak také zaveďte pravidelný pohyb. Uvádí se minimálně 30 minut, ale já vám doporučuji celkem denně 60 minut - např. formou rychlejší procházky. Léky bych vysazoval, jen pokud by se glykémie vrátila téměř k normě. Anebo v jejich užívání klidně i potom pokračujte.

    Doporučení redakce: Podívejte se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a dietní jídelníček je na světě. Jídla v něm lze samozřejmě měnit dle Vaší chuti s tím, že množství sacharidů, které jste si v Typu diety zvolila, zůstává zachováno.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu. (27let, 88kg, 184cm) Již přes rok trpím neustálým pocitem žízně. Byl jsem u svého praktického lékaře a ten mě ihned poslal na oGTT test. Výsledky nalačno byli 6.5, po zátěži 8.6mmol/l. oGTT test mi byl prováděn i před přibližně 5 lety na základně vyššího cukru v krvi. Tenkrát výsledky byli také vyšší, ale pouze mírně. (V té době jsem žádné příznaky žízně neměl) Je, ale zajímavé, že když se měřím doma glukometrem značky Glucolab tak mi hodnota krve nešla nikdy nad 7mmol/l. Například včera nalačno jsem měl 5.4, občas mám ráno nejvíce těch 6.5mmol/l. Zpět k problému, žízeň mám přes den prakticky neustále, ale v noci se naštěstí nebudím. Občas mám ráno po probuzení bílý povlak na jazyku, ale to jen čas od času. Nepozoruji, že bych musel nějak často na malou. Dále mám pocit, že mi chuť tučnějšího či mastnějšího obědu zůstane velmi dlouho v ústech, či ve slinách. I kdybych jídlo zapil několika skleničky vody chuť jídla budu cítit ještě 2 - 3 hodin poté. Začátkem tohoto roku jsem měl pálení špičky jazyku, pálení rtů a krku. To odeznělo, málo kdy se to vrací. Dále jsem měl začátkem roku neustálý pocit pálení žáhy po jídle, cca. 3 týdny. Poté to odeznělo, ikdyž momentálně pociťuji, že se to trochu vrací. Beru Omeprazol stada. Také se dost často potím, hlavně podpaží stačí menší procházka a už musím do sprchy. Dále mám ze sedavého zaměstnání dlouhodobě zatuhlou, bolavou krční páteř - nevím zda to nemůže souviset. Lékař mě poslal do diabetologické poradny a na endokrinologii. Bohužel, na obojí jsem dostal termín až za 2,5 měsíce. Nemůžete mi prosím poradit s čím by mohl pocit žízeň souviset, či čím si mohu pomoci než se za 2 měsíce dostanu na zmíněné prohlídky? Děkuji za váš čas a omlouvám se za rozsáhlou otázku.
    věk: 28 let výška: 184 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milý Eriku, pocit žízně může mít mnoho příčin. Já vám mohu pouze sdělit, že to nebude diabetem, protože vy vlastně máte jen tzv. "porušenou glykémii na lačno", což lidé většinou ani nevnímají.

    Tento stav může být prvním projevem diabetu 1. typu, který se rozvíjí velmi pomalu. Tak to ale nejspíš nebude, protože to trvá už dlouho a nezhoršuje se to.

    Další možností je tzv. diabetes typu MODY 2. Ten se vyznačuje zvýšenou glykémií na lačno, ale nikoliv již další vážnější poruchou po zátěži jídlem. Je způsoben porušeným vnímáním glykémie v buňkách, které tvoří inzulín. Tato forma je silně dědičná (vyskytuje se u více členů rodiny). Zpravidla se to nezhoršuje a většinou stačí jen preventivní mírná dieta, pohyb a prevence obezity. Je to ale forma velmi vzácná. Nedělá zpravidla větší zdravotní problémy, pokud se člověk chová rozumně. Dá se to potvrdit genetickým vyšetřením, ale čekání na výsledek trvá dlouho, protože se vyšetření dělá jen na vybraných pracovištích a společně se zpracovává více vzorků. Žízeň od tohoto onemocnění nepramení.

    Dovoluji se téměř s jistotou vyloučit tzv. diabetes insipidus, což není porucha metabolismu glukózy. Je to porušená regulace vylučování vody močí. U tohoto onemocnění žízeň pramení z enormního močení a teprve v důsledku toho má člověk velkou žízeň a musí strašně moc pít. Když vy ale v noci klidně spíte, tak to určitě nebude ono.

    Dále jsou nejrůznější formy nemocí ústní dutiny, jazyka a hltanu. Asi byste měl podstoupit ORL vyšetření.

    Ještě mě napadá nedostatek železa. Někdy se jedná o poruchu trávení, kdy se železo z potravy nevstřebává. Někdy se tato porucha pojí i s postižením sliznice žaludku. Navrhuji ověřit hladinu železa, případně dalších ukazatelů metabolismu železa (lékaři by věděli, co mám na mysli) a dále vyšetřit krevní obraz, protože současně bývá také často nedostatek červených krvinek, respektive nedostatek krevního barviva.

    Žízeň ale také mívá příčiny psychické.

    Zatím vám doporučuje často a málo pít, provádět často ústní hygienu s použitím vhodných nedráždivých prostředků. Doufám také, že nekouříte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!