Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

177 dotazů

  • Dotaz

    S DM I. typu se léčím 52 let. 30 let s insulinovou pumpou, pak 5 let bez ní a dnes opět insulinová pumpa. Nemohu najít množství sacharidů v méně obvyklých potravinách, které bych ráda konzumovala. Např. fazole mungo, jáhly, vařená kukuřice, slzovka a pod. Kde bych to mohla najít? Děkuji Daniela,
    věk: 53 let výška: 168 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den Danielo, 

    dle mého názoru je nejjednodušší cesta stáhnout si aplikaci do telefonu s názvem Kalorické tabulky. Díky tomu budete mít potřebné informace vždy při ruce.

    Aplikace je zdarma, je přehledná a databáze potravin velmi široká. 

    Pokud by vám tato aplikace nevyhovavala, existují ještě další nutriční aplikace a software jako např. Nutripro, Beetfit, Nutriservis atd. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně prevence při cukrovce 1. typu. Můj přítel chodí s cukrovkou na pravidelné kontroly, ale já mám pocit, že ho vždy jen "odbyde", zkontroluje údaje, které si zapisuje do deníčku a nic víc po něm nechce. Můj přítel hraje aktivně fotbal ve vyšší lize (tréninky má 4x týdně a o víkendech zápasy). Inzulín si podává perem před každým jídlem a cukru si měří jen před zápasem. Dochází u něj čas ke stavům hypoglykemie, mám strach protože tento víkend jsme se kvůli hypoglykemickému stavu málem vybourali. Tímto mailem Vás moc prosím, je nějaké větší/celkové vyšetření, kdy mu preventivně zkontrolujete, jestli je všechno v pořádku? Děkuju. S přáním hezkého dne Gabriela 
    věk: 23 let výška: 189 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Gabrielo, není v mých fyzických silách léčit všechny pacienty, kteří kladou dotazy do naší poradny. Je-li to potřeba, o specializované vyšetření může požádat dosavadní diabetolog, který se vašemu příteli věnuje.

    Diabetes 1. typu je stav, který vyžaduje především péči vycházející od pacienta samotného. Lékař by mu měl vše vysvětlit a ukázat, kde najde další informace, např. o působení inzulínu, možnostech jeho podávání, možnostech měření krevního cukru, o složení diety a také o tom, jak se chovat při sportu či případně závodním sportu. Pacient ovšem musí mít sám motivaci a snahu se co nejvíce dozvědět. Už jen fakt, že radu sháníte vy a nikoliv on, je podezřelé z nedbalosti.

    Věnovat se sportu při diabetu velmi doporučujeme. Věnovat se ale vrcholovému sportu při diabetu je náročné. Hypoglykémie během zápasu může velmi pokazit sportovní výsledek, a proto mnozí pacienti si raději před výkonem navozují raději vyšší glykémie, aby bylo riziko hypoglykémie menší. To ale samozřejmě není zdravé, zvláště když se to opakuje často. Trvá-li tedy pacient na vrcholovém sportu, musí se svému diabetu opravdu pořádně věnovat a rozumět tomu.

    Já bych vašemu příteli doporučoval absolvovat pořádnou diabetickou edukaci. Mnoho informací by mohl nalézt na stránkách IKEM (www.ikem.cz). Zde by si našel Centrum diabetologie, diabetes 1. typu a dále různé možnosti. Je zde také kapitola věnovaná sportu (fyzická aktivita).

    Pro mladé (ale i starší) pacienty s diabetem 1. typu silně doporučuji používat senzor hladiny cukru v podkoží, který pracuje kontinuálně a na blížící se hypoglykémii upozorňuje předem. Dále by se asi hodila inzulínová pumpa a k ní pořádné zaučení, jak si ji kontrolovat a jak upravovat dávky inzulínu při sportu. Je také nutné rozumět složení potravy a vědět, jak se chovat při sportu. To všechno je obtížné, ale velmi důležité a velmi efektivní, pokud člověk skutečně chce mít dobré výsledky. To se týká jak fotbalu, tak péče o diabetes. I s diabetem je možné se věnovat sportu na vysoké úrovni.

