Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jelikoz mam doma tehotnou zenu ktera mela zvysene hodnoty pri mereni těhotenské cukrovky a musela se sledovat, jsem se parkrat zmeril i ja. Je mi 34, 185 cm 82 kg, 3 krat tydne cvicim,beham. Povolani narocne-vojak. Moje hodnoty me ale zdesili. Behem dne mi to lita od 6 az do 10 a kupodivu po jidle mam hodnoty nizsi. Rano na lacno mi to ukazuje i 14,9. Je proto nejake vysvetleni? Dekuji Kamil
    věk: 34 let

    Odpověď

    Milý Kamile, hodnota glykémie na lačno ráno 14,9 mmol/l odpovídá již zjevnému diabetu. Pokud by šlo o jednu hodnotu, mohlo by se jednat o omyl, chybu měření, či zcela náhodný a nevysvětlitelný exces, což se v životě může stát. Opakovaně vyšší hodnoty však již něco mohou znamenat.

    Měl byste se co nejdříve objednat k lékaři na vyšetření

    1. glykémie ráno zaručeně na lačno po celonočním půstu
    2. ke stanovení glykovaného hemoglobinu ze žilní krve
    3. případně ke změření glykémie 2 hodiny po snídani s obsahem asi 60 – 70 g sacharidů (např. 2 menší krajíce chleba)

    Glykémie by měla být stanovena v laboratoři, nikoliv pomocí osobního glukometru, který není určen k měření z zdravých osob.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím,jak správně měřit cukr hodinu po jidle?Po ukončení konzumace začít odčítat hodinu nebo se mi hodina počítá od prvního sousta.dekuji Pavla
    těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    poznámka redakce:

    odpovídáme znovu na váš dotaz. Tentokrát reaguje pan profesor Saudek, doplňuje a potvrzuje tak informace v naší přechozí odpovědi, viz: https://www.cukrovka.cz/poradna/jak-spravne-merit-cukr-jednu-hodinu-po-jidle

    Milá Pavlo,

    glykémie asi hodinu po jídle dává informaci, zda toho nejíte příliš (zejména sacharidů) či zda si k jídlu dáváte správné dávky léků, nejčastěji inzulínu.

    Každá zvýšená hodnota glykémie je zbytečná a bylo by lepší, kdyby nebyla. Tedy máte-li zvýšenou glykémii, řekněme třeba 10 mmol/l, za půl hodiny po jídle, za hodinu po jídle či za 2 hodiny po jídle, je to vždy horší, než kdybyste měla tu glykémii např. do 7 mmol/. Nicméně takto zvýšená hodnota ještě 2 hodiny po jídle už jasně ukazuje, že něco není v pořádku a že tedy máte míň jíst nebo si dávat větší dávku inzulínu před jídlem. Jinak jde o časové hodnoty čistě orientační, jde skutečně o to, abyste neměla hodnoty zbytečně vysoké.

    Význam to má jen např. při orálním glukózovém tolerančním testu, kdy přesně za 120 minut po vypití sladkého čaje se hodnotí glykémie. To kvůli tomu, aby se to dalo porovnat se standardními hodnotami. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jak správně si mám měřit cukr jednu hodinu po jidle?hodina se mi už odpočítává,když začínám jíst?co když jim patnáct minut?takže když začnu snídat v osm hodin,už v devět se mám změřit?

    Odpověď

    Dobrý den,

    já většinou doporučuji (u běžně dlouhého jídla -  NE když u něj sedíte 3 hodiny s přáteli :) měření 1 hodinu od konce jídla. U běžných diabetiků (myšleno NEtěhotných diabetiček a diabetiků) dokonce spíše volím 2 hodiny od konce jídla. 

    Je pravda, že někde se uvádí čas od začátku jídla. Důležité je si uvědomit. že jde spíše o to, aby se glykémie nedostávala nad určité hladiny. Jídlo se vstřebává dle jeho množství, složení a trávení daného jedince trochu jinak rychle, a tak se nedá vyjádřit, kdy je u každého jídla maximální vrchol. Volila bych z mého pohledu spíše hodinu/respektivě 2 hodiny od konce běžného jídla, ale možná Váš diabetolog doporučuje jiný postup.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Syn postižený cukrovkou po obědě 3.1 dala jsem mu šťávu a bonbon před večeří se mi na glukometru ukázalo HI prosím o radu děkuju
    věk: 62 let výška: 165 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milá paní Hano, osoby s diabetem zejména 1. typu mívají často kolísavé glykémie a je prakticky nemožné udělit jednoduchou rozumnou radu, jak se s tím vypořádat. Především je nutné vědět, o jaký typ diabetu se jedná, jak dlouho trvá, čím je léčen, jak jsou monitorovány glykémie. Potřebná je podrobná edukace a vyškolení, jak se v různých situacích zachovat. Z vašeho dotazu není jasné, zda rok narození odpovídá vašemu synovi (to by mu bylo 61 let) nebo vám, pak byl, odhaduji, alespoň o 20 let mladší. I tak se ale jedná o dospělou osobu a je nutné vysvětlit, proč se o jeho glykémie staráte vy a nikoliv on sám.

