Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

918 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, rád bych využil tuto poradnu pro zodpovězení několika otázek týkajících se cukrovky. Onemocnění se u mě projevilo zhruba ve 40 letech různými srdečními i zažívacími problémy. Do té doby jsem byl zdravý, štíhlý, sportující abstinent, nekuřák, co celý život dbal na správnou životosprávu. Cukrovku jsem si tedy nepřivodil konzumací sladkých, ani tučných jídel, či nadměrným kalorickým příjmem. Opakovaně jsem k lékaři chodil s arytmiemi (několikaminutové záchvaty fibrilace, extrasystoly opakující se několikrát za minutu třeba celý den, někdy i zcela chaotická srdeční frekvence). Zažívací obtíže se projevovaly stolicí mnohokrát denně (nejednalo se ale o průjem) a do toho nespecifickými špatnými pocity po jídle.
    Prohlídky u lékaře vypadaly vždy stejně - EKG v pořádku, sono v pořádku, krevní testy v pořádku.
     

    V době, kdy problémy začaly, jsem měl cukr též v normě - 5,2. Nejprve jsem na srdeční problémy reagoval zcela intuitivně, jak by to asi udělal každý člověk - vynechat sport a k jídlu něco výživného, aby se tělo zregenerovalo. Přesně to ale situaci ještě zhoršovalo, jen mi tehdy nebylo jasné proč. Později jsem vypozoroval, že po probuzení jsem byl zcela bez potíží (proto také ranní prohlídky u lékaře, navíc nalačno kvůli krevním testům, nikdy nic neodhalily) a také po sportu problémy se srdcem naopak záhadně mizely, což vůbec nesedělo se zkušenostmi lidí z okolí - známí s fibrilací naopak měli problémy s obyčejnou chůzí, natož aby uběhli 10 kilometrů. Zpět se symptomy vrátily, až když jsem se po tréninku najedl.

    Potíže se postupně zhoršovaly. Přidaly se "adrenalinové záchvaty" (nevím, jak to nazvat správně), kdy běžné zvuky (např. praskání v podlaze nebo radiátoru) způsobovaly naprosto neadekvátní lekání s pocitem, že padám. V noci jsem se budil s velmi vysokým tlakem (skoro 200 systolický, tedy téměř dvojnásobným, než je můj normální tlak ráno po probuzení). Začalo mi též zůstávat jídlo v žaludku, takže ještě před následujícím jídlem jsem byl stále nafouknutý a nemohl jsem do sebe dostat další porci. Ztratil jsem cit v prstech na nohou a celá chodidla mi začala pálit, jako bych stál v horké vodě. Kromě toho jsem během jednoho měsíce zhubl 10 kg, ze štíhlých 70 kg na 60 kg - při výšce 180 cm. Jelikož mi díky sportování a aktivnímu životu stále zůstala svalová hmota, vypadalo to velmi nechutně - na vlastní oči jsem se v zrcadle mohl přesvědčit, proč se kosterním svalům říká příčně pruhované a též bych nikdy neřekl, že žíly mohou vyskákat i na stehnech a na břiše.

    U lékaře se mnou nevěděli co, šel jsem na další kompletní krevní test, jehož závěrem bylo "vše v pořádku, jenom máte trochu vyšší cukr, tak si přijďte za měsíc na kontrolu". Hodnota 6,7 mi přišla dost divná, když jsem žil zdravě, ani jsem neměl představu, co ve stravování zlepšit, když jsem sladké nejedl a stravoval se dle obvyklých doporučení. Nicméně "trochu vyšší cukr" bylo to jediné, co jsem měl v tu chvíli ohledně problémů se srdcem a se zažíváním k dispozici, tak jsem zkusil vyměnit ovoce za zeleninu, v médiích doporučovaný počet 5 jídel denně zredukoval na 3 a důsledně jsem vynechal jídla, kde byl přidávaný cukr, co to udělá. Ačkoliv jsem si od toho nic nesliboval, výsledek se dostavil téměř okamžitě - následující noc jsem se nevzbudil s vysokým tlakem, přes den se nedostavila žádná fibrilace, na stolici jsem šel jen jednou denně. Po měsíci byl u lékaře cukr 4,5. Příčinou mých obtíží byla cukrovka, konkrétně její důsledky v podobě neuropatie.

    Původně jsem chtěl jako první z dotazů v poradně položit otázku, proč dostane zdravě žijící štíhlý člověk cukrovku, to mi ale asi stejně nikdo neřekne - asi ze stejného důvodu, jako nekuřák rakovinu plic. Spíše by mě zajímalo, proč u mě vznikla tak rozsáhlá neuropatie již v začátcích, kdy byl cukr jen "mírně zvýšený" a u prvního vyšetření dokonce ještě v normě. V literatuře se uvádí, že tyto komplikace vzniknou až po mnoha letech nekompenzovaného diabetu.

    Ačkoliv ty nejhorší příznaky neuropatie zmizely, zcela v pořádku jsem stále nebyl. Po nějaké době jsem si tedy pořídil glukometr a začal sledovat cukr v hodinových intervalech.

    Ukázalo se, že ačkoliv je ranní glykémie v normě, přes den je to výrazně horší. Doporučení cukrovkářům, že mají jíst komplexní sacharidy namísto jednoduchých, se ukázalo zcela mylné a škodlivé - komplexní sacharidy měly horší průběh glykémie než jednoduché cukry. Po několika lžících suché rýže s komplexními sacharidy glykémie prolomí magickou hranici pro diabetes 11 během půl hodiny, zatímco po snězení jablka obsahujícího jednoduché cukry, se glykémie zastaví jen na 9. Stejně jako rýže se chová většina příloh - brambory, těstoviny, quinoa, pohanka, jáhly. Pro udržení rozumné glykémie (do 7 po jídle) bylo třeba už tak zdravý jídelníček změnit od základů. Pomocí glukometru jsem sledoval, jak se na hladině cukru projevují různá jídla v různých kombinacích. Též jsem pomocí glukometru a zkoumáním učebnic diabetologie a vědeckých studií zjišťoval, proč zdánlivě stejné jídlo, co sním mimo domov, zvedne cukr daleko víc, než jídlo, které si uvařím sám doma. Příčinu jsem v literatuře i pokusy s glukometrem nalezl v proteinech. Zatímco jídla mimo domov jsou obvykle ekonomicky pojatá (= méně masa, více příloh), sám jsem si o něco víc dopřával maso, vejce, či sojové výrobky. Právě u zmíněné soji do sebe vše zapadlo, když jsem četl studii o sojových bílkovinách a inzulinovém indexu potravin. Další pokus vědecký článek potvrdil - 50 g ovesných vloček zvedlo glykemii k 7, ale 50 g ovesných vloček s čajovou lžičkou syrovátkového proteinu snížilo glykemii na 3,7 (po hodině se zvýšila, ale stále zůstala pod 5,5). Začal jsem toho využívat a jedl jsem více tvarohu, sojových výrobků a do jídel si začal míchat proteinové prášky. Veškeré přílohy jsem z jídelníčku eliminoval.

