Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

177 dotazů

  • Dotaz

    Jak se vypočítávají sacharidy z potravin? Petr
    věk: 63 let výška: 174 cm

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    sacharidy v potravinách lze zjistit několika způsoby. 

    Dle mého názoru je nejjednodušší a nejrychlejší způsob tento: stáhněte si aplikaci do telefonu. K dostání je jich více, já  osobně preferuji www.kaloricketabulky.cz - je zdarma a má velmi širokou databázi potravin. Pak už jen  stačí najít potravinu, zadat její množství (to je důležité opravdu zvážit na kuchyňské váze, ne jen odhadovat) a máte výsledek. 

    Dále existují různé edukační materiály pro diabetiky, které vám může dát váš diabetolog. Např. edu materiály Výměnné jednotky - kde je vždy fotka jídla, jeho množství a obsah sacharidů. 

    Také si můžete sehnat knihu s názvem VELKÁ DIA KNIHA O JÍDLE Velká dia knížka o jídle (Jan Lebl, Radka Burgerová) | ČBDB.cz (cbdb.cz)

    - tato kniha je volně ke stažení zde velká.dia.knížka.o.jídle.pdf | Ulož.to (ulozto.cz)

    Na obalech potravin je rovněž vždy údaj ohledně obsahu sacharidů. Zde je třeba si dát pozor na dvě věci. 

    1. údaj se většinou uvádí na 100g, nikoliv na celé balení. Tedy je třeba vždy sacharidy přepočítat na zkonzumovanou porci. 

    2. Neplést si údaj sacharidy a cukry. Vždy se počítají veškeré složené sacharidy, ne pouze jednoduché cukry. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den od včerejška mám držet dietu. Mohu někde požádat o finanční příspěvek? Jsem v důchodu. Dana
    věk: 60 let výška: 157 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Dano,

    jak známo, základní součástí léčby pacienta s diabetem ve vhodná strava (dieta). Diabetická dieta představuje vlastně vzorový jídelníček, jak by měl užívat zdravý člověk, pokud chce zůstat zdravý. 

    Nejedná se tedy o nic mimořádného. Zejména je důležité, aby sám pacient znal složení základních potravin a měl přehled o tom, kolik obsahují sacharidů, tuků a bílkovin. Navíc, pro osoby s diabetem 2. typu je zejména důležité, aby strava nebyla příliš kalorická a vedla spíše k mírné redukci hmotnosti a rozhodně nevedla k tloustnutí. Doporučené porce jsou tedy spíše menší a jejich součástí zpravidla nejsou např. zákusky či kulinářské doplňky, byť vhodné pro diabetiky. Tyto nákladnější složky mohou být chutné a pro dobrý pocit důležité, ale z hlediska udržování zdraví nejsou nutné. Diabetik potřebuje dostatek všech potřebných látek, ale nikoliv více, než zdravý člověk.

    Správně sestavený jídelníček pro pacienta s diabetem 2. typu nemusí být nákladnější, než jídelníček zdravé osoby. Je ale možné, že někteří lidé mají opravdu příliš nízký příjem, takže aby se dostatečně najedli, musejí jíst zbytečně mnoho např. pečiva a tučného masa a nemohou si dovolit je částečně nahradit zeleninou a zdravějším zdrojem bílkovin, než je tučné maso, nebo nezdravé tučné uzeniny.

    V takovém případě mohou požádat na oboru sociální péče obecního úřadu o finanční podporu na dietu. Tato podpora může nyní činit až 500 Kč měsíčně. K žádosti je nutné připojit potvrzení o finančním příjmu a dále je dobré vzít s sebou doporučení lékaře, kde je uvedeno, jakou stravu mají užívat (např. doporučený vzorový jídelníček).

