Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, léčím se na cukrovku pomocí léku Glucophage 1000 a Jardiance. Poslední dobou, ale se mi cukr zvyšuje. Hodně mne zajímá léčba pomocí GLP1, ale můj doktor o tom se mnou nechce mluvit. Je mi 63 let měřím 184 cm a vážím 115 kg. Prosím sdělte mi zda by pro mne léčba GLP 1 byla vhodná. Děkuji Petr
    výška: 184 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Milý Petře, kdybyste si trochu prolistoval naše stránky, asi byste si odpověď našel sám.

    Nyní dostáváte poměrně moderní a dá se říci i nákladnou léčbu, která je pro vás vhodná, ale evidentně úplně nestačí.

    Máte ale velkou nadváhu a tudíž i velkou rezervu, co byste se svým diabetem mohl udělat sám. Především byste měl znát svůj denní kalorický příjem a množství sacharidů v dietě. K tomu ale potřebujete určité znalosti, které byste mohl získat rovněž na našich stránkách, ale také třeba v kalorických tabulkách, které jsou ke stažení do telefonu. Dietní omezení a k tomu více pohybu je účinnější opatření, než nasazení GLP 1-analogu.

    Na druhé straně chápu, že se to mnohem lépe říká, zvláště na dálku, než potom provede a pravidelně dodržuje. Kromě toho, i když opravdu sám zvýšíte své úsilí, mohl by vám v tom GLP-1 analog pomoci. Tyto léky se dají kombinovat s vaší dosavadní léčbou. Jen ale pro hrazení zdravotními pojišťovnami je nutné, aby jejich nasazení bylo zdůvodněné. Jednou z podmínek je hladina glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol. Tyto léky, zvláště některé, se osvědčují i při léčbě obezity, ale pro tyto účely se musí na nákladech podílet pacient.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    poznámka redakce:

    Problematika agonistů receptorů GLP-1je na našich stránkách často zmiňována, stačí zadat do rámečku HLEDAT  tři písmena GLP :-) Přehledný článek op těchto látkách najdete také zde https://www.cukrovka.cz/moderni-lecba-cukrovky-2.-typu-aneb-agoniste-receptoru-glp-1-strucne-a-jasne.

    PharmDr. Rostislav Šimek
    za redakci cukrovka.cz

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat zda je možné mít záchvaty podobné epileptickým kuli nízkému nebo vysokému cukru v krvi při druhém záchvatu mi bylo naměřeno 3 .3 z prstu před záchvatem mě přepadá šílený hlad potom vnímám svět jako bych byla opilá poté cítím křeč a vykřiknu po záchvatu my chvilku trvá než přijdou myšlenky k sobě poté mě bolí svaly a jsem unavená před dvěma lety mě léčili na epilepsii, která se na žádném vyšetření nepotvrdila cukr na lačno mívám kolem 6 .4 odpoledne mívám kolem 8 ale někdy i 11.3 předem děkuji za jakékoliv odpovědi také sem mívala problémy se spánkem ale po návštěvě psychologa se to zlepšilo. Vendula
    věk: 30 let výška: 158 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Vendulko,

    ačkoliv to přímo neuvádíte, domnívám se, že máte diabetes 1. typu a jste léčena intenzivním inzulínovým režimem. A občas asi míváte i těžší hypoglykémie.

    Epileptické záchvaty probíhají často dost typicky a pro neurologa nebývá větší problém epilepsii správně rozpoznat.

    Přesto se ale někdy stává, že pacienti se špatně léčeným diabetem, který provázejí častější těžké hypoglykémie, mívají v průběhu hypoglykémie křeče a připomínají epileptiky. Zjistit správnou diagnózu není někdy snadné, protože u pacientů s epilepsií může dojít v průběhu záchvatu k poklesu glykémií (během záchvatu je vynaložena velká svalová námaha) a na druhé straně, hypoglykémie může být vyvolávajícím faktorem epileptického záchvatu u pacientů s jinak lehkou formou epilepsie.

    Podrobné neurologické vyšetření může hodně pomoci, když se naleznou ještě jiné známky, které svědčí pro epilepsii. Pokud ale chybí, potom se skutečně může jednat jen o hypoglykemické stavy.