    Právě ohledně proteinů a inzulínového indexu chci položit dotaz. Kromě vědeckých studií a odborných rad doporučujících udržování glykemie co nejbližší normě jsem četl jiné vědecké studie a jiné odborné rady, které tvrdí, že inzulín snižující glykémii je naopak příčinou vzniku i zhoršování cukrovky, protože jeho vyšší koncentrace způsobuje prohlubování rezistence na něj, na což tělo reaguje jeho vyšší produkcí. Nadprodukce inzulínu způsobuje ještě vyšší rezistenci, přičemž tento zacyklený kruh k tomu navíc ničí slinivku, jež nakonec inzulín tvořit přestane. Takže jedny studie tvrdí - snižujte glukózu v krvi, glukóza škodí (přičemž jako jedno z řešení jsou zmiňovány léky, co stimulují slinivku, podobně jak činím já proteiny), jiné studie tvrdí opak - raději lehce vyšší cukr v krvi, pokud se to nepřežene, a výslovně uvádějí léky stimulující slinivku jako škodlivé z důvodu prohlubování inzulínové rezistence a urychlování cukrovky. Kde je tedy pravda? Já jdu momentálně cestou důsledného snižování glykémie proteiny (plus samozřejmě nízkosacharidová strava), neboť neuropatie mi vznikla už při ranní glykémii 5,2. Dělám ale dobře? Pokud si tím ničím slinivku, o to dřív skončím na inzulínu, což je "konečná". Kterýkoliv cukrovkář z okolí, co po létech prášků nafasoval inzulín, byl do roka a do dne na marách. Pravdou je, že se skutečně účinek bílkovin na glykémii u mě snižuje. Před rokem mi stačila čajová lžička do vloček, dnes stejný účinek nemá ani několik vrchovatých lžic syrovátkového proteinu. Cukrovka tedy postupuje i přes veškeré úsilí, byť glykémie nalačno je nad 5,5 a po jídle nad 7 výjimečně.

    Též jsem si všiml, že zhoršování cukrovky probíhá nikoliv plynule, ale po skocích. Protože si glykémii měřím již rok každou hodinu, jsem schopen najít v záznamech přesné okamžiky, kdy zcela bez důvodu (např. nachlazení, neobvyklá fyzická či duševní činnost) po běžném nízkosacharidovém jídle glykémie vyskočila výrazně více než obvykle a několik dní se držela výš. Pak sice klesla, ale od té doby byla o něco horší už natrvalo i po každém jídle (stejném jako dřív), i ráno. Takovýchto skoků k horšímu jsem za dobu sledování prodělal již několik. Zatímco před časem byla výjimečná ranní glykémie nad 5, dnes je výjimečná pod 5 (stále ji ale většinou držím pod 5,5). Máte prosím nějaké vysvětlení, proč se cukrovka jednou za čas náhle zhorší doslova z minuty na minutu a nikoliv plynule, jak bych čekal?

    Další dotaz je ohledně tuků. Abych udržel bez léků nízkou glykémii, musel jsem jako hlavní zdroj energie vyměnit sacharidy za tuky. Úplnou ketodietu sice nedržím (není to ani možné: vzhledem k vysoké fyzické aktivitě - vytrvalostní i silové sporty dvakrát či třikrát denně - potřebuji přijmout 12 000 - 16 000 kJ, takže i bez jakýchkoliv příloh se pod 150 g sacharidů denně nedostanu - nějaké sacharidy jsou ve většině jídel), ale tuky ve stravě převládají. Zajímalo by mě, co může způsobit strava s vysokým podílem tuků (okolo 50 % energie) dlouhodobě. Riziko zvýšení cholesterolu jsem vyloučil (k tomu se ještě dostaneme v dalším dotazu), ale neškodí např. žlučníku? Jaká mohou být další rizika? Veškeré studie keto- nebo jiných diet s vyšším obsahem tuků, na něž jsem narazil, byly vedeny pouze po dobu několika měsíců, nebo třeba rok či dva.

    Při sledování glykémie jsem zaznamenal její růst po každém jídle. To je pochopitelné, i bílkoviny s tuky se nějakým způsobem na glukózu alespoň částečně přemění. Nicméně celkem dost (např. z 5,0 na 6,2) vyskočí pravidelně cukr i po vypití čisté vody (skutečně čisté z kohoutku). Máte pro to nějaké logické vysvětlení? Chybu měření vylučuji, růst glykémie po konzumaci čisté vody je 100% reprodukovatelný. Tento růst vede k tomu, že se snažím omezovat pití, což není dobře.