    Dát vám tedy dlouhodobou radu či poučení nemohu, to bych musel být se situací vašeho syna podrobně seznámen. Jen vás mohu ujistit, že podobné případy nejsou vzácné. Nejspíše měl váš syn již při obědě hypoglykémii. Je možné, že si kvůli tomu ani nepodal pravidelný inzulín, který se jinak před jídlem používá. Jídlo se potom začalo postupně vstřebávat a navrch dostal při hypoglykémii sladký nápoj. To celkem logicky potom vedlo k vysoké glykémii, kterou už glukometr nedokázal pořádně změřit, a tak podal hlášení „HI“, což znamená „high“, neboli vysoká hodnota, vyšší, než je glukometr schopen vyhodnotit. Nejčastěji je to více než 22 až 24 mmol/l či více.

    Vysoká glykémie po předchozí hypoglykémii je celkem častý jev a je potřeba mu předcházet. Jednak je nutné při hypoglykémii podat sacharidy sice rychle, ale nikoliv v příliš vysoké dávce. Tělu většinou stačí ke srovnání 20 g rychle působících sacharidů, např. ve formě džusu či sladké koly. Pak je dobré chvíli vydržet, až glykémie stoupne na normální hodnotu. Pokud potom člověk hodlá něco sníst, tak si samozřejmě musí píchnout svoji obvyklou dávku inzulínu. Jinak glykémie bude dále stoupat. A když se to člověk rozhodne korigovat teprve když jsou hodnoty vysoké, může si znovu způsobit hypoglykémii a tak se to někdy i opakuje.

    Takto je to špatně a pacient, nebo jeho ošetřovatel se musí naučit s diabetem zacházet. To ale není otázka jedné stručné odpovědi.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, že můj syn si pícha noční insulin Tresibu před 22 hodinou a samozřejmě člověk taky počítá, že už bude samostatnej a ohlídá se jenže si spletl tresibu s fiaspem a píchnul si tresibu do břicha místo do hýždě, naštěstí si toho potom všimnul, takže si to potom dopíchl správně jak má, ale ptám se jestli nějak vadí když si tresibu aplikoval do břicha a teda potom dopíchl jak má ale jestli to nějak vadí že si jej píchl do břicha místo hýždě/stehna. Děkuji za odpověď. Fikrle
    věk: 50 let výška: 184 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Adame, váš dotaz není dostatečně srozumitelný.

    Oba inzulínu se podávají do podkoží a může to být do hýždě, stehna či břicha, případně i do ramene. Vstřebávání inzulínu má být ale pokud možno pravidelné, takže bývá dobré se po určitou dobu píchat do stejného místa, např. 3 týdny a potom udělat změnu, aby si určité místo „odpočinulo“. Při změně místa může být rychlost vstřebávání mírně odlišná a člověk se tomu musí trochu přizpůsobit, což zjistí teprve tehdy, až s tím začne.

    Jinak ale to, co se přihodilo, není velká změna a ničeho bych se neobával. Jen nevím, zda nedošlo k záměně i dávky, např. že si místo 20 jednotek Tresiby podal 20 jednotek Fiaspu. Fiasp působí velmi rychle a taková dávka by asi vedla k hypoglykémii. Tresiba působí déle než 24 hodin.

    Tedy: záměna místa není moc podstatná, ale záměna dávky může být velmi podstatná.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem si orientačně zkoušel měřit cukr vyšel mi výsledek 32.5 nikde jsem nenašel jak na tom jsem díky za radu
    věk: 32 let výška: 192 cm váha: 136 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    nevím sice zda jste diabetik nebo nejste diabetik, ale ať už platí jedno, nebo druhé, hodnota 32,5 mol/l je extrémně vysoká.

