Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
Cukrovka - jaký typ?
(04.08.2023)
Dotaz
Metformin Dostala jsem léčbu 2 x denně a naměřili mě 7,7 jaký je to typ cukrovky 1 nebo 2. Je to vážně? Marievěk: 68 let výška: 155 cm váha: 67 kgOdpověď
Milá Marie, víc než na 95 % se u vás jedná o diabetes 2. typu. Glykémie 7,7 mmol/l na lačno odpovídá již diabetu, ale není to hodnota nijak kritická. Důležité bude dodržovat předepsanou dietu. Pokud by pak metformin nestačil, protože možná budete mít příliš nízkou vlastní tvorbu inzulínu, tak se může stát, že v budoucnu budete potřebovat malou dávku injekčního inzulínu. Zatím tomu tak ale rozhodně není.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes mi zůstal po těhotenské cukrovce
(02.08.2023)
Dotaz
Pekny den, Po dvou GDM mi zustal prediabetes. Zatim jsem pouze na rezimovych opatrenich, problem mam s lacnou hodnotou. Stejny problem jsem mela i v tehotenstvi a musela jsem si pichat inzulin. Ted se to vlastne opakuje - rano cukr 6,2 at delam, co delam (v unoru se mi to jeste darilo drzet na 5,8) Mela bych dva dotazy: 1) Jedina sance, jak srazit ranni hodnoty, je jist naposled v 17h a minimum sacharidu, coz neni dlouhodobe udrzitelne (pro me). To byl i duvod, proc jsem mela v tehotenstvi inzulin. Hladovela jsem. Resi se prediabetes medikaci nebo muzu fungovat v teto hodnote i nadale? Na diabetologii chodim tedka jednou za rok, tak zda je nutne se tam hnat drive.. 2) Se zvysujicim se cukrem se mi zvysuje i vaha. Jsem v kontaktu s nutricni specialistkou, jidlo mam v poradku. Objektivne neni duvod, aby vaha sla nahoru. Muze to zpusobovat prediabetes? Myslela jsem si vzdycky, ze vaha je spise prerekvizita k cukrovce nez ze by tomu bylo naopak. Rada bych to vse dostala pod kontrolu nez se to rozvine v diabetes. Dekuji moc! Veronikavěk: 34 let výška: 180 cm váha: 75 kgOdpověď
Milá Veroniko,
prediabetes je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu. Jeho vznik můžete oddálit, či zmírnit zejména zdravým způsobem života s dostatkem pohybu a zdravou, spíše méně kalorickou stravou. Nemáte vysloveně nadváhu, ale určitou rezervu ještě máte a pokud o zlepšení velmi usilujete, měla byste ještě zkusit mírně ubrat. Rozhodnutí o tom, zda by byla vhodná nějaká léčba diabetu, závisí zejména na tom, jak se pohybují glykémie během dne po jídle a jakou máte hodnotu glykovaného hemoglobinu.
Pokud byste dosáhla pro sebe optimální váhy, ale vaše glykémie by dostatečně neklesaly, a vy měla nadále hlad a potřebovala jíst více, asi by bylo nutné podávat malé dávky inzulínu. Zatím k tomu ale není důvod.
Jinak zvýšená glykémie sama o sobě nadváhu rozhodně nepůsobí. Prediabetes velmi často provází nadváha a čím více nadváha stoupá, tím více se prediabetes zhoršuje. Příčinou diabetu 2. typu ale rozhodně není pouze nadváha, onemocnění se vyskytuje i u štíhlých osob. Kromě toho existují i jiné vzácnější formy pre-diabetu, např. u osob s některými silně dědičnými formami diabetu, kdy v rodině má diabetes či prediabetes více členů rodiny v různých generacích, a to zpravidla bez výrazné obezity.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukr, chlapec 6 let, Downův syndrom, měření glykémie
(29.07.2023)
Dotaz
Dobrý den chlapec 6 let Downův syndrom lecen na stížnost žlázu bere euthyrox Dlouhodobě trpí sucha kůže časté pití popraskaná rty až do krve je celkové bledy, dvakrát po sobě mel stav ze nechtěl vstavat když už vstal stoupnul a hned si zase lehl a spal pití se napil jídlo když pozrel vyzvracel Dr naměřili aceton v moči nařídila nám měřit cukr na lacno a dvě hodiny po jídle Ráno pred 6,2 po jídle 5,8 Před obědem 7,2 a po 7,8 Večeře pred 7,5 - 6,1 Momentálně má naše Dr dovolenou tak jdu s prosbou jak často cukr hlídat ? Měření má chlapec rano už běží s kufrikem Mohlo by to znamenat náběh na cukrovku ? Chlapec vůbec nemluví Vyhledat diabetiloga nebo nebo jak dal postupovat dekuji za odpoved Váha 16 kg výška 102 Cm. Barboravěk: 6 letOdpověď
Milá Barboro, výskyt diabetu při Downově syndromu je častější než v obecné populaci, ale jedná se spíš o diabetes 2. typu. Váš syn má ale glykémie normální, nebo blízko normy. Podle měření glukometrem nelze úplně přesně posuzovat hodnoty blízko normy. Na lačno má být glykémie do 5,6 mmol/ a vy jste zjistila občas lehce vyšší hodnoty. Jsou ale zvýšené velmi málo a nevedly by ke vzniku příznaků, které uvádíte.
Aceton v moči se může objevit při hladovění nebo při opakovaném zvracení, což bývá dost často u malých dětí. Pokud nemá zvýšenou glykémii, a to on v podstatě nemá, tak by měl alespoň něco jíst. K překlenutí zvracivého období se mohou hodit i sladké nápoje, např. normální studená Coca Cola. Samozřejmě ne dlouhodobě, jen až přestane to zvracení.
Pokud by se stav zhoršoval, musela byste navštívit pediatra. Ale diabetu bych se nyní neobával, pro jistotu snad měřte glykémii 1x denně, ale pokud to zatím nebude nad 7 na lačno nebo nad 11 po jídle, tak s tím zatím nic nedělejte a buďte klidná.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
glykémie u vnuka
(29.07.2023)
Dotaz
Včera jsem změřila glykémii vnukovi který tu je na prázdninách.Ja mám diabet ll.st .poslední dva roky.On chtěl také píchnout aby věděl jestli to bolí a měl na lačno ráno 11,3 a dnes 8,3.Je to zdravý kluk hraje fotbal a extrémní žízeň nebo únavu na něm nepozorujeme.Mame to řešit?věk: 58 letOdpověď
Milá Ivano, jak se říká, kdo se moc ptá, moc se dozví.
S největší pravděpodobností jde o náhodu. Ale když už jste s tím začala, nějak se to řešit musí.
Dejte ho večer spát a nic mu nedávejte k jídlu ani kromě vody k pití, a to až do rána bílého. Potom mu změřte glykémii a někomu dalšímu bez diabetu také. Bude-li mít vnuk glykémii nad 7 a kontrolní osoba do 5,6, nebo vyšší, tak navštivte dětského lékaře, ať ho přeměří s použitím standardního laboratorního přístroje. Jinak ale glukometry nejsou určeny k diagnostice diabetu. Odchylka okolo normálních hodnot může být až 1,3 mmol/l, což v praxi nevadí ale pro diagnostiku diabetu je to důležité.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
tetovani meni barvu podle cukru v krvi
(29.07.2023)
Dotaz
Zdravim , objevil jsem clanky cca 3 roky stare clanky o tetovani ktere meni barvu podle cukru v krvi,zadne dalsi zpravy tak to asi upadlo do zapomeni,ma o tom nekde nejake informace ? dik Miroslavvěk: 39 let výška: 171 cm váha: 65 kgOdpověď
Miroslave, já o tom nic nevím. Jinak ale podobných snah bylo hodně a v praxi nefungovaly. To ale neznamená, že hodně lidí netvrdilo, že to funguje. Ostatně, pro pacienty s diabetem nyní požadujeme dosti přesné měření a ne pouze jakési sledování. Prostředky pro přesné měření máme a tak se nesnažíme uchylovat k obskurnostem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zvýšená glykémie na lačno
(26.07.2023)
Dotaz
na noc užívám Metformin, večer po večeři mám glykemii 6,5 po dvou hodinách , pak vezmu na noc metformin 1x1000 + 1x500 dle pokynu lékaře, zapíjím vodou a už nic nejím, proč mám ráno glykémii 8,9věk: 52 let výška: 172 cm váha: 113 kgOdpověď
redakce: omlouváme se za opožděnou odpověď
Dobrý den,
ve vašem případě záleží i na tom, jak se chová glykémie po celý zbytek dne a noci.
Pokud dochází k nárůstu glykémií opravdu během noci, může se například jednat o “tzv.fenomén úsvitu”. Jde o fyziologický (přirozený) děj, kdy se kolem nad ránem (např. kolem 3-4 hodiny ranní) začnou uvolňovat hormony jako kortizol, růstový hormon… Tento proces je součástí běžného denního rytmu těla. Účinkem zmiňovaných hormonů může docházet k vzestupu glykémie právě ve zmiňované druhé polovině noci.
