Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

954 dotazů

  • Dotaz

    na noc užívám Metformin, večer po večeři mám glykemii 6,5 po dvou hodinách , pak vezmu na noc metformin 1x1000 + 1x500 dle pokynu lékaře, zapíjím vodou a už nic nejím, proč mám ráno glykémii 8,9
    věk: 52 let výška: 172 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    redakce: omlouváme se za opožděnou odpověď

    Dobrý den,

    ve vašem případě záleží i na tom, jak se chová glykémie po celý zbytek dne a noci.

    Pokud dochází k nárůstu glykémií opravdu během noci, může se například jednat o “tzv.fenomén úsvitu”. Jde o fyziologický (přirozený) děj, kdy se kolem nad ránem (např. kolem 3-4 hodiny ranní) začnou uvolňovat hormony jako kortizol, růstový hormon… Tento proces je součástí běžného denního rytmu těla. Účinkem zmiňovaných hormonů může docházet k vzestupu glykémie právě ve zmiňované druhé polovině noci.

    Pokud by byl glykémie vyšší i v dalších částech dne, může jít o nedostatečnou terapii diabetu, ale večerní glykémii uvádíte lepší -  záleží tedy, kdy Vám glykémie během dne klesne.

    Ranní hyperglykémie může vznikat i jako reakce na noční hypoglykémii (nízkou glykémii). To je většinou u pacientů s léky které mohou způsobovat přímo hypoglykémii (např. inzulin, deriváty sulfonylurey). Pouze metformin by to běžně dělat neměl, ale není na škodu alespoň jedenkrát zkontrolovat i glykémii kolem 3 hodiny ranní -  pomůže Vám to i s určením již zmiňovaného “fenoménu úsvitu”, u kterého jsou většinou glykémie kolem 3 hodiny  ještě relativně dobré a pak teprve stoupají.

    Zajímavé by bylo i zjistit glykémii přímo před spaním (pokud chodíte spát např. 4 hodiny po večeři -  déle než Vámi zmiňované 2 hodiny od jídla), protože některé potraviny mohou vlivem obsahu vlákniny, proteinů a tuků klidně zvyšovat glykémii s odstupem.

    Snažila jsem se vyjmenovat alespoň pár příkladů, proč může tento stav nastávat, ale jistě by někdo více vzdělaný ve fyziologii vymyslel i další možnosti.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byl mi diagnostikován PCOS a dle svých pozorování je můj spouštěč inzulínová rezistence, máme i diabetes druhého typu v rodině. Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký test, který by mi řekl, jak moc vysokou mám tu inzulínovou rezistenci a kde se případně nechat testovat i klidně jako samoplátce? Děkuji, s pozdravem Anna
    věk: 36 let výška: 171 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pro hodnocení samotné inzulinové rezistence se používá několik způsobů, ale ani jeden nepatří k běžným vyšetřením. Častěji se používají při vědeckém hodnocení určitých stavů nebo ve studiích. V klasické klinické praxi se přímo inzulinová rezistence běžně nestanovuje

    Pro vědecké účely je např. využíván: 

    HOMA (Homeostatic Model Assessment of insulin resistance) index. Jde o index stanovený  z lačné koncentrace glukózy a hladiny inzulinu. Kalkulačky pro výpočet HOMA indexu je možné nalézt na internetu.

    Euglykemický clamp je také jedním ze standardních testů. Testovanému je nitrožilní infuzí podáván kontinuálně (průběžně)inzulin a současně je mu podávána infuze s glukózou. Za průběžného měření glykémie se  postupně upravuje rychlost podávání glukózy infuzí. Rychlost inzulinu je stálá. Cílem je, aby se hodnota glykémie pohybovala mezi 5–5,5 mmol/L. Pokud je u testovaného inzulinová rezistence, sníží se výrazně množství glukózy, které je potřeba pro udržení zmiňovaných hladin glykémie (hladiny cukru v krvi).

    Možné je použít i modifikovaný inzulinový supresní test. Během kterého se podáván hormon somatostatin a sledovány postupně hladiny glukóza.

    Zmiňované testy jsou opravdu využívány spíše pro vědeckého účely než běžnou praxi. S ohledem na PCOS u Vás spíše doporučuji běžná vyšetření, která patří k inzulinové rezistenci a komplikacím s ní spojenými.

    Je vhodné stanovit lačnou glykémii. Jistě by u Vás mělo být provedeno i oGTT ke stanovení poruchy glukózové tolerance. Je možné nabrat C-peptid, jak lačný, tak např. stimulovaný po podání glukózy nebo po jídle. C-peptid ukazuje na sekreci inzulinu a jeho vysoké hladiny při normální glykémii ukazují na inzulinovou rezistenci.

    Dále by u Vás měly být sledovány hladiny cholesterolu a lipidů (nejen celkový chol, ale také TG, HDL a LDL).

    Je důležité u Vás také udržovat normální krevní tlak.

    poznámka redakce:

    omlouváme se za pozdní zprostředkování odpovědi

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím ještě o doplnění informací k dotazu. Syna navíc trápí velká žízeň, pije i 4 litry za den. Pokud ne, bolí ho hlava. Děkuji
    věk: 14 let výška: 180 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Barboro, 4 l tekutin denně u tak malého chlapce je hodně. Není-li příčinou diabetes mellitus (cukrovka), mohlo by jít také o nějaké onemocnění ledvin nebo o onemocnění způsobené malou sekrecí tzv. anditiuretického hormonu nebo malou citlivostí ledvin vůči jeho působení. V takovém případě lidé mají velkou žízeň a pokud nestačí toho dostatečně vypít, klesá jim krevní tlak a není jim dobře. Někdy ale příčina může být i psychická, kdy někdo přechodně velmi mnoho pije. Já proto pro jistotu navrhuji brzkou návštěvu pediatