Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Příspěvky na diabetes
    věk: 62 let výška: 173 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Možná by pomohl tento odkaz: 

    https://www.cukrovka.cz/vzp-cr-navysuje-vybrane-prispevky-pro-sve-klienty

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den Mam zvyseny cukr Merila jsem se pred jidlem hodnota byla 8,0 Zmerila sem se pul hodiny po jidle a hodnota se vysplhala na 17,6 Je mozne aby to takhle kolisalo Myslim v tak velkem rozmezi? Dekuji Dneska jsem byla u doktora Cekam na vysledky z krve. Klára
    věk: 33 let výška: 173 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Kláro, omlouvám se, ale váš dotaz ke mně dorazil opožděně a vy jistě už výsledek od lékaře znáte.

    Pokud vaše měření byla správná, máte evidentně diabetes. Jste mladá a štíhlá, a tak myslím na prvním místě na diabetes 1. typu, který zřejmě bude vyžadovat inzulínovou léčbu.

    Zcela výjimečně „takové kolísání“ možné je, zvláště když znám jen 2 hodnoty glykémie z jediného dne a nevím, co tomu mohlo předcházet (např. nějaká nemoc nebo excesivní jídlo). Ale bohužel skoro s jistotou se kloním k diagnóze diabetu, která bude muset být upřesněna.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to prosím s dědičnosti DM 1. typu? Kamarádky doktorka říkala, že dědičně je to spíše přes generaci. Manželům otec, má první typ cukrovky, manžel ji nemá. Máme syna, kterému budou nyní dva roky. Někde jsem vyčetla, že delší kojení snižuje riziko, je to pravda? Případně do kolika je ideální kojit, aby bylo riziko co nejmenší? Moc děkuji za odpověď
    věk: 34 let

    Odpověď

    Milá Anno, odpověď na vaši otázku by byla na pěkně dlouhé popovídání. Naštěstí se této problematice věnujeme na našem webu zde:

    https://www.cukrovka.cz/dedicnost-2

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla mně zjištěna cca před 14 dny na lačno z krve hodnota cukru 5,7 laboratoří a znovu glukometrem stejná hodnota předtím cca před měsícem hodnota z krve 5. Otec měl cukrovku. Současně mně byla zjištěna anémie a beru 3x denně Maltofer.Mám obavu ,že se u mně vyvine cukrovka 2 typu. Snažím se cukr zásadně eliminovat,ale stejně mně na glukometru vyšla hodnota 5,7. Děkuji Sylva.
    věk: 57 let výška: 169 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Sylvo, hodnota glykémie na lačno 5,7 mmol/l je ještě téměř v normě. Zachoval bych proto klid, ale tak jako všem ostatním, kteří chtějí pečovat o své zdraví, vám doporučuji udržovat štíhlou linií s dostatkem pohybu jako prevenci diabetu. Čas od času si můžete dát přeměřit glykémii, pro jistotu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat léčím se diabetes 1 a mám pořád sladkost v puse jinak si měřím gleukemii a mám 6. Jirka
    věk: 55 let výška: 173 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Jirko,

    vaše hodnota glykémie 6,0 mmol/l na lačno je mírně zvýšená a zasluhuje si určitou pozornost, zejména v oblasti dietní. Vy nepíšete, zda užíváte nějaké léky, ale pokud nikoliv, stálo by za to znát hodnotu vašeho glykovaného hemoglobinu, aby bylo jasnější, zda je případně vhodná nějaká antidiabetická léčba kromě diety.

