Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

177 dotazů

  • Dotaz

    Cukr na lačno mám okolo hodnoty 8. Čím bych měl sladit? Jak je to třeba s pudinkem slazeným třeba čekankovým sirupem, nebo jogurty s ovocem, nebo čokoládou? Jaroslav
    věk: 82 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jaroslave, 

    téma náhradních sladidel si můžete nastudovat zde: Náhradní sladidla | cukrovka

    Je téměř jedno, které náhradní sladidlo si zvolíte. Všechna náhradní sladidla jsou bezpečná. Nejvíce záleží na vašich chuťových preferencích. 

    Já osobně nejvíce používám čekankový sirup, který obsahuje 5% cukru. Lze jej používat i na tepelnou úpravu. A diabetici udávají, že nepozorují jeho efekt na glykémii. Můj druhý oblíbenec je Erythritol. Jeho energetická hodnota je nulová. Rovněž nezvyšuje cukr v krvi ani sekreci inzulinu. Lze jej zakoupit ve formě bílých granulí nebo prášku, který je podobný běžnému cukru. Nedoporučuje se jím zcela nahradit cukr, spíše je vhodnější jeho kombinace s jiným sladidlem.

    Pudink je škrob (tedy sacharid) a pokud se dělá z mléka, obsahuje dále i mléčné cukry. Proto vám pudink (i když slazený čekankovým sirupem) nejspíše glykémii zvedne. Ale určitě bych ho nezařadila na černou listinu. Možná byste ho mohl po uvaření vyšlehat s nízkotučným tvarohem a doplnit tak  další bílkoviny. 

    Slazené jogurty opět glykémii zvedají, ale  pozor - na našem trhu lze sehnat jogurty s vyšším i nižším obsahem cukrů. Nebo i jogurty s náhradními sladidly. Vždy sledujte tabulky energetických hodnot, které jsou vytištěny na obalech potravin. Najděte si takový jogurt, který máte rád a který má uvedeno v kolonce SACHARIDY (nikoli pouze CUKRY) nejnižší obsah sacharidů. 

    Vhodnější varianta je koupit si klasický bílý jogurt nebo jogurt s vysokým obsahem bílkovin a dochutit si ho čerstvým ovocem či náhradním sladidlem. I jogurt s kvalitním hořkým kakaem bude fajn. 

    Je zde třeba počítat s tím, že i neochucený jogurt obsahuje mléčný cukr a může zvýšit glykémii. Rozhodně to ale není důvod k tomu,  abychom mléčné výrobky nekonzumovali.

    Tomuto tématu jsem se obsáhle věnovala zde: 

    Mléko a mléčné výrobky I. – mléko, fermentované mléko a jogurty | O cukrovce

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jaký máte, prosím, názor na sladidlo xylitol. Jsem diabetik II. typu Eda
    věk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý Edo,

    Já osobně doporučuji používat umělá sladidle spíše málo a přednost dávám těm zcela nekalorickým, mezi něž xylitol nepatří. Na našem webu najdete poměrně podrobné informace, např. na níže uvedených odkazech.

    https://www.cukrovka.cz/poradna/jaky-cukr-pri-cukrovce-1-typu-pouzivat-je-lepsi-xylitol-nebo-cekankovy-sirup-prosim-o-radu

    https://www.cukrovka.cz/synteticka-sladidla-identicka-s-prirodnimi

    Myslím, že občas je možné přislazovat nápoje např. aspartamem, acesulfamem či sacharinem. Do pečiva náhražky cukru příliš nedoporučuji, už proto, že lidé si pak myslí, že takové pečivo neobsahuje sacharidy. Ono ale obsahuje, protože jde v něm zejména mouka, a té je tam hodně. Vy jste celkem štíhlý, a tak si v rámci limitu sacharidů můžete opravdu v malé dávce a při započítání do limitu sacharidů vzít i trochu normálního cukru. Záleží to pochopitelně také na vaší glykémii. Ale rozhodně vám glykémii zvýší méně káva se dvěma kostkami cukru než 100 g dortu, který je slazen jakýmkoliv umělým sladidlem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, strýc má cukrovku 2.typu (77 let,váha 63, výška 167 Má otázka zní, kolikrát denně by měl jíst? Vstává kolem 8 hod. ale snídá až v půl 12, dle mého názoru je to špatně, jelikož pak obědvá kolem 14 hod a večeří kolem 21.hod. Myslím si, že by měl jíst více pravidelně tzn. snídaně alespon do 10 hod., oběd kolem 14.hod a večeře nejdéle kolem 20.hod. Ráda bych mu ukázala názor na tuto situaci od odborníka. Má i názor, že by mohl jíst i jen 2x denně, což mi přijde pro diabetika nesprávné. Děkuji za odpověď Simona
    výška: 167 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Simono, zásadním nedostatkem vašeho dotazu je, že vůbec nepíšete o tom, jak strýcův diabetes probíhá, jaké jsou výsledky a čím je strýc léčen. Protože je štíhlý, tak se nemusí jednat o typický diabetes 2. typu s inzulínovou rezistencí a možná je dokonce léčen inzulínem.