    Já vám na prvním místě doporučuji používat kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží, a to takové, které jsou schopné včas zvukově varovat, když glykémie klesají pod nastavenou hodnotu. To vám pomůže hypoglykémiím předejít. Když se vám podaří nemít žádnou závažnou hypoglykémii po dobu 6 měsíců až 1 roku a nebudete během tohoto období mít žádný záchvat připomínající epilepsii, tak opravdu bude epilepsie málo pravděpodobná. Za závažnou hypoglykémii považuji zejména stav, kdy si nebudete schopna sama rychle pomoci a předejít rozvoji opravdu těžké hypoglykémie. Je možné, že nyní užíváte nějaké léky na epilepsii. Myslím, do doby případného vyloučení epilepsie byste je ale měla nadále užívat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, mám diabetes 2. typu, glyk.hemoglobin mám 70 a proto mi dr nové napsala Synjardy. Ovšem cukr mám během dne kolem 10. Dotaz zní, zda je možné, že lék zabere až třeba 3. den, nebo tak nějak? Eliška
    věk: 64 let výška: 172 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milá Eliško, máte nasazen kvalitní kombinovaný lék. Ze všeho nejdůležitější ale pro vás stejně je úprava životosprávy. Měla byste výrazně omezit množství sacharidů v dietě a měla byste se také snažit hubnout, a to jak pohybem, tak sníženým kalorickým příjmem. Synjardy vám v tomto úsilí pomůže, ale bez vašeho nasazení zmůže jen málo. Efekt čekejte tak od 6 týdnů od chvíle, "kdy se do toho dáte".

    Pokud by efekt nejevil dobrý trend, mohly by být přidány ještě další léky. Ale věřte, že nejdůležitější je pro vás nyní dieta - a to ani ne tak svojí pravidelností, ale zejména celkovým omezením sacharidů a celkového kalorického příjmu. K tomu určitě budete potřebovat podrobné poučení, posilování vůle a hlavně motivaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Když mi to předepíše diabetolog, (mám DM II.), kolik se cca doplácí? Snažím se hubnout, jezdím na rotopedu, ale bolí mne kolena.
    věk: 66 let výška: 183 cm váha: 158 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud splňujete podmínku glykovaného hemoglobinu nad 60mmol/mol, máte s ohledem na Vaše BMI (které přesahuje 35) nárok na zvýšenou úhradu pojišťovnou -  doplatek by tedy měl malý. Jeho přesnou hodnotu Vám nejsem schopna sdělit - cena se liší v jednotlivých lékárnách + současně Ozempic musí být nastavován postupně a má různé gramáže (jež mají různé ceny). Nejlepší je získat informace přímo v lékárně. 

    Pokud byste nesplňoval podmínku glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol musel byste si hradit přípravek sám.

    Ozempic jako ostatní GLP-1 agonisté zpomalují vyprazdňování žaludku, snižují chuť k jídlu, působí na metabolismu a tím pomáhají i k hubnutí.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    poznámka redakce:

    Základní cena jednoho pera je:

    Ozempic 0,25 mg za 1399 Kč úhrada 414 doplatek 985 s kartou Dr.Max 743 zvýšená úhrada 242 s kartou Dr.Max 0 Kč* 

    Ozempic 0,5 mg za 2603 Kč úhrada 829 doplatek 1774 s kartou Dr.Max 1485 zvýšená úhrada 289 s kartou Dr.Max 0 Kč*

    Ozempic 1,0 mg za 2603 Kč úhrada 829 doplatek 1774 s kartou Dr.Max 1485 zvýšená úhrada 289 s kartou Dr.Max 0 Kč*

    * doplněno redakčně a zjištěno v řetězci lékáren Dr.Max

    Detail dotazu
  • Dotaz

    lékařka mi změnila léčbu diabetu ze Xultophy na Trulicity a Tresiba, a to od středy, tj.5dní, ale glykémie mám ze 8-9 nyní 11-13? Dana
    věk: 58 let výška: 182 cm váha: 112 kg

    Odpověď

    Milá Dano, nemohu vám přímo poradit, co by bylo vhodné udělat, protože neznám váš zdravotní stav. Pokusím se vám jenom stručně vysvětlit, čím se vaše nová léčba liší od té dosavadní. Navíc se domnívám, že ještě užíváte metformin, protože jinak byste asi musela za lék Trulicity.

