Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
cukrovka a inzulin při hodnotě glykémie 11
(19.05.2023)
Dotaz
Dobrý den. Moje tchýně má cukrovku, vzniklou nyní ve stáří, tudíž pravděpodobně II. typu. Bere léky a hodnotu měla při kontrole 11. Doktorka už jí nabízela inzulínové pero. Podle mě je to dost nízká hodnota, inzulín by si musela maminka potom aplikovat do konce života. Prosím poraďte, zda je již potřeba aplikovat inzulin, nebo stačí léky. Kde je ta hranice vyžadující aplikaci inzulinu. Mnohokrát děkuji za odpověď.Odpověď
Dobrý den,
na tento dotaz neexistuje správná odpověď. Jednoznačná hranice pro nasazení inzulinu neexistuje.
Záleží na mnoha faktorech, které diabetolog v ambulanci hodnotí a které já zde nemohu vyhodnotit (protože je ani neznám).
Za prvé - jedná se o glykémii nalačno nebo po jídle a jaký je věk Vaší tchýně. Pokud je Vaše tchýně mladší a relativně v dobrém biologickém věku - měla by být např. ranní glykémie mezi 4-6 mmol/l. Po jídle klidně i do 8 mmol/l. U cílové glykémie záleží samozřejmě právě na věku, stavu, ostatních onemocněních, výsledcích…. Pokud by byl cíl ráno nalačno pod 6 mmol/l a máme opakovaně 11 mmol/l, tak už je rozdíl celkem vysoký. Dále je otázkou je jedná se o jednorázovou glykémii nebo opakovaně hodnoty kolem 11 mmol/l. Jaké jsou glykémie během dne? Jak vypadá glykovaný hemoglobin.
Samozřejmě u pacientů s DM 2. typu většinou nezačínáme inzulinem jako první volbou, ale i zde je přihlíženo k dalším faktorům:
- Má Vaše tchýně již nějaké léky na cukrovku (nějaké tablety), případně jaké
- Měla již v minulosti nějaké léky na cukrovku, které netolerovala
- Má zhoršené renální (ledvinné) funkce
- Má zhoršené jaterní funkce
- Má srdeční selhávání…
- Má opakované nevolnosti nebo nechutenství
- Má nebo měla recentně opakované močové infekce…
Všechny tyto faktory a jistě i další, které jsem zde nestihla uvést, ovlivňují zda je možné nasadit určité léky. Pokud např. již ošetřující diabetolog vyčerpal možnosti tabletové terapie, které u pacienta/tky mohou být nasazeny (ať již z důvodu stavu, nežádoucích účinků nebo např. úhrady pojišťovnou…), mohl jako další krok přistoupit k inzulinu. Hodnoty kolem 11 mmol/l s přihlédnutím k okolnostem mohou být již dostatečně vysoké, aby si žádaly inzulinoterapii. Proto na tento dotaz neexistuje jednoduchá odpověď a je potřeba vše blíže probrat s ošetřujícím diabetologem - z jakého důvodu byl inzulin navrhován.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
chcem pribrať
(02.05.2023)
Dotaz
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako mám pribrať a či vôbec sa to dá. Zistili mi diabetes 2 typu. Schudla som 5 kg a nemôžem pribrať. Vôbec sa mi to nedarí. Máriavěk: 45 let výška: 177 cm váha: 63 kgOdpověď
Milá Mário, na váš dotaz se obtížně odpovídá, když neznám průběh vašeho onemocnění ani vaši současnou léčbu. Na prvním místě mě napadá, že se nemusí ve vašem případě jednat o diabetes 2. typu, ale možná jde o pomalu se rozvíjející typ 1, nebo případně o nějaký jiný vzácnější typ. Na prvním místě vám může chybět inzulín, kterého máte asi nedostatek.
U štíhlých osob s diabetem, které nemají dostatečně vyrovnané glykémie a případně dokonce dále hubnou, bývá vhodná léčba inzulínem, ať již se jedná o jakýkoliv typ. Samozřejmě je také nutné vyloučit kromě diabetu jiné příčiny hubnutí, např. průjmy, nechutenství, onemocnění slinivky břišní apod. Inzulín by byl rovněž určitě vhodný, pokud byste měla v těle zvýšené hodnoty ketolátek. Ketolátky je také možné prokazovat v moči, je to jednoduché.
Lépe vám nyní odpovědět nelze, protože uvádíte příliš málo informací.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukor po jedle 5,3
(27.04.2023)
Dotaz
Užívám Mulado prolong 500 na večer a mám otázku - po jedle hodinu mám cukor 5,3. Je to normalne? Estervěk: 44 let výška: 160 cm váha: 102 kgOdpověď
Milá Ester, těžko odpovědět na vaši otázku, když toho o vás vím tak málo. To, že někdo má diabetes, zdaleka ještě neznamená, že má vždycky zvýšené hodnoty glykémií. Hodnota glykémie 5,3 mmol/l ať již na lačno, či po jídle je normální hodnota. Může ji mít zcela zdravý člověk, ale také dobře léčená osoba s diabetem.
Dobře vyrovnaný diabetes neznamená, že může člověk ukončit léčbu nebo se vykašlat na dietu.
Pokud vám tedy dříve prokázali diabetes, nebo jasnou poruchu glukózové tolerance, berte to tak, že si momentálně vedete dobře, ale je třeba v tom pokračovat. Jinak dávka 500 mg je opravdu dost malá.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
okamžité a dlouhodobé hodnoty krevního cukru
(24.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, v rámci specifických příznaků, které mohly odkazovat na zvýšené hodnoty krevního cukru jsem si zkusil měřit glukometrem cukr jak na lačno, tak i po jídle (1,5 – 2 hod.). Na lačno hodnoty většinou od 5,3-6. Po jídle dle druhu jídla, porce a stavu (spánek, nachlazení) od 5,6 do 10,5 (krajní hodnoty, většinou tak od 7-9). Je zajímavé, že po úplně stejném jídle a porci jsme měl jak 8,5, tak i 6,5 ve stejném odstupu (odpoledne x ráno). Zdá se mi, že mi hodnoty cukru kolísají tak nahodile (jednou na lačno byl cukr i 6,5 ale 1,5 hod po snídani 5,6). Je pravdou, že se stravuji zdravě, sacharidy jen ve formě bezl. těstovin, rýže, jáhlů., pohankové pečivo, ovesné vločky, ovšem mohlo by jich být méně. Hlavně po těstovinách je cukr schopen vystoupat do vyšších hodnot. Dlouhodobý cukr mám ovšem 27 a glukóza z plazmy po 16 hod. lačnění 4,93. Je mi jasné, že hodnoty glukometru jsou jen orientační, ale obrázek dávají. Co se týče celkového zdravotního stavu, je tam díky lehkému imunodeficitu náchylnost na záněty, vlivem covid (2x) došlo k zhoršení celkového stavu (to je sledováno). Dlouhodobě (roky) zažívací problémy, proto i bezlepková strava, díky čemuž došlo ke zlepšení jen na občasné problémy. Co jsme si tak načetl, tak vzhledem k hodnotám budou vhodné omezit porce sacharidů, popř. jiná skladba jídla a zaměřit na potraviny s nižším GI a další režimové úpravy. Nebo je vhodné nějaké jiné vyšetření, krom občasného sledování? Zkušenost mi říká, že člověk musí primárně začít u sebe :) Děkuji. Jaromírvěk: 43 let výška: 175 cm váha: 69 kgOdpověď
Milý Jaromíre, neočekávejte od svého těla, že bude fungovat jako nějaký programovatelný stroj. Přibližně stejné jídlo v přibližně stejnou dobu nemusí každý den vést k úplně stejným glykémiím. Ve hře je příliš mnoho faktorů, počínaje tím, jak jste se vyspal, co jste jedl včera, jak rychle jste do sebe jídlo nasoukal a také jakou náladu má zrovna váš osobní glukometr. Pro diabetologa to není příliš zajímavé a z vašeho úzkostlivého měření je spíše patrné, že máte mírnou poruchu glukózové tolerance, protože tu a tam máte hraniční hodnoty.