    Pokud jste doposud neměl diabetes, tak doporučuji navštívit bezodkladně Vašeho praktického lékaře a dohodnout se s ním, zda by to nebylo již na poslání do nemocnice k hospitalizaci (dle Vašeho současného stavu).

    Pokud se necítíte dobře doporučuji rovnou kontrolu na urgentním příjmu některé z nemocnic - jste mladý a takto vysoká glykémie může znamenat i Diabetes mellitus 1. typu, u kterého hrozí ketoacidóza.

    Pokud jste diabetik, tak je potřeba kontaktovat co nejdříve Vašeho diabetologa a vyřešit Vaši medikaci. Ve Vašem věku by glykémie po jídle měla být ideálně pod 10 mmol/l (pokud jste dlouhodobě zvyklý na vysoké glykémie, tak při snižování může být přechodně cíleno na mírnější cíle). Pokud přetrvává takto vysoká glykémie i nadále a necítíte se dobře, platí doporučení výše -  je vhodná kontrola na urgentním příjmu a vyřešení akutní situace.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetez 2, beru tablety maymetsin ráno a večer, zároveň dodržuje nizkokalorickou dietu okolo 1400 kcal denně, jsem v důchodu, aktivita +- 200 _300 kcal denne, procházky. Dle kalorických tabulek, průměr sacharidu 130-150 g bílkovin 70 _90 g tuky 50 g cukry 40 g vlaknina25 g, jsou to orientační hodnoty. Celodenně po jídle, i když mám po hodině naměřeno 7_8 moll v krvi, pořad citím v dechu nepříjemny aceton, nevím jak toto pojmenovat, ale po asi 14 dnech diety, před dietou výsledky cukru v krvi o 3 moll vyšší, mám rano 5_6 moll v krvi, pořad cítím tuto chuť. Mužete mi poradit proč mi toto vzniká a co bych měl udělat, abych toto odboural, nebo to je normální stav. Už jsem na Vás podobný dotaz měl, avšak neuvedl jsem podrobnosti o mém zdravotním stavu. Děkuji za odpověď.
    věk: 65 let výška: 172 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý pane Jiří,

    už jsem vám na tento dotaz odpovídal zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/eliminovat-aceton

    a v podstatě nemám mnoho nového, co bych dodal.

    Při vaší dietě (která není nijak „drastická“) a při vašem vyrovnání diabetu rozhodně neočekávám, že byste měl v těle zvýšené hladiny ketolátek. Udává se, že v dechu bývají ketolátky cítit opravdu až při výraznější dekompenzaci metabolismu. Ačkoliv se tento údaj velmi traduje, zejména pokud jde o dekompenzovaný diabetes 1. typu, v praxi je tento příznak spíše vzácný a vyžaduje dobrý čich a zkušenost. Já osobně jsem schválně vždy učichával k acetonu (různá rozpouštědla), abych se aceton naučil rozpoznávat, ale moc jsem nepochodil. To spíš bohužel jsem často musel cítit z dechu různé jiné věci, které nejčastěji pramenily z nedostatečné ústní hygieny.

    Metformin, který je obsažen v léku Maymetsi, obecně je pacienty často neprávem obviňován z různých obtíží. Jde ale o lék spolehlivý, účinný a bezpečný. Mezi možnými nežádoucími účinky se mimo jiné uvádí také pocit jakési „kovové chuti“ v ústech, kterou si osobně neumím dostatečně představit. Třeba je to ten váš případ. Udává se, že to většinou časem přejde. Doporučuji vám preventivně častěji pít menší dávky vody, případně užívat např. proplach úst vhodným deodorantem, což může být příjemné vám a zpravidla je to příjemné pro okolí, pokud jste ve styku z blízka. Myslím ale, že starosti s acetonem byste už mohl hodit za hlavu.

    poznámka redakce:

    našli jsme další zajímavou odpověď od MUDr. Koucké

    viz: https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/detsky-lekar-poradna/aceton-z-ust-co-by-to-mohlo-znamenat-krome-diabetu/

    a ještě jedna komplexní odpověď, týkající se zápachu z úst obecně

    viz: https://www.stefajir.cz/zapach-z-ust

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.P.doktorka mne poslala na oGTT,protože jsem měl hraniční cukr.Test mi vyšel takto- nalačno 6,20,glykemie /P 120 min-10,90. ,porušená gluk.tolerance.Co s tím můžu udělat.Děkuji
    věk: 73 let výška: 175 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Vaše čísla v testu oGTT se  hodně blíží cukrovce. Hodnota nad 11,0 mmol/l je již diabetes. V této chvíli Vaše hodnoty krevního cukru klasifikujeme jako porušená glukózová tolerance, je ale pravděpodobné, že se stav změní v cukrovku. Tedy Vám již nyní doporučuji začít držet dietu diabetickou cca 225-250 g cukrů na den. Viz řada informací na internetu např: https://www.cukrovka.cz/zivotosprava-2. Nemáte nadváhu, není tedy nutné hubnout, ale pohyb pokud nemáte, rovněž pomáhá zlepšovat citlivost těla na inzulín a normalizovat glykémii.

