Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
918 dotazů
-
glykémie po jídle
(12.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, ranní glykémie mám 5,9-6,5, 3 hod. po jídle i 8... Dlouhodobý cukr 39 - co s tím?věk: 56 let výška: 152 cm váha: 60 kgOdpověď
Milá Martino, máte poruchu glukózové tolerance, ne moc závažnou. I když jste štíhlá, dodržujte v dietě omezení sacharidů na 150 g denně. Můžete se podívat na naše diety, podle toho si učiníte představu, jak jíst.
Dále vám doporučuji pravidelný denní pohyb, nejlépe alespoň 30 minut denně se zadýcháním. Jinak stačí občasná kontrola glykémie, zatím asi 1x měsíčně(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
stridajici se glykemie
(08.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, jsem po těhotenské cukrovce( od porodu je to 10 měsíců). Měla jsem jen dietu. Měřím 160 cm a važím 48 kg. po porodu jsem měla hodnoty cukru 4,5 a pak dále, co měsíc si chodím na odběry pro jistotu. Porod jsem měla ve 34.tt pro rozjetý hellp syndrom ( již po 4.). Co mě zajímá... jeden měsíc mám glykemii v normě, i když vyšší( 5,3 , 5,4) než jsem myvala před těhotenstvím( 4,9 , 5,00). Naposledy v červenci jsem měla 5,07..... no a teď v srpnu 5,4 a na začátku listopadu 5,62... už jsem z toho špatná... držím nízkosacharidovou dietu. Beru chrom v tabletách. Piju 3l vody denně. Mám 3 kluky a ted 10 mesicni holcicku, ketrou krmím v noci po 2 hodinách(takže spánek nic moc), do toho jedeme domací vzdělávani s klukama... pořád v jednom kole. DALO BY SE ŘÍCI PERMANENTNĚ V NĚJAKÝM STRESU( i když tu glykemii na to nechci svádět)... teď ty poslední odběry vyšly 5,62... vsechny deti jsem měla doma s angínou.. s malou jsem v noci běhala na odsávání nosu. Já jsem se tedy necítila nemocně... ale již den po odběru mě začala bolet hlava a dutiny a tak se necítím uplne dobře. Může tady to vše kolem dokola ovlivnovat glykemii a nebo prostě se mám smířit s tím, že i když jsem hubená a jím zdravě a dodržuji vše zdravě, že i tak to směřuje k cukrovce? A vtipné je, že doma na glukometru mám před odběrem hodnotu 4,3 a v laborce pak vyjde taková hrůza.. nechápu to a už nevím, co jíst, aby mi ten cukr klesl.A ještě jsem zjistila, že na odběry mohu jedině mimo menstruaci( ani ne těsně před ani po), protože to se mi ten cukr taky zvedá. Prosím poradíte co s tím, co mám dělat, nebo naopak nedělat? Ještě jsem měla odebraný kortizol a ten vyšel 640nmol/l.... může to ovlivnit glykemii? Děkuji Pavlavěk: 37 let výška: 160 cmOdpověď
Milá Pavlo, vidím, že starostí máte opravdu dost... Určitě si zasloužíte, aby vám pomáhal také ten, se kterým ty děti máte...
Redakce poznámka:
Já vám mohu poradit jen jedno: nyní diabetes nemáte, nemáte nejspíš ani poruchu glukózové tolerance. Jste velmi štíhlá a pohybu máte až až. Jednu starost určitě pusťte z hlavy, mám na mysli úzkostlivé sledování své diabetické vlohy. Změřte se jednou za měsíc, třeba ráno na lačno a 2 hodiny po jídle, a pokud glykémie po jídle nebude opakovaně nad 9 nebo glykémie na lačno nad 6, tak nic neřešte. Pijte kolik máte chuť, tablety chromu ze stravy klidně vynechte a jezte stejně zdravě, jako to přejete svým dětem, tělocvik vám raději radit nebudu, pohybu máte až dost se svými dětmi... A nakonec k vaší předposlední větě, co byste měla dělat: najít si také denně chvilku pro sebe a dělat si, co chcete...omlouváme se za opožděné odeslání odpovědi(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glykémie ranní 12 a dlouhý cukr 56 - jak to snížit?
