Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

192 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní prohlídce mi byl zjištěn cukr v krvi - 7,8 , při oGTT testu první náběr 7,0, po dvou hodinách pokles na 4,0.Prosím o posouzení, vysvětlení a radu. Děkuji Helena
    věk: 65 let výška: 168 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    hodnoty vaší glykémie na lačno již svědčí pro diabetes. Glykemická křivka ale pro vás dopadla dobře, tělo si umí s náloží cukru poradit a zvýšenou glykémii srovnat. Proto se domnívám, že ve vašem případě by hodně pomohla správná dieta a co nejvíce pohybu. Máte také značnou nadváhu a trochu zhubnout by prospělo také vaší kondici.

    Na našich stránkách naleznete mnoho podobných dotazů a odpovědí, ale také přehledných článků.

    Podle nich byste si mohla vypracovat vzorovou dietu i sama. Ale mohla byste také navštívit nutričního terapeuta, který by s vámi probral i vaše preference, abyste i nadále měla z jídla radost.

    Navrhuji pro vás pro začátek dietu s obsahem 120 až 150 g sacharidů denně. Započítat ale musíte všechny, tedy i ty v ovoci, zelenině, polívce, omáčkách atd. V praxi to znamená, že vlastně extra žádná sacharidová jídla nebudete jíst, nebo téměř nebudete. Např. minimum chleba, rýže, brambor, těstovin, knedlíků. No je toho hodně, je potřeba se na to podívat na našich stránkách nebo jinde. Měla byste to nahradit zeleninou a saláty. A cvičit nebo něco aktivně fyzicky dělat byste měla alespoň hodinu denně.

    Jsem přesvědčen, že tato opatření vám nakonec udělají radost a asi ani nebudete potřebovat žádné léky. Přesto byste se mohla vybavit osobním glukometrem a občas si glykémii změřit na lačno i po jídle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz , ohledně té cukrovky kterou mi zjistili loni v nemocnici kde jsem ležela se zápalem plic, a jelikož beru tyto léky Furon ,Ephylin,Lokren , Sortis a na cukrovku Glycada a píchám si večer Lantus 8j. mám málo pohybu jelikož mám vrozenou vadu kyčlí a jsem už po několikáté po operaci chodím už 30let o francouzkých berlích a paní doktorka mi pořád vytýká že neběhám a necvičím aktivně ale nedá si vysvětlit že, mi to nejde jinak jsem na vozíku špatný pohyb , a tak bych chtěla prosím poradit jak snížit cukr v krvi ráno mívám 7-8 a večer to je 10-11 a to dodržují dietu a asi tam chybí ten pohyb to já vím ale nic s tím nenadělám, Děkuji za radu Vladislava
    věk: 68 let výška: 160 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Vladislavo, váš problém je dost obtížný a bohužel nikoliv vzácný. Chápu, že se kvůli vašemu onemocnění kyčlí obtížně pohybujete, ale obezita vaši pohyblivost bohužel ještě dále zhoršuje.

    Vyrovnání diabetu 2. typu velice závisí na tělesné konstituci. Je ale nutné si uvědomit, že tělesná hmotnost je vždy výslednicí příjmu a výdeje kalorií. Všechno, co je navíc, se velmi snadno ukládá do tukových zásob a ještě dále zhoršuje vyrovnání diabetu. Jediné, a to velmi obtížné řešení, se nabízí ve výrazném snížení kalorického příjmu ve vašem jídle. Namítnete, a asi správně, že už takto jíte poměrně málo. Jenomže bohužel je to stále více, než by vám stačilo.