    Rozdíl ovšem není zásadní, jenom bude možná snazší určovat dávky vašich nových léků. Xultophy je totiž kombinovaný přípravek, který obsahuje velmi dlouho působící inzulín degludek a k tomu tzv. analog GLP-1 liraglutid. Je zde ovšem pevný poměr dávek, který nemůžete měnit.

    Váš nový inzulín Tresiba obsahuje inzulínový analog degludek, tedy stejnou látku, která je v Xultophy.

    Trulicity je také analog GLP-1 (dulaglutid), který stejně jako liraglutid stimuluje sekreci inzulínu a pomáhá hubnutí. Takže vidíte, že rozdíl zde není zásadní. Dulaglutid možná pomáhá hubnutí o něco lépe než liraglutid, ale rozdíl není výrazný.

    Pokud bude potřeba zlepšit vaše glykémie, tak bude především záležet na dvou věcech:

    1. Máte výraznou nadváhu. Měla byste tedy opravdu držet dietu se sníženým obsahem kalorií. Měla byste omezit příjem sacharidů a já doufám, že si je v dietě umíte spočítat. Stejně by ale bylo dobré  poradit se s dietní sestrou a projít si základní kalorické tabulky. Sacharidy byste měla umět započítat všechny a nemělo by jich být více než 150 g za den. No volné tuky, jako třeba máslo, sádlo a tučná jídla obecně byste neměla jíst vůbec.
    2. Bod první považuji za důležitější a účinnější. Nicméně, pokud by glykémie zůstávaly vysoké, dala by se zvýšit dávka inzulínu Tresiba. Jen ale pamatujte, že tento inzulín působí dlouze, a proto je dobré situaci posuzovat vždy alespoň po 4 dnech a pak teprve dávku zvyšovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 25 a nemohu prijit jak dlouho čekat po pichnuti Apidrou

    Standa

    výška: 180 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milý Stando, ptáte se dost stručně a nejasně, nicméně já jsem jako Pýthie a tak tuším, co máte na mysli. Z vašich dat, u kterých chybí věk, vidím, že jste velmi štíhlý, asi se jedná o diabetes 1. typu. No, o inzulínech, které si pícháte, byste měl být poučen. Kromě Apidry berete ještě asi nějaký inzulín s dlouhým působením.

    Apidra je tzv. rychle působící inzulín, respektive jeho analog (inzulín, který je úmyslně trochu odlišný od lidského, a to proto, aby při podání pod kůži působil o něco rychleji.

    Po vpíchnutí do podkoží se každý inzulín postupně vstřebává z podkoží do krevního řečiště, kudy se dostane k cílovým tkáním. Apidra se významnou měrou začíná vstřebávat asi za 15 minut a začíná působit. Účinek je nejvyšší asi za 1 hodinu, potom postupně klesá, ale přetrvává v menší míře alespoň 4 hod. Za 6 hod. už nepůsobí prakticky vůbec.

    Velmi záleží na tom, jaké máte glykémie v době, kdy si inzulín podáte. Když budete mít hodnotu vysokou, inzulín musí nejprve snížit tuto vysokou hodnotu a teprve potom začne zpracovávat další cukr, který přijmete v jídle (nepředpokládám, že jíte kostkový cukr, ale mám na mysli glukózu, která se ve střevě uvolní zpracováním sacharidů obsažených ve vašem jídle).

    Když si tedy někdo píchne před jídlem Apidru, ale má vysokou glykémii, tak si může myslet, že Apidra málo působí, protože glykémie stále jen stoupá. S tím je nutné dopředu počítat. Někdo si nejprve poddá tzv. opravný bolus, to znamená určitou dávku, která má zvýšenou glykémii napřed snížit. Až dojde k poklesu, tak si teprve píchne řádnou dávku Apidry odpovídající množství sacharidů v jídle.

    Pokud má ale někdo glykémii před jídlem nízkou, třeba 3,5 mmol/l a podá si svoji normální dávku Apidry, tak může dokonce dojít nejprve k hypoglykémii, než se jídlo začne vstřebávat.