(06.11.2023)
Dotaz
Dnes jsem byla na kontrole diabetes , a ranní glykémie 12,2na lačno a dlouhodobý 56 nevím jak jej snížit když jdu na kontrolu na lačno. Poradíte mi prosím? Veravěk: 50 let výška: 171 cm váha: 71 kgOdpověď
Milá Vero,
především si uvědomte, že cílem kontroly u diabetologa není zjistit, jak se vám den před kontrolou podařilo snížit hodnotu glykémie. Cílem je, abyste byla dlouhodobě dobře vyrovnaná, a pokud ne, aby byla podle toho správně upravena dieta a farmakologická léčba.
Kontrola u diabetologa má proto vypadat jako váš typický normální den, jenom ráno nesnídáte a odběr se provádí na lačno. Pokud jste tedy opravdu byla na lačno, tak hodnota 12,2 mmol/l je poměrně vysoká a tomu odpovídá i dlouhodobý ukazatel glykovaný hemoglobin 56 mmol/mol. Je tedy potřeba přistoupit k nějaké úpravě, která by se měla týkat:
- vašeho stravování
- vaší pohybové aktivity
- vašich léků
Zatímco ranní glykémii by bylo případně možné upravit tak, že byste již den před odběrem jedla málo sacharidů a případně byla více fyzicky aktivní, hodnota glykovaného hemoglobinu se tím neovlivní. Hodnota 56 mmol/mol ukazuje, že vyrovnání vašeho diabetu je dlouhodobě nedostatečné. Samozřejmě záleží na dalších okolnostech, které se týkají vašeho celkového zdravotního stavu a vaší léčby, o které nepíšete nic. Cílové hodnoty glykovaného hemoglobinu stanovujeme individuálně a velmi záleží na tom, zda jste léčena pouze „dietou“, prášky nebo inzulínem. Záleží také na vašich schopnostech a ochotě být dobře léčená. Takže pro někoho může být hodnota 56 ještě uspokojivá, pro jiného příliš vysoká.
Jinak ale snažit se nějakým fíglem dosáhnout nízké ranní glykémie nemá moc smysl. Snad jen to, že u lékaře je každý rád, když je pochválen a že i „falešná“ pochvala může udělat radost.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
OGTT - mám to v pořádku?
(31.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně měření OGTT - ráno na lačno mi bylo naměřeno 5,08 mmol a po vypití nápoje 4,86 a 4,09 mmol. Jsou moje výsledky v pořádku? Budu moc ráda za Vaši odpověď. Děkuji a přeji hezký den. Renatavěk: 35 let výška: 169 cm váha: 59 kgOdpověď
Milá Renato, vaše výsledky jsou zcela v pořádku. Máte normální hodnotu na lačno i po zátěži.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hodnota HbA1c vysoká, ale glykémie nízká
(30.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, při kontrole na diabetologii mám hodnotu glykovaného hemoglobinu stále okolo 70, naposledy 74. Přitom si dost často měřím okamžitý cukr a jsem na hodnotách mezi 5,1 a 8. Při kontrole mne neustále varují před následky. Žádné potíže nemám, rozumnou dietu dodržuji. Beru Metformin a Sitagliptin. Kde je, prosím, něco špatně? Děkujivěk: 67 let výška: 176 cm váha: 94 kgOdpověď
Milý Jiří, existují vzácné případy, kdy vyšetření glykovaného hemoglobinu ukazuje falešně vysoké hodnoty, které neodpovídají jinak normálnímu, nebo jen lehce porušenému metabolismu glukózy. Většina z nich navíc působí jen malé odchylky.
Velmi vzácné jdou některé genetické varianty červeného krevního barviva (hemoglobinu), které se snáze glykují než běžný hemoglobin a proto jsou výsledky glykovaného hemoglobinu vyšší. To se dá prokázat speciálním elektroforetickým vyšetřením krevního barviva, ale jde o velmi vzácné odchylky.
Udává se také, že vyšší hodnoty mohou být zjišťovány u některých případů chudokrevnosti (anemie), např. v důsledky nedostatku železa, vitaminu B12 nebo kyseliny listové, které jsou nutné pro normální krvetvorbu. Podezření byste mohl mít v případě, že by se u vás prokázala chudokrevnost (nízká hodnota hemoglobinu při vyšetření běžného krevního obrazu).
Zmiňovány byly také vyšší hodnoty u silných kuřáků a u osob požívající větší množství alkoholu, ale nešlo o zásadní rozdíly.