    Obecně platí, že pacienti s diabetem 2. typu nemusejí jíst více než 3x denně a mnohdy opravdu postačuje i jídlo 2x denně.

    Více porcí se zařazuje většinou u osob léčených inzulínem, protože účinek inzulínu podávaného k jídlu může přetrvávat déle a u někoho by mohl vést k hypoglykémii za několik hodin po jídle. Nicméně ani toto s moderními inzulíny již nemusí platit.

    Myslím, že 3 jídla denně mohou vašemu strýci postačovat, jen by měla mít správné složení a neměla by vést k vysokým hodnotám za 1 hodinu po jídle. Dovedu si představit, že vhodně volená jídla jen 2x denně by mu také mohla stačit, když mu to tak vyhovuje. Zbytečné svačiny vedou někdy jen k obezitě. Samozřejně životnímu rytmu by měla být uzpůsobeny i antidiabetická léčba.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, tenhle můj dotaz asi někde zapadl, posílám tedy pro jistotu znova a předem děkuji za odpověď: Dobrý den, mám dva dotazy týkajících se jídelníčku 13letého diabetika Matěje (DM 1. typu). Cukrovka mu byla diagnostikována 8/2020 a k vyhovujícímu jídelníčku se s jeho mámou ještě pořád nedobrali (v nemocnici ale základní edukaci samozřejmě dostali). Na jaře 2020 Matěj vážil cca 65 kilo při výšce asi 162cm, teď při 168cm váží 73 kilo a v téhle váze se necítí komfortně. Jde o to, jak mu správně sestavit jídelníček. Od lékařky má předepsáno 200g sacharidů denně. Když vycházím z doporučení, že třetinu denního energetického příjmu by měly tvořit tuky a s bílkovinami by se to nemělo přehánět, vychází mi na těch 200g sacharidů zhruba 70g tuků a max 100g bílkovin (nebo spíš míň), neboli asi 1.850 kcal. Podle Matějova procenta tělesného tuku 17% mi vychází jeho BMR asi 1.650 kcal. Pro dospělého člověka, který se chce zhubnout, by mi těch 1.850 kcal (200g S, 70g T, 100g B) přišlo tak akorát, ale Matěj je dítě a roste. Jak tedy, prosím, sestavit z hlediska makroživin i celkového příjmu energie jeho jídelníček tak, aby zdárně rostl, ale nadměrně nepřibíral, resp. trochu se zhubl? Jako obecné doporučení DACH jsem dohledala hodnotu 2.700 kcal denně, to by ale znamenalo, že by paní doktorka Matějovi musela předepsat víc sacharidů a asi trochu upravit dávkování inzulinu. Co se týče pohybu, tak teď kvůli covidu nemá pravidelné fotbalové tréninky, trochu se hýbe, ale žádná velká sláva. A ještě jedna věc – množství přijímané vlákniny: podle vzorečku by jí Matěj měl denně sníst 13+5gramů. Kdyby ale do jídelníčku zařazoval luštěniny, zeleninu (s jejíž konzumací nemá problém), ovoce a pečivo z chlebové nebo celozrnné mouky, určitě by se dostal nad tuto hranici. Myslíte, že vyšší příjem, třeba kolem 25g denně, by byl spíš přínosný, nebo by už toto množství mohlo zhoršit vstřebatelnost některých živin? Předem děkuji za odpověď.
    věk: 13 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    podle růstového grafu trpí chlapec opravdu obezitou, tzn. že jeho poměr výšky a váhy sahá nad 97. percentil. Bohužel více vám neporadím, protože jsem neviděla chlapcův jídelníček (jestli svačí, zajídá hypoglykémie, má druhé večeře, jaké pije tekutiny...), neznám jeho příjem před změnou, míru pohybové aktivity ani glykémii či HbA1c. Možná by ze začátku stačilo ubrat na matematice a řídit se selským rozumem. Jídlo není věda, přestaňte se tolik stresovat a zkuste jednoduše omezit kalorická jídla a vykonávat nějaký vhodný pohyb i v karanténě. Myslím, že pohyb by to lehce zachránil. 

    Pokud na to ovšem chcete jít tak, jak píšete, určitě oslovte nutričního terapeuta, který vám pomůže se v problematice zorientovat.  

    V publikaci DACH jste správně dohledala, že by měl chlapec vzhledem ke svému věku přijmout asi 11200kJ a 0,9 - 1,2g B/ 1 kg IDEÁLNÍ VÁHY.  Podle růstového grafu - hmotnost/ výška by měl mít chlapec alespoň na 90. percentilu asi 66 kg. Tedy určitě by neměl konzumovat 100g bílkovin denně.

    Chlapec by potřeboval dlouhodobou péči od spolupracujícího teamu obezitolog- diabetolog - nutriční terapeut. Jedno takové vhodné pracoviště je např. VFN, Karlovo náměstí, Praha 

    Již teď je pro chlapce jeho nové onemocnění velká psychická zátěž, smiřuje se s celoživotní diagnózou, začíná u něho puberta, učí se aplikovat inzulín, počítat sacharidy, bojí se hypoglykémií. Netrápila bych ho ještě detailním počítáním kalorií. Myslím, že důsledná edukace ohledně vhodného výběru potravin a pohybu by byla i z dlouhodobého hlediska výhodnější variantou.  25g vlákniny chlapci neuškodí. 

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Adéla a je mi 20 let. Vážím n +- 67kg a měřím 179cm. Poslední dobou na sobě pozoruji špatnou citlivost na inzulin, chtěla bych zkusit lowcarb dietu, jen nevím jak začít. Denně sním něco okolo 130g sacharidů. Pocit hladu nemám, jím dost zeleniny.
    věk: 21 let výška: 179 cm váha: 66 kg

    Odpověď

    Dobrý den Adélo, 

    130 g sacharidů/ den je již považováno za LC dietu. Pokud chcete změnit jídelníček, bylo by nejrozumnější dohodnout si konzultaci s odborníky. Věřím, že většina nutričních terapeutů  poskytuje i konzultace po internetu. 

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Jistě byste si zasloužila detailní rozbor jídelníčku, díky kterému se můžete dozvědět, zda a jakou chybu ve stravování děláte.  O lowcarb pro diabetiky jsem detailně psala zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce

    Ohledně inzulinorezistence se poraďte se svým diabetologem. Já takto na dálku mohu jen a jen doporučit pohybovou aktivitu. Troufám si říci, že v této koronavirové době máme všichni snížený energetický výdej a s tím spojené zdravotní komplikace.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    po jídle s aplikací inzulínu klesne po dvou hodinách hladina glykémie např. na hodnotu 9 a obvykle dále klesá, někdy ovšem, neočekávaně, naopak vzroste např. až na hodnotu 11 a více. Jsem diab. II.st. Jirka
    věk: 73 let výška: 180 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Jirko, tady je obtížné poradit. Hodně záleží, jakou glykémii máte ještě před jídlem a také na tom, kolik toho sníte, zejména kolik sacharidů. Jednak by bylo dobré, kdybyste si glykémie sledoval více, to znamená před jídlem (a je-li hodnota vyšší, měl byste přemýšlet proč a snažit se tomu napříště předcházet) i po jídle, a dále, abyste znal složení svého jídla a věděl, kolik asi inzulínu před jídlem potřebujete na každých 10 g sacharidů. O tom byste mohl dočíst např. i na našem webu, nebo na stránkách Centra diabetologie IKWM (www.ikem.cz), kde je také řada edukačních materiálů pro pacienty. Množství sacharidů v dietě by ve vašem případě nemělo být příliš velké (řídit velké těžké auto je obtížnější, než auto menší a lehčí). Myslím, tak maximálně 200 g sacharidů denně, ale možná i méně. Měl byste vědět, že např. na každých 10 g sacharidů budete potřebovat podat před jídlem třeba 1,2 j. inzulínu (je to individuální, u každé osoby jinak), na 40 g tedy byste pak potřeboval asi 5 j. Ale započítat musíte sacharidy opravdu všechny, tedy i ty, co jsou např. v omáčce, v zavářce do polévky apod.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím poradit . Před dvěma dny mi dovezli babičku. Snažím se hledat správní sestavu jídelníčku.Nejsem si jistá s porci přílohy.
    věk: 85 let výška: 148 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    tento odkaz by Vám mohl pomoci s přípravou stravy pro Vaši babičku.