    Jak vidíte, možnost podpory není velká. 
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážení, díky za poradnu. Je to skvělé! A nyní poprosím o názor: Prediabetes mi byl tehdy diagnostikován 1-1,5 roku zpět. Aktuálně 1x metformin ráno 1000mg +1x večer, ráno 1x ráno gliptin. Není to se mnou zcela ideální - člověk za covidu trochu zlenivěl - ale celý život jsem tak spíše nadprůměrným pěším turistou, takže pohyb (i stráně, kopce, hory...) mi rozhodně není cizí. Hmotnost mám vyšší, ale roky je setrvalá. Mám rád zeleninu, luštěniny jsou moje oblíbené, zdravější stravě se nevyhýbám. Pro vysvětlení podmínek níže sděluji, že pivo jsem omezil (vypiji v souhrnu mezi 5-10 pivy týdně). Vím o pravidlech i podmínkách užívání léků. Přesto mne mírně stoupající hodnota cukru zarazila (první odběr v ordinaci byl cca 7 mmol/L, teď po 1,5 roce jsem byl hodnotě 9). Proto již asi 3 týdny mám svůj glukometr a ze začátku jsem zkoumal různé stavy - jaké hodnoty mám např. nalačno brzo ráno (nejsem skřivan), pak jaké v 8 h., jindy před jídlem a po jídle, po pivu, po 20 km pochodu... Prostě mixáž stavů. Jsou to pro mne zajímavé hodnoty k různým situacím a více mi to pomohlo určit, co je lepší a co horší. Nyní se pomalu přesouvám ke 4 či 8 krokovému testovacímu schématu. Opakovaně mne však zarazila jedna věc: i když jsem neužil večerní metformin a vypil za večer 5 std. piv (...vím, ale je to 1x týdně), měl jsem hodinu po dopití posledního piva i následně ráno hodnotu nižší nebo stejnou, než v jiných dnech bez alkoholu a a s lehkou večeří i s večerním lékem. Prakticky: běžný den + lehká večeře + bez léku + piva -> hodinu po dopití (22h.): vždy těsně nad 7 (!); ráno v 6-8h. vždy těsně nad 8 (!!) // a naopak běžný dietní režim = běžný den + lehká večeře + metformin + v noci se napiju např. trochu mléka -> pozdní večer hodnota kolem 8-9, ráno třeba i 10 (rozhodně ne méně, než za toho piva). Není to z jednoho pozorování a vzhledem k velmi vysoké hodnotě glyk. indexu u norm. piva mne tato opakovaná skutečnost velmi udivuje. S vědomím lehkovážné nadsázky až řeknu, že to pivo mne léčí :) Jaký je Váš názor na tuto nevyrovnanost ve výsledcích? Rozumím toleranci/odchylkám v měření, ale... Děkuji. A celý web (i s poradnou) je opravdu báječný! Viktor
    věk: 47 let výška: 180 cm váha: 97 kg těhotenství: 42. týden

    Odpověď

    Milý Viktore,

    je dost normálním jevem, že lidé u sebe rádi hledají různá neobvyklá vysvětlení, atypické příznaky, paradoxní účinky léků a neobvyklé působení potravy. Je to lepší a zajímavější než smířit se s tím, že máte dost běžnou poruchu, která se bohužel postupem času jenom zhoršuje a nakonec vede k poškození prakticky celého těla, od srdce, nervů, cév, mozku, po klouby, svaly a podobně. Takhle probíhá diabetes mellitus 2. typu, pokud se člověk aktivně takovémuto vývoji nepostaví do cesty.

    Diabetes vzniká kombinací 2 poruch, a to sníženou citlivostí vůči inzulínu, a sníženou produkcí inzulínu. Jak jsme zde již opakovaně vysvětlovali, nedostatečná sekrece inzulínu může být jen relativní, to znamená, že inzulínu je sice dost, ale stále to nestačí k tomu, aby se udržovala normální glykémie. Hodnota 9 mmol/l na lačno je už dost vysoká a svědčí pro jasný diabetes. Po jídle jsou hodnoty jistě o dost vyšší (tedy s výjimkou toho vašeho piva!).

    Léky pro diabetes 2. typu jsou dnes různé, dají se kombinovat a celkem dobře fungují. Základem, který ale funguje lépe než tyto léky (kromě inzulínu), je dodržování dietního režimu s dostatkem pohybu. 

    U někoho to může vést k úplnému vyrovnání diabetu (vloha ale bohužel zůstane), jindy "zhoršování" pokračuje i přes tuto snahu, ale probíhá mnohem pomaleji a má mnohem menší zdravotní důsledky.