Vyšší hodnoty byly také vzácně uváděny u osob užívajících některé léky, např. opiáty, statiny (léky na snížení hladiny krevních tuků) a dále u osob se žloutenkou.
Všechny tyto případy působí většinou jen lehčí diskrepance, snad s výjimkou těch vrozených odchylek krevního barviva, které jsou ovšem velmi velmi vzácné.
Já za nejpravděpodobnější považuji možnost, že vy si hladinu krevního cukru měříte jen v určitých obdobích dne, kdy zpravidla míváte hodnoty glykémie nízké. Pomohlo by sledování denního profilu (9 měření během dne) nebo ještě lépe 14denní měření pomocí kontinuálního senzoru glykémií. Pokud by i tyto metody poukazovaly na normální či téměř normální hodnoty glykémií, začal bych pátrat po nějaké vzácné příčině.
Také bych vám doporučoval nechat si změřit hladinu glykovaného hemoglobinu v jiné laboratoři, nejlépe s použitím jiné metodiky. Např. interference s některými léky, nebo látkami bývá typická právě pro určitou metodu stanovení.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
jaká je ideální průměrná hodnota glykemie
(28.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je ideální průměrná hodnota glykemie během celého dne. Používám senzor Freestyle libre a mám cukrovku typu 1. . Průměrnou hodnotu glykemie mám na senzoru 6,3 - 6,5 což mi přijde hodně. Děluji Monikavěk: 40 let výška: 173 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Moniko, Vaši průměrnou glykémii 6,3 - 6,5 mmol/l považuji za velmi dobrou.
Průměrná glykémie však rozhodně není pro posouzení vyrovnání diabetu postačující údaj. Jak jistě víte, průměrná hodnota se vypočítá sečtením všech údajů v požadovaném období (např. 30 dnů) a vydělením počtem měření. FreeStyle Libre měří hodnotu každých 5 minut. Může se tak stát, že dobrý průměrný výsledek vznikne tak, že příliš vysoké hodnoty jsou vyrovnány větším počtem hodnot příliš nízkých, přičemž ani jedno není dobré. To je důvod, proč se zaměřujeme na hodnocení výsledků pomocí tzv. histogramu, tedy grafu, kde jsou hodnoty zpravidla rozloženy do 5 kategorií: nižší než 3 mmol/l, 3-3,9 mmol/l, 4-10 mmol/l, 10,1 - 14 mmol/l a nad 14 mmol/l. Vysloveně nežádoucí jsou hodnoty pod 3, hodnoty mezi 3 a 4 by neměly zabírat více než 4 % stráveného času a co nejvíce času by mělo být stráveno při hodnotách mezi 4 a 10 mmol/l. Jako dobré se hodnotí 70% času, za velmi dobré 80% času.
Pokud si sama vyhodnocujete svoje výsledky kontinuálního senzoru na domácím počítači, tento histogram se vám zobrazí. Uvidíte také zobrazení všech vašich hodnot kompletně v průběhu 24 hod. (tedy všechny sledované dny se vám zde zobrazí současně). Vidíte hned, jaké množství hodnot se nachází mimo rozmezí 4 - 10 mmol/l v průběhu "průměrného" dne. Uprostřed grafu vidíte linii, která udává také mediány hodnot glykémií v jednotlivých 5minutových intervalech. Medián je hodnota velmi blízká průměru, ale není to matematicky průměr. Pokud byste v určitém časovém bodu seřadila všechny naměřené hodnoty od nejnižší po nejvyšší v jednotlivých dnech, medián bude ta hodnota, která je uprostřed. Tedy pokud byste např. seřadila hodnoty z jednotlivých 31 dnů přesně v 15 hod., medián bude hodnota 15. v pořadí od nejnižší po nejvyšší.
Když se na zobrazenou čáru podíváte, hned vidíte, jak kolísá během dne. Současně ale vidíte, jak je celkově posazená, zda je vysoko, nízko či akorát. Jak už jsem napsal, že hodnoty mezi 4 a 10 mmol/l považujeme za dobré. To ale ještě neznamená, že když je ona čára umístěna někde mezi 9 a 10. Mnohem lepší je, když se pohybuje kolem hodnot mezi 6 a 7 mmol/l.