    Pocit sladké chuti v ústech s vaším diabetem nejspíše nesouvisí. Vaše hodnoty blízko normy a kromě toho, ani vyšší hodnoty glykémie nebývají provázeny sladkou chutí. Pokud vám to vadí, tak doporučuji kromě čištění běžné ústní hygieny několikrát denně si kloktat ústní vodou, např. Listerinem či Odolem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, psala jsem zde už několik dotazů. Nemám oficiálně diagnozu diabetes mellitus, praktický doktor mi píše vždy zvýšená hladina. Začalo to tak cca před rokem, že mi při odběru v 7 hodin ráno dvakrát vyšla hodnota kolem 7.3. Praktický doktor mi nasadil dietu, jelikož jsem vážila 96 kg. Shodila jsem 10 kg, cukr jsem měla dlouhý 37, a odběr nalačno kolem 5 ovšem v půl desáté ráno. V lednu tohoto roku jsem zase všechna kila nabrala zpátky, bohužel se léčím na psychotickou poruchu, nyní mám velmi nestabilní období několik měsíců, mám nepřetržité uzkosti, k tomu musím pracovat naplno, protože částečný invalidní důchod mám minimální. Pohyb ted téměř nemám, často se mi stává, že jdu na rychlou procházku a musím se vrátit, protože mi uzkosti zabranují. Léky mi už několik měsíců pořád mění, bohužel se mi zdá, že mi psychiatrické léky nepomáhají a jediný jejich efekt jsou vedlejší účinky všeho druhu. Mám ted zase 96 kg, dlouhý cukr jsem měla naposled v lednu nebo v unoru 44, bohužel mě na odběr krve zve pan doktor vždycky až na půl desátou, kdy mi hladina klesne na hodnotu kolem 5, ovšem třeba v šest, sedm ráno mi prakticky nikdy neklesne pod 7, naopak mívám strašné hodnoty někdy, když mi není dobře, tak nalačno v pět ráno třeba 10. Chtěla jsem poprosit praktického lékaře o lék a doporučení na diabetologii, myslím, že vzhledem k závažné psychiatrické chorobě a lékům, které na ni beru, by bylo třeba péče v odborné ambulanci, ale on mě tam z nějaké důvodu nechce doporučení napsat a lék mi také nenasadil. Už si nevím rady, jen mi to uzkosti ještě více rozmnožuje. Co mám dělat? Já vím, především změnit životosprávu, ale nesuďte mě prosím, nikdo z Vás si neumí představit, co to je žít 20 let ve stavu, kdy nevíte co je realita a každý den bojujete o přežití, máte takové uzkostné stavy, že to nelze vydržet. A k tomu ještě pracujete více než ostatní, protože vás s vaší chorobou nikdo nechce normálně zaměstnat, takže kombinujete různé práce na dohodu a půl uvazky, nemáte nárok na dovolenou, všechno si musíte nadělávat, zatímco ostatní zdraví lidé chodí k lékaři v pracovní době, já si musím všechno nadělat. I z toho mám samozřejmě úzkosti, je to začarovaný kruh, jste schizofrenik, normální uvazek nedostanete, takže ve výsledku máte pracovní dobu horší než druzí lidé. Do chráněných dílen nemohu, jednak jsem manuálně nešikovná a pracuju hlavou, jednak bych si tam vydělala takové peníze, že bych skončila pod mostem. Promiňte, ale i to souvisí vlastně s mým zdravotním stavem, protože mi to způsobuje úzkosti a nemohu tak dobře dodržovat životosprávu. Co mám dělat, pokud mi praktický lékař dále nebude chtít ani nasadit lék, ani doporučit na diabetologii. Nezlobte se prosím, děkuju mockrát. Magdalena
    věk: 44 let výška: 164 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Magdaléno, snažím se chápat vaše úzkosti a obavy. Vím, že je není možné jednoduše vymluvit nebo vám vysvětlit, že svět kolem nás není tak tísnivý, jak vám připadá. Je to porucha jako mnohá jiná. Ani diabetes není možné lidem rozmlouvat. Pomoci by vám mohl dobrý psycholog nebo psychiatr, pokud by o vás pečoval soustavně.

    V současné době máte poruchu glukózové tolerance nebo možná už zjevný diabetes, jehož hlavní příčinou je obezita a malá citlivost vašich tkání na inzulín. Naprostým základem léčby pro vás omezení kalorického příjmu  a alespoň částečné zvýšení tělesné aktivity. Dosáhnout toho je velmi obtížné i u osob bez složité psychické poruchy. Zřejmě se řada vašich nepříjemných pocitů přenáší do pocitu chuti a  hladu, kdy se domníváte, že jídlo vaši tíseň vyřeší. Tím se ale jen dostáváte do začarovaného kruhu.

    V současné době potřebujete zejména omezit množství jídla a volit pokud možno jídlo málo kalorické s co největším podílem zeleniny. To vám může vysvětlit váš obvodní lékař a totéž by vám řekl i specializovaný diabetolog. Léky v podstatě zatím žádné na diabetes nepotřebujete, i když např. metformin by pro vás mohl být prospěšný. Tento lék ale může bez omezení předepisovat i praktický lékař, jenom je nutné vědět, že ve vašem případě jde o lék pomocný a nejdůležitější je ta dieta, bez které žádná léčba diabetu fungovat nebude.