    S nadváhou klesá účinnosti inzulínu a je ho potřeba více. Energie z potravy, kterou máte navíc, se tělo snaží uložit, kde to jde. Nejlépe do podkoží, ale také do jater, do břišního tuku, co cév. A to všechno je škodlivé. A také si uvědomte, že pivo, to je také energie: z cukrů, z alkoholu. Rozhodně se po něm tloustne a alkoholem se navíc poškozují játra, která i tak trpí diabetem 2. typu (ztučnění jater při nevyrovnaném diabetu). Pacienti si rádi vysvětlují doporučení lékařů přehnaně, ale i tak se odvážím vám napsat: pivo nemusí být v malém množství pro diabetika škodlivá potravina. Jen ji člověk musí brát skutečně s mírou, spíš pro dobrou chuť a ne pro účinky alkoholu. Je nutné si ho započítat do denního příjmu kalorií a sacharidů. Za rozumnou míru, která by se neměla překračovat, považuji tak 0,3 l denně, nebo chcete-li, 2x týdně 1 pivo.

    Vy si musíte uvědomit, že pokud si chcete udržet zdraví, musíte se podrobněji seznámit se složením stravy a určit si, jaký by měl být váš vzorový jídelníček. K tomu potřebujete spolupráci s dietní sestrou (nutričním specialistou) a také doporučení od vašeho diabetologa. Odhaduji, že pro vás by stačilo 180 g sacharidů denně, včetně těch z piva. 2 piva týdně, podle mého odhadu, vám neuškodí, ale i s tím musíte počítat ve svém kalorickém plánu. Pít pivo denně, to už je mírný stupeň alkoholismu, který navíc bude mít tendenci se zhoršovat. Zvláště když takové pivní seánce budete využívat k tomu, abyste sledoval jeho blahodárné účinky na váš diabetes, což se vám při "vašem výzkumném zápalu" může i podařit.

    Jistě je velmi dobře, že se dostatečně pohybujete. I zde bych vám ale doporučil, abyste se pohybu věnoval raději každý den alespoň hodinu než potom abyste místo toho pořádal náročné pochody jednou za 14 dnů.

    Doufám, že jsem vám tímto výkladem nezkazil názor na náš web. Snažil jsem  se vám vysvětlit, že s diabetem se dá celkem dobře žít. Jen si člověk musí víc než ostatní připouštět svoje zdravotní omezení. Má se snažit diabetes vyrovnat tak, abyste byl vlastně jako zdravý člověk a ne tím, že jej budete překonávat silou - metodou "tohle snesu". Snesete to, ale roky jdou. A pak se to někdy snáší obtížně.

    poznámka redakce: moc děkujeme za pochvalu Viktore a prosíme o omluvu za pozdější zaslání odpovědi

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Byla jsem na odběru těhotenské cukrovky a po vypití nápoje a odběr hodinu na to my dělalo 10.8mmol/l,takze třetí odběr už mi nedělali a musím se objednat k diabetické doktorce, což mě čeká teď ve středu. Předem si už zapisuju do kalorické tabulky co sním a kolik. Snažím se dodržovat to co jsem zatím vycetla, co můžu jist. A ani náhodou za den nesním ten počet g sacharidů, co bych měla nejspíš sníst (cítím se být sytá) jim 3 denně víc do sebe nedám byla jsem zvyklá jist 1 max.2 denně. Je to velký problém nebo ne. Můžu se během doby než porodim stát, že už nebudu muset dodržovat tehotenskou cukrovku? Nebo i tak to už musím dodržovat do konce porodu... A ještě otázka .. Když za ten den nesním to množství, co bych měla. Bude vadit když si dám jednou za čas zmrzlinu, zákusek nebo normální jídlo v restauraci? Děkuji za odpověď
    věk: 32 let výška: 158 cm váha: 69 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Dobrý den Sandro, 

    tématu těhotenské cukrovky se velmi pečlivě věnuje paní doktorka MUDr. Hana Krejčí na webu Těhotenská cukrovka | Těhotenská cukrovka (tehotenskacukrovka.cz)

    1. ohledně toho, jak přísně musíte dodržovat diabetickou dietu se nejlépe dohodnete s vaším diabetologem podle toho, jaké budete mít výsledky ostatních lab.hodnot. Zejmena dlouhodobého cukru - HbA1c

    2. Ano, je důležité jíst pravidelně, minimálně 3x denně a to kvůli tomu, abyste měla vyrovnaný cukr v krvi. 

    3. Ano, můžete si dát jídlo v restauraci. Pokud si vyberete českou klasiku, omezte velikost porce na polovinu. Nebo si raději vyberte takové jídlo, které obsahuje zeleninu a např. pouze vařené brambory, které obsahují ze všech příloh (kromě luštěnin) nejméně sacharidů. 