    U mladších osob  je možné uvažovat o chirurgickém zásahu na zažívacím ústrojí, které by rychle vedlo ke zhubnutí a zlepšení ukazatelů diabetu. Operace by však nyní byla pro vás příliš riziková. Proto připadá v úvahu je další úprava diety a případně  nasazení některých léků na diabetes, které nezhoršují obezitu. Měla byste se objednat k nutričnímu terapeutovi (dietní sestře) a s jeho pomocí vypracovat modelový jídelníček. Určitě byste měla vynechávat jídla tučná a snížit celkové množství sacharidů v dietě na přibližně 120 g/den, což je poměrně málo. Naopak, téměř volně byste mohla dietně připravenou zeleninu. Bez spolupráce s nutričním specialistou se vám to však nepodaří. Je to bohužel fakt, že v dospělém či vyšším věku člověku stačí opravdu poměrně málo jídla, zvláště když se nemůže dostatečně pohybovat.

    Z léků by pro vám mohl být vhodný některý s přípravků tzv. analogů GLP-1. Ty zlepšují vyrovnání diabetu a zároveň snižují chuť k jídlu. Pro vás by to bylo možné vhodnější než inzulín. Podávají se také injekčně, a to 1x denně nebo i jenom 1x týdně.

    Dále byste mohla užívat, nebo alespoň zkusit některý s tzv. gliflozinů, a to v kombinaci lékem metformin. Tato kombinace zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu a navíc vede ke zvýšenému vylučování cukru močí. Rovněž tato kombinace spíše přispívá k hubnutí, na rozdíl od inzulínu a od léku Glyclada. Učinit tak ale může jen váš diabetolog, se kterým byste se měla poradit.

    Kromě toho vám doporučuji alespoň nějaký pohyb. Tedy např. jízda na vozíku v parku, cvičení trupem a rukama, pohyb nohou na lůžku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Před pár týdny mi byla naměřena v krevním rozboru vyšší glukóza 5,8 mmol/l (186 cm/92 kg/41 let). Což si sám sobě vykládám omezeným pohybem v rámci home officu přes zimu a mojí chutí dát si večerní pivko. Začal jsem se tedy více hlídat, sportovat, vylepšil stravu a pořídil glukometr a pozoruji hodnoty. Situace se po 14ti denním měření má tak, že hodnoty na lačno oscilují mezi 5,7-6,3 (tolerance měření +-0,47mmol/l), hodnoty 1 hod po obědě zcela v normě. Rád bych se poradil, jak správně postupovat při ranním měření glukózy na lačno. Nějaké rady jsem vyčetl a získal od kolegy, který je diabetik, ale chtěl bych radu odborníka. V současné době měřím chvilku po probuzení z první kapky krve. Kolega radil brát vzorek až z druhé kapky a být obezřetný na čistotu prstu. - Je vhodné test hned po probuzení či později, ale před snídaní? Chodím se ráno proběhnout a výsledky glukózy jsou následně o dost nižší. - Mám se testovat až z druhé kapky krve? - Je možné, aby ranní test při porovnání dvou měření vykazoval rozdílné hodnoty vlivem nepřesnosti (dnes třeba 5,9-6,3)? - Pokud začíná být mírně narušená glukózová tolerance (ranní hodnoty nad limitem), je tento stav možné zvrátit? S úctou Jan
    věk: 42 let výška: 186 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Jane, udělal jste správné rozhodnutí. Tělesný pohyb a přiměřená rozumná dieta s omezením zbytečných kalorií je to nejlepší, co můžete dělat, nejen, abyste se udržel fit, ale také, abyste předcházel vzniku diabetu.

    Hodnota glykémie ráno 5,8 mmol/l je lezce zvýšená, a pokud bych si byl jist přesností měření vašeho glukometru, i hodnoty mezi 5,7-6,3 mmol/l jsou lehce zvýšené. Máte tedy pravděpodobně určitý náběh k tomu, aby se u vás postupem času rozvinula porušená glukózová tolerance a případně později i diabetes, pokud tomu nebudete předcházet.