Aby mohl lékař něco posuzovat, musí být vyšetření provedeno za standardních podmínek a s použitím standardního přístroje. Pro jednoduchost, nejlepší by bylo, kdybyste si glykémii zkontroloval čas od času po celonočním lačnění ráno. Váš glykovaný hemoglobin, pokud data udáváte správně, byl 27 mmol/mol („dlouhý cukr“) a u lékaře měřená glykémie na lačno byla 4,93. To jsou zcela normální hodnoty a podle nich nemáte ani diabetes ani poruchu glukózové tolerance.
Jste spíše štíhlý a ještě mladý, tak byste nemusel množství sacharidů nijak významně omezovat, jen by asi bylo lepší vyhýbat se velkým sacharidovým porcím, jaké bývají např. v těstovinách či pizze. Podle vašich údajů není jasné, proč jíte jen bezlepkové pečivo a těstoviny. Vynechání lepku v dietě má význam jenom pro osoby s céliakií (což je imunitní onemocnění) nebo pro lidi s alergií na lepek (což je velmi vzácné). Lepek pak ale musí být z diety eliminován důsledně, což je velmi náročné pro přípravu jídel a nakupování, protože lepek se přidává do velmi mnoha potravin, aniž byste o tom musel vědět, pokud to důsledně nesledujete. V prevenci diabetu to nemá žádný význam.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dotaz na hodnoty glykémie
(24.04.2023)
Dotaz
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda je hodnota 6.1 na lačno v pořádkuvěk: 39 let výška: 170 cm váha: 63 kgOdpověď
Doporučujeme podívat se na naše stránky do rubriky DIAGNOSTIKA/LÉČBA, kde jsou uvedeny hodnoty odpovídající jednotlivým stádiím onemocnění diabetes mellitus. Klikněte prosím na https://www.cukrovka.cz/diagnostika#diagnostika.
(odpovídá redakce, )
-
hypoglykémie - pohyb, stres, změna režimu a sex
(22.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, partner je po Tx ledviny (v r 2022) a důsledkem léčby mu byl diagnostikován diabetes 2., primárním spouštěčem jsou léky, především prednison. Aktuálně má nastavené dávky novorapid 3-3-4 a lantus 4. Glykémie má v normě, spíše v nižších hladinách, dle lékařů má glykáč zdravého člověka. S nástupem jara se začal více pohybovat, postupně se vracet do pracovního procesu. Občas má divoké sny. Včera večer měl poprvé hypoglykemii. Přisuzujeme to změně režimu a neupravení dávek inzulinu (ty byly stanovené v době rekonvalescence po tx, kdy se mnoho nehýbal). Je možné, že by mohl mít noční hypoglykemie způsobené sexem před spaním? Je možné že se u něj plíživě vyskytovaly nízké glykemie, které nezaznamenal a časem z nich vznikla hypoglykemie, která již nešla přehlédnout? Neměří se denně, ale již si ze strachu objednal senzor… na začátku mu totiž říkali, že jeho se až tak hypoglykemie nebude týkat díky hladinám glukokortikoidů, že mu ty hladiny budou držet nahoře, tak to podcenil. Danielavěk: 32 let výška: 175 cm váha: 88 kgOdpověď
Milá Danielo,
transplantace ledviny představuje beprostředně poměrně velkou fyzickou zátěž. Současně se podávají léky, z nichž Prednison snižuje účinnost inzulínu a další léky (takrolimus, který užívá většina pacientů) může snižovat sekreci inzulínu. Pokud se vyskytne epizoda odhojování, často se používají také injekční kortikoidy v nárazavé dávce. Ty mohou mít výrazný efekt na metabolismus cukrů.
