Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

192 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, používám sacharin na přípravu sladkých pokrmů. Důvodem je, že při konzumaci sladkých pokrmů s cukrem mám neustálý pocit chutě a tzv. hladu na další. Ačkoliv jsem štíhlý a sportuji téměř denně, mohla by substituce cukru za sacharin způsobit diabetické problémy? Mnoho studií se v tomto názoru rozcházejí, a tak je těžké si udělat vlastní názor. Vzhledem k rodinné amamnese cukrovky mám také obavu z tohoto důvodu. Předem děkuji za odborný názor, zda substituce cukru za sacharin nevytvoří v organismu menší schopnost vstřebávání cukru a tím i možný vznik diabetu mellitus. Příjemný den, Jaroslav 46 let
    věk: 46 let výška: 190 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave,

    většina dnešních lidí konzumuje v potravě příliš mnoho volného cukru. Přidávání cukru do mnoha jídel je z pohledu dějin lidstva novinka posledních 2 století. Dříve cukr nebyl k dispozici. Bylo jen sladké ovoce a trochu medu. Jídla měli lidé spíše málo, a proto si v průběhu vývoje osvojili chuť na sladké, aby je v přírodě vyhledávali. Kromě energie z cukru poskytují sladké plody často také nezbytné vitamíny.

    Ta vrozená chuť na sladké postupně ale vedla k tomu, že se cukr přidává do velmi mnoha jídel a zdaleka ne jenom do cukrovinek. Nejhorší je to s nápoji.

    Volný cukr nejen podporuje tloustnutí, ale také ukládání tuku do krevních cév a do jater a  přispívá k cévním onemocněním.

    Z tohoto důvodu jsou často oblíbená umělá sladidla, a to nejen u osob s diabetem. Je jich nyní široká nabídka a představují velkou konkurenci pro průmyslovou výrobu cukru. Všechna umělá sladidla absolvovala sice různá bezpečnostní testování, takže nejsou přímo riziková, ale různá podezření na jejich škodlivé účinky existují. Výzkum je také někdy podporován „cukernou loby“, takže mnohdy není nezaujatý. Skoro ke každému sladidlu existuje řada dokladů o jeho neškodnosti, ale také o jeho škodlivosti. Působí prý třeba špatně na střevní mikroby nebo zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

    Konzumaci velkého množství cukru já osobně považuju za strašnou věc. Někdo je třeba schopen vypít za den 2 l koly, která obsahuje skoro 10% cukru, což za den činí 200 g! Proto si myslím, že je mnohem lepší raději pít nápoje slazené uměle, když už nutně musejí být slazené. Ale především je potřeba brát všechno s mírou.

    Ani pro diabetiky nejsou „sladká jídla“ nějak toxická. Pacienti s diabetem ale mají konzumovat omezené a přesně definované množství sacharidů, a tak přidávání dalšího cukru do jídla jim zbytečně zvyšuje sacharidovou nálož. Pokud by ale byli střídmí, většinou by jim neuškodil třeba sladký zákusek, pokud by se jeho sacharidy započítali do momentálního a také do celodenního limitu.

    I vám proto raději než umělá sladidla doporučuji používat v malé rozumné míře normální cukr. Nemáte-li diabetes, tak vám třeba 1 či 2 kostky cukru do kávy neuškodí, pokud tak nečiníte celý den. Pít ale větší množství sladkých nápojů považuju za zvěrstvo. Hodit se mohou jen v případě potřeby rychlého příjmu kalorií, jako např. při velké fyzické zátěži nebo u pacientů léčených inzulínem v případě hypoglykémie.

    A stejně tak vám neuškodí občas cola light nebo podobný uměle slazený nápoj, jen toho nepijte litry. A také je dobré typy umělých sladidel raději střídat.

    Líp vám odpovědět nemohu, i když toho o umělých sladidlech bylo napsáno mnoho.

    Poznámka redakce:

    přehled náhradních sladidel, či umělých sladidel je i na našich stránkách

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám diabetes 1.typu (na inz.pumpě) a celiakii. Vždy když si dám na večeři jakékoli bzl.pečivo glykemie je super zlom nastává cca po 5-ti hodinách tun. v noci. Glykemie se najednou zvýší na hodnotu min.10 z původních např.5. Je to pořad dokola každý den. Zajímevé je že jakmile si dám něco jiného než bzl.pečivo tak gly.zůstává hezká po celou noc. Je to způsobené nějakou bílkovinou obsaženou v bezlepkovém pečivu? Vyzkoušeno už snad vše. Úpravy bazálních dávek inzulínu v ten čas ve který se to zvyšuje(1:00-2:00h ráno), zmenšení porce sacharidů, místo kupovaného pečiva pečivo domácí ale stále beze změny. Neumím si to vysvětlit. Děkuji za odpověď. Monika
    věk: 28 let výška: 172 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Moniko, dodržovat zároveň diabetickou a bezlepkovou dietu je obtížné. Většina náhrad za potraviny s lepkem (např. bezlepkové těstoviny, bezlepkový chléb) obsahují poměrně hodně sacharidů a různé hotové potraviny bývají slazené. Výběr potravin je potom složitější, protože kvůli sacharidům nemůžete volně ani ovoce, jogurty apod. Zbývají zelenina, maso, sýry, vejce – ale ani to se nemá konzumovat nadměrně.

    Vaše zvýšené glykémie během noci bych přesto nevysvětloval žádnou záhadou, ale běžným nepoměrem mezi množstvím sacharidů k večeři a dávkou inzulínu. Nejspíš bych vám doporučil omezit množství bezlepkového pečiva, ze kterého se mohou sacharidy uvolňovat během noci postupně a tím zvyšovat glykémii. Pokud byste dávku sacharidů snížit nechtěla, je opravdu nutné zvýšit mírně bazální rychlost inzulínu po večeři, to znamená ještě dříve, než vám začnou glykémie stoupat. Hodnota kolem 10 mmol/l není nijak kritická, a tak to zvýšení nebude muset být tak výrazné, třeba + 10 – 20 % současné rychlosti, a to až do doby těch asi 5 hodin po jídle. Ve skutečnosti se jedná o poměrně malé zvýšení celkové dávky inzulínu, takže se to nemůže projevit okamžitě. Proto vám doporučuji naprogramovat to zvýšení hned s večeří.

    V bezlepkových potravinách nebývají žádné další látky kromě sacharidů, které by glykémii zvyšovaly. Často ale jde o potraviny sušší či suché, takže množství sacharidů vyjádřené v procentech hmotnosti může být vyšší než u čerstvého pečiva. Často takové potraviny mají také menší relativní obsah vlákniny. To je nutné při výpočtu celkového obsahu sacharidů brát v úvahu.

    Mimochodem, moderní inzulínové pumpy často „umějí“ glykémie polo-automaticky dolaďovat podle hodnot na senzoru. I v takovém případě je ale vhodné bazální dávku dobře naprogramovat, aby to pumpa nemusela teprve „opravovat“, ale hned raději tomu předcházela.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Laboratorní výsledky cukr na lačno 5,8 dlouhý 50 zvýšene tryalglyceroly alt 0.88 ztučnělá játra jedná se už o cukrovku muzu změnou jídelníčku a pohybem předejít léčbou prášky výška 177 váha 105
    věk: 44 let výška: 177 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    ano, můžete. Vaše hodnoty ukazují známky tzv. metabolického syndromu. Je to více metabolických poruch najednou a jsou velmi rizikové z hlediska urychlení procesu aterosklerózy. Jedná se o nadváhu nebo obezitu, hraniční cukr nebo cukrovku, vysoké tuky, často je přítomná vysoká hladina kyseliny močové a vysoký krevní tlak. Pro snížení rizika uzavírání cév je důležité v léčbě ovlivňovat všechny odchylky.

