Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a životospráva
192 dotazů
-
stravování ve směnném provozu
(10.01.2020)
Dotaz
Dobrý den. Mám cca 2 roky zjištěný Diabetes 2. typu. Pracuji 12 h směny v nepřetržitém provozu - denní a noční. Nevím, jak si rozložit jídlo v den, kdy mám noční, nebo po noční. Nevím, kolik sacharidů denně mohu přijmout. Můj obvodní lékař mi neposkytl žádné informace ohledně stravování a k diabetologovi mě neposlal. Lucie
věk: 49 letOdpověď
Milá Lucie, jistě by pomohlo, kdybych věděl, jak závažnou formu diabetu máte a zda užíváte nějaké léky.
Situace by ale byla složitější jen v případě, že byste byla léčena inzulínem. Inzulín má svůj profil působení, záleží na jeho typu a dávce. Když se podá před jídlem, je potřeba jídlo přijmout. Když se podává jako dlouhodobě působící inzulín, většinou také nějaké, i když často menší jídlo je třeba, aby nevznikla hypoglykémie. To je také důvod, proč zejména pacienti s diabetem 1. typu, kteří potřebují zpravidla 4 denní injekce inzulínu, mají mít pravidelnější režim a musejí jíst pravidelně.
Pokud byste např. měla pouze doporučenou diabetickou dietu, tak by vlastně na tom moc nezáleželo. Pravidelnost se doporučuje proto, abyste předešla extrémům, tedy např. snědení velkého množství sacharidů najednou, nebo naopak dlouhodobé vynechání jídla, což by samo o sobě nevadilo, ale mohla byste pak dostat "vlčí" hlad a "vlčí" chuť, a dietu byste zbytečně porušovala.
Pokud tedy neberete na diabetes žádné léky, snažte se za 24 hod. sníst předepsané (malé) množství celkových sacharidů, např. 150 g, rozdělené do 2 - 3 jídel a je skoro jedno, kdy.
Pokud užíváte na diabetes tablety, může to být trochu již složitější. Zejména deriváty sulfonylmočoviny stimulují sekreci vašeho inzulínu a pokud byste je požila a nedala si odpovídající jídlo, mohlo by vám to vyvolat hypoglykémii. Takové léky bych tedy skutečně bral před jídlem a nikoli za každou cenu v pravidelnou denní dobu, případně bych raději doporučoval léky jiné.
Většina ostatních léků působí spíše dlouhodobě, a tak byste je klidně mohla brát v pravidelných intervalech ráno, případně ráno a večer, bez ohledu na to, jakou máte směnu.
Obecně je ale důležité, abyste rozuměla svojí dietě a to vám musí váš lékař, dietní sestra či dietní terapeut vysvětlit. Měla byste znát přibližné složení stravy a dodržovat doporučené množství sacharidů, které by u pacientů s diabetem 2. typu, zvláště při nadváze, být spíše nízké. O složení potravy se mnohé můžete dočíst i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.
Problémem nočních služeb někdy je, že člověk dodržuje běžnou denní dietu. Když má pak ale noční službu, tak to nevydrží a jí další jídlo navíc. Bylo by tedy dobré, abyste v takovém případě něco během dne ubrala a schovala si to na noční svačinu, když to bez ní nevydržíte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
jak je to s dietou, mám cukr 7,1
(21.12.2019)
Dotaz
Jaká dieta je třeba? Marcelavěk: 0 letOdpověď
Milá Marcelo, váš dotaz je opravdu strohý a mohl bych odpovědět podobným způsobem velmi stručným návodem dvěma, možná i jedním slovem, která by vystihovala podstatu věci. Asi tušíte, jaká slova by to mohla být.
Dieta má být pochopitelně individuální a má odpovídat nejen vašemu zdravotnímu stavu stavu výživy, ale také vašim možnostem a schopnostem. Nejtěžší ze všeho je trpělivost a dietu dlouhodobě držet.