    Zmrzlinu si dát občas můžete. Na výběr jsou dnes i nanuky, které mají snížený obsah cukru a vyšší obsah bílkovin. Poté to není zas taková neřest. Tvarohové nanuky jsou ideální volba. 

    Pozor na nanuky obsahující náhradní (umělá) sladidla. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, pred 2 mesici mi diagnostikovali diabetes (cukr v krvi 9.2), beru Glucophage XR. Zacal jsem cvicit, upravil stravu a vysadil alkohol. Za 2 mesice jsem zhubl 12 kg a cukr mi klesl na 5.2 na lacno a 32 ac1. Vim o vsech zasadach piti alkoholu behem diabetu a vim ze na Glucophage se nemuze pit (jenom pokud ho vysadim na den), vsude se pise a doktor take rekl max 1 sklenici vina. Chci se zeptat jestli je v poradku treba par piv, nebo michanych drinku (bez cukru atd). Treba jednou do mesice, dat si 4 drinky za vecer. S tim, ze se dodrzi zassady jako nepit nalacno atd. Petr
    výška: 176 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Petře,

    na informaci o tom, že máte diabetes, jste zareagoval velmi správně. Nyní bude ale velmi důležité, abyste vytrval. A to jak v dietním omezení, tak v pravidelném každodenním cvičení, nebo jiné fyzické zátěži. Už to samo povede ke zlepšení vaší celkové kondice a výkonnosti. I když jste nepoznamenal svůj věk, myslím, že vám to pomůže i v jiných oblastech života. Určitá disciplína pomáhá dosahovat vašich cílů a přání a je příjemná i pro okolí. Proto si myslím, že ani excesy v pití alkoholu, které rozhodně nikdo nemůže označit jako zdraví prospěšné, vám ve skutečnosti neudělají radost.

    Žádný lékař vám nemůže doporučovat, abyste pil alkohol. Ukazuje se, že i malé dávky narušují metabolismus a poškozují nervový systém. Navíc alkohol oslabuje sebeovládání, většinou vede k porušení i ostatních dietních předsevzetí a vede často i k vynechání té důležité pravidelné fyzické aktivity.

    Lék metformin je zřejmě pro vás vhodný. Nemá se kombinovat s alkoholem, zejména proto, že by se tím mohly aktivovat jeho jinak velmi vzácné nežádoucí účinky, tzv. laktátová acidóza (kterou lze vyvolat i nadměrným požíváním alkoholu).

    Já ale nejsem váš lékař, jen vám sděluji své názory a doporučení. Zda a jak je přijmete, závisí na vašem rozhodnutí a vůli. I já jsem si prakticky jist, že na požívání alkoholu není nic dobrého, tedy kromě toho, že je to někdy příjemné, člověk se uvolní a aniž by sáhnul k silnějším „drogám“, přijde na jiné myšlenky (nebo přijde o jiné myšlenky?) a pobaví se s kamarády. A tak ani já se nevyhýbám alkoholu ze zásady, ale spíš proto, aby se to nestalo pravidelným zvykem. Povolíte málo a lidé to pak interpretují tak, že pití alkoholu je vlastně prospěšné a sami si definují, co je to „málo“ a hranici libovolně posouvají.

    Ze zdravotního hlediska není alkohol pro osoby s diabetem „zakázaný“. Malá dávka, jako např. 1 nebo 2 skleničky nesladkého vína jednou nebo dvakrát týdně asi nebudou škodlivé, pokud zůstanete při nich. Jakmile si ale vezmete víc, počítejte přinejmenším s tím, že skoro jistě porušíte i svoje jiné zásady a vlastně si pokazíte to, co jste tak hezky začal. Navíc pivo obsahuje hodně sacharidů, a tak 3 – 4 piva už s diabetem značně zamávají. U většiny lidí se ale jednorázový exces nijak nebezpečně neprojeví ani s metforminem, ale doporučovat vám to nemohu.