To, jak moc lítají hodnoty glykémie kolem průměru, ukazuje tzv. směrodatná odchylka, označovaná jako SD (standardní deviace). I tato hodnota je v grafu vyznačena (dvě slabší čáry kolem křivky mediánu). Matematicky vám horní a dolní čára SD ukazují, jaké množství vašich hodnot se nachází v pásmu asi 66% kolem průměru. Čím je rozpětí SD menší, tím méně vám glykémie kolísají. Pokud byste tedy měla průměrnou hodnotu do 6,5 mmol/l a SD malou (např. 1 mmol/l), znamenalo by to, že asi 66 % vašich hodnot se nachází v rozmezí od 5,5 mmol/l do 7,5 mmol/) (plus minus 1 SD), což byl byl výsledek vynikající. Pokud by ale SD byla např. 2,5 mmol/l, ukazovalo by to sice na velmi dobrý průměr, ale již dost nebezpečné kolísání v tomto případě s rizikem častých příliš nízkých hodnot.
To je také důvod, proč většinou necílíme na dosažení průměrných hodnot glykémie jako u zdravých lidí (což je asi 5,5 mmol/l). Protože pak by u většiny lidí hrozily časté hypoglykémie.
Ovšem platí, že čím má někdo glykémie stabilnější s malým kolísáním, tím více je možné usilovat o nižší průměrné hodnoty. Pro většinu lidí ale platí, že průměr 6,5 je vynikající číslo. Ale pamatujte - hodnocení výsledků senzoru je komplexní. Je nutné k tomu být zaučena a mít k dispozici potřebné edukační materiály.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes nízký věk
(28.10.2023)
Dotaz
Dobrý den Mám prediabetes ale přijde mi že jsem na to docela mladej. Je mi 33. Loni jsem šel na operaci a byla mi zjištěna hodnota 5.8 na lačno. A nikdo mi to neřekl ani jsem upřímně nevěděl že něco takového existuje. Letos jsem řešil urologicky problém a dočetl jsem se že to může způsobovat diabetes tak jsem se nechal vyšetřit a měl jsem 6.2 na lačno. Pak jsem byl poslán na ogtt a tam my vyšlo ani nevím kolik ale prej mám mírně porušené obě hodnoty. Nemůže to být ze stresu? protože pokaždé když jsem šel na vyšetření tak jsem byl v totálním stresu. Pil jsem hodně sladkých pití a moje stravování taky není úplně dobrý. To už jsem změnil. A něco aji zhubl. Moje váha byla cca 86-88 na 178cm. Vyčetl jsem si že v mim věku to může být lada diabetes. To mi doktorka říkala že nemám ale jak to pozná nevím.. Ještě se léčím z uzkostma. Chodím docela často močit ale většinou jen když jsem doma a moc nad tím přemýšlím. V práci nechodím skoro vůbec zase. Chodil jsem celou noc a ráno mi bylo naměřené těch 6.2. Hodně se bojím a přemýšlím právě nad tou Ladou. Dlouho dobu jsem žil dost nezdravě a vážil téměř 100kg ale to jsem shodil na cca 80 v roce 2020 a pak nabral zpět na na88 a teď mám asi 83 docela hubnu ale změnil jsem stravu. Cukrovku druhého typu má děda a máma má taky zvýšený cukr ale oba mají solidní nadváhu.. Janvěk: 33 let výška: 178 cm váha: 84 kgOdpověď
Milý Honzo,
protože vám byla zjištěna lehce vyšší hodnota glykémie na lačno již opakovaně, tak usuzuji, že máte skutečně zatím lehkou poruchu glukózové tolerance, které také můžete říkat prediabetes. Této možnosti nasvědčuje také výskyt diabetu 2. typu ve vaší rodině a také nezdravý životní styl, ke kterému se částečně přiznáváte. Jako prevenci dalšího zhoršování vám proto doporučuji zůstávat nadále štíhlý, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a vynechávat vysloveně nezdravá jídla.
Stresu bych zase tak velký význam nepřičítal, leda že jej řešíte zbytečným zahálením, nadměrným jídlem a případně i uklidňujícími prostředky, protože to vše může být pro glukózovou toleranci škodlivé.