    Co tedy navrhuji? Váš přítel by si měl vyžádat od svého diabetologa podrobné poučení o tom, jaké jsou současné možnosti léčby diabetu 1. typu a kde může získat další informace. Pokud by na to tento lékař neměl nebo nechtěl mít čas, může doporučit konzultaci v tzv. diabetologickém centru ve spádové oblasti. Mezi tím by si ale váš přítel měl sám aktivně vyhledávat informace, dozvědět se více o senzorech glukózy, inzulínových pumpách apod. Měl by si také pořídit publikaci o složení základních potravin a naučit se to používat v praxi. Měl by to brát vážně stejně jako fotbal. Ani ten nemůžete vy hrát místo něho. Musí to být on, kdo se snaží. A měl by jednat rychle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Od r. 2004 jsem na lécích, poslední asi 4r. ráno půl Glyclady a večer Glucohage 50/mg, měla jsem problém, glykémie překračovala 10 mmol/l, zrušili mi Glycladu a mám stále před obědem cca 9 mmol/l, svačina půl jablíčka před večeří glykémie cca 7,9 - 8,5 tak už si nevím rady, kontroly jen u PL, neřeší to, koupila jsem Diaben, ranních léků mám 5+Maltofer, jsem kardinál, mohu brát Diaben před obědem? Nebo mi poraďte děkuji Věra 
    věk: 82 let výška: 161 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Věro, myslím, že pro začátek by pro vás bylo vhodné si pročíst nějaké naše kapitoly na cukrovka.cz, které pojednávají o životosprávě a o dietě. Připravujeme tam také vzorové jídelníčky, které si už brzy budete moci pročíst. Pro vás by byla vhodná nejspíš dieta se 150 g sacharidů denně. Nejstarší odkaz naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave. Tato kapitola se nyní aktualizuje.

    Pochopitelně jídelníček můžete volně upravovat, ale množství základních potravin by mělo zůstat stejné. Jde o to, abyste nejedla příliš mnoho sacharidů. Již méně záleží na tom, o jaké sacharidy půjde. Vy jste štíhlá osoba a tak předpokládám, že se stravujete rozumně a nejíte vyloženě sladká jídla, nebo sladkosti a nesladíte nápoje.

    Obsah sacharidů v různých potravinách naleznete v různých tabulkách či programech pro chytré telefony. Já nevím, jak dobře si poradíte s počítačem či chytrým telefonem, ale na počítači se celkem dobře používá program 

    www.kaloricketabulky.cz

    Tam můžete vyhledat určitou potravinu a dovíte se vše důležité o jejím složení, včetně obsahu sacharidů v gramech na 100 g potraviny, tedy vlastně v procentech. Možná by vám ale lépe vyhovovala nějaká tištěná tabulka. 

    Podle mého názoru je metformin dobrý lék a měla byste s ním pokračovat. Naproti tomu Diaben je jen potravinový doplněk a nic moc neovlivní. Můžete ho tedy brát jak chcete.

    Pokud máte trvale vyšší glykémie, byla by pro vás nejspíš kromě metforminu vhodná malá dávka dlouze působícího inzulínu 1x denně, např. 12 jednotek inzulínu Lantus ráno. Jediné riziko inzulínu je možnost vzniku hypoglykémie při příliš vysoké dávce, ale malá dávka by pro vás byla bezpečná. Jinak ale vaše glykémie nejsou zase tak vysoké, jenom si myslím, že příliš omezovat dietu dále již nemůžete. Zkuste tedy trochu omezit veškeré sacharidy v dietě (maximálně 150 g denně), a pokud by to nestačilo, dále se poradíte s vaším lékařem. Metformin by stálo za to zkusit znovu, třeba jiný přípravek. Také je dobré začít malou dávkou, např. jen 1x denně 500 mg. Tuto dávku lidé zpravidla snášejí dobře a později je možné ji zvýšit třeba na 2x 500 mg.

    Milá Věrko, pokud používáte tzv. chytrý telefon, tak vám ještě doporučuji stáhnout si aplikaci (program) s názvem Kalorické tabulky. Je to zdarma.

    Po otevření aplikace se do ní ale nepřihlašujte, protože by to po vás chtělo příliš mnoho informací. Pouze klepněte na obrázek lupy a potom napište název potraviny, která vás zajímá. Zobrazí se vám potřebné základní informaci, tedy především obsah sacharidů.

    Existuje ještě aplikace placené verze Kalorické tabulky. Ta je ale zbytečně moc složitá a zamotala byste se do toho. To, co vám doporučuji, je zdarma a bez přihlašování.

    Ještě vám posílám nejjednodušší a nejstručnější informaci o obsahu sacharidů v potravinách.

    Pro zjednodušení se množství sacharidů udává v tzv. „sacharidových jednotkách“, přičemž jedna jednotka představuje 10 g sacharidů. Posílám informaci o 12 různých potravinách. Z tabulky např. zjistíte, že jednu sacharidovou jednotku (tedy přibližně 10 g sacharidů) obsahuje např. 1 knedlík či jedna brambora velikosti vejce.

    10 g sacharidů=1 sacharidová jednotka

    1.            20 g pečiva

    2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

    3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

    4.            2 lžíce čočky

    5.            3 lžíce fazolí, sóji

    6.            1 lžíce mouky

    7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

    8.            1 dcl sladké limonády

    9.            ¼ l mléka

    10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

    11.          1 lžička marmelády, medu

    12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Přeji dobrý den, před pár dny mi byla diagnostikována cukrovka, pan doktor mi ani neřekl jakého typu. Vím jen to, že hodnoty na lačno mám kolem 7.0 a při oGTT po 2 hodinách bylo cca 13.1. Jídelníček mám vyvážený již dlouhodobě a sportuji také. Dle pana doktora mám v tom jen pokračovat, měřit si glykémii a brát 1-0-0 Zexitor 500mg. Moje otázka je, zda bych neměl například přesedlat na lowcarb stravování, abych hodnoty svého cukru v krvi snížil i pomocí tohoto. Nicméně u lowcarb se přijíma větší množství tuků a z článků co jsem načetl jsem pochopil, že tuky (i když třeba zdravé) jsou při větším množství také možným nepřítelem diabetika. Nerad bych byl pohlcen neověřenými články a předem děkuji za radu :-)
    věk: 33 let výška: 185 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    souhlasím s Vámi. Tak jak nejsou extrémy dobré v životě, tak ani při léčbě diabetu. Low carb diet doporučujeme obvykle jen krátkodobě a je vhodná spíše tam, kde chceme hodně zhubnout. Váš BMI (28,9) je v pásmu nadváhy, nemáte tedy důvod k větší redukci hmotnosti. Bylo by pro Vás vhodné zhubnout cca 5kg. Doporučovala bych Vám racionální stravu, vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, cukry cca kolem 200 g/den, energie cca 7000-8000 kJ/den.  Zkuste si zkontrolovat reálný přísun cukrů a energie např. pomocí kalorických tabulek. V praxi často vídám podhodnocení vlastní stravy a když spočítáme celkovou energii, jsme překvapeni složením potravy a energetickým příjmem. Je potřeba přijmout také fakt, že dieta velmi často sama o sobě nestačí ke kompenzaci diabetu a že používáme léky v různých kombinacích tak, aby glykémie nalačno byla 5-6,5 a po jídle do 8-9 mmol/l. Cukrovka je totiž onemocnění, kde s časem dochází ke zhoršování činnosti slinivky a musíme upravovat lékovou kombinaci. Platí ale, že stravou a pohybem zhoršování stavu můžete výrazně zpomalit.

    Pokud tedy budete zdravě jíst, hýbat se (tedy cca 3 hodiny týdně) a budete mít uspokojivé hodnoty krevního cukru (i když s pomocí léků), nemusíte se pozdních komplikací diabetu obávat.

    Poznámka redakce: doporučujeme k přečtení článek Zacvičte s diabetem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Po lecbe ted mam na lacno 7,6-7,4.Zatim dolu nejde. Znamena to ze uz dolu nepujde.Slo docela richle ale ted se hiba v cislach 7,4-7,6 na lacko.Prosim o vysveleni toho,jak to je. Luda
    věk: 50 let výška: 154 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Ludo, máte zjevně diabetes 2. typu. Nevím, jaké léky vám nasadili, ale k dispozici je jich nyní více a dají se podle potřeby postupně přidávat. Základním opatřením ale musí pro vás být dodržování diety, zejména omezení sacharidů v dietě. Měla byste nyní velmi omezit či vynechávat všechny sacharidové přílohy, zejména pečivo, brambory, moučná jídla, těstoviny. Samozřejmostí je nesladit. Máte při své nižší postavě značnou nadváhu a omezení jídla by vám určitě hodně pomohlo. Pokles na hodnoty kolem 7,5 je docela úspěch. Tak to chvíli při dietě vydržte, ono se to dále zlepší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pomůže ranní podání léku v kontextu příležitostné večerní konzumace menšího množství alkoholu z pracovních důvodů?
    věk: 61 let výška: 165 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milý Stanislave,