    Myslím že to, jak se k mému doporučení ohledně alkoholu postavíte, bude hodně souviset i s vaší ostatní odhodlaností léčit si správně diabetes a udržovat se fit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nejvhodnější strava
    věk: 62 let výška: 167 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Dobrý den Renato, 

    bohužel bych potřebovala mnohem více informací ohledně vašeho zdravotního a nutričního stavu. Ovšem pokud je to tak, jak píšete, určitě vám nepomůžu takto online. Vaše diagnóza si potřebuje dlouhodobou péči klinického nutričního terapeuta nebo spíše lékaře nutricionisty*. Jistě takového najdete u vás v nemocnici nebo v seznamu nutričních terapeutů. Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Nejvhodnější strava bude strava s omezením tuků. především přepalovaných. to znamená vyřadit smažená jídla, tuky přidávat do hotového pokrmu. Omezit živočišné tuky - uzeniny, sádlo, konzervy v oleji atd.. Je nutné konzumovat dostatek bílkovin a sacharidů bohatých na vlákninu. Jíst pravidelně a velmi často malé porce, aby se veškeré živiny měly šanci vstřebat. Užívat veškeré léky tak, jak doporučil lékař. 

    *Nutricionista je lékař, který absolvováním specifického kurzu získal funkční licenci České lékařské komory F016 v oboru Umělá výživa a metabolická péče. Tuto licenci uděluje ČLK na základě vyjádření Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, která posoudí odbornou způsobilost lékaře a absolvování potřebných specializačních kurzů. Lékař nutricionista je pak oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu a vykazovat s tím spojené výkony pro úhradu pojišťovnou.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, od poloviny prosince tedy cca 4 měsíce praktikuji přerušovaný půst 8/16. První jídlo jím cca mezi 13 - 14 hodinou. Z jídelníčku jsem také téměř vyřadil tučná masa, uzeniny, ... Zařadil více zeleniny, luštěnin, soji, ... Při preventivní prohlídce mi po odběrech vyšla vyšší hladina cukru a s tím podezření na začínající cukrovku 2. typu. Může být toto způsobeno tím, že mám konzumaci posunutou až na odpoledne a večer? Může mi v tomto případě přerušovaný půst vadit? Rád bych tento způsob stravování držel i nadále, protože mi pomohl zredukovat hmotnost cca o 8 kg. Děkuji Michal
    věk: 48 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den Michale, 

    osobně si nemyslím, že jste zhubl díky přerušovanému půstu. Zhubl jste díky tomu, že jste omezil svůj energetický příjem - jak píšete, vyřadil jste tučná masa a uzeniny a zařadil do svého jídelníčku mnoho zeleniny a luštěnin. Velmi vám gratuluji k úspěchu, máte za sebou skvělý kus práce. Přerušovaný půst je pro vás zřejmě něco, na co jste slyšel a díky čemu jste se do hubnutí pustit. Teď už znáte zásady redukce hmotnosti a mohl byste se pomalu vrátit k pravidelnému režimu. Bylo by to vhodnější, avšak nemyslím si, že je to zcela nezbytně nutné (za předpokladu, že přerušovaný půst dodržujete správně). Pokud by vás tento krok měl demotivovat, pak by to byl krok zpátky. 

    U cukrovky 2. typy se doporučuje pravidelná strava alespoň 3x denně. Pravidelná snídaně, oběd a večeře  pomohou rozložit přijaté sacharidy do 3 jídel denně. To napomáhá rovnoměrnému vstřebávání sacharidů a rovnoměrnému zvyšování cukru v krvi. Jídlo večer těsně před spaním by mohlo cukrovce vadit, doporučuje se naposled jíst 2 hod před spánkem.

    Preventivní prohlídka bohužel pro vás nepřišla zrovna ve správný čas. Právě teď jste v okamžiku, kdybyste jistě chtěl již sklízet ovoce z těžce odvedené práce a místo toho řešíte novou diagnózu. Vydržte. Jste na správné cestě, jak svému tělu pomoci. Navíc si představte, jak by vaše výsledky vypadaly, kdybyste těch 8 kg ještě nezhubnul. 