    Ohledně občasné vyšší ranní glykémie - odhalil jsem, že nesouvisí s večerním jídlem. CGM ukazuje, že po večeři (18-19h) spadne cukr na určité minimum, načež plíživě přes celou noc roste, obvykle z rozsahu 5-6 do rozmezí 6-7. Někdy okolo čtvrté hodiny ranní (během spánku) dojde k náhlému propadu do pásma 4-5 a opět postupně roste (do probuzení a snídaně však vyšplhá už jen minimálně, ve všední dny je tedy ranní glykémie v normě téměř vždy, o víkendu, kdy spím déle, se většinou vejde pod 6). Někdy ale ke zmíněnému propadu nedojde (aniž by byl předchozí den a strava v něm něčím zvláštní) a to ráno se pak probudím s vyšší glykémií mimo normu. Tušíte, proč tělo někdy ranní čistku glukózy vynechá? Mohu něco udělat pro to, aby byl noční propad pravidelný a nebudil jsem se někdy s glykemií okolo 6, ale pod 5? Na ranní glykémii nemá vliv dokonce ani vynechání večeře - jediné, co ji ovlivňuje, je ranní propad, který buď přijde, nebo nepřijde.

    Nejdůležitějším dotazem, který chci v poradně položit, je, jak vyléčit svoji neuropatii. Ty nejhorší projevy, jako zcela chaotická srdeční frekvence, chození na toaletu mnohokrát denně, neadekvátní lekání při běžných zvucích, či extrémní systolický tlak okolo 200, vymizely prakticky hned po zjištění cukrovky a vyřazení většiny sacharidů ze stravy. I nadále však zůstala řada neuropatických problémů: necitlivé prsty na nohou, při prochladnutí i na rukou, mravenčení a pálení chodidel, záškuby a svědění na povrchu celých nohou, kompletní impotence (nefunkční erekce i ejakulace), závratě při postavení se z leže, hromadění stravy v žaludku téměř do následujícího jídla, vysoký tlak po jídle (byť ne už 200/100) a velmi nepříjemné pocity v hrudníku, zejména po jídle - nikde a všude zároveň. Nejedná se o bolest, ale těžko vysvětlitelnou směs brnění, dušení a svědění prostupující trupem od žaludku až ke krku. Vyzkoušel jsem již všechno možné, ale nic na neuropatii nepomáhá - ani důsledné dlouhodobé hlídání glykémie, ani různé vitamínové směsi, ALA, kapseicin. Na impotenci jsou zcela neúčinné "modré pilulky", resp. jejich generika - možná fungují na stařeckou impotenci, ale neřeší, když je penis stejně necitlivý jako prsty na nohou.

    Jak se dá neuropatie vyléčit? Sama zjevně s kompenzací cukrovky nezmizí, jak se občas píše, bude skutečně nezbytný nějaký lékařský zákrok. Necitlivé prsty na nohou mně nevadí, ani pálení chodidel není tak nesnesitelné, ale potřebuji vyléčit zejména ohnisko u žaludku, jehož mechanickým podrážděním (buď seděním na bobku nebo bohužel i naplněním žaludku po jídle, takže se tomu nedá vyhnout) se spustí zmíněné nepříjemné pocity procházející celým trupem, zasekne se jídlo v žaludku a vyskočí mi tlak. Když z nějakého důvodu trvá stimulace déle, může se spustit fibrilace (zmizí po změně polohy) a začnou se objevovat časté extrasystoly (několikrát do minuty). Všechny tyto projevy se po podráždění vyskytují současně, takže vznikají někde v jednom místě. Je možné oblast zničených nervů nějak odříznout, aby přestaly způsobovat zmíněné problémy, zejména ty spojené se srdcem? Jak se dá vyléčit neuropatií způsobená impotence? Ta se týká nejen mě, ale i partnerky, takže je její vyléčení skutečně důležité.

    Další dotaz je na cholesterol. Jelikož glukometr umí měřit i jednotlivé složky cholesterolu, mohl jsem změřit, že z předcukrovkových 4,7 vzrostl kvůli cukrovce na 6,5. Informace z médií ohledně cholesterolu je taková, že je způsoben špatnou životosprávou a nadměrnou konzumací tuků. Byť jsem nikdy moc tuků nejedl, zejména ne živočišných, zareagoval jsem tedy jejich výraznou restrikcí a začal cholesterol měřit v několikadenních intervalech. Jaké bylo překvapení, když po vysazení tuků z potravy cholesterol naopak vyskočil nad 8. Po opětovném zařazení tuků do stravy se jeho hodnota vrátila do rozmezí 6-6,5. Tyto hodnoty zůstaly i po následném přechodu na nízkosacharidovou stravu, kdy přijímám 50-60 % energie z tuků (převážně rostlinných s vyřazením palmového a kokosového). Jednoznačně jsem tedy prokázal, že cholesterol s nízkotučnou dietou neklesá, ale naopak roste, a to výrazně. Vysoký příjem tuků cholesterol nadále nesnižuje, nepřímá úměrnost platí jen u nízkotučné stravy, pak je jeho úroveň víceméně konstantní. Zajímavé je, že o cukrovce se píše, že kromě cholesterolu zvedá ještě triglyceridy, v mém případě jsou však nízké - okolo 0,5-0,7, někdy i měřák TG ani nezjistí a skončí s hláškou LO. Vysoký je celkový a LDL cholesterol, HDL přibližně odpovídá hodnotám z doby před cukrovkou, kdy jsem měl cholesterol v normě. Byl jsem tedy postaven před volbu brát či nebrat léky. Jelikož nechvalně známé vedlejší účinky statinů se týkají právě těch osob, které žijí aktivně a provozují silové sporty, upřednostnil jsem vyšší kvalitu života před jeho délkou a rozhodl jsem se léky nebrat, abych k současným problémům s neuropatií ještě nepřidával bolesti, slabosti a křeče svalů. Stejně všechny studie i zkušenosti známých s příbuznými s cukrovkou shodně udávají okolo 20 let života od diagnózy, tak těch pár dalších let méně kvůli cholesterolu mě skutečně už nevytrhne - do osmdesáti tu nebudu tak jako tak. Přesto se chci zeptat, jaké jsou ještě další možnosti, jak cholesterol snížit. Strava neúčinkuje (masa jím minimum, uzeniny vůbec, červené maso tak dvakrát do roka, mléčné výrobky přiměřeně - a to skutečně přiměřeně, nikoliv "přiměřeně" jako v pohádce Byl jednou jeden král), pohybu mám dostatek. Co dál může cholesterol snížit? Nedávno jsem narazil na injekce Inklisiranu podávané dvakrát ročně. Bohužel korupce v oblasti farmaceutického průmyslu funguje spolehlivě, takže se dávají pouze ke statinům a nikoliv místo statinů. A dávka za 60 000 kč je mimo mé ekonomické možnosti, pokud bych se snažil k léku dostat mimo systém. Jaké jsou další možnosti?