    V první fázi, kde se nacházíte Vy, je možné začít s dietou a pohybem. Váhovou redukcí alespoň 15 kg lze očekávat výrazné zlepšení stavu. Cukrovce lze zabránit cca ve 30%, nebo alespoň oddálit její plný rozvoj. Pokud se Vám to cca do roka nepodaří a hodnoty cukru budou stále kolem 6 a HbA1C nad 50 mmol/mol, je načase začít s léčbou léky. Změny v životosprávě ale musí být trvalé, u pacientů, kteří se přestanou hýbat pozorujeme zhoršování výsledků.

    Držím Vám palce

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    potřebuji dietu
    věk: 73 let výška: 158 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den Anno, 

    pro diabetika 1. typu platí stejná pravidla redukční diety jako u ostatních. To znamená - zvýšit pohybovou aktivitu, každý den chodit pešky, začít chodit cvičit do posilovny, plavat, jezdit na kole či rotopedu atd. Dále celkově omezit velikosti porcí hlavních jídel, nejíst smažené jídlo, fastfoody, jednoduché cukry - sladkosti, alkohol, sladké pití. Vyřadit uzeniny a jiná tučná jídla jako např. omáčky s knedlíky či vyřadit dochucovadla jako je majonéza, cukr, máslo/olej. 

    Naopak je třeba zařadit mléko a mléčné výrobky bez cukru obsahem do 3 % tuku, luštěniny, celozrnné výrobky a pečivo, libové maso, ryby. Jídlo připravovat na malém množství tuku (např. 5 ml oleje na smažení), na páře, pečením na pečícím papíru, nebo v horkovzdušné fritéze. 

    Oproti ostatním je u vás třeba pečlivě hlídat hodnoty glykémií. Při sníženém příjmu energie a zvýšeném výdeji se vám zřejmě sníží i glykémie, proto je třeba pravidelně se měřit a hlídat si hypoglykémie. 

    Je třeba si vždy před fyzickou aktivitou změřit glykémii a podle její hodnoty se přizpůsobit. Jednoduše je to vysvětleno např. v této brožuře

    www_mediset_cz-Monitorujeme-glykemii.pdf

    nebo u nás na webu

    Pohyb | cukrovka

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám stále visokou hodnotu cukru kolem 20moll píchám si 18,24,16 a nanoc46. Anna
    věk: 50 let výška: 167 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milá Anno,

    cukrovka, to přece jenom není jenom hodnota krevního cukru, ale je to dlouhodobé onemocnění, které má více forem a také se léčí různě. Proto na váš jednovětý dotaz nemohu nijak moudře odpovědět.

    Je potřeba znát váš zdravotní stav, přidružené problémy, znát podrobnosti vaší stravy. Měla byste proto urychleně navštívit vašeho diabetologa a probrat to s ním.

    Pro nyní vám doporučuji:

    Vhledem k tomu, že máte velkou nadváhu, omezte nyní výrazně příjem kalorické potravy, zejména sacharidů. Rozhodně nekonzumujte žádné sacharidy (pečivo, těstoviny, ovoce, sladké nápoje atd.), dokud vám glykémie neklesne alespoň pod 10 mmol/l. Dostatečně pijte a budete-li mít velký hlad, jezte zatím nesladkou zeleninu a případně nějaké libové maso nebo tvaroh v přiměřeném množství. Dávky inzulínu máte poměrně vysoké, tak by rozhodně měly stačit.