    Každému novému diabetikovi 2. typu se nejprve doporučuje mírná redukce hmotnosti a to až o 5-10% z původní váhy. Tedy pokračujte dál ve vašem snažení a přeji hodně pevné vůle.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžete doporučit horkovzdušnou fritézu k přípravě smažených jídel. Příklad: sýra? Karel
    věk: 86 let výška: 163 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den Karle, 

    sama horkovzdušnou fritézu mám a za celou rodinu musím říci, že na ni nedáme dopustit. Příprava jídla je v tom velmi jednoduchá, rychlá a nízkotučná. 

    Samozřejmě to nemůžu říct celoplošně, že jsou dobré všechny horkovzdušné fritézy, mám vyzkoušený jen ten jeden typ od Tefalu. 

    Smažený sýr v horkovzdušné fritéze bude jistě méně kaloričtější než klasický sýr smažený v oleji, ale pořád bude obsahovat tuk v závislosti na tom, jak tučný sýr si vyberete. Tedy i takový hermelín smažený v horkovzdušné fritéze bude obsahovat minimálně 1650kJ a 34 g tuku. To je stejné množství tuku, jako kdybyste snědl 450g restovaných kuřecích prsou. Tedy stále to není vhodné jídlo pro každodenní konzumaci, ale spíše příležitostná pochoutka. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem dia 2 typu na prášcích. Mohu si kupoval proteinové pudingy? Do přílohy vám zasílám foto výživových údajů. Kelímek obsahuje 200 gramů. Mohu ho sníst tedy kolik z celkového množství, pokud vůbec mohu. Děkuji za odpověď a informace.
    věk: 54 let výška: 168 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dobrý den Marcelo,  

    tento výrobek je pro diabetiky vhodný. Je slazen náhradními sladidly, které nezvyšují cukr v krvi. Naopak je kvalitním zdrojem bílkovin. Na 200g obsahuje 642 kJ, to by mohlo odpovídat svačině. 

    Bylo by vhodné si změřit glykémii před konzumací a hodinu a půl po konzumaci pudinku. Pokud opravdu nebude vaše glykémie vyšší více než o 2 mmol/l, můžete ho konzumovat. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, popíšu svůj problém protože nikdo neví co je špatně. Píchám inzulín k jídlu Glulizín (apidra solostar) a bazický Glargín Toujeo večer. Předpis 18-18-18 báze 80 večer. Při kontrolách co 3-4 měsíce mi je vždy doporučeno připíchnout si několik jednotek apidry pokud není glykémie v pořádku. Ta však není v pořádku nikdy. Dovolím si zde zveřejnit svůj jeden den. Již 4tý den zapisuji přesně doby, typ potravy a pohyb, také kontroly glykémií. Tedy - 7,00 na lačno (12,3) 7,30 apidra 20J , 8,00kafe mlíko 0,5dcl, 1x rohlík 2x dietní párek následná kontrola glykémie v 10,00 (16,9) 10,00 opět kafe mlíko 0,5dcl následná glykémie před obědem v 11,45 (13,8) 11,50 aplikace apidry 20J 12,00 oběd, 100g kotleta, 50 gramů brambory kontrola 13,45 (14,7) 16,30 (10,2) 16,45 apidra 20j 17,00 bramborové halušky 100g a kyselé zelí 18,00 (12,1) 19,00 aplikace apidry 20j 20,00 40 gramů chleba 100g klobása křen 21,30 (14,3) aplikace toujea 100j další den ráno na lačno glykémie11,2, pohyb cca 20x schody do druhého patra v přibližně půlhodinových intervalech, provozuji taxislužbu, lítám nahoru a dolů z bytu, jak je potřeba. Tekutiny neslazené. Provedl jsem i kontrolovaný pokus, kdy jsem si pod dohledem na glykémii 15,9 včera po vydatnější večeři píchl 25 jednotek apidry, a aniž bych cokoliv snědl, nebo pil šel jsem o půlnoci zkontrolovat glykémii s výsledkem 14,4, výsledek mé (léčby) glykémie na nic , rozpíchané břicho pořád hlad a nervy už vážně někde... kde nemají být :-) pokud popisuji problém u lékaře na kontrole s dávkováním inzulínu, je mi sděleno , to není možné. Je to všechno normální? nebo jsem atypický jedinec. Jo musím podotknout, že na jakoukoli formu medformínu jsem alergický. Proto jsem také před 3mi lety na vlastní žádost přešel k inzulínům, málo kdy však za tu dobu byly glykémie v pořádku. Robert
    věk: 50 let výška: 169 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milý Roberte, mně zase váš případ připadá dost typický. Máte velmi pravděpodobně diabetes 2. typu, i když ke spolehlivému posouzení jste neuvedl dost informací. Máte nadváhu hraničící s obezitou a provozujete velmi sedavé zaměstnání, ta nárazová běhání 2 patra na tom příliš mnoho nezmění. Ještě se obávám, řada taxikářů kouří při čekání na klienta... Dost možná nejíte v klidu pořádně z talíře, ale s jídlem na klíně v autě, ve spěchu. Pořád jenom stupňujete dávky inzulínu a zakládáte si na další obezitu.