    Jedním z mála závažných vedlejších účinků metforminu, který je ovšem opravdu velmi vzácný, je tzv. laktátová acidóza. Pokud je metformin indikován správně a pokud pacienti nepijí velké množství alkoholu, tak se prakticky nevyskytuje. Pod správnou indikací myslím mimo jiné to, že metformin se nepředepisuje pacientům s pokročilou nedostatečností ledvin, jater, srdce či dýchacího ústrojí. Na to samozřejmě dbá lékař, ale na alkohol sám dbát za pacienta nemůže. Na to musí pacient dávat pozor sám, pokud ovšem, jako ve vašem případě, ho k požívání alkoholu nenutí profesionální důvody. Výhodou v tomto případě ale je, že za případné poškození v takovém případě může požadovat odškodnění, protože se pak jedná o nemoc z povolání. No, ale to už asi nemístně žertuji.

    Myslím, že je to dost jedno, zda po požití alkoholu užíváte metformin ráno nebo večer. Metformin se vylučuje z těla celkem pomalu, a tak by pacienti léčení tímto lékem alkohol ve větší míře rozhodně pít neměli. A co myslím tou větší mírou? Metformin je velmi dobrý lék a menší množství alkoholu občas pije hodně lidí. Nerad bych proto z tohoto důvodu od užívání metforminu odrazoval. Rozhodně by se ale nemělo jednat o pravidelné pití alkoholu nebo užívání dávek větších než jsou 400 ml vína nebo 2 – 3 piva jednorázově. Jako lékař si doporučovat nebo povolovat pití alkoholu rozhodně nemohu dovolit, ale ze zkušenosti vím, že občasná sklenka vína i při užívání metforminu u jinak zdravé osoby s diabetem nevadí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v dubnu mi stoupl TK a odběru mi byla naměřena ranní glykémie 12, odběr nebyl na lačno/rohlík a jabko/ a byla jsem ve středu.Na odběru na diabetologii byla ran.glykemie 6.46 a glyl.hemoglobin 44.Poruchu lačné glykémie mám zhruba 15 let a po této informaci mi diabetologii sdělila, že mám diabetes 2 stupně a naordinovala mi metformim 500 a doporučila dietu / 200 g sacharidů /. Ranní glykémii mám od 5.3 - 6.5, po obědě 3 x od dubna mezi 7.5 -8., vyloučila jsem že stravy cukry, bílou mouku, jezdím na kole /30 - 70 km/, turistika a pracuji na zahradě. Mám diabetes 2 stupně nebo jsem na hranici? Mám si nechat vyšetřit glykem.krivku? Při dietě jsem zhubla 5 kg a více bych nechtěla. Děkuji za odpověď. Dana
    věk: 66 let výška: 163 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Dano, již jste opakovaně měla vyšší glykémii na lačno i po jídle, a tak se dá říci, že máte diabetes. Je určitě vhodné abyste užívala dietu se sníženým obsahem sacharidů, těch 200 g je při vašem věku a při vaší hmotnosti zbytečně moc, 150-170 g denně by mělo stačit. Abyste neměla hlad a dále nehubla, tak byste měla jíst jiné vhodné jídlo, zeleninu a nějaké zdravé bílkoviny.

    Protože nemáte nadváhu, tak předpokládám, asi spíše než sníženou citlivost tkání vůči inzulínu máte celkově mírný nedostatek inzulínu. Metformin je pro vás vhodný lék, ale pokud by vám v budoucnu nepostačoval, tak byste mohla potřebovat nejspíše malou dávkou dlouze působícího inzulínu, abyste mohla jíst normálně a nehubla.

    Určitě bude pro vás vhodné si pravidelně monitorovat glykémie osobním glukometrem, občas na lačno, občas za 2  hodiny po jídle. Nyní máte glykémie v přijatelném rozmezí, ale je potřeba, aby to takto zůstalo a glykémie dále nestoupaly. To právě poznáte podle toho monitorování a uvidíte, zda nejíte zbytečně moc sacharidů (ať již jakýchkoliv), nebo zda se vám diabetes sám nezhoršuje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu při diabetu Active jogurt jahoda a borůvka
    věk: 69 let výška: 175 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Dobrý den Šárko,

    jogurt Active s bifidokulturou jahoda Pilos

    obsahuje bohužel ve 135g balení 16,2g sacharidů. Bílý jogurt Active pilos obsahuje 6,08 g sacharidů i cukrů. To znamená, že do ochuceného jogurtu bylo přidáno  přibližně 10 g cukru. 