Potransplantační diabetes je poměrně častým jevem a vzniká častěji u osob, které již před transplantací měly určitou poruchu. Když se funkce transplantovaného orgánu postupně stabilizuje, většinou se pak používají kortikoidy (Prednison) jen v malé dávce, případně se nepoužívají vůbec. Také dávka takrolimu se většinou alespoň mírně snižuje. Pokud potom člověk dodržuje rozumnou dietu, dostatečně se pohybuje a nepřibírá na váze, diabetes se často "sám" upraví nebo alespoň zlepší.
V každém případě ale má být pacient o diabetu dostatečně poučen a zcela zásadně si má pravidelně samostatně kontrolovat glykémie. Senzor je dobrá volba, ale opakované denní měření pomocí glukometru, přinejmenším u spíše jednodušší formy diabetu, je dobrým řešením. K používání obojího je ale nutná edukace a to nikoliv jen proto, aby se měření provádělo správně, ale aby se z naměřených hodnot vyvozovaly správné závěry. To už u vašeho přítele mělo dávno proběhnout, možná se tomu ale sám bránil.
Pomocí glukometru se dají hypoglykémie v kombinaci s hodnocením příznaků dobře rozpoznat, ale lze jim také předcházet. U osob léčených inzulínem může k hypoglykémiím přispívat např. vynechání jídla, ale také fyzická zátěž. Váš přítel je mladý a tak i "lásce" se může věnovat s takovou vervou, že to odpovídá větší fyzické zátěži. Proto by právě bylo dobré glykémie sledovat a orientovat se v tom. Protože na druhé straně pro něho bude velmi důležité mít glykémie co nejblíže normy a nikoliv raději ve vyšším pásmu, aby se glykémiím vyhnul.
Rada: glukometr hned a pravidelně se měřit několikrát denně. Senzor? Prodiskutovat s diabetologem. Dávky inzulínu jsou celkem nízké a je možné, že časem je bude možné vysadit. Senzor by i potom byl sice užitečný, ale nikoliv nezbytný.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
noční hypoglykémie
(19.04.2023)
Dotaz
Dobrý den. Ještě se chci zeptat, jak to je s vyplavováním cukru ve spánku. Jestli se vyplavuje, nebo je určitá hladina celou noc. Jak to je v noci s glykemií. Může dojít u zdravého člověka ve spánku k hypoglykemii aniž by se vzbudil? Musím před spánkem něco sníst, aby se vytvořila hladina a nedošlo k hypoglykemii, nebo si to tělo hlídá samo. Je zajímavé, že se vždy každý den budím kolem 7h a musím si něco dát aby mi nebyli špatně. Musím v noci kfyž jdu na záchod něco malého sníst,abych neměl hypoglykemii Nikdy nevydržím spát třeba až do 9h. Po probuzení v těch 7h mám vždy ranní glykemii kolem 7,5mmol Čím je to dané?Děkuji. S pozdravem Martin.věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kgOdpověď
Milý Martine, u zdravého člověka je hladina krevního cukru přesně regulována. Po jídle se glukóza částečně spotřebuje na energetické výdaje, ale především se uloží do zásobního glykogenu v játrech a částečně ve svalech, částečně se přemění na tuk. Naopak na lačno a při hladovění se glukóza zpětně uvolňuje z jater a také se nově tvoří. Když začíná hodnota glykémie mírně klesat (nejde o hypoglykémii), ihned klesne produkce inzulínu. Pokud by glykémie dále klesala, vlivem glukagonu a adrenalinu se začne glukóza intenzivněji uvolňovat především z jater.
Diabetici 2. typu mívají porušenou efektivitu inzulínu, takže často zejména během noci nedostatečně tlumí produkci glukózy v játrech, a proto může v noci a často k ránu glykémie stoupat nad normální hodnoty, a to i když nic nejíte.