    Směrodatná glykémie na lačno se má měřit po celonočním lačnění a je už jedno, zda je to hned po probuzení či později. Hodnota by měla být prováděna v zavedené laboratoři. Osobní glukometry jsou vhodné zejména pro dlouhodobé sledování, abyste věděl, zda se stav zlepšuje či zhoršuje. Nejsou určeny ke stanovování diagnózy diabetu. Určité kolísání při měření ze stejného vzorku krve je u glukometrů přípustné, ale nic na světě není úplně přesné, ani měření v laboratoři.

    Uzavřel bych to opravdu tak, že máte „zvýšené hodnoty glykémie na lačno“, což značí lehký stupeň poruchy. Budete-li tedy usilovat o to, abyste přístroj nějak ošidil, např. měřit se až po ranním běhání, tak uděláte něco pro své zdraví, ale na věci to jinak moc nezmění. Glykémie prostě nemá být zvýšená, a to ani v 5 hod. ráno, ani v 6 hodin ráno, ani v 8 hod. ráno, pokud se měříte na lačno.

    Myslím si ale, že ve vašem případě se jedná spíše o výstražné hodnoty, na které jste reagoval správně. Určitě nejste obézní, ale shodit nějaké to kilo by se hodilo a pravidelné cvičení jakbysmet, i kdybyste měl glykémie zcela v normě. Nijak se tím nestresujte, a když už máte glukometr, tak se s ním 1x za měsíc změřte, nejlépe ráno před snídaní a 1 hod. po jídle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    chtěla bych zhubnout a nedaří se je pravda že mám málo pohybu jak je covid 19 bojím se aby sem nic nechytla tak chodím ven když musím jídelníček nemám ale chtěla bych naký si nastavit příští týden jdu na 2 vakcínu covid 19 tak bych už mola ven bez strachu že se nakazím mám krátce rotopet tak skoším jezdit co mám udělat poradíte mi prosím děkuji hezky večer Petra 
    věk: 43 let výška: 167 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petro, 

    je skvělé, že si uvědomujete, že máte méně pohybu a snažíte se jezdit na rotopedu. Pro začátek by stačilo i 15 minut mírným tempem, prostě tolik, na kolik se budete cítit. Dále bych navrhovala skloubit rotoped s chůzí, pořiďte si krokoměr, je to velmi motivující překonávat sebe samu. 

    Na jídelníčku můžete zapracovat i Vy, nebo si najděte ve svém regionu nutričního terapeuta. Seznam najdete zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Těžko vám mohu radit takto na dálku s minimem informací o vás a vašem stravování. Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které sníte a vypijete.  Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám. I díky pouhému zapisování můžete hubnout. Když to budete dělat poctivě, lépe si uvědomíte, že např. mlsáte nebo jíte z nudy. Někoho to psaní i odradí k mlsání -  aby tu svoji neřest nemusel zapsat... 

    Když si budete zapisovat i časy jídel, odhalíte i chyby v denním režimu, jako např. chybějící snídaně či večerní přejídání tzv." vlčí hlad". 

     Ještě lépe byste si mohla zapisovat jídelníček na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaký obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické a je třeba je omezit. 

    Dále platí stále opakující se pravidlo. 

    Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírové nápoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

    Pít dostatek neslazených tekutin a mít kvalitní spánek. 

    To vše je ale velmi těžké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

    Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, aby tento nápor psychicky zvládli. A proto je velmi vhodné využít služeb nutričního terapeuta.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak se mam stravovat a přitom zhubnout 10% telesne vahy? Marcela
    věk: 64 let výška: 164 cm

    Odpověď

    Dobrý den Marcelo, 

    vaše otázka je velmi stručná a široká, proto na ní nejde uspokojivě odpovědět.  Pokud trpíte nadváhou či obezitou, převládá ve vašem životě energetický příjem nad jeho výdejem. Je třeba posunou ručičky vah na opačnou stranu. To znamená redukovat příjem zbytečných "prázdných" kalorií a zvýšit pohybovou aktivitu. 

    Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které strčíte do úst. Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám.  Ještě lépe byste si mohla zapisovat na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaky obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické. 