    Poslední dotaz je na nějaké tipy, jak se stravovat v případech, kdy MUSÍM jíst vysokosacharidové jídlo. Tím nemám na mysli hostitele nutícího na návštěvě vánoční cukroví. Sladké jsem nejedl ani před cukrovkou a nemám problém lahůdky odmítnout. Jsou ale situace, kdy jiné jídlo prostě není - např. při cestování po Asii, kde zejména v horských oblastech je jediné stravování rýže s trochou zeleniny. Do řady zemí se vlastní jídlo dovážet ani nesmí, na třítýdenní trek zásoby táhnout stejně nejde a supermarkety s výběrem dietních jídel nebo proteinových izolátů v horských vesnicích zemí třetího světa nejsou. Jak nejlépe vyžít s rýží, která během pár minut zvedá glykémii nad 11? Je vhodnější se např. najíst jen jednou denně, aby k hyperglykémii došlo jen jednou? Nebo by bylo lepší uďobávat po půl hodině, aby nebyl tak velký peak, ale zase by byla glykémie celý den třeba 8?

    Dotazů jsem položil hodně, ale budu rád za jejich odborné zodpovězení, nenašel jsem na ně odpovědi ani dlouhodobým pročítáním materiálů týkajících se nemoci. Děkuji Tom.

    věk: 45 let výška: 180 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Tome, to jste nám tedy naložil dotazů!

    Já se nemohu pustit do podrobného vysvětlování, ostatně byste se mnou ani nemusel souhlasit. Lékař se přece jenom musí opírat o určitá fakta, která si dává dohromady s potížemi pacienta. Ve vašem popisu je ale skutečných faktů poměrně málo.

    Začnu samotnou glykémií: hodnoty, které udáváte, jsou většinou normální, nebo téměř normální. Není vůbec evidentní, že máte diabetes a potažmo je i málo pravděpodobné, že vaše potíže pramení z diabetu. Zejména komplikace diabetu se rozvíjejí poměrně dlouho (deset a více let) a bývají tím závažnější, čím vyšší bývají glykémie. Je sice pravda, že onemocnění může někdy, probíhat nerozpoznané, což se týká zejména diabetu 2. typu spojeného s inzulínovou rezistencí. Ale vy určitě inzulínovou rezistenci nemáte, jste štíhlý a o diabetu mluvíte asi 5 let. Neudáváte mnoho objektivních ukazatelů, pro mě by byl nejdůležitější glykovaný hemoglobin.

    Dalším bodem je polyneuropatie: potíže, které líčíte, jsou slučitelné s diagnózou polyneuropatie. Nicméně, polyneuropatie má svoje diagnostická kritéria a dá se nějakým způsobem diagnostikovat. Např. pro diabetickou polyneuropatii jsou diagnostickými faktory: jasná anamnéza diabetu trvající delší dobu (to je důležité, protože pokud tomu tak není, je nutno pátrat po jiných příčinách polyneuropatie), objektivně prokazované poruchy dotykového, teplotního a vibračního čití, a elektromyografické vyšetření nervů a to jejich senzorických vláken (která vedou čití směrem k míše) i motorických vláken (která vedou vzruchy z míchy ke svalům). Žádné takové vyšetření jste nepodstoupil.  Pokud by se polyneuropatie jasně prokázala, bylo by pak nutné také vyloučit jiné příčiny, např. různá metabolická onemocnění, ale případně i onemocnění centrálního nervového systému a případně psychické příčiny.

    Dále se ptáte na léčbu zvýšené hladiny cholesterolu, ale neudáváte svoje hodnoty. Dnes jsou zcela zásadními léky statiny, které vy ale předem zatracujete. Jsou velmi dobře účinné u převážné většiny pacientů a jejich nežádoucí účinky jsou asi 10x méně časté, než se obecně udává. Jsou to jedny z mála léků, u kterých bylo prokázáno že jejich používání prodlužuje život. Je totiž rozšířený názor, že statiny vyvolávají bolesti a slabost svalů. Bolesti svalů a zad jsou ale prakticky nejčastější obtíže, se kterými lidé chodí k lékaři. Jejich příčin je mnoho. Ve většině případů to nejsou statiny, i když je jim to připisováno. Já vůbec neříkám, že tyto obtíže nemohou po statinech vzniknout, ale jsou ve skutečnosti poměrně vzácné a lze je většinou i laboratorně prokázat. Kdyby všechny osoby, které udávají slabost končetin, měly mít zvýšenou hladinu cholesterolu léčenou inklisiranem nebo jiným podobnými léky (ještě existují podobně drahé specifické protilátky), tak by naše zdravotnictví asi do roka zkrachovalo.

    Dieta: já vám doporučuji normální zdravou dietu s dostatkem bílkovin, dávkou sacharidů asi 200 g (pokud opravdu hodně cvičíte na vytrvalost), s dostatkem zeleniny a omezením živočišných tuků. Pokud byste při takovéto dietě měl zvýšené glykémie, byla by asi vhodná nějaká léčba. Vy jste velmi štíhlý, a tak se domnívám, že byste mohl mít sníženou sekreci inzulínu po zátěži. Takové případy je nejlepší léčit malou dávkou inzulínu. Pokud je inzulínu nedostatek a dodává se správně, není nijak škodlivý, ale naopak pomáhá zásadním způsobem. U pacientů s nadváhou a inzulínovou rezistencí není příčinou diabetu nadbytek inzulínu, ale je to projev jeho nedostatečného působení a tělo se to snaží vynahradit. Zvýšená hladina inzulínu je potom důsledkem poruchy a nikoliv její příčinou.