U zdravého člověka hypoglykémie v noci nevzniká. U diabetiků je to poměrně častý jev, pokud jsou léčeni inzulínem a není dosažena správná rovnováha mezi množstvím podaného inzulínu a množství jídla. Z tabletových léků mohou působit hypoglykémii zejména tzv. deriváty sulfonyl močoviny. Ostatní léky hypoglykémii nepůsobí, ale mohou potencovat efekt injekčního inzulínu.
Ptáte se, proč musíte při probuzení v noci či při přerušeném vyspávání po ránu něco sníst, aby …. Moje odpověď je dost jednoznačná. Je to vaše velká chuť k jídlu, pro kterou hledáte podvědomě ospravedlnění pomocí různých teorií. Jídlo má pro většinu lidí zklidňující efekt, dělá „dobře v žaludku“, a tak není divu, že se po přiměřeném jídle většina lidí cítí dobře. To je přirozená vlastnost člověka, kterou ale na rozdíl od pravěkých dob není dnes obtížné uspokojit, protože nadbytek jídla je všude kolem nás. Není tedy náročné si jídlo opatřit, ale naopak je náročné mu odolat. Je to vlastně jeden z faktorů, proč je diabetes nyní tolik rozšířenou poruchou.
Jak jsem vám již dříve odpovídal, hypoglykémie je nejprve nutné prokázat a pak teprve řešit. Jinak skončíte brzy na 150 kilech.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zátěžový test na cukrovku
(19.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, Praktický lékař mi dvakrát odebíral krev na určení hodnoty cukru v krvi. Tato hodnota je 6. Chce abych podstoupila zátěžový test na cukrovku. Je to nutné? Děkuji za radu. Editavěk: 46 let výška: 155 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Edito, opakovaná hodnota glykémie na lačno měřená v laboratoři vyšší než 5,6 mmol/l svědčí přinejmenším pro porušenou glukózovou toleranci. Glukózový toleranční test po podání čaje se 75 g glukózy by mohl ukázat, zda se opravdu nacházíte ještě ve stádiu porušené glukózové tolerance, či zda se již jedná o zjevný diabetes.
Rozhodnutí to není zásadní, ale je dost pravděpodobné, že zjištění té „horší“ varianty by více pomohlo vás motivovat k tomu, abyste upravila svůj životní režim, zejména stravovací návyky a tělesný pohyb. Nicméně hodnota 6 na lačno není nijak dramatická. Pokud se tedy cítíte dost silná na to, abyste s tím něco dělala a jste ochotná podstoupit potřebnou dietní edukaci, tak byste klidně mohla doporučená opatření přijmout hned a na žádný test byste nemusela. Glukózový toleranční test ale není nic zvlášť náročného a trvá 2 hodiny. Rozhodující bývá hodnota glykémie za 2 hodiny. Pro diabetes svědčí hodnota nad 11 mmol/l. Ale i při hodnotách 7,8 - 11 mmol/l by bylo vhodné s tím něco dělat – a při vašem relativním mládí je to škoda nedělat nic. Nijak vám to neublíží a vy byste se cítila více fit a byla klidnější, že o sebe pečujete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu, velmi hubený pacient - léky, nebo inzulín, a co životospráva?
(19.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu, otec 58let,se 25 let léčí na diabetes, pouze tabletky(vipdomed reno i večer,glyclada ráno a večer,) ale nyní i přez leky má skoro každý den cukr prez 10,11,,,upozorňuji, že má 79kc při 170cm, a stravuje se opravdu střídmě, řekla bych až málo.. a díky zaměstnání s obava aplikace inzulínu, nesměl by vykonávat svou práci. Napadlo nás jedinné, tím, že je dosti hubený, jen kost s kůže, zda nemůže byt pod výživený, zds jsou pro něj vhodnější nizkotučné vyrobky nebo raději plnotučné, uz jsme zoufalí cim mu pomoci děkuji Zuzanavěk: 58 let výška: 190 cm váha: 79 kgOdpověď
Milá Zuzano,
uvádíte, že váš otec je vyhublý, měří 170 cm a váží 79 kg. Zde máte trochu rozpor, protože v záhlaví uvádíte, že měří 190 cm. Píšete, že je skoro „kost a kůže“, a tak si myslím, že spíše ten údaj 190 cm je správný, jinak by byl váhově zcela v normě. Kromě toho má glykémie opakovaně nad 10 mmol/l.