    Kromě inzulínu byste mohla užívat také léky, které zlepšují působení inzulínu, případně pomáhají hubnout. Zatím ale zkuste pár dní opravdu jíst málo a omezit zejména sacharidy. Uvidíte, že glykémie postupně klesne. Potom byste měla pokračovat v rozumné dietě s obsahem do 150 g sacharidů denně. K tomu budete ale potřebovat poučení od lékaře či dietní sestry, i když leccos byste našla i na našich stránkách.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám 70 let, užívám metformin který napomáhá hubnutí, nemám nadváhu a hubnout nechci ani přibrat-chci si udržet svoji váhu. Vážim se každý den,jakmile vidím že jde ručička na váze dolů,okamžitě se začnu cpát a váhu vyrovnávám..co s tím? Dr.jsem říkala že hubnout při mé výšce a váze nebudu..Dr.mlčí..asi si říká kdo z koho..cukr mám po tbl do 7 moll. Dáša
    věk: 70 let výška: 170 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milá Dášo,

    všeobecně platí, že nadváha zhoršuje diabetes 2. typu. Většina pacientů, zdaleka ne však všichni, s diabetem 2. typu mají nadváhu, nebo jsou přímo obézní. Snížení kalorického příjmu a omezení sacharidů většinou vede ke zlepšení diabetu a tento efekt je někdy silnější, než některé léky, které se na tento typ diabetu používají. Úbytek tělesného tuku často vede ke zlepšenému působení inzulínu, kterého mají diabetici 2. typu relativní nedostatek. Mohou si tak vystačit se svojí sekrecí inzulínu nebo nepotřebují užívat tolik léků, případně i inzulín injekční.

    Řada léků, které pacienti s diabetem 2. typu užívají, zvyšují sekreci inzulínu a tím vyrovnávají jeho relativní nedostatek a v podstatě napomáhají obezitě. Takovým lékem ale není metformin. Ten nezvyšuje sekreci inzulínu, ale zlepšuje jeho působení. To je důvod, proč tento lék nepodporuje obezitu nebo dokonce může pomáhat některým pacientům zhubnout. Rozhodně to ale není lék, který by se přímo používal na obezitu nebo k hubnutí. Proto ani štíhlé pacienty s diabetem neohrožuje tím, že by zbytečně hubli. Je to lék osvědčený a bezpečný, bohužel ale pro mnoho pacientů s diabetem 2. typu, zejména pro ty, co nejsou ochotni dodržovat doporučený dietní režim, nestačí.

    Vy máte celkem přiměřenou hmotnost, i když podle tabulek již spadáte do kategorie nadváhy lehčího stupně. Určitě by vám a vašemu diabetu mírné zhubnutí neškodilo, ale není to nezbytné. Každý je jinak stavěný a pokud byste si svoji hmotnost do budoucnosti udržela a nepřibírala, bylo by to v pořádku. Paní doktorka asi mlčí proto, protože má asi podobný názor jako já. Mírně zhubnout by neškodilo, ale hlavní je, že nepřibíráte. To je v podstatě chvályhodné a paní doktorka se určitě nesnaží nějak vás "porazit" a dosahovat svého, přeje vám váš celkem správný názor. Cukrovka ale někdy pokračuje, i když se pacient velmi snaží, a potom se musejí zařadit další léky. Aby se tomu předešlo, je právě vhodné dodržovat dietu. Pokud jste zde použila příměr "kdo s koho", tak by to měl člověk chápat spíš jako váš souboj s diabetem a nikoli jako souboj s lékařkou. Glykémie 7 je mírně zvýšená. Metformin je k tomu dobrý lék, ale jeho dávka je buď malá, nebo vám plně nestačí. Mohla byste tomu pomoci mírným zhubnutím a větším pohybem, ale také, pokud by glykémie byla nadále zvýšená, dostat nějaký další lék. Asi by v rozhodování pomohla znalost glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobý, nebo také znalost vašich glykémií po jídle.