    Na trhu najdete jistě jiné, vhodnější, jogurty. Doporučuji kupovat bílé jogurty a sladit čekankovým sirupem + doplnit oblíbeným ovocem. Díky tomu společně s cukrem z ovoce zkonzumujete i vlákninu.  Nebo se můžete podívat na jogurty slazené náhradními sladidly. 

    Všeobecně se diabetikům nedoporučuje konzumovat ochucené mléčné výrobky. Záleží také ale na mnoho faktorech - vaše  kompenzace cukrovky, váha, čas konzumace, různé každodenní situace.  Není zakázané potraviny, je spíše potřeba přemýšlet nad jejím množstvím. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Moji mamince (75 let) zjistili před cukrovkový stav. O tom jak má jíst neříkali nic, jen, že dietně. Má hodně ráda rozmixované ovoce, většinou je to mix všeho ze zahrady. Všude čtu kolik má ovoce cukru.. můžu ji prosím ovoce mixovat dál? Cukr do něj nepřidávám, je to jen a jen ovoce. Maminka má sice zubní náhradu, ale plno věcí nerozkouše. Zeleninu strouhám, i tam má občas problémy. Chodí o holi, takže ani toho pohybu tam není tolik, ač se snaží, má nález na páteři a při delší chůzi ji strašně bolí záda, léky moc nepomůžou.. Celou dobu byla zdravá, výsledky vyšetření v pořádku, až teď se to nějak pokazilo. Není ji dobře, chci ji pomoci, bojím se o ní. Jak se prosím stravovat při před cukrovkovém stavu? Děkuji.
    věk: 75 let výška: 174 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Milá tazatelko,

    Vaše maminka by měla mít stanovený nějaký dietní plán s uvedením především množství sacharidů za 24 hod. Asi se pohybuje málo a je obézní. Základem léčby pro ni je určitě omezení celkového množství kalorií, tedy omezení především tučných jídel. Neznám její laboratorní nálezy, ale podle mého odhadu by neměla jíst více než asi 180 g sacharidů za den. Tím myslím všechny sacharidů, ať již z ovoce, zeleniny, z příloh jako brambor, knedlíků, rýže apod.

    Odhadem obsahuje ovoce (s vynecháním vysloveně sladkého ovoce, jako je hroznové víno, melouny apod.) asi 10% sacharidů.  Pokud by tedy jedla sacharidy jen ve formě ovoce, mohla by ho za den sníst maximálně 1 800 g. To už by ale nemohla žádný chléb, žádnou zavářku do polévky či omáčky apod. Sacharidy jsou ale i v mléce (4 %), v jogurtech (4-8 %) a v jiných potravinách. Navíc by bylo vhodné to ovoce rozdělit do více denních porcí, minimálně do 3.

    Já bych jí tedy doporučoval sníst denně maximálně 1 kg méně sladkého ovoce a nejíst zbytečné přílohy k dalším jídlům. Vhodné jsou také zeleninové pokrmy s tím, že  některá zelenina, např. mrkev, je rovněž sladká.

    Mohla byste pro ni najít také vzorový jídelníček s obsahem 180 g sacharidů na našich stránkách a ten pak volně podle fantazie obměňovat, jen dodržovat v hrubých rysech obsah sacharidů, tuků a bílkovin.

    Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na článek Mýty a fakta o ovoci, omlouváme se za opožděné dodání odpovědi

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Maminka kouří elektronickou cigaretu s velmi sladkými náplní. Je možné, že to má vliv na hladinu cukru. Veronika
    věk: 55 let výška: 173 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, to jste mi pěkně zamotala hlavu. Jsem přirozeným odpůrcem kouření v jakékoliv podobě a ani si to nemusím vědecky zdůvodňovat. Asi mi stačilo, že moje (milovaná) máma celý život kouřila a mně to dost vadilo. Ten dým vždy a všude. Kdykoliv byla jen trochu rozčílená, hned si zapálila.

    Takže po vaší otázce jsem začal přemýšlet a hledat, co všechno obsahují elektronické cigarety. Dost si myslím, že kdyby v nich byl opravdový cukr, tak by se teplem pěkně zkaramelizoval a pálil a výsledek by byl možná horší, než tabák. 

    Zahledal jsem tedy na internetu, a copak jsem tam nenalezl? Nalezl jsem tam svoji vlastní odpověď na podobnou otázku z minulosti. Snad je to tím vedrem, že jsem na to zapomněl. Ale se svojí odpovědí souhlasím, tak si ji, prosím, přečtěte:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-koureni

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!