Pokud máte nadváhu, tak zcela nejdůležitější pro vás bude snížit celkový příjem potravy. Měla byste se pokusit zhodnotit vaše stravovací návyky a pokusit se je změnit. Vynechat zejména jídlo tučné a na druhém místě jídlo sladké. Zcela určitě vynechejte jakékoliv slazené nápoje. Budete asi potřebovat probrat to podrobněji s dietní sestrou, respektive s nutričním terapeutem. I na našich stránkách najdete užitečné návody a recepty.
Podrobněji vám nyní dietu vypisovat nemohu. Na toto téma existuje řada knih, hodně toho je na našich stránkách a samozřejmě na mnoha dalších místech na internetu.
Vhodné bude, když si pořídíte osobní glukometr a budete si sama testovat hodnoty glykémie na lačno a po jídle. Jedná-li se u vás o první zjištění, mohla by v další léčbě dieta postačovat. Jde-li ale o problém dlouhodobý, budete asi potřebovat i nějaké léky.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
vánoční cukroví raw s datlovou pastou
(19.11.2019)
Dotaz
Může diabetik 1. typu jist cukroví slazené datlovou pastou? Danavěk: 44 letOdpověď
Milá Dano, přemýšlím, jak na vaši otázku odpovědět. Připadá mi to tak trochu, jako byste se ptala: „Může vlk sežrat babičku, Karkulku a k tomu ještě koláč a vypít lahev vína?“. No asi ano, když se o tom děti učí už od 3 let, i když ve skutečnosti to bylo asi tak, že nejprve vypil vlk to víno a ztratil soudnost, protože jinak by to bylo hodně i pro mě, a to jsem velký žrout.
Diabetici 1. typu také mohou jíst skoro všechno. Určitě záleží také na tom, o co se jedná, ale ze všeho nejdůležitější je množství. Když si třeba dá nejprve oběd, který obsahuje asi 60 g sacharidů a k tomu potom zákusek slazený datlovou pastou, tak to může mít dohromady nějakých 120 g sacharidů, a to je opravdu hodně. To nemůže dopadnout dobře. To by si tak mohl dovolit nějaký vzrostlý chlap na cyklovýletě, aby pak neměl hypoglykémii, až bude stoupat do hor. Jinak to ale v běžných podmínkách diabetik nezvládne ani s extra dávkou inzulínu.
Když by ale zákusek vypadal opravdu pěkně, až se sliny sbíhají, tak by se ho měl nejdříve pořádně prohlédnout a prozkoumat. Bude-li částečně z těsta s nějakým tučným krémem a navrch s tou datlovou pastou a nějakým ovocem a bude vážit tak 80 g, tak si může klidně připočítat takových nejméně 50 g sacharidů. Co s tím? Já bych mu doporučil, aby si nejprve změřil glykémii. Bude-li v pořádku, oběd bych s poděkováním odmítl a pochutnal bych si na tom zákusku. Když k tomu zvolí vhodnou dávku inzulínu, mělo by být všechno v pořádku.
Datle jsou samy o sobě hodně sladké. Když se ale usuší tak, až z nich vznikne pasta, jedná se už převážně o cukr, částečně ovocný, částečně hroznový. Díval jsem se na to na internet. Našel jsem datlovou pastu, která se jmenuje „Bombus raw energy“. Prostě sacharidová bomba. RAW food jinak znamená živá strava, někdy se také uvádí living foods. Tento pojem znamená, že potravina není tepelně, ani jinak chemicky upravována a zůstává ve své původní podobě, tedy živé nebo syrové.
Klidně si ji ochutnejte nebo k něčemu přidejte v rámci sacharidového limitu. Pokud ale tento limit překročíte, glykémie vám poletí nahoru.
Kdyby býval vlk Karkulku v lese zastavil, pěkně si s ní popovídal a požádal ji o kousek koláče, tak by mu nejspíš kousek odkrojila a možná by mu dala i loknout vína. Třeba by se i domluvili, že mu zase něco dobrého přinese, až bude v lese provádět svůj pravidelný jogging, aby neměl hypoglykémii. A tak by oba mohli být živi a zdrávi až dosud místo toho, aby mu pak myslivec rozpáral břicho, naplnil ho kamením a hodil do studny.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
úprava jídelníčku pro pacienta 190 cm/140 kg s cukrovkou
(19.11.2019)
Dotaz
Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronikavěk: 42 letOdpověď
Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.
Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.
Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …
Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat. Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.
Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.
Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.
Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.
Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.
Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
cukrovka 2. typu z obezity
(08.11.2019)
Dotaz
Byla mi zjištěna cukrovka 2 typu. Vím, že to je z obezity. Mám obezitu 2 stupně. Chci se zeptat když zhubnu a budu pravidelně cvičit, mohu se cukrovky zbavit tak jako vysokého tlaku a cholesterolu?
Vím, že to je z mé životosprávy. Slyšela a viděla jsem případy, že se úplně vyléčili a neberou jíž žádné léky
Je to možné? Děkuji za odpověď. MirkaOdpověď
Milá Miroslavo, na podobnou otázku, zde na našem webu, odpovídám opakovaně. Diabetes mellitus 2. typu je kombinovaná porucha, při které dochází ke snížené citlivosti vůči inzulínu a současně organismus už není schopen produkovat více inzulínu, aby tuto sníženou účinnost vyrovnal. Jedná se o poruchu, která se většinou vyvíjí pomalu a má sklon se zhoršovat. V určitém stádiu může být již schopnost produkovat dostatek inzulínu vyčerpána a potom naděje na úplnou úpravu je malá.
U lehčích forem může zásadní změna životního režimu vést k tak výraznému zlepšení, že diabetes zcela ustoupí. Pacienti například opravdu začnou pravidelně cvičit a sníží svoji hmotnost o 10% nebo i více. Glykémie se mohou upravit a postupně je možné snižovat léčbu, nebo ji dokonce ukončit. Někteří pacienti mohou také podstoupit zákrok na zažívacím ústrojí (tzv. bariatrická léčba), kdy výrazně zhubnou a diabetes může v důsledku této léčby ustoupit.
Hlavním problém ale spočívá v tom, že takto změnit svůj životní styl se dlouhodobě podaří jen malé části pacientů. Je to pro ně velmi těžké a my často považujeme za úspěch i malé zlepšení, jako je např. zařazení fyzické zátěže (se zadýcháním) alespoň na 30 min. denně a zhubnutí o 5 kg. Člověk k tomu potřebuje motivaci, silnou vůli, často určité léky a pomoc lékařského a sesterského týmu. I malé zlepšení je důležité a může pacientovi pomoci předejít pozdějším komplikacím.
Na vaši otázku tedy odpovídám: Ano, většinou to je možné. Ale dávat si příliš těžké úkoly také není rozumné. Snažte se tedy především zastavit tloustnutí, zlepšit trochu svoji fyzickou kondici a případně zhubnout např. o 5 kg během půl roku. To může být realistický cíl. Měla byste ale určitě kontaktovat výživového terapeuta a poradit se se svým lékařem a s edukační sestrou. Ti vám také mohou zprostředkovat kontakt s dalšími organizacemi, které hubnutí pacientů podporují, např. Stob.
Pokud se ale diabetu zcela nezbavíte, tak také nepodléhejte zklamání. Dnes je k dispozici řada léků, které vám pomohou zvýšenou glykémii vyrovnat a mohou podpořit i hubnutí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
Na našem webu naleznete rubriku ŽIVOTOSPRÁVA, kde je mnoho užitečných informací a také spousta zajímavých receptů.
-
po 12 hodinách půstu mám glykémii 13,8 mmol/l
(10.10.2019)
Dotaz
Dobrý den při pravidelné preventivní prohlídce u obvodního lékaře jsem měla glykémii přes 10 mmol/l, asi za 14 dní v laboratoři po 12 hodinách půstu 13,8. Mám nadváhu, 63 let a po 16,5 letech mi umřel pejsek - člen rodiny. Dostala jsem Siofor 850, mám zhubnout, nejíst sladké a přijít za 3 měsíce. Jak se mám stravovat, co jíst? Je to normální postup? Děkuji Danavěk: 62 letOdpověď
Milá Danuše, v úvodu vám poskytnu 2 odpovědi na váš dotaz.