Pokud by byl glykémie vyšší i v dalších částech dne, může jít o nedostatečnou terapii diabetu, ale večerní glykémii uvádíte lepší - záleží tedy, kdy Vám glykémie během dne klesne.
Ranní hyperglykémie může vznikat i jako reakce na noční hypoglykémii (nízkou glykémii). To je většinou u pacientů s léky které mohou způsobovat přímo hypoglykémii (např. inzulin, deriváty sulfonylurey). Pouze metformin by to běžně dělat neměl, ale není na škodu alespoň jedenkrát zkontrolovat i glykémii kolem 3 hodiny ranní - pomůže Vám to i s určením již zmiňovaného “fenoménu úsvitu”, u kterého jsou většinou glykémie kolem 3 hodiny ještě relativně dobré a pak teprve stoupají.
Zajímavé by bylo i zjistit glykémii přímo před spaním (pokud chodíte spát např. 4 hodiny po večeři - déle než Vámi zmiňované 2 hodiny od jídla), protože některé potraviny mohou vlivem obsahu vlákniny, proteinů a tuků klidně zvyšovat glykémii s odstupem.
Snažila jsem se vyjmenovat alespoň pár příkladů, proč může tento stav nastávat, ale jistě by někdo více vzdělaný ve fyziologii vymyslel i další možnosti.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
PCOS a inzulínová reszistence
(25.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, byl mi diagnostikován PCOS a dle svých pozorování je můj spouštěč inzulínová rezistence, máme i diabetes druhého typu v rodině. Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký test, který by mi řekl, jak moc vysokou mám tu inzulínovou rezistenci a kde se případně nechat testovat i klidně jako samoplátce? Děkuji, s pozdravem Annavěk: 36 let výška: 171 cm váha: 78 kgOdpověď
Dobrý den,
pro hodnocení samotné inzulinové rezistence se používá několik způsobů, ale ani jeden nepatří k běžným vyšetřením. Častěji se používají při vědeckém hodnocení určitých stavů nebo ve studiích. V klasické klinické praxi se přímo inzulinová rezistence běžně nestanovuje
Pro vědecké účely je např. využíván:
HOMA (Homeostatic Model Assessment of insulin resistance) index. Jde o index stanovený z lačné koncentrace glukózy a hladiny inzulinu. Kalkulačky pro výpočet HOMA indexu je možné nalézt na internetu.
Euglykemický clamp je také jedním ze standardních testů. Testovanému je nitrožilní infuzí podáván kontinuálně (průběžně)inzulin a současně je mu podávána infuze s glukózou. Za průběžného měření glykémie se postupně upravuje rychlost podávání glukózy infuzí. Rychlost inzulinu je stálá. Cílem je, aby se hodnota glykémie pohybovala mezi 5–5,5 mmol/L. Pokud je u testovaného inzulinová rezistence, sníží se výrazně množství glukózy, které je potřeba pro udržení zmiňovaných hladin glykémie (hladiny cukru v krvi).
Možné je použít i modifikovaný inzulinový supresní test. Během kterého se podáván hormon somatostatin a sledovány postupně hladiny glukóza.
Zmiňované testy jsou opravdu využívány spíše pro vědeckého účely než běžnou praxi. S ohledem na PCOS u Vás spíše doporučuji běžná vyšetření, která patří k inzulinové rezistenci a komplikacím s ní spojenými.
Je vhodné stanovit lačnou glykémii. Jistě by u Vás mělo být provedeno i oGTT ke stanovení poruchy glukózové tolerance. Je možné nabrat C-peptid, jak lačný, tak např. stimulovaný po podání glukózy nebo po jídle. C-peptid ukazuje na sekreci inzulinu a jeho vysoké hladiny při normální glykémii ukazují na inzulinovou rezistenci.
Dále by u Vás měly být sledovány hladiny cholesterolu a lipidů (nejen celkový chol, ale také TG, HDL a LDL).