    Počítejte tedy s tím, že při správné glykémii (v rozsahu 4 až 10 mmol/l u diabetika) je potřeba Apidru podat spolu s jídlem (je-li hodnota spíše nižší, tedy např. 4-5 mmol/l), nebo asi 15 minut před jídlem, je-li hodnota od 5,1 do těch 10 mmol/l). Pokud je hodnota glykémie před jídlem vyšší (třeba 9-15 mmol/l), tak je nutné podat dávku o něco větší a chvíli počkat, než glykémie klesne. Možností je také sníst menší množství sacharidů, ale to asi pro vás není vhodné, protože jste dost štíhlý.

    Asi by vám dobře posloužil senzor glykémií. Sám byste viděl, jak se glykémie chová a postupně se naučil správně dávkovat inzulín i jídlo. Tedy pokud byste se snažil a byl pečlivý.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na jednu zásadní věc. Protože každý lékař říká něco jiného, volím prozatím vlastní cestu. Je mi 61 let, měřím 158 cm a vážím 65 kg. Pohybuji se, jídelníček mám vzorový protože mě baví vařit zdravá a lehká jídla. Zhruba 26 let mám vyšší cukr. Nyní je vše v zimě horší, ranní glykémii mám mezi 5,2 až 7,5 mmol/l. Nevím proč a nevidím v tom žádnou souvislost. Dopoledne rotoped, odpoledne delší procházka. V létě klidně i 90 km na kole. Nechala jsem si nyní udělat i dlouhý cukr a údajně je mírně zvýšený, ale jen mírně. Prosím Vás, jaký máte na tento stav názor. Děkuji Mirka
    věk: 62 let výška: 158 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Mirko,

    ono se všude píše, že diabetes 2. typu je onemocnění, za které si pacienti mohou sami: jenom polehávají, snědí na co přijdou a když dojde ke zvýšení glykémie, tak žádají lékaře, aby jim předepisoval další a další léky. V mnoha případech je to pravda, ale přece jenom diabetes se rozvíjí také na podkladě určitých vnitřních vloh, které získal od narození, nebo které se projevily v důsledku ještě jiných onemocnění.

    Je to onemocnění, které se samo od sebe nezlepšuje, ale naopak postupně spíše zhoršuje. Většinou mají pacienti zhoršenou citlivost svých tkání vůči inzulínu. Slinivka břišní na to reaguje tím, že vyrábí více a více inzulínu, ale když už na to nestačí, tak se projeví zvýšená glykémie a později diabetes. Někomu ta slinivka dokáže překonat i velkou necitlivost vůči inzulínu, která bývá třeba při obezitě a když se lidé málo pohybují, takže se u nich diabetes nerozvine. Ale u někoho na to slinivka nestačí.

    Vy jste štíhlá, žijete zdravě, ale přesto máte trochu vyšší glykémie. Asi zde není prostor k tomu, abyste dále omezovala dietu a bojovala s tím dalšími kilometry (90 km na kole je opravdu úctyhodné, až se sám stydím před vašimi výkony). Prostě se vám postupně snižuje sekrece inzulínu.