    Tak já vám přeju, ať vám vaše obvyklá hmotnost zůstane a ať se zbytečně nepřete s vaší paní doktorkou.  Pokud ale při zvýšené glykémii užíváte pojmy jako "okamžitě ze začnu cpát co to dá", tak to se vaše paní doktorka opravdu musí obrnit trpělivostí. Vy to ale zřejmě ani tak nemyslíte, protože jinak byste byla jako koule. Tak šťastný a veselý!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, neplánujeme vydat recepty knižně? Je skvele,ze to je presne na porci :-) Nebo třeba jen jako komplex do pdf? O tisk se uz postaram. Bylo by to super,pro nás mámy,co se nove uci,jak a co varit a jak delat "palacinky podle trojclenky",protoze mají kluka s diabetes 1.typu...Moc dekuji. Jana 
    věk: 12 let

    Odpověď

    Dobrý den Jano, 

    děkujeme za vaši zprávu, která nás moc potěšila. V tuto chvíli bohužel nic podobného nechystáme, protože máme plné ruce práce na našem novém projektu. Jedná se o jídelníček, ve kterém si budete moci sama moci nastavit kolik chcete za den energie a sacharidů a pokud chcete či nechcete jíst svačiny. Poté si sama  vyberete recepty dle vašich chuťových preferencí, které jsou také normovány na jednu porci. Sestavíte si tak vlastní jídelníček, který poté budete moci stáhnout v pdf souboru a vytisknout. 

    Doufám, že se Vám bude náš projekt líbit stejně, tak jako nám. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik tipu 2 a mam otazku .....mám nadvahu ca.20 kg a chtel bych si koupit Ketodietu beru rano a vecer Metformin a vecer na noc picham inzulin tresiba 20 jednotek jestli by mi to neuškodilo.....kdyz si merim cukr tak mivam kolem 7-8 cukr.dekuji predem za radu. Jaroslav
    věk: 70 let výška: 178 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jaroslave, 

    píšete, že si chcete koupit ketodietu. Rozumím tomu tak, že chcete pít rozpustné nápoje.  Na stránkách firmy, která takové nápoje vyrábí, jsem zjistila, že na za den jejich strava obsahuje pouze 50g sacharidů. Obvykle se konzumuje 200 - 300 gramů sacharidů/ den. 

    Ketodieta je strava, která neobsahuje téměř sacharidy. Sacharidy ovlivňují cukr v krvi. Vy jste léčen inzulínem, který si aplikujete proto, aby vám pomáhal zkonzumované sacharidy v těle využívat. Pokud byste neměl příjem sacharidů a stále aplikoval stejné množství inzulínu jako doposud, bude vám hrozit hypoglykémie. Pokud se rozhodnete pro tuto stravu, je nutné množství inzulín snížit a vše konzultovat s vaším lékařem. 

    Já osobně nejsem zastáncem těchto diet. Je to pouze krátkodobé řešení problému. Přísná dieta jistě povede k rychlé redukci hmotnosti. 

    Jakmile přestane nápoje pít, nastane jojo efekt. 

    Ráda bych vám doporučila, abyste začal pozvolna. Začněte dodržovat pravidla racionální - zdravé stravy a navyšte pohybovou aktivitu - choďte do práce pěšky, choďte o zastávku dál, pořiďte si krokoměr..

    Vyřaďte alkohol, uzeniny, bílé pečivo, smažené jídlo, fastfoody. Zařaďte 500g zeleniny/ den, celozrnné výrobky, nízkotučné/ polotučné mléčné výrobky, ryby, kuřecí maso, krůtí máso,  libové vepřové a hovězí maso.  Zdravá redukce hmotnosti je max. 5 kg/ měsíc. 

    Cesta je delší, ale výsledek trvalejší. 