    https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

    Dále můžete nahlédnout do naší rubriky Životospráva, kde jsou rozepsané konkrétní recepty, včetně obsahu jednotlivých živin. Posílám rovněž odkaz:

    https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

    S přáním hezkého dne,

    (odpovídá Mgr. Petra Jandová, Sanatorium Bristol, Lázně Karlovy Vary)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, momentalne mam GD, pouze na diete, ale obavam se cukrovky 2.typu a taky mam znameho, ktery se leci na tento typ cukrocky. Prosim Vas o nazor na lecbu cukrovky, dle vyskumu Prof. Daniely Jakubowicz. Doporucujete pacientum nove tento styl stravovani? Je vhodne se o tom pobavit se svoji dia-doktorkou a zkusit tento styl stravivani, pokud je pacient na medikamentozne lecbe? Moc dekuji za odpoved.
    věk: 37 let výška: 166 cm váha: 57 kg těhotenství: 31. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    výzkum Prof. Daniely Jakubowicz neznám.  Odpovím Vám ale obecně. V poslední době je publikována řada prací o různých dietách a doporučení jak a co jíst. Podle mého názoru neexistuje univerzální návod a je potřeba zachovat racionální přístup.  Strava by měla být racionální, s dostatkem vitamínů, měli bychom se vyvarovat sladkých a tučných pokrmů viz  stránky tehotenskacukrovka.cz. A nezapomínat na dostatečný pohyb ?.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se David a je mi 15 let, za pár dnů jdu k svoji doktorce na kontrolu a chtěl bych si zvýšit jednotky jídlo mi totiž nestačí. Denně sním 192 gramů sacharidů a to na snídani 3VJ, na 1. svačinu 2 VJ,na oběd 4Vj, na druhou svačinu 2VJ, na večeři 3VJ, a druhou večeři 2Vj.No a já bych se chtěl zeptat kplik gramů sacharidů bych ve scém věku příjmout při cca60kg na váze?Děkuji za odpověď
    věk: 15 let výška: 172 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milý Davide,

    dle tabulek by zdravý jedinec Vašeho věku měl přijmout kolem 370 g sacharidů. Pokud Vám nynější množství sacharidů nedostačuje, jistě by stálo za zvážení, navýšení jejich dávky. Zkuste požádat svou lékařku – diabetoložku o konzultaci. Úprava množství přijatých sacharidů by znamenala také úpravu množství aplikovaného inzulínu.

    S přáním hezkého dne,

    (odpovídá Mgr. Petra Jandová, Sanatorium Bristol, Lázně Karlovy Vary)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, před 20 lety těhotenské diabetes, před 2 lety na lačno z žilní krve praktická lékařka spokojená. Nyní současná glykémie z prstu ranní na lačno nad 6,6. Předkové měli diabetes 2. typu. Nyní vážím přes 90 kg, snažím se zhubnout, tzv. ketodietou, bez výraznější konzumace tuků. Ale mám hlad, stále konzumuji více zeleniny, tedy sacharidů, než bych měla, hubnutí jde velmi pomalu. Ketóza dle ketophan papírku - zfialoví lehce hlavně k večeru, zabarví se jasně po delším čase po ponoření. Jen jednou pozorování jasné zfialovění, ale večer. Rada bych docílila jasné ketózy, tedy snížení pocitu hladu a snazšího hubnutí. Nebrání mi v tom můj stav, tedy glykemie na lačno nad 6,6. Děkuji moc Jana
    věk: 53 let výška: 167 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milá Jano, ženy, které měly diabetes v průběhu těhotenství, mají obecně větší sklon ke vzniku diabetu 2. typu. Riziko výrazně zvyšuje nadváha. Vy už nyní máte zvýšenou glykémii na lačno, a tak jestli se svou tělesnou hmotností něco neuděláte, velmi pravděpodobně se u vás diabetes znovu objeví.