    Dále platí stále opakující se pravidlo. ¨

    Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírkové napoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

    To vše je ale velmi težké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

    Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, abych tento nápor psychicky zvládli. I s tím vám nejlépe pomůže nutriční terapeut.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Cukr na lačno mám okolo hodnoty 8. Čím bych měl sladit? Jak je to třeba s pudinkem slazeným třeba čekankovým sirupem, nebo jogurty s ovocem, nebo čokoládou? Jaroslav
    věk: 82 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jaroslave, 

    téma náhradních sladidel si můžete nastudovat zde: Náhradní sladidla | cukrovka

    Je téměř jedno, které náhradní sladidlo si zvolíte. Všechna náhradní sladidla jsou bezpečná. Nejvíce záleží na vašich chuťových preferencích. 

    Já osobně nejvíce používám čekankový sirup, který obsahuje 5% cukru. Lze jej používat i na tepelnou úpravu. A diabetici udávají, že nepozorují jeho efekt na glykémii. Můj druhý oblíbenec je Erythritol. Jeho energetická hodnota je nulová. Rovněž nezvyšuje cukr v krvi ani sekreci inzulinu. Lze jej zakoupit ve formě bílých granulí nebo prášku, který je podobný běžnému cukru. Nedoporučuje se jím zcela nahradit cukr, spíše je vhodnější jeho kombinace s jiným sladidlem.

    Pudink je škrob (tedy sacharid) a pokud se dělá z mléka, obsahuje dále i mléčné cukry. Proto vám pudink (i když slazený čekankovým sirupem) nejspíše glykémii zvedne. Ale určitě bych ho nezařadila na černou listinu. Možná byste ho mohl po uvaření vyšlehat s nízkotučným tvarohem a doplnit tak  další bílkoviny. 

    Slazené jogurty opět glykémii zvedají, ale  pozor - na našem trhu lze sehnat jogurty s vyšším i nižším obsahem cukrů. Nebo i jogurty s náhradními sladidly. Vždy sledujte tabulky energetických hodnot, které jsou vytištěny na obalech potravin. Najděte si takový jogurt, který máte rád a který má uvedeno v kolonce SACHARIDY (nikoli pouze CUKRY) nejnižší obsah sacharidů. 

    Vhodnější varianta je koupit si klasický bílý jogurt nebo jogurt s vysokým obsahem bílkovin a dochutit si ho čerstvým ovocem či náhradním sladidlem. I jogurt s kvalitním hořkým kakaem bude fajn. 

    Je zde třeba počítat s tím, že i neochucený jogurt obsahuje mléčný cukr a může zvýšit glykémii. Rozhodně to ale není důvod k tomu,  abychom mléčné výrobky nekonzumovali.

    Tomuto tématu jsem se obsáhle věnovala zde: 

    Mléko a mléčné výrobky I. – mléko, fermentované mléko a jogurty | O cukrovce

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jaký máte, prosím, názor na sladidlo xylitol. Jsem diabetik II. typu Eda
    věk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý Edo,

    Já osobně doporučuji používat umělá sladidle spíše málo a přednost dávám těm zcela nekalorickým, mezi něž xylitol nepatří. Na našem webu najdete poměrně podrobné informace, např. na níže uvedených odkazech.

    https://www.cukrovka.cz/poradna/jaky-cukr-pri-cukrovce-1-typu-pouzivat-je-lepsi-xylitol-nebo-cekankovy-sirup-prosim-o-radu