- Doporučení, které vám váš obvodní lékař dal je skutečně „normální“. Z jeho pohledu se opravdu takto postupuje, snad jen byste mohla podstoupit kontrolní vyšetření dříve.
- Doporučený postup ale správný není. Správný postup totiž, pokud se pro něj rozhodnete, pro vás rozhodně nebude jednoduchý a bude vyžadovat mnoho úsilí. Je potřeba vám všechno podrobně vysvětlit, dát vám nějaký studijní materiál a pak vás průběžně zkoušet, zda jste to správně pochopila a zda se dostatečně snažíte doporučené změny dodržovat. Nejdůležitější pro vás bude MOTIVACE. Dokázat pacienta s diabetem 2. typu dostatečně motivovat ke správné léčbě je vlastně nejtěžším a hlavním úkolem obvodního lékaře či diabetologa. Nepodaří se to při jedné návštěvě a často je potřebná spolupráce s dalšími odborníky, a to zejména s edukační sestrou, s dietní sestrou a někdy i s psychologem. Samostatně byste mohla požádat o pomoc nutričního terapeuta.
Nyní se zejména vy musíte rozhodnout, zda o správnou léčbu stojíte a zda jste ochotná pro ni překonávat obtíže, které souvisí do značné míry se změnou životního stylu. Musíte v sobě najít „chuť“ být ještě mladá, aktivní a třeba vychovat dalšího pejska, protože hodnou paničku jich v útulcích hledá mnoho. Druhou možností je nechat to být, spoléhat na tablety, do příští kontroly ještě jedno kilo přibrat a představovat si, že „to už nějak doklepete“.
Abyste mohla začít hned, tak vám doporučuji, abyste si pořídila nějaký dietní návod, jak se stravovat při nadváze a diabetu 2. typu. Pro začátek bych vám doporučoval dietu s denním obsahem asi 150 g sacharidů a energetickou hodnotou 1500 kcal (co to znamená, to byste se právě měla naučit). Něco najdete na našich webových stránkách ŽIVOTOSPRÁVA. Mohla byste si ale zakoupit nějakou vhodnou knihu, pro začátek třeba bych vám doporučil stručnou knihu „Malá diabetická kuchařka“ od Vladimíry Havlové, která vyšla letos v nakladatelství Vyšehrad. Na počítači či na mobilním telefonu byste si mohla nainstalovat volný program „Kalorické tabulky“, kde naleznete rychle informace o všech běžných potravinách. Mohla byste také požádat o pomoc organizaci Stob (www.stob.cz), což znamená Stop obezitě. Jsou velmi kooperativní. Pokud jste ochotná o doporučené dietě průběžně komunikovat přes telefon či počítač, mohla byste také poslat dotaz do zařazení nového interaktivního programu pro diabetiky 2. typu Vitadio na emailové adrese lenka@vidat.io a požádat o zařazení do edukačního programu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
léky či pohyb a dieta
(22.08.2019)
Dotaz
Dobrý den. Pane doktore. Byl mi při první navštěvě u diabetology nasazen lék Siofor 500 mg jednou denně. Chtěl bych však ještě zkusit léčbu úplně bez léku jen dietou a cvičením. Mám recenzní DM 2. Hodnoty z laboratoře Glu-6,40 S-CHol 4,44 atd. Vše v pořádku. Dotaz je tedy jak poznám zlepšení když budu brát léky? Léky to přece budou zkreslovat a pak nebudu vědět co mi tedy zabírá. Shodil jsem už 8 kg a v pase 8cm. V součastnosti mám 97 kg a 188 cm. A pokračuji v tom!!! Velice děkuji za odpověd a přeji hezký den. Marek
věk: 43 letOdpověď
Milý Marku, na váš dotaz není jednoznačná odpověď, ale není to zatím ani příliš důležité. Así jste v předchozím období jedl více, než jste měl, a možná jste i s tím větším pohybem začal až nyní.