    Vůbec se nezmiňujete o dalších lidech ve vašem okolí a já doufám, že nějaké máte. To by vám mohlo snad nejvíce pomoci. Měla byste část své tíhy uvolňovat tím, že budete pomáhat ostatním a myslet víc na ně, protože uspokojit jiné lidi může být jednodušší, než uspokojit sama sebe. Také si myslím, že práce je pro vás pozitivní a měla byste být ráda, že ji máte, i když je namáhavá. Snažte se také nevysvětlovat své dietní prohřešky a málo pohybu svými úzkostmi či povinnostmi. Spíše si stanovte pevná pravidla a ty se snažte téměř mechanicky dodržovat. Časem se vám naopak taková zásadovost může stát oporou, kdy dodržování určitých pravidel, která jsou namáhavá, si udržujete nejen disciplínu, ale také uspokojení sama se sebou.

    Netroufám si nijak radit do oblasti vaší psychoterapie. Jenom si myslím, že váš problém s poruchou glukózové tolerance nevyřeší „větší specialista“, ale spíše někdo, kdo vás uklidní a přivede k dodržování určitých stravovacích zásad, ať už je to někdo blízký, psychiatr, obvodní lékař nebo klidně i diabetolog.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku a mám kýlu už jsem byla na jedné operaci a musím znovu. Pro zvýšenou hladinu cukru se tam nemohu dostat. Dr. mě nechce pustit. Je to velký problém. Zdenka
    věk: 66 let výška: 163 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Zdenko, vy musíte především pochopit, proč vás nechtějí vzít na operaci. Respektive, to je jasné, že je to kvůli špatně vyrovnanému diabetu, pro který by se pak rozsáhlá rána na břiše mohla špatně hojit. Musíte pochopit, proč máte vysoké glykémie a co se s tím dá dělat.

    Nevím, jakou máte léčbu, ale ať je jakákoliv, jejím základem by měla být dieta. Pokud máte zvýšenou glykémii, tak byste rozhodně neměla jíst žádné sacharidy, dokud glykémie neklesne téměř na normální hodnoty. Potřebujete pořádně vysvětlit principy diety, nejlépe od dietní sestry, alias nutričního terapeuta. Rozhodně se u něho sjednejte vyšetření se stanovením dietních cílů.

    Pokud důsledná dieta nebude mít dostatečný efekt, bude nutné upravit vaši léčbu diabetu pomocí léků. To s vámi musí řešit váš diabetolog, jednoduchou radou přes internet to nestačí.

    Také byste měla být vybavena osobním glukometrem, abyste trvale věděla, jak na tom jste a měla hodnoty vyrovnané, až budete podstupovat předoperační vyšetření.

    Další možností by také mohlo být přijmout vás do nemocnice o týden dříve a tam při hospitalizaci usilovat o správné vyrovnání diabetu před operací. Tuto možnost bych volil jen v případě, kdy není zvládnutí diabetu ve vaší moci a kdy je operace naléhavě indikovaná. Bylo by to samozřejmě lepší, než vás pak někdy operovat v nutnosti i při špatných glykémiích v době, kdy se vám kýla uskřine.

    Tak tedy hlavní rada: Pochopte, že vyrovnání diabetu je hlavně na vás. Musíte získat od lékaře potřebné informace a sama se pak starat, abyste měla diabetes dobře vyrovnaný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je možné absolvovat prvotní vyšetření ohledně možné cukrovky nebo jiných poruch metabolismu cukrů a tuků ve Vaší klinice IKEM ?? František
    věk: 48 let výška: 189 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milý Františku, toto je typickou součástí preventivního vyšetření, které provádí obvodní lékař. Podle zjištěných nálezů pak případnou léčbu přímo provádí, nebo pacienta odesílá do specializovaných ambulancí.

    Institut klinické a experimentální medicíny je léčebně-výzkumné pracoviště, které se zabývá speciálními okruhy v oblasti transplantační, kardiovaskulární a diabetologické péče. V oblasti diabetu se jedná zejména o diagnostiku a léčbu komplikovaných případů syndromu diabetické nohy, transplantace pankreatu a Langerhansových ostrůvků, používání pokročilých technologických prostředků v léčbě diabetu 1. typu a studium nových postupů v oblasti léčby obezity. Lékaři ze všech oborů se mohou na IKEM obrátit, pokud se domnívají, že jejich pacienti by potřebovali některý z těchto postupů. Pro léčbu nekomplikovaných případů diabetu, které mohou být často i lépe léčeny na jiných pracovištích, nemá IKEM dostatečnou kapacitu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 45 let, jsem zena. Byla jsem hospitalizována ohledne dušnosti a hypertenzi. Náhodne mi namerili rano 12 cukru. Doposud jsem cukrovku nemela. K snidani jsem vypila hrnek preslazeneho kakaa a po nejake dobe mi hned pichli a mela jsem 12. Odpoledne uz 11 a nyni 8.8. Myslite, ze by to mohl byt nejaky vykyv a nebo mam 100 diabetes. Dekuji za odpoved. Soňa Nejsem tehotna.
    věk: 45 let výška: 164 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Soňo, pro vyslovení diagnózy diabetu mají lékaři určitá kritéria, která se opírají zejména o hodnoty glykémie. Pokud lékař zachytí alespoň 2x za sebou bez ohledu na dobu posledního jídla hodnotu glykémie nad 11 mmol/l, svědčí to již pro diabetes. Stejně tak se považuje za diabetes opakovaně zjištěná hodnota glykémie na lačno ráno nad 7,1 mmol/l. Ve sporných případech je možné vyšetřit glykemickou křivku.