    Také se ptáte na někdy špatně vysvětlitelné kolísání glykémie, i když u vás je toto kolísání ve skutečnosti dost malé a koná se blízko normálních hodnot. Člověk prostě není stroj. Cukr se do těla dostává nejen v potravě, ale také se v těle tvoří. Např. ze zásobního glykogenu, ale také z bílkovin. Vše je propojené. Když jí člověk mnoho bílkovin, tak ty se používají nejen k růstu, ale také jako zdroj kalorií. Tím se ušetří na glukóze a ta pak může stoupat, i když jí člověk (s diabetem) sacharidů poměrně málo. Pokud diabetes nemá, inzulínu se tvoří dost a ten způsobí, že nadbytečné kalorie se pak mění v tuk. A pokud se ptáte na vhodnou formu sacharidů: při diabetu by se neměly pokud možno jíst tzv. volné sacharidy, např. ve sladkých nápojích, medu, sladkostech -  a to proto, že zbytečně zvedají glykémii příliš rychle. Lepší jsou tzv. složené sacharidy, např. v pečivu a mnoha jiných jídlech. U nich je ale také velmi důležité, kolik jich je. Pokud byste jedl skutečně těch 200 g sacharidů denně, rozdělených např. do 3 denních dávek, bylo by skoro jedno, v jaké podobě byste je jedl, vyjma těch volných cukrů. Některé potraviny se ale tráví rychleji a mezi ně patří i rýže. Pokud si jí ale dáte normální dávku, tak je to celkem jedno. A k těm bílkovinám a tukům v jídle - ano, pokud jíte sacharidy současně s nimi, tak se sacharidy budou ve střevě štěpit pomaleji a bude se zpomalovat vzestup glykémie.

    No omlouvám se. Uvedl jste toho příliš mnoho. Já vám doporučuji se trochu zklidnit, jíst normální zdravou stravu, pokud máte opravdu glykémie spíše blízko normy, tak ji tolik nepozorujte, nadále cvičte a snažte se méně vnímat ty neuropatické obtíže. Pokud vás to ale trápí hodně, potřebujete podrobnější neurologické vyšetření. Ostatně, to vaše dlouhodobé hubnutí, časté stolice a lehký diabetes by mohly být také projevy chronické pankreatitidy, onemocnění, které může být provázeno sníženou sekrecí inzulínu a později potřebou jeho podávání.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem štíhlá, váha 47 kg, stále v pohybu, nepiji alkohol, přesto mám dlouhý cukr cca 7. Je to už diabetes? Po ránu na lačno mívám 5,7.,2hod po jídle 7.
    věk: 71 let výška: 153 cm

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, ptáte se, co soudím o hodnotě vašeho "dlouhého cukru", čímž skoro jistě míníte hodnotu tzv. glykovaného hemoglobinu. To není žádná skutečná hodnota glykémie, ale je to ukazatel, jak moc se vaše krevní bílkoviny v posledních asi 2 až 3 měsících "koupaly" v krevním cukru. Horní hranice normální hodnoty u člověka je asi 40 mmol/mol. S tím se těžko porovnává hodnota 7, kterou uvádíte. Možná máte na mysli hodnotu 70, a to by již odpovídalo dlouhodobě špatně léčenému diabetu. Jak to ale ve skutečnosti u vás je, to nevím. Hodnotu 7 dnes v ČR mít nemůžete, tak nízké hodnoty se nevyskytují.

    Jinak ale glykémie máte v přijatelném rozmezí. S tím by se ani nic nemuselo dělat, ledaže byste chtěla trochu přibrat a více jíst. V tom případě bych pro vás doporučoval nejspíše jednu malou večerní dávku dlouze působícího inzulínu. Přísnější dietu držet nemůžete, i tak jste velmi štíhlá. Nejspíš vám chybí trochu sekrece inzulínu a pokud byste se měla nějak léčit, doporučoval bych pro vás ten inzulín.

    Jak je to s vaším "dlouhým cukrem", to musíte ověřit. Kromě čísla je také nutné uvést laboratorní jednotky. V ČR se dnes používají jednotky mmol/mol a rozsah normálních hodnot je asi 30-40 mmol/mol.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 52 let. Obvodní lékař mi doporučil po preventivní prohlídce v r.2020 dietu, vzhledem k mé váze 90kg k výšce 160cm. Hodnotu glykemie jsem měla 9,2. Zhubla jsem upravou stravy 10kg a protože jsem, z důvodu gynekologické operace, ulehla letos na jaře 4 měsíce na lůžko, váha mi stoupla. Proto jsem před 1,5 měsícem zahájila keto dietu. Váhu mám zpět na 80kg, ale když si zkouším měřit sama glykemii pujcenym glukomettem, hodnoty mívám ráno kolem 10 - 11. Žádné potíže necítím. Jen jsem musela začít používat, vzhledem k veku, brýle na čtení. Dnes v podvečer mi ale při vaření náhle přepadl pocit pálení levé ruky, který přetrvává až do nočních hodin. Mám se znepokojovat? Mam cukrovku? A co to pro mě může znamenat ta rizika? Děkuji za odpověď. Jitka
    věk: 52 let výška: 160 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, vždycky je lepší se zbytečně moc neznepokojovat, a nenechat se strašit "po drátě" přes internet, ale přece jen byste měla být pečlivá a ostražitá. K tloušťce máte určitě sklony, a ty žádnou falešnou dietou neošidíte. Prostě musíte o hodně méně jíst a vydržet to. Je skoro jedno, jakou dietu k tomu použijete, třeba i tu ketodietu, ale podle mého názoru je nejzdravější dieta zcela normální, jenom prostě málo kalorické, tedy s malými porcemi. Máte evidentní diabetes a kromě dietu určitě potřebujete také nějakou léčbu v podobě tablet.

    Kdybych si dovolil žertovat, napadlo by mě, že náhlý pocit pálení v ruce, který vznikl při vaření, se objevil v důsledku toho, že jste se při vaření popálila :-). Pokud rukou normálně hýbete, normálně stojíte a normálně mluvíte, tak bych se ničeho závažnějšího neobával. Nicméně déle trvající diabetes, který není dobře léčený, vede často k diabetické polyneuropatii, která se může projevovat různými druhy pálení. Nejčastěji to ovšem bývá v nohách.