    https://www.cukrovka.cz/synteticka-sladidla-identicka-s-prirodnimi

    Myslím, že občas je možné přislazovat nápoje např. aspartamem, acesulfamem či sacharinem. Do pečiva náhražky cukru příliš nedoporučuji, už proto, že lidé si pak myslí, že takové pečivo neobsahuje sacharidy. Ono ale obsahuje, protože jde v něm zejména mouka, a té je tam hodně. Vy jste celkem štíhlý, a tak si v rámci limitu sacharidů můžete opravdu v malé dávce a při započítání do limitu sacharidů vzít i trochu normálního cukru. Záleží to pochopitelně také na vaší glykémii. Ale rozhodně vám glykémii zvýší méně káva se dvěma kostkami cukru než 100 g dortu, který je slazen jakýmkoliv umělým sladidlem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, strýc má cukrovku 2.typu (77 let,váha 63, výška 167 Má otázka zní, kolikrát denně by měl jíst? Vstává kolem 8 hod. ale snídá až v půl 12, dle mého názoru je to špatně, jelikož pak obědvá kolem 14 hod a večeří kolem 21.hod. Myslím si, že by měl jíst více pravidelně tzn. snídaně alespon do 10 hod., oběd kolem 14.hod a večeře nejdéle kolem 20.hod. Ráda bych mu ukázala názor na tuto situaci od odborníka. Má i názor, že by mohl jíst i jen 2x denně, což mi přijde pro diabetika nesprávné. Děkuji za odpověď Simona
    výška: 167 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Simono, zásadním nedostatkem vašeho dotazu je, že vůbec nepíšete o tom, jak strýcův diabetes probíhá, jaké jsou výsledky a čím je strýc léčen. Protože je štíhlý, tak se nemusí jednat o typický diabetes 2. typu s inzulínovou rezistencí a možná je dokonce léčen inzulínem.

    Obecně platí, že pacienti s diabetem 2. typu nemusejí jíst více než 3x denně a mnohdy opravdu postačuje i jídlo 2x denně.

    Více porcí se zařazuje většinou u osob léčených inzulínem, protože účinek inzulínu podávaného k jídlu může přetrvávat déle a u někoho by mohl vést k hypoglykémii za několik hodin po jídle. Nicméně ani toto s moderními inzulíny již nemusí platit.

    Myslím, že 3 jídla denně mohou vašemu strýci postačovat, jen by měla mít správné složení a neměla by vést k vysokým hodnotám za 1 hodinu po jídle. Dovedu si představit, že vhodně volená jídla jen 2x denně by mu také mohla stačit, když mu to tak vyhovuje. Zbytečné svačiny vedou někdy jen k obezitě. Samozřejně životnímu rytmu by měla být uzpůsobeny i antidiabetická léčba.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, tenhle můj dotaz asi někde zapadl, posílám tedy pro jistotu znova a předem děkuji za odpověď: Dobrý den, mám dva dotazy týkajících se jídelníčku 13letého diabetika Matěje (DM 1. typu). Cukrovka mu byla diagnostikována 8/2020 a k vyhovujícímu jídelníčku se s jeho mámou ještě pořád nedobrali (v nemocnici ale základní edukaci samozřejmě dostali). Na jaře 2020 Matěj vážil cca 65 kilo při výšce asi 162cm, teď při 168cm váží 73 kilo a v téhle váze se necítí komfortně. Jde o to, jak mu správně sestavit jídelníček. Od lékařky má předepsáno 200g sacharidů denně. Když vycházím z doporučení, že třetinu denního energetického příjmu by měly tvořit tuky a s bílkovinami by se to nemělo přehánět, vychází mi na těch 200g sacharidů zhruba 70g tuků a max 100g bílkovin (nebo spíš míň), neboli asi 1.850 kcal. Podle Matějova procenta tělesného tuku 17% mi vychází jeho BMR asi 1.650 kcal. Pro dospělého člověka, který se chce zhubnout, by mi těch 1.850 kcal (200g S, 70g T, 100g B) přišlo tak akorát, ale Matěj je dítě a roste. Jak tedy, prosím, sestavit z hlediska makroživin i celkového příjmu energie jeho jídelníček tak, aby zdárně rostl, ale nadměrně nepřibíral, resp. trochu se zhubl? Jako obecné doporučení DACH jsem dohledala hodnotu 2.700 kcal denně, to by ale znamenalo, že by paní doktorka Matějovi musela předepsat víc sacharidů a asi trochu upravit dávkování inzulinu. Co se týče pohybu, tak teď kvůli covidu nemá pravidelné fotbalové tréninky, trochu se hýbe, ale žádná velká sláva. A ještě jedna věc – množství přijímané vlákniny: podle vzorečku by jí Matěj měl denně sníst 13+5gramů. Kdyby ale do jídelníčku zařazoval luštěniny, zeleninu (s jejíž konzumací nemá problém), ovoce a pečivo z chlebové nebo celozrnné mouky, určitě by se dostal nad tuto hranici. Myslíte, že vyšší příjem, třeba kolem 25g denně, by byl spíš přínosný, nebo by už toto množství mohlo zhoršit vstřebatelnost některých živin? Předem děkuji za odpověď.
    věk: 13 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    podle růstového grafu trpí chlapec opravdu obezitou, tzn. že jeho poměr výšky a váhy sahá nad 97. percentil. Bohužel více vám neporadím, protože jsem neviděla chlapcův jídelníček (jestli svačí, zajídá hypoglykémie, má druhé večeře, jaké pije tekutiny...), neznám jeho příjem před změnou, míru pohybové aktivity ani glykémii či HbA1c. Možná by ze začátku stačilo ubrat na matematice a řídit se selským rozumem. Jídlo není věda, přestaňte se tolik stresovat a zkuste jednoduše omezit kalorická jídla a vykonávat nějaký vhodný pohyb i v karanténě. Myslím, že pohyb by to lehce zachránil. 