Existují sice ještě další léky, které by na diabetes mohl užívat, ale u takto štíhlého a dietu spolehlivě držícího člověka, bych jednoznačně doporučoval podávat alespoň jednu dávku dlouze působícího inzulínu. Je velmi pravděpodobné, že jeho vlastní sekrece inzulínu je velmi malá a další její stimulace pomocí tablet nemá smysl. Dietu také zpřísnit nemůže. Měl by se poradit se svým závodním lékařem, respektive s pracovním lékařem, z jakých důvodů by tato jedna dávka inzulínu vadila v zaměstnání. Pokud opravdu ano, např. u řidiče lokomotivy, tak by mu měla být navržena jiná vhodná pracovní pozice.
Přidávání dalších léků, např. gliflozinů či analogů GLP-1 by u něho mohlo být nebezpečné.
Žádnou nízkotukovou dietu držet nemusí, ale měl by jíst všeobecně zdravá jídla s přiměřeným nebo nižším obsahem živočišných tuků, jak se to obecně doporučuje i zdravým osobám.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cholesterol vysoký
(16.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, lékař mě naměřil příliš vysoký cholesterol 8,6. Zkusil mě asi 5druhů různých leků na cholesterol ale všechny obsahovaly statini a ty mě nedělali dobře u některých do druhého dne některé o párdní déle ale měla jsem pi všech velmi silné svalové problémy. Doktor mě nic jiného nepredepsal. Že si mám koupit rybí tuk. Mám vysoký tlak na něj beru tezeo40mg a zvýšený cukr. 7,4. A rozpadající klouby invalidní duchod 3st.Ten cholesterol mě ale hodně znervóznuje, mám strach z infarktu. Neporadili by jste mě co na ten cholesterol. Děkuji předem Renatavěk: 61 let výška: 169 cm váha: 89 kgOdpověď
Vážená paní Renato, přeji dobrý den,
existují ještě další léky, které snižují hladinu cholesterolu a přitom nepatří mezi statiny. Je velmi pravděpodobné, že Vám užívání rybího tuku hladinu cholesterolu nesníží o více než 5-10 %, tj. i při správném užívání budete mít stále hladinu cholestolu kolem 7,5-8 mmol/l, a to není dobře. Zejména proto, že, jak píšete, máte arteriální hypertenzi a diabetes. Stejně tak Vám není možné doporučovat více pohybu, to by byla opravdu nevhodná rada. Možností jsou proto léky obsahující léčivou látku ezetimib. Tyto přípravky jsou jen na lékařský předpis. Další alternativou by byly doplňky stravy, které obsahují extrakt z dřišťálu osinatého standardizované na obsah berberinu. Ten by se měl užívat v dávce 500 mg 2krát denně. Jeho výhodou je dobře doložený účinek, přičemž berberin snižuje jako cholestrol, tak i krevní tlak a glykémii, takže by pro Vás představoval opravdu vhodnou alternativu. Doplňky stravy s berberinem jsou dostupné v lékárnách nebo na e-shopech, mají odlišný mechanismus působení než statiny, nevyvolávají svalovou slabost. Vzhledem k tomu, že berberin může mít některé lékové interakce, bylo by dobré se poradit v lékárně. Pokud užíváte pouze přípravek Tezeo, tak s ním berberin neinteraguje (zvyšuje však jeho antihypertenzivní účinek).
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!