Neznám váš věk, ale spíše se jedná o rozvíjející se diabetes 2. typu, který vzniká při porušené účinnosti inzulínu, když už se tomu tělo nestačí bránit jeho zvýšenou tvorbou.
Metformin je dobrý lék a určitě nic nezkazíte, když jej budete brát. Můžete si o tom přečíst i můj příspěvek "Proč mě lidi nemaj rádi?", který nedávno na našich stránkách vyšel.
Vy to ale chcete zkusit bez léků a zatím vám to jde. Velmi to očeňuji a bylo by skvělé, kdybyste v tom vydržel. Metformin podle všeho nyní brát nemusíte, máte výsledky dobré.
Trochu jsem uvažoval, jak vám můj názor na to přiblížit, a napadlo mě toto: Kdybyste se rozhodnul, že po létech vytáhnete své kolo a budete na něm dělat výlety, možná by vám to zpočátku moc nešlo. Rozhodnul byste se začít tedy trénovat a pomalu byste zvyšoval náročnost svých výletů. Nohy byste posílil a šlo by vám to lépe. Zároveň by ale neškodilo, kdybyste kolo trochu seřídil a promazal řetěz. Tak to by mohl být ten metformin. Příspěl by vám k tomu, aby vám váš vlastní inzulín lépe fungoval a abyste déle vydržel ve své snaze.
Nyní to bude asi na vás. Metformin, zvláště v této malé dávce, zatím brát nemusíte, evidentně to jde i bez něho. Ale pokud ho nasadíte, škodit vám nebude, přispěje k dalšímu mírnému zlepšení. Pokud by později opravdu nebyl třeba, mohl byste ho zase vysadit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
cukrovka 7,2 - omylem jsem si vzala bonbón ořed odběrem
(31.07.2019)
Dotaz
Ovlivní výše měření hladiny cukru, když jsem si omylem vzala bonbon před odběrem krve ze žíly na lačno? Děkuji Jiřinavěk: 75 letOdpověď
Milá Jiřino, pochopitelně záleží na jeho velikosti a složení. Malý cucavý bonbon obsahuje odhadem asi 3 g cukru, větší 5 g. 1 kus Ferrero Rocher asi 5 g, jedna Mozartova koule asi 12 g.
Pokud má někdo normální hodnotu glykémie (řekněme 5 mmol/l), tak veškeré množství glukózy, které má v ten okamžik v krvi, činí asi 5 g. Protože zdravá osoba na příjem cukru okamžitě reaguje, tak si myslím, že 1 bonbon hladinu glykémie neovlivní. Diabetik ale sekreci inzulínu buď vůbec nemá (diabetes 1. typu), nebo na něj nedostatečně a v menší míře reaguje (diabetik 2. typu). Tak se domnívám, že u něho i jeden větší bonbon 5 – 15 min. před měřením může glykémii lehce zvýšit, např. z 5 na 7 mmol/l. Ozkoušené to ale nemám.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
jakou potravinou se dají spravit cévy u diabetika a kuřáka?
(09.07.2019)
Dotaz
Dobrý den chci se zeptat jakou potravinou se dají spravit cévy? U diabetika a kuřáka Děkuji moc, DanielaOdpověď
Milá Danielo, ptáte se, jak se dají u diabetika a kuřáka spravit cévy. Sice úplně nevím, zda máte na mysli malé cévičky, třeba v oku, nebo velké cévy, které zásobují krví končetiny nebo třeba srdce, a také nevím, jak moc poškozené cévy máte na mysli. Částečně si ale odpovídáte již sama, když říkáte: diabetes + kouření.
Takže především a zcela zásadně by se mělo přestat kouřit. Hned a nekompromisně. Kouření cévám opravdu škodí, a zvláště při diabetu.
Za druhé, pokud jsou změny vyvolány diabetem, je třeba usilovat o to, aby byl diabetes co nejlépe vyrovnaný - kompenzovaný a tím se alespoň zpomalilo další zhoršování cévního postižení. Většinou se s tím pojí také pečlivá léčba zvýšeného krevního tlaku, dále udržování normální hladiny krevních tuků a konečně prevence srážení krve na poškozených cévách, nejčastěji pomocí aspirinu.