Je důležité u Vás také udržovat normální krevní tlak.
poznámka redakce:
omlouváme se za pozdní zprostředkování odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Kolísání krevního cukru a bolest hlavy (doplnění dotazu)
(25.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, prosím ještě o doplnění informací k dotazu. Syna navíc trápí velká žízeň, pije i 4 litry za den. Pokud ne, bolí ho hlava. Děkujivěk: 14 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Barboro, 4 l tekutin denně u tak malého chlapce je hodně. Není-li příčinou diabetes mellitus (cukrovka), mohlo by jít také o nějaké onemocnění ledvin nebo o onemocnění způsobené malou sekrecí tzv. anditiuretického hormonu nebo malou citlivostí ledvin vůči jeho působení. V takovém případě lidé mají velkou žízeň a pokud nestačí toho dostatečně vypít, klesá jim krevní tlak a není jim dobře. Někdy ale příčina může být i psychická, kdy někdo přechodně velmi mnoho pije. Já proto pro jistotu navrhuji brzkou návštěvu pediatra. Ten zpravidla poruchu rychle rozezná podle velmi nízké tzv. specifické hmotnosti moči a také podle toho, že nadměrné močení se nezmírní ani když dítě omezí pití (pokud tedy není již dehydratováno). Tomuto onemocnění se říká diabetes insipidus a dá se celkem dobře léčit. Ale i tak vás nechci ničím novým strašit, spíš je ale lepší být opatrný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
DM II., průběh glykemické křivky a cvičení
(24.07.2023)
Dotaz
Jsem tři roky léčený diabetik (nejprve Siofor, nyní Forxiga 10 mg a Glucophage 2 x 750 mg, kromě toho léčba hypertenze Tezefort 80/10 1/2 tablety a Indap 2,5 1/2 tobolky - musel jsem snížit, protože tlak už šel pod 100/70, Sortis 40 mg, nyní LDL = 0,9, a astmatu inhalačními kortikoidy). Na přelomu roku jsem neměl dobré výsledky (HbA1c = 66), po změně léčby se mi povedlo shodit 7 % váhy, nyní HbA1c = 44. Koupil jsem si glukometr na měření z kapilární krve, trochu s tím laboruji, a zjišťuji chování mojí glykemie. Ráno nalačno mám glykemii dlouhodobě v průměru kolem 6,2, ale nedaří se mi dostat k nižším "zdravým" hodnotám pod 5,6. Dnes jsem chtěl zjistit jakou budu mít "špičku" glykemie, trochu jsem zhřešil a vydatně pojedl první denní jídlo (tortila, opečená slanina, avokádo, borůvkový koláč, káva s mlékem). Za 1,5 hodiny glyk. 10,3. Za další hodinu jsem šel plavat 3/4 hodiny volný styl (tep cca 120 -140 podle fit pásku) a poté glykémie 4,7. Dále jsem odpozoroval, že když delší dobu nepiju iontové nápoje s draslíkem (dělám 2 x za týden z 0,2 g draselné soli + nějaká šťáva), glykemie se také zhoršuje, nemluvě o tom, že když mám hodnoty pod 4 mmol/l, stoupá mi tlak. Mé dotazy zní: 1. Proč se ráno nemůžu dostat dostat i při uplatňování diety na zdravé hodnoty? 2. Jsou nějaké rozdíly v hodnotách při měření glykemie glukometrem? 3. Z literatury vím, že zdravá glykemie 2 hodiny po jídle je do 7,8. V čem přesně je ale problém vyšší glykemie po jídle? Jak vlastně organismu škodí, řekněme 1,5 hodinový peak, vyšší než 7,8, třeba 1x nebo 3x za den (podle četnosti jídel)? 4. Jak velkou roli hraje správná hodnota draslíku pro glykemii? Děkuji velmi, přeji hezký den. Mvěk: 50 let výška: 173 cm váha: 101 kgOdpověď
Milý Marku, i když si zasloužíte uznání za to, že jste docela výrazně zhubnul, mějte na paměti, že stále máte výraznou nadváhu, která se zřejmě nejvíce podílí na hodnotách vašich glykémií. Můžete přidávat různé léky, ale kromě inzulínu žádný z nich nebude působit tak, aby překonal nadměrný příjem kalorií. Inzulín by to pravděpodobně zvládnul, ale za tu cenu, že byste nejspíš ještě dále přibíral na váze.
Takže jako první věc vám doporučuju vsadit na správnou dietu, zejména s omezením sacharidů, ve vašem případě klidně na 150 g denně. Když to porovnáte s vaším "testovacím" obědem, tak zjistíte, že by pro vás skoro stačil na celý den.