    Doporučuji následně kontrolu glykémie nalačno a parametru HbA1C v odstupu půl roku, pokud bude opět glykémie nalačno nad 6,0 mmol/l, zahajujeme léčbu léky, které zvyšují citlivost těla na inzulín a oddalují zhoršování glykémií v budoucnu.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    může užití léku na cukrovku uškodit zdravému člověku (omylem užila, spletla krabičku s manželovými léky) Evelína
    věk: 54 let výška: 168 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Evelíno, léky určené pro léčbu jsou bezpečné. Jediný reálný nežádoucí efekt pramení z jejich působení na snižování hladiny krevního cukru, což je v podstatě u pacientů efekt žádoucí. Pro zdravé osoby mohou představovat riziko léky, které zvyšují hladinu inzulínu. Je to na prvním místě samotný inzulín, který se píchá injekčně a ve vyšší dávce může způsobit hypoglykémii. Hladinu inzulínu také zvyšují deriváty sulfonylmočoviny, které se ale nyní používají méně často. Riziko hypoglykémie je malé. K hypoglykémii by mohlo dojít při tělesné námaze, či delším vynechání jídla.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám nějak regulovat aceton, tzn. Pokud mám nedostatek jídla hlad, nebo malon inzulinu. Snažím se dodržovat nízkokalorickou dietu, jsem na začátku s příjmem sacharidů zatím na 150g, ale aceton se objevil asi už po třech dnech diety. Mám diabetes 2 tablety ráno a večer. Mám brát těsně před jídlem nebo po jídle. Mám skusenost, že pokud beru po, ale ne hned tak po půl hodině nastoupí aceton a mírný pocit neklidu. Dekuji
    věk: 65 let výška: 172 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, předpokládám, že máte opravdu diabetes 2. typu a jste léčen nějakými tabletami, které neuvádíte. Předpokládám také, že si nepícháte inzulín, ale vaše formulace je nesrozumitelná, zkuste si to po sobě přečíst.

    V tom případě bych se nijak neobával ketoacidózy a vlastně nevím, proč si testujete ketolátky a jakou metodu používáte. Měříte aceton v moči nebo v krvi? Pro obojí existují testovací proužky.

    150 g sacharidů v dietě zpravidla odpovídá mírně redukční dietě používané k mírnému hubnutí. Množství sacharidů je ale samo o sobě dostatečné a takovéto omezení by nemělo vést ke ketoacidóze ani u diabetu 1. typu, pokud by pacient bral správně inzulín.

    Ketolátky se někdy doporučují měřit u tzv. ketogenní diety, kterou někteří doporučují k hubnutí, včetně u pacientů s diabetem 2. typu. V tomto případě mají být naopak ketolátky pozitivní, jako doklad, že ketogenní dietu dodržujete správně.

    Pokud se nejedná o diabetes 1. typu, kdy zcela chybí inzulínová sekrece, tak zpravidla není potřeba při léčbě diabetu sledovat přítomnost ketolátek. Pokud diabetik 2. typu dlouho hladoví, mohou se u něho zvýšené ketolátky v krvi i v moči objevit. Stejně tak tomu může být i při nízko sacharidové dietě, která ale zpravidla obsahuje méně než 150 g sacharidů.

    Pokud neznám hodnoty vašich glykémií, což by bylo mnohem zajímavější než údaj o přítomnosti ketolátek, nemohu nijak přítomnost vašeho neklidu vysvětlovat. Teoreticky by se mohlo jednat i o lehké hypoglykémie, ale to pochopitelně nemohu vědět. Jinak ale neklid asi provází každou redukční dietu a je potřeba se to naučit zvládat a vydržet. Myslím, že 150 g sacharidů by pro vás bylo vhodných i dlouhodobě. Ketogenní dietu já osobně příliš diabetikům nedoporučuji, ale při výrazné obezitě stojí zato zkusit více věcí, zda budou fungovat. Vy ale nijak obézní nejste.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!