    Nápoje by šly používat třeba místo svačin, ale určitě bych je nedoporučila na celodenní výhradnou konzumaci - hlavně kvůli jojo efektu. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám ráda např. štrůdl, nebo nějaký moučník, sušenku a třeba kousek čokolády. Je proto jisté, že mám cukrovku ? Děkuji za odpověď. Lenka
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, ano, je naprosto jisté, že máte cukrovku. Protože v České republice žije asi 9 000 000 lidí, kteří mají také rádi dobře vypečený štrůdl z kyselých jablek, nejlépe prokládaný vlašskými ořechy a rozinkami. Voní to, křupe to, dělá to dobře v žaludku. Ale nic naplat, všichni mají cukrovku. Přinejmenším takovou maličkou, kterou by vytáhla i myška a dědeček by nemusel volat na pomoc babičku,  vnučku, pejska, kočku a myšku. Tahleta maličká řepička (řepa cukrová neboli cukrovka) byla pak zpracována na několik lžiček cukru, které si hned celá rodina přidala do závinu, když jim nestačil přirozený cukr z vypečených jablíček.

    Já ale doufám, že také jen žertujete. Jste štíhlá a pokud máte jinak normální glykémie, můžete si s klidem porci štrůdlu, či dvě dát a cukrovky se nemusíte bát. Ostatně i zavedení diabetici, pokud vědí kdy a kolik, si mohou štrůdl udělat. Protože jablka jsou sladká již sama o sobě, ani to nemusejí přislazovat, i tak to bude dobré, pokud to umějí správně upéct. A já mám rád štrůdl tažený, ale ten dá moc práce a dělá ho už jen málokdo.

    poznámka redakce:

    Milá Lenko,

    nejlepší by bylo, kdybyste si nechala změřit hladinu krevního cukru buď u svého lékaře, nebo v některé z lékáren BENU. Podívejte se na naše stránky https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    a také na aktualitu https://www.cukrovka.cz/mereni-glykovaneho-hemoglobinu-v-lekarne

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kolik jídla musím pojíst abych si mohl aplikovat inzulín. Jedná se o mimořádnou situaci,třeba při cestování Aleš
    věk: 68 let výška: 171 cm

    Odpověď

    Milý Aleši, vašemu dotazu nerozumím. Jídlo se většinou nejí proto, abychom si mohli aplikovat inzulín. Spíš naopak, inzulín si pacienti s diabetem musejí píchat proto, aby se mohli najíst.

    Možná jste tedy svoji otázky myslel takto:

    „Jsem osoba s diabetem a léčím se inzulínem. Používám večer jednu dávku dlouze působícího inzulínu a navíc před každým hlavním jídlem si dávám rychle působící inzulín. Jestliže nemohu dodržovat svůj pravidelný režim, například když cestuji, kolik si mám píchnout rychle působícího inzulínu, když se chci najíst mimo obvyklou dobu?“

    Odpověď zní: Každý pacient by měl být řádně zacvičen ve volbě správné dávky inzulínu. Dávka záleží na tom,

    1. jaké množství sacharidů bude chystané jídlo obsahovat
    2. jaká je osobní citlivost pacienta k působení inzulínu (tedy kolik zpravidla potřebuje inzulínu na 10 g sacharidů v dietě)
    3. jakou má pacient aktuální glykémii (používá se k tomu odhad o kolik mu sníží glykémii 1 jednotka inzulínu)
    4. jakou činnost se chytá člověk dělat v následujících několika hodinách (při fyzické aktivitě glykémie klesá a je nutné s tím počítat při volbě dávky inzulínu)

    Všechny tyto faktory jsou velmi individuální a pacient by měl být zacvičen v diabetologické ambulanci za spolupráce s edukační sestrou. Proto vám nemohu dát obecné doporučení. Protože ale asi nějakou přímou odpověď čekáte, tak většinou si pacienti (při hodnotě glykémie mezi 5 – 8 mmol/l) dávají před jídlem asi 1-2 j. inzulínu na každých 10 g sacharidů v jídle. Obézní pacienti či osoby s výraznou inzulínovou rezistencí však mohou potřebovat inzulínu více a naopak štíhlým a hodně pohyblivým lidem může stačit i méně.

    Netuším ale přesně, kam vaše otázka mířila. Alespoň jsem se snažil.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!