    Myslím, že vaše porucha není zatím vážná, ale mohla byste již nyní užívat nějaké léky na snížení vyšších glykémií. Pro začátek doporučuji např. metformin v dávce 2x 500 nebo 2x 850 mg. Dále se uvidí. Neměla byste mít pokud možno ranní glykémie nad 7 mmol/l a po jídle nad 10 mmol/l. Tento lék by mohl také předcházet postupnému zhoršování.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství (2x) mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka s inzulinem v 3.trimestru, teď jsem 3 roky po posledním porodu, bez inzulinu, ale od září 2020 mám kvůli přetrvávajícím ranním zvýšeným glykemiím (6-7mmol-L) předepsaný metformin 1x večer. Od poslední kontroly v prosinci 2020 mám ranní glykemie kolem 5,0-5,2. Cvičím 5x týdně 30min, doma jíme zdravě (snažím se dodržovat diabetickou dietu s jídly 6x denně). Dotaz zní, zda je možné nějakou úpravou životního stylu nebo jídelníčku dosáhnout, aby nebyla nutná léčka metforminem, nebo je to již napořád. Velmi děkuji za odpověď
    věk: 39 let výška: 173 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Cukrovka je onemocnění, které neumíme zcela vyléčit, ale léčbou jej dokážeme velmi dobře kontrolovat. A to tak, aby pacient s dobře kompenzovaným diabetem měl nemocnost a životní prognózu srovnatelnou s nediabetikem. Je ale jen velmi málo diabetiků, kteří se svoji nemoci zcela zbaví. Jedná se obvykle o ty, kteří trpí extrémní nadváhou a cukrovka je nadváhou vyvolána. Po výrazném zhubnutí (typicky to bývá po operačních výkonech, které snižují příjem potravy) se může stát, že  porucha metabolizmu cukrů vymizí. Pro ostatní příčiny diabetu to ale neplatí. Ženy, které měly během těhotenství cukrovku, mají cca 20-30% riziko vzniku diabetu později po porodu, které je obvykle dáno geneticky a to se nezmění. Proto Vám také byla doporučena léčba metforminem. Spolu s pohybem a správnou stravou máte nyní hodnoty v normě. Protože máte i ideální váhu, lze předpokládat, že se Vám hodnoty cukru budou dlouhodobě držet v normě. Metformin je lék, který pomáhá udržovat citlivost vašeho těla na váš vlastní inzulín. Jeho vysazení nemusí vést k okamžitému zhoršení stavu, ale v dlouhodobém horizontu by se glykémie nejspíše opět zhoršily. Metformin se užívá proto, aby byly hodnoty glykémií v normě a nedocházelo do budoucna ke zhoršování diabetu. Lze počítat s tím, že jej bude nutné užívat celoživotně.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Poznámka redakce

    doporučujeme k přečtení článek "Proč mě lidi nemaj rádi?"

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je možné si ráno před dběrem krve na glykémii vzít lexaurin?(syndrom bílého pláště). Nebude tím ovlivněn výsledek? Kamila

    Odpověď

    Milá Kamilo, nevím, proč byste měla být z odběru krve na glykémii vystresovaná. Nejlepší by bylo, kdybyste si to vyšetřovala sama doma osobním glukometrem, potom byste z toho snad neměla takovou trému. Samozřejmě by vás to sestřička musela naučit, ale nic na tom není. Lexaurin si před odběrem klidně vezměte, glykémii vám to nezvýší a myslím že ani ten bílý plášť ne.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    po leku Jardiance mám dost vedlejší učinky bolest ledvin občas zavratě a unava jinak perfektně snižuje hl cukru co dál-k tomu beru Glyclada30mg 2=0=2 Jiří
    věk: 65 let výška: 167 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý pane Jiří,

    Jardiance (empagliflozin) je lék, který, jak asi víte, zvyšuje vylučování glukózy do moči. Glukóza se do moči vylučuje tím více, čím má člověk vyšší hladinu glukózy v krvi.

    Před léčbou je dobré se seznámit s jeho častějšími nežádoucími účinky, i když obecně je tento lék tolerován velmi dobře.

    Přítomnost cukru v moči může u některých osob vyvolávat záněty v oblasti předkožky nebo u žen v oblasti genitálu. Tyto infekce jsou nejčastěji kvasinkové a dá se jim předcházet pečlivou hygienou. U osob, které již dříve mívaly močové infekce, může podávání tohoto typu léků vyvolávat častější záněty močového měchýře a zcela v výjimečně i záněty ledvin.

    Jardiance sama o sobě hypoglykémie nevyvolává, ale v kombinaci s jinými léky, zejména s deriváty sulfonylmočoviny či inzulínem, se hypoglykémie mohou vyskytovat. Vy berete poměrně vysokou dávku Glyclady, což je derivát sulfonylmočoviny. Je tedy třeba ověřit, zda vaše pocity slabosti a závratě nemohou být vyvolány nízkou hladinou glukózy v krvi.

    Léky typu Jardiance mohou také mírně snižovat krevní tlak, což bývá spíš pozitivní u osob s diabetem 2. typu, ale i na to je potřeba dát pozor. To se většinou ale samo upraví a poklesy krevního tlaku nejsou běžné, spíš je někdy možné snížit ostatní léčbu vyššího krevního tlaku.

    Doporučuji vám tedy kontrolovat si glykémie, zvláště při vašich pocitech slabosti, a dále kontrolovat krevní tlak. Jinak předpokládám, že si na léčbu zvyknete a bude vám vyhovovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!