    Pokud na to ovšem chcete jít tak, jak píšete, určitě oslovte nutričního terapeuta, který vám pomůže se v problematice zorientovat.  

    V publikaci DACH jste správně dohledala, že by měl chlapec vzhledem ke svému věku přijmout asi 11200kJ a 0,9 - 1,2g B/ 1 kg IDEÁLNÍ VÁHY.  Podle růstového grafu - hmotnost/ výška by měl mít chlapec alespoň na 90. percentilu asi 66 kg. Tedy určitě by neměl konzumovat 100g bílkovin denně.

    Chlapec by potřeboval dlouhodobou péči od spolupracujícího teamu obezitolog- diabetolog - nutriční terapeut. Jedno takové vhodné pracoviště je např. VFN, Karlovo náměstí, Praha 

    Již teď je pro chlapce jeho nové onemocnění velká psychická zátěž, smiřuje se s celoživotní diagnózou, začíná u něho puberta, učí se aplikovat inzulín, počítat sacharidy, bojí se hypoglykémií. Netrápila bych ho ještě detailním počítáním kalorií. Myslím, že důsledná edukace ohledně vhodného výběru potravin a pohybu by byla i z dlouhodobého hlediska výhodnější variantou.  25g vlákniny chlapci neuškodí. 

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Adéla a je mi 20 let. Vážím n +- 67kg a měřím 179cm. Poslední dobou na sobě pozoruji špatnou citlivost na inzulin, chtěla bych zkusit lowcarb dietu, jen nevím jak začít. Denně sním něco okolo 130g sacharidů. Pocit hladu nemám, jím dost zeleniny.
    věk: 21 let výška: 179 cm váha: 66 kg

    Odpověď

    Dobrý den Adélo, 

    130 g sacharidů/ den je již považováno za LC dietu. Pokud chcete změnit jídelníček, bylo by nejrozumnější dohodnout si konzultaci s odborníky. Věřím, že většina nutričních terapeutů  poskytuje i konzultace po internetu. 

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Jistě byste si zasloužila detailní rozbor jídelníčku, díky kterému se můžete dozvědět, zda a jakou chybu ve stravování děláte.  O lowcarb pro diabetiky jsem detailně psala zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce

    Ohledně inzulinorezistence se poraďte se svým diabetologem. Já takto na dálku mohu jen a jen doporučit pohybovou aktivitu. Troufám si říci, že v této koronavirové době máme všichni snížený energetický výdej a s tím spojené zdravotní komplikace.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!