    I když o vás skoro nic nevím, co bych vám doporučoval?

    1. Pořiďte si nějakou knížku pro diabetiky o dietě. Najděte si pro vás vzorovou dietu. Protože máte nadváhu a hodně sedíte, doporučuji s obsahem 150 g sacharidů denně. To se ale musíte naučit spočítat.  Musíte se naučit, jak to spočítat všechno dohromady. Započítat skutečně všechny sacharidy. 150 g sacharidů není mnoho, ale určitě to bude vašemu tělu stačit. Co sníte navíc, se stejně jen uloží do zbytečného tuku, nebo to vyloučíte močí. Stačily by 3 jídla denně. Pokud to nevydržíte, připravte si dostatek nesladké zeleniny ke svačinám. Návrhy diet najdete i na našich stránkách.  
    2. Kromě běhání do schodů provozujte pravidelně ještě nějaký soustavnější a zábavnější pohyb. Minimum je 30 min. s pořádným zadýcháním. Já vám ale doporučuje alespoň 45 minut denně, byť již s menším zadýcháním. Ale pravidelně.
    3. Inzulín si pícháte 4x denně. Řídíte taxi. Pokud budete ochoten se pořádně zaškolit, byl by pro vás vhodný kontinuální senzor hladiny cukru v podkoží. Kdykoliv můžete sledovat svoje hodnoty a řídit podle toho inzulínovou léčbu. Pro taxikáře je to skoro povinnost, aby vždy mohl vyloučit hypoglykémii, při které řídit nemůžete. Pojišťovna by to měla hradit, pokud to budete používat správně a zlepšíte přitom vyrovnání svého diabetu. Nebudete se muset píchat do prstu. Budete znát svoje hodnoty neustále. Bude se vám protivit vidět svoji glykémii stoupat po nevhodném jídle, takže budete jíst lépe. Budete předcházet hypoglykémiím. Budete moct svoje glykémie zhodnotit dlouhodobě s pomocí počítače, kam se všechny hodnoty promítnou a vy uvidíte, co děláte špatně a co dobře. A je to pohodlné.
    4. Nezvyšujte už dávky inzulínu. Spíš se pokuste je postupně snižovat. Vaše dávky už nyní jsou velmi vysoké. Pokud budou glykémie vysoké, jezte méně, ale nezvyšujte zbytečně inzulín.
    5. Hodně lidí by mohlo metformin tolerovat, kdyby opravdu chtěli. Ale budiž. Jsou i jiné léky. Lékař by vám k inzulínu mohl přidat například některý z gliflozinů nebo některý z analogů GLP-1.
    6. Jezte v klidu. Můžete si jídlo dopředu připravit, aby obsahovalo vše potřebné, nebylo kalorické a hlavně mělo správný obsah sacharidů. Také si ho potom trochu lépe užijete.

    Poznámka redakce:

    Naše nutriční terapeutka podotýká, že v uvedeném jídelníčku Vám převažují tuky. Jídelníček je založený na přijmu tuku (48 % místo 30 %).  Rovněž podotkla, že by bylo dobré kontaktovat nějakou nutriční poradnu ve vaší oblasti a nechat si doporučit vhodné složení vašeho jídelníčku. Nutriční terapeuty máme na stránkách ZDE.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!