    Neřeknu vám žádnou zvláštní moudrost, když vám připomenu, že ke zhubnutí je nutné především odhodlání a vytrvalost. Je potřeba si uvědomit proč a jak moc si opravdu přejete zhubnout, a co pro to jste ochotná udělat.

    Způsobů, jak hubnout, existuje velmi mnoho, ale všechny mají společnou jednu věc: je potřeba omezit kalorický příjem a zároveň zvýšit tělesnou aktivitu. Za nejpřirozenější způsob hubnutí považuji nastavení rozumné nízkokalorické diety s omezením jak sacharidů, tak tuků, s dostatečným obsahem vitamínů, vlákniny a také bílkovin – nikoli však v nadměrném množství. Tato dieta je obecně zdravá a přirozená a nepřináší vedlejší nežádoucí zdravotní efekty.

    Já osobně považuji všechny ostatní diety za trochu zcestné. Uznávám ale, že mohou být atraktivní a po předchozích neúspěších s jinými dietami více motivující. Nakonec, při obezitě je jakákoliv dieta, pokud se důsledně dodržuje, lepší než žádná. Takto pohlížím i na tzv. ketogenní dietu, i když si o ní myslím, že je spíše vhodná pro obézní jinak zdravé osoby než pro osoby s diabetem, zejména diabetem 1. typu. Mnohem sympatičtější je mi dieta tzv. nízkosacharidová, která už nenese takové kouzlo samotného názvu. O takové dietě se můžete dočíst třeba i na našich stránkách. I tak bych spíš doporučoval variantu označovanou pouze jako „s nízkých obsahem sacharidů", tedy asi 50 – 100 g denně. Jak se tam ale můžete dočíst, vůbec to neznamená, že člověk s omezenými sacharidy může pojídat ostatní složky potravy (tuk a bílkoviny) volně. Celkový kalorický příjem musí zůstat výrazně omezený, jinak to nebude mít správný efekt. Od žádné diety, kromě vysloveně škodlivé, a dá se skoro říci jedovaté, bych neočekával žádný zázračný efekt. Hnací silou není složení potravy, ale vaše vůle a vytrvalost.

    Já bych vám osobně doporučoval tento postup, který ostatně bude také testem vašeho odhodlání:

    *Domluvte si schůzku (možná i dálkový kontakt) s ověřeným nutričním terapeutem. Ten vám pomůže vypracovat jídelníček a poradí vám také, jak jej dodržovat. Nehledejte ale žádné léčitelské či pokoutní způsoby, volte opravdového standardního nutričního terapeuta bez vazby na jednu konkrétní dietu či „zaručený postup“, respektive nějaké pilulky či speciální složky stravy.

    *Pořiďte si srozumitelné kalorické tabulky a poučte se o složení potravin, existují i aplikace např. v chytrém telefonu, např. www.kaloricketabulky.cz včetně verze premium, která je placená, ale vyplatí se. Obsahuje velmi mnoho účinných pomůcek.

    *Začněte pravidelně a bez výmluv cvičit, podle svých schopností, ale minimálně 30 minut každý (každý) den.

    Existují také některé léky, které by vám mohly pomoci. Např. v léčbě obezity se osvědčila některá analoga tzv. GLP-1. Tyto injekční léky (většinou 1x týdně) se používají v léčbě diabetu 2. typu a pro osoby s obezitou, ale bez diabetu nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Je tedy nutné si je zaplatit.

    Pro osoby, kterým se dlouhodobě nedaří zhubnout a mají už diabetes či riziko jeho vzniku, se může hodit i tzv. bariatrická léčba – chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí. Efekt na hubnutí je téměř zaručený a nežádoucí efekty jsou přijatelné. I zde je ale třeba spolupráce se specializovanými lékaři.

    No, tohle všechno jste asi již věděla. Ale je to lepší než čekání na zázrak v podobě kouzelné diety. Ta nakonec přinese jenom zklamání a špek navíc.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!