Potraviny samy o sobě k podstatnému zlepšení nevedou. Vhodné složení stravy ale především pomůže zabránit dalšímu zhoršování. Především je vhodné omezit živočišné tuky a sladká jídla. Z těchto “surovin” se totiž tvoří tukové látky, které se pak ukládají v cévní stěně a podporují rovzoj aterosklerózy.
Živočišné tuky jsou obsaženy zejména ve vepřovém a hovězím mase, když není úplně libové, ale také v kuřecí kůži a pod ní. Spoustu nežádoucích tuků obsahují uzeniny včetně šunky, paštiky a podobně. A také tučné složky mléka. To vše by se mělo omezit a místo toho zařadit maso zcela libové a v menším množství. Vhodné jsou zejména mořské ryby, které navíc obsahují takzvané omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které skutečně mohou působit příznivě na onemocnění cév. Pochopitelně vhodná je také zelenina a nesladké ovoce, které navíc obsahují vlákninu, která zhoršuje vstřebávání živočišných tuků. V ovoci a zelenině jsou také potřebné vitamíny.
Důležité je, jak moc jsou cévy již poškozené. Významně zúžené srdeční cévy či cévy na dolních končetinách se může podařit “opravit” moderními cévními zákroky, kdy se do cévy zavádějí tenké hadičky, kterými si zúžená céva může roztáhnout, nebo se do ní zavede pružná trubička, která se v cévě roztáhne a tím zvětší průtok zúženou cévou. Tím je možné předejít třeba vzniku infarktu myokardu nebo vzniku trofických defektů na končetinách.
Méně závažné, ale často mnohočetné postižení cév, se může zlepšit nejen výše uvedenými obecnými opatřeními, ale také tréninkem. Přiměřená opakovaná každodenní zátěž působí na regeneraci cév. Zúžená místa se mohou postupně obcházet jinými cévami, drobounké cévy se mohou novotvořit a zlepšit celkové prokrvení.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
Existuje mnoho přírodních látek, které zpevňují žilní stěnu a dodávají jí pružnost. Patří mezi ně především bioflavonoidy a z nich hlavně diosmin a hesperidin - v přípravcích jako jsou Detralex (pouze na recept) a z volně prodejných, jsou to pak doplňky stravy jako například Diomax, Mobivenal a další. I vitamin C, neboli kyselina askorbová, je v této indikaci důležitý. Velmi užitečnou látkou je rutin, někdy označovaný jako vitamin P, který zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Můžeme ho najít zejména v pohance, či routě vonné (Ruta graveolens). Často používaný je také aescin, výtažek z plodu kaštanu koňského, neboli jírovece maďalu (Aesculinum hippocastanum), který pozitivně působí na cévní stěny, zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky. Dalšími látkami pro udržení kvality cév jsou tribenosid v přípravku Glyvenol 400 a oxerutin v přípravku Venoruton, troxerutin v přípravku Cilkanol.
-
med a cukrovka
(08.07.2019)
Dotaz
Jak působí včelí med na cukrovku. JanOdpověď
Běda, běda, Jane, jak by měl asi med působit. Je to směs glukózy a fruktózy, které představují 80% jeho hnotnosti. Působí tedy jako rychlý cukr. Pomáhá při hypoglykémii, ale jinak by se neměl jíst vůbec. Žádné pozitivní účinky nemá, jen že je dobrý.
Samozřejmě vše závisí na množství. Pokud vám med mimořádně chutná a nedokážete se ho zříci zcela, odřekněte si určité množství sacharidů v jiné formě a trošku medu si občas dejte.
Např. plátek chleba 60 g obsahuje asi 30 g sacharidů. Můžete tedy si občas dát místo toho 50 g plátek chleba a k němu 10 g medu. O tété problematice jsme už v našich odpovědích psali, viz dotazy:
Existuje souvislost mezi užíváním medu a glykovaným hemoglobinem?
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!