Léky, které užíváte jsou vhodně zvolené a vaše výsledky v podstatě jsou také nyní docela dobré. To ale neznamená, že byste toho měl sníst tolik, kolik vaše tělo, respektive vaše inzulínové sekrece ještě snese. Mnohem lepší by bylo se kaloricky dlouhodobě uskromnit a pokračovat v poměrně intenzivním pohybu, který uvádíte. A nyní odpovědi na vaše dotazy postupně:
1. Proč se vám nedaří dostat se ráno na úplně normální hodnoty glykémie? No, omlouvám se za trochu legrační odpověď, ale nejspíš proto, že máte diabetes. Diabetes 2. typu vzniká nepoměrem mezi vaší citlivostí vůči inzulínu a schopností vašeho těla produkovat inzulín. Nejlépe tělu tedy pomůžete, když snížíte potřebu inzulínu, a to tím, že budete méně jíst a více se pohybovat. Metformin a Forxiga vám k tomu pomohou, ale samy na to úplně stačit nemohou. To byste si asi musel píchat večerní inzulín, což by vám dovolilo více jíst, ale zase byste stěží potom zhubnul.
2. Glukometry jsou dnes upraveny tak, aby jejich hodnoty co nejvíce odpovídaly hodnotám měřeným v laboratoři ze žilní krve, respektive z žilní krevní plazmy. Nicméně glukometry nemohou být zcela přesné a povoluje se určitá odchylka. Pro vás je zejména důležité sledovat trendy, zda glykémie stoupá či klesá v závislosti na tom, co jíte a jak se pohybujete. Přesnost glukometru můžete také otestovat kontrolními roztoky, které si ke každému typu glukometru můžete koupit v lékárně. Nicméně je to celkem zbytečné, pokud nemáte obavy z nějakých velkých rozdílů, třeba při zcela neudržovaném glukometru.
3. Každá zvýšená glykémie má určitý škodlivý význam a velmi záleží na tom, jak moc je zvýšená a jak dlouho zvýšení trvá. Nezáleží na tom, zda je to po jídle či na lačno. Nicméně mít glykémie zcela v normě (tedy do 5,6) i po jídle je skoro nemožné, a tak se toleruje hodnota do těch 7,8 mmol/l. Vy byste se tedy měl snažit, aby glykémie ani po jídle příliš nestoupala nad 7,8. Samozřejmě, v mnoha případech je to téměř nemožné. Důležité pak je, aby glykémie nestoupala příliš a hlavně, aby se pak vracela k nižším hodnotá třeba i déle po jídle. Ostatně, takovým dobrým ukazatelem, který není závislý na tom, zda se hodnoty glykémie zvyšují na lačno či po jídle, je glykovaný hemoglobin. Pokud máte nyní opravdu hodnotu 44 mmol/l, což je skoro norma, tak si můžete gratulovat a být spokojen.
3. Hypokalémie může mírně zhoršovat efekt inzulínu, ale v praxi to není podstatná věc. Mít hodnotu draslíku v normálním rozmezí je důležité především pro srdeční činnost. Myslím, že iontové nápoje nepotřebujete, nejste hutník pracující v nadměrně horkém prostředí ani vytrvalostní sportovec, který toho mnoho vypotí. Někdy se draslík doplňuje u osob léčených diuretiky. Ta se používají nejčastěji při léčbě srdeční nedostatečnosti a také jako doplněk při antihypertenzivní léčbě. Náhradu draslíku bych ale nechal na vašem lékaři, pokud opravdu prokáže nízké hodnoty.
poznámka redakce:Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Kolísání krevního cukru a bolest hlavy
(24.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Syn (14 let) trpí na migrény. V posledních dnech si stěžuje na bolest hlavy, která ustupuje po konzumaci sladkého. Dnes jsme využili glukoměr a vyšly z toho následující hodnoty: ráno na lačno (poslední jídlo v sedm večer) 5,6, hodinu po snídani 5,1, po dvou hodinách 5,2. Půl hodiny na to obědval, hodinu po jídle 6,5. Dle dětské lékařky chyba měření. Zítra má naplánované odběry. Lékařka se k tomu staví dost vlazně, jaký další postup zvolit, abych nic nezanedbala? Syn má opakovaně kvasinkovou infekci na kůži, po použití masti na pár dnů zmizí. Moc děkuji za Vaši odpověď.věk: 14 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Evo, váš syn má úplně normální hodnoty glykémií, a tak bych je s bolestmi hlavy nespojoval. Pokud bolesti trvají déle, je nutné hledat jiné příčiny. Určitě bude nutné neurologické vyšetření, možná CT nebo MR hlavy. Ale jinak existuje mnoho příčin a ty je nutné hledat.
Myslím, že ta konzumace sladkého má spíš jiné tlumící efekty, nebo mu to prostě jen chutná. Je také dost nápadně štíhlý.
pozn. redakce:
Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!