    Zejména pokud jde o diabetes 2. typu, jsou rozdíly mezi vlohami pro cukrovku, porušenou glukózovou tolerancí, zjevným diabetem a špatně vyrovnaným diabetem velmi plynulé. Jedná se o postupně se zhoršující se poruchu, jejíž postup může pacient velmi často sám ovlivnit vhodným dietním a pohybovým režimem. Proto není tak zásadní, zda se ode dneška budete považovat za diabetičku a patřičně na to budete reagovat, nebo si řeknete, že jde zatím jen o lehkou poruchu a není nutné s tím nic dělat.

    Jinak mnoho dalších onemocnění, ať je to třeba horečnaté respirační onemocnění, hypertenze či nějakou srdeční poruchu, klade na lidské tělo zvýšené nároky, což se může projevit zhoršením diabetické vlohy. Když se potom tato porucha upraví, často se také upraví hodnoty glykémie, ale vloha k diabetu bohužel zůstává.

    Skutečně připouštím, že když vaše problémy s krevním tlakem a dušností odezní a vy budete dodržovat rozumnou dietu, mohou se vaše hodnoty glykémií opět vrátit do pásma normy či jen lehčí poruchy. Nicméně přesto vám doporučuji, abyste dbala na správnou životosprávu, nepřibírala na váze nebo i lehce zhubla a měla dostatek pohybu. Objednejte se pak ke svému obvodnímu lékaři na vyšetření glykémie na lačno. Bude-li hodnota nad 7,1 mmol/, již tomu bude možno říkat diabetes, i když se tím vlastně pro vás nic zásadního nezmění. K posouzení hraničních hodnot mezi 5,7 a 7 mmol/l na lačno můžete také podstoupit glykemickou křivku. Ta by pro vás mohla mít význam ten, že diagnóze diabetu by vás možná více motivovala k léčbě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Když se najím, přijde hrozná bolest končetiny na levé noze.Od kolena dolů.Nemuzu na nohu ani šlápnout.Zruba za hodinu bolest odejde.Kdyz nejím celý den nic nebolí.Je potřeba nějaký vitamín?Nebo volat doktorce.Dekuju Marie
    věk: 38 let výška: 160 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Marie, přiznám se, že na váš dotaz neumím příliš odpovědět. Asi by to chtělo více podrobností.

    Je známo, že některá jídla mohou celkově podporovat zánětlivé reakce. Pokud byste tedy měla v těle nějaké zanícené ložisko, např. kloub, šlachu či sval, mohla by některá jídla zhoršovat potíže.

    Jinak ale je ale nárazová bolest končetin nejčastěji vyvolána nedostatečným prokrvením. Pokud jsou tepny v končetině zúžené, např. aterosklerózou, může bolest vyvolat fyzická zátěž, nejčastěji rychlá chůze.

    Něco podobného může být i po jídle, ale to zpravidla jsou v oblasti břišní, protože trávení vyžaduje větší prokrvení, a když je některá z břišních tepen postižená, vzniká bolest typicky po jídle.

    Některá ze složek jídla by také mohla vyvolat vazokonstrikci, tedy přechodné zúžení tepen. Bolest by se pak mohla objevit právě v oblasti, kde je některá z tepen zúžená.

    Myslím, že byste měla podstoupit vyšetření vašich končetin, nejprve např. u obvodního lékaře, který by vás mohl podle své úvahy odeslat k cévnímu specialistovi či ortopedovi (pokud by nalezl na vaší noze nějakou odlišnost).

    Zkuste pro začátek upravit svůj jídelníček a jíst raději málo a častěji.

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!