    Pořiďte si vlastní glukometr, měřte se na lačno i po jídle a snažte se mít glykémie na lačno do 7 a po jídle pod 10. Když to nepůjde snadno, snažte se dietu dodržovat lépe, no a když ani to nepomůže, budete asi potřebovat léčbu, nejspíše tabletami.

    Jídlo jídlo jídlo. Sám to také dobře znám. V televizi běží hezký pořad "Jste to, co jíte". A já tomu věřím. Nedávno byl pán, který si připravoval dietu k hubnutí dost překvapen, o kolik toho jí víc než potřebuje. A já docela také. Je to vtipný pořad a dost mě zaujal. Tak to prostě je. I když jsme třeba chudí, stále žijeme v nadbytku a zbytečně moc jíme.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci Vás poprosit abyste byl tak laskavý a pomohl mi pochopit proč jsem musela dostat cukrovku po 2x prodelaném covidu i když jsem byla 4x očkovaná a následně mi byl zjištěn letos v dubnu diabetes 2.stupně s glykovaným hemoglobinem 47 a glukoza nalačno 6.9 a po 2 hodinách 13.1 byl mi předepsán lék Metformin Teva XR, který beru v průběhu jídla nebo těsně po něm. Dodržuji přísnou dietu, nic nejím sladké nikdy jsem ani nejedla jenom trošku medu na tmavý chleb nemám ráda bíle pečivo nedělalo mi to dobře v květnu 26. mi byl odstraněn žlučník tudíž zatím musím držet i jaterní dietu - sono před měsícem dobré meřím si cukr jednou za týden večer končím s jídlem v 16 hodin protože chodím brzy spát takže je tam půst skoro 14 hodin a ráno jsem si změřila a byla jsem opět v šoku cukr 7,3 denně chodím na procházky - pul hodinové 3x měřím 158 a vážím 56 je mi 79 - brzy 80 , nejím žádne uzeniny nepiju alkohol jen vodu žiji jen pro diety už mne ani neteší takový život co tedy dělám špatně Moc a moc prosím o radu jak dál Viera
    věk: 79 let výška: 158 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Viero, diabetes vašeho typu je dnes častá porucha, která u většiny lidí souvisí s nadváhou a malou aktivitou, ale může se objevit i u lidí štíhlých. Jak už to bývá, je častější vy vyšším věku. Cukrovku může vyvolat (spíše způsobit, že se dřímající vloha projeví) nebo zhoršit jiné proběhlé onemocnění, jako je např. Covid.

    Cukrovka 2. typu vzniká především při snížené citlivosti těla vůči působení inzulínu. Tělo se tomu brání tím, že tvoří inzulínu více a když už na to nestačí, projeví se diabetes. Protože vy jste spíše štíhlá a aktivní osoba, tak si myslím, že ve vašem případě máte určitý nedostatek inzulínu, který nestačí na to, abyste měla glykémie v normě. Cukr se do těla dostává nejen jídlem, ale také se zde tvoří a právě inzulín má nadbytečnou tvorbu tlumit. To se děje často v noci, kdy člověk nic nejí. Tak asi proto máte ráno stále mírně zvýšenou hodnotu.

    Lék Metformin pomáhá tuto produkci cukru v těle tlumit. Působí spíše dlouhodobě a není moc důležité, zda jej berete po jídle či před jídlem, glykémii po jídle příliš neovlivňuje. Možná by bylo dobré jej brát právě večer, nebo dvakrát denně. Také existuje více léků, které by vám váš lékař mohl případně přidat. Jinak ale si myslím, že vám hlavně trochu chybí inzulín, a ten tabletami nenahradíte. Proto se dost často používá jedna dávka dlouze působícího inzulínu, který se podává večer před spaním a jeho úkolem je zajistit dobrou glykémii ráno. Lidé se tomu často brání, ale celkem na tom nic není. Malé děti to zvládají bez problémů.

    Vy trochu berete svůj celkem lehký diabetes jako nějaký trest a nebo důsledek chyby, ale ono tomu tak není. Často je to prostě tím, že člověk je už starší a má k tomu určité vrozené vlohy. Hodnota glykovaného hemoglobinu 47 je celkem dobrá. Jaké máte glykémie po jídle, to nevím, bývá dobré se měřit častěji, někdy i po jídle za 2 hodiny, kdy by hodnota pokud možno neměla překračovat 10 mmol/l. Vyšší hodnoty pak ukazují, že byste měla jíst méně sacharidů, nebo pokud jich již nyní jíte spíše málo, tak přidat nějakou další léčbu.

    V dietě je nejdůležitější znát obsah sacharidů v potravinách. Obecně se sice doporučuje dieta taková, jakou popisujete, tedy spíše tmavé pečivo a podobně, ale mnohem důležitější je, kolik těch sacharidů je dohromady. Tmavým pečivem se nic nezachrání, pokud je ho hodně.