Diabetes typu LADA je v podstatě forma diabetu 1. typu, tedy autoimunitního onemocnění, které vede k destrukci beta buněk, které produkují inzulín. Od běžného diabetu 1. typu se ale odlišuje tím, že se rozvíjí pomalu a někdy nevede k úplné destrukci beta buněk. Tento případ nemohu vyloučit, ale je málo pravděpodobný. S tím byste oproti předchozím opatřením mnoho nenadělal, a tak se s tím nemusíte zbytečně rozčilovat. Pokud by tomu tak (proti mému očekávání) bylo, časem by se to poznalo.
Existují ještě jiné vzácné formy diabetu, ale já se nejvíce přikláním k té první variantě: máte určité genetické vlohy a těm jste dosud nijak aktivně nebránil, ba naopak, podporoval jste je nezdravým způsobem života.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 2. typ - nárok na příspěvek na dietu
(20.10.2023)
Dotaz
Mám coby inv.důchodce nárok na příspěvek na dietu. Nebo mám-li cirhósu jater. Renévěk: 50 let výška: 165 cm váha: 105 kgOdpověď
Milý René, příspěvek na diabetickou dietu byl prakticky zrušen a i tak byl zcela minimální. Zato ale pojišťovna může hradit některé položky, které přímo souvisejí s péčí o diabetes:
Např. příspěvek na testovací proužky na glykémii, příspěvek na preventivní pedikúru, příspěvek na desinfekční prostředky. Tyto věci ale skutečně musíte čerpat a pojišťovně můžete vykázat spolu s účty. Jde o 3000 Kč na úhradu pomůcek k léčbě diabetu a dále až o další 3000 na preventivní pedikúru, dále 500 Kč na sportovní aktivity v léčbě diabetu. Každá z položek má svoje limity, viz:
https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/podpurne-programy/diabetes-mellitus
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a chození na směny
(18.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se optat. Mám cukrovku 1. typu. Musím si píchat inzulín vždy před jídlem. ( 3x denně) potom ještě večer, který má dlouhodobý účinek. Teď mám začít chodit na směnný provoz. Je nějaké omezení? Pár lidí mi říkalo, že s tímto typem cukrovky se musí dělat jen na jednu směnu. Předem děkuji za odpověď. Renčavěk: 30 letOdpověď
Milá Renčo, jste mladá, máte diabetes 1. typu, a tak se o správný způsob léčby musíte intenzivně zajímat a usilovat o co nejlepší výsledky. Sama můžete odhadnout, zda pro vás bude práce na směny překážkou a povede ke zhoršení léčby vašeho diabetu.
Léčba diabetu dnes může být značně flexibilní, např. s použitím inzulínových pump a senzorů hladiny krevního cukru. To může velmi usnadňovat flexibilitu a tím i navzdory nepravidelnému režimu i udržení dobrého vyrovnání diabetu. Velmi tedy záleží na vaší motivaci, a to nejen motivaci správně se léčit, ale také vykonávat určité povolání. Pokud vás toto povolání osobně výrazně neláká, tak možná nestojí zato si život komplikovat prací na směny.
Obecně tedy na směny pracovat můžete. Pokud by vám to ale dělalo problémy, mohla byste si najít zaměstnání beze směnného provozu a nebo požádat o přeřazení v rámci podniku na jiné místo, kde se pracuje pravidelně. Rozhodně je pro udržení dobrého vyrovnání lepší pravidelný režim a vyžaduje to méně úsilí. Znám ale hodně lidí, kteří navzdory diabetu 1. typu mají pracovní dobu nepravidelnou. Musejí ale o takovou práci stát a měli by být schopni si správně přizpůsobit svoji inzulínovou léčbu a dietu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
má cukrovku bere metformin má na to nárok
(17.10.2023)
Dotaz
Kolik můžu dostat peněz když má cukrovky 1věk: 58 let výška: 180 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Pavle, obecně se kvůli tomu, že někdo má diabetes, nepobírá žádný příspěvek. Z opodstatněných důvodů mohou být teprve komplikace diabetu, např. těžké onemocnění ledvin, očí apod. důvodem k přiznání částečného, či úplného invalidního důchodu.
Pokud by se opravdu jednalo o diabetes 1. typu (takoví pacienti neužívají metformin, ale vždy inzulín), je možná požádat o příspěvek na pomůcky k léčbě diabetu (např. více testovacích proužků, jehel či kanyl) ve výši 3 000 Kč ročně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!