    Vzhledem k tomu, že dietu asi máte zdravou, tak bych se jejím složením příliš netrápil a jedl to, co vám chutná. Důležité je spíše množství sacharidů. Pro vás by mohlo stačit na celý den asi 150 g sacharidů. Pro vaši orientaci, jeden běžný krajíc chleba má asi 40 g sacharidů. V jednom jablku je asi podle velikosti 10 až 15 g sacharidů. Sacharidy jsou v těstovinách, rýži, bramborách, trochu i v zelenině. Mouka se přidává do omáček, asi 5 g sacharidů je i ve 100 ml bílého jogurtu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer mám problémy srovnat cukr a do nemocnice nechci protože nesnáším lidi a mám problém srovnat hodnoty mám si píchat 3 inzuliny na 40 sacharidů protože se větší dávky bojím a Adria to fungovalo a mám pocit že nocni inzuli nefunguje jak má používám inzulin toujeo a píchat si 18 inzilinu a když jsem si navýšil nav20 j tak to nic nezměnilo v noci a pořád hodnoty celou noc okolo 17 ať 25 cukr a musím si pořád dopichovat dění inzulin fiasp v noci abych neměl tak hle vysoké v noci a problém je taky v tom že nechci do nemocnice že mi nevěřil nikdo v tom že si ten fiasp píchat na hodnotu cukr když mám třeba 5.0 cukr v krvi tak jsem si ho píchat značky po jídle na tu to hodnoty a všichni říkají že to dělám špatně že před jídlem a když jsem si ho píchat před jídle na hodnotu 5 píchat jsem si 3 inzuliny na 40 sacharidů sotva jsem dojel a měl jsem 1 hodinu nízké cukr na 3 až 2 tak jsem si ho začal píchat po jídle na hodnoty 4 až 5 po jídle 6 až 9 cukr před jídle a hned jedl a 10 cukr píchat si 3 a čekám 5 minut a fungovalo to a na 12 cukr 5 a čekám 5 minut a na 15 cukr 5 NB 6 inzulínu na 40 sacharidů a čekám 10 minut a mám i senzory a stěna taky problém vydrzi mi max 8 dní pak ukazují nesmysl třeba ukáže 8 a z krve mám 12 cukr a proto se to taky nedaří srovnat když začnou senzory blbnout si píchnu na něco co nemám ukáže to třeba 8 cukr píchnout si 3 inzuliny na 40 sacharidů jim hned a třeba mám ve skutečnosti 12 cukr a senzor ukáže těch 8 a já si vlastně píchání na 12 cukr 3 a jim hned a nevím o tom že mám 12 když to ukazuje 8 a pak mám kvůli tomu vysokej hodně a používám dexcom g6 a pokaždé ten 8 den takhle blbne a nejde ani kalibrovaná tak ho používám jenom 8 dní zbylé dva 2 nevím glukometre a měřím se glokometrem i když jsi du píchnout k jídlu protože potřebuji vědět reálnou hodnotu abych Di mohl píchnout a tak dál proto se mi nechce do nemocní Ce aby mi to srovnaly když mi v ničem nevěřili a dřív to fungovalo stim nočním tak nevím proč teď ne jestli ho mám ještě navýšit NB ne a senzory hrou dobrý až na to že blbnout u mě často a doktoři se také diví že stim mám tolik probkemu tak já sem stihli a mám ho na břiše a dělám kliky kobden 150 kliku vážím 64kg měřím 179 cm a senzor bych mohl mýt náruče ale vidím kvalitou zeho píchnout značky do svalů a klykum my vadí na rukou a na břiše taky trochu mám pocit že mě to omezuje v pohybu a aby fungoval tak se nesmím moc hejbat ale ještě to stim zkusím a jestli si my píchnout víc nočního a mám na sobě málo tukujak na rukou tak na břiše možná proto u Me blbnou tak často Bud si ho píchnout přímo do svalů NB do břicha kde mám taky málo tuku a cvičit chci protože mě to baví a tak dál děkuji a jenom jestli si mám píchnout víc nočního už rok NB 2 roky mám takhle špatně hodnoty před tím bylo docela v pohodě ale od doby co mi umřeli rodiče se mi to celé rozházelo před 2 rukama tak je to těžký si třeba dopichuji dění 8 NB 9 krát denně že mám všude modřiny boule od inzulínu jak mám málo tuku a nevím kam si už mám píchat stehna taky všude modřiny na břiše taky do paže ho nemůžu píchnout proto že bych zlomil tu jehlu o ten sval a musím bych si udělat kožní rasu a to ki dělá potíže i na břiše udělat kožní rasu tak už mě to hold nebaví tolikrát si píchat když to stejně nemá cenu a je to pořád vysoké tak jestli mám zvýšit nocni inzulin ale je to problém si píchat když všude mám modřiny a boule z toho píchání inzulínu si píchat i v noci ten dění pokaždé před spaním se mi začne navyšovat cukr a pořád si dopichuhi nespím moc kvůli tomu že si dopichuji skoro celou noc a cukr klesne třeba teprve ráno a noci jsou nejhorší a jak si dopichuji ten dění v noci tak se bojím spát kvůli nízkému cukr sice mám senzor ale nevěřím mu moc tak si kupují i proužky každém tejden se pre meriji glokometrem a senzor vydrzi náměstí tak 7 NB 8 dní ty zbylé 2 dny už ukazuje nesmysly třeba ukáže 6 mám z krve 12 NB ukáže 10 z krve mám 15 a když ho dám kalibrovaná tak to nejde pokaždé to začne ukazovat o 5 nižší hodnoty nz mám z krve tak to dělám takhle 8 dní ho používám a pre Metují si hlavně když jdu jist abych věděl reálnou hodnotu a pak zbylé ty dva dny a pak si dám novější senzor je to fajn sním ale složité tak jo děkuji zatím náhle děkuji předem za odpovědět hlavně jestli mám zvýšit ten nocni ale mám pocit že to nic nezměnilo mi nule když jsem si ho navýšil děkuji naschle Standa
    věk: 28 let výška: 169 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Stando, moc se omlouvám, ale na váš složitý, velmi nesrozumitelný široce pojatý dotaz odpovědět neumím. Podle toho, co uvádíte, máte ale diabetes nedobře vyrovnaný.

    Proto vám moc doporučuji, abyste souhlasil s „edukačním“ pobytem v nemocnici, kde by se vám sestřičky a lékaři pokusili diabetes srovnat, zavést určitou pravidelnost a naučit vás nové poznatky o diabetu.

    Jenom je důležité, abyste se dostal na pracoviště, kde se opravdu diabetem systematicky zabývají a ve spolupráci s vámi vám dobře poradí. Vy byste tuto potřebu měl pochopit a odhodlat se ke snášenlivosti a trpělivosti. Jsem přesvědčen, že když se budou obě strany snažit, pomůže vám to.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Došel mi inzulín a nedovolal jsem se na diabetoložku . Kam jinam se mohu obrátit?
    věk: 81 let výška: 170 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dojeďte na pohotovost a dejte si ho předepsat. Napřed tam ale zavolejte. Po dohodě by to mohl vyřídit i nějaký váš mladší příbuzný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jakým způsobem se měří HbAc? Je možné ho změřit i v domácích podmínkách nebo je to pouze laboratorní záležitost? Děkuji za odpověď.
    věk: 68 let výška: 177 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    HbA1c (glykovaný hemoglobin)

    Nejprve je nutné si uvědomit, co vlastně glykovaný hemoglobin je. Pokusím se to alespoň zjednodušeně vysvětlit. Hemoglobin je z větší části protein (bílkovina) která je součástí červených krvinek. Někdy se mu zjednodušeně říká červené krevní barvivo. Tento protein zajišťuje přenos kyslíku červenými krvinkami. Glykace je děj, kdy se při vyšších hodnotách glykémie (hladinách cukru v krvi) váže jednoduchý cukru na bílkoviny. Čím vyšší hladiny cukru, tím je změněno více bílkovin. Tyto změny probíhají i na hemoglobinu. Díky tomu, že hemoglobin je v červených krvinkách a ty jsme schopni získat při odběru krve, využívá se stanovení množství glykovaného hemoglobinu (pozměněné bílkoviny hemoglobinu) k hodnocení, jak mohly být vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi) v posledních měsících. Životnost červených krvinek je běžně kolem 100-120 dní, proto hodnoty vyjadřují, jak glykémie vypadaly pouze v posledních měsících.

    Základ stanovení se provádí kapalinovou chromatografií. Existují již specializované přístroje do ambulancí lékařů, kde se stanovuje HbA1c z kapky kapilární krve (z prstu),  ale standardem stále zůstává stanovení v laboratořích, které je podle mne i přesnější.

    Běžné stanovení doma se zatím neprovádí. Zda si může pacient zakoupit přístroje určené do ambulancí např. praktických lékařů, nedokážu říci. Možná to lze uskutečnit.

    Glykovaný hemoglobin však nemá cenu stanovovat častěji než 1x za 2-3 měsíce a pacient s diabetes mellitus by se měl doma zaměřit hlavně na kontrolu glykémií, které mu ukazují, jak vypadá aktuální stav.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pod 22 let cukrovka typ 1 , máme nárok na invalidní důchod první stupeň ? Protože do práce ba plný úvazek mě dela potíží fyzický a psychicky a komplikuje můj život .(musím pak řešit koužni komplikace co mě umezuje pracovat a chudit na několika dnů ,problémy z nehty mě padli a musím několika měsíce doufat ze mě budou růst ,nezvladatelným dodržovat dieta a jist v čas ,plus mám problém z plutinka Co taky mě komplikuje život a mnoho krát jsem paralyzovaní na několika týdnu . Díky infuzi na neorologie mě zlepšil stav . Já práce miluju a já sem pracovník ale už můj tělo po 22 let cukrovka 1 typu nezvládnu plní úvazek. Momo
    věk: 38 let výška: 175 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Momo,

    Na otázku invalidního důchodu při diabetu 1. typu jsem již opakovaně odpovídal, a proto vám posílám odkazy na již vytvořené odpovědi na našich stránkách. Druhý odkaz také popisuje, jakým způsobem se jednání o přiznání invalidního důchodu zahajuje a jak postupuje.

    Jinak ale samotný diabetes není důvodem k přiznání invalidního důchodu. Důvodem mohou být komplikace diabetu či další přidružené choroby.

    https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-1.-typu-a-invalidni-duchod

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možnost dostat lázeňskou léčbu na tzv.křížek? Marcela
    věk: 65 let výška: 169 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo, poskytování lázeňské rehabilitační péče hrazené z prostředků zdravotního pojištěníse obecně řídí předpisy ministerstva zdravotnictví a jednotlivé indikace jsou schvalovány v souladu s platným zákonem. Rozlišuje se tzv. kompletní hrazení (K) a příspěvkové (P). V případě příspěvkového hrazení je ze zdravotního pojištění hrazena pouze samotná péče, ale nikoliv již ubytování a strava.

    Pro diabetes jsou stanoveny tyto indikace:

    Komplikace diabetu (mikroangiopatie a makroangiopatie, neuropatie (K), jiné komplikace (P), a to pro první pobyt. Pro opakované pobyty je je možné přiznání kompletního hrazení jen při dalším odborném zdůvodnění.

    Samotný diabetes není důvodem k přiznání kompletní ani příspěvkové lázeňské péče. Důvodem mohou být jenom komplikace vzniklé dlouhým trváním diabetu. Na doporučení odborného lékaře (endokrinolog, diabetolog) může vystavit návrh na lázně praktický lékař, nebo to mohou odborní lékaři učinit přímo. Návrh potom posuzuje posudkový lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá dědit cukrovka po me tetě? Myslím tím, že když já ani můj manžel nemáme cukrovka, ale naše dítě má příznaky, může ji i tak mít, podedit jakoby po me tetě, od me mamky sestra. Děkuji moc za odpověď Romana
    věk: 9 let

    Odpověď

    Milá Romano, dědičnosti diabetu 1. typu jsme se na našich stránkách věnovali podrobněji zde:

    https://www.cukrovka.cz/dedicnost-2

    Dozvíte se tam, že dědičnost této nemoci je složitá a není dosud objasněná. Je to zejména proto, že stále neznáme hlavní příčinu onemocnění, jenom víme, že dochází k interakci více dědičných vloh současně s určitými faktory prostředí. Jedná se zejména o faktory, které určují imunitní odpověď.

    Především po tetě není možné již nic genetického zdědit, protože ona na dítě žádné genetické vlohy přenášet nemohla. Může tedy jít o nějaký faktor, který přenášela babička a mohla ho získat Vaše sestra nebo i vy. Ten se pak přenesl na dítě. To samo ale nemohlo stačit, zřejmě šlo o kombinaci s dalšími faktory, třeba i od vašeho muže.

    Ačkoliv se diabetes 1. typu častěji vyskytuje v určitých rodinách (riziko přenosu najdete na uvedeném odkaze v tabulce), přesto většina nových případů dětského diabetu vzniká u potomků osob, které diabetes v rodině dosud neměly. Jde zřejmě o smolné poskládání mnoha různých vloh po mnoha předcích, případně o nově vzniklý další genetický rizikový faktor – a to vše ještě v kombinaci s nějakým faktorem prostředí, např. virovým onemocněním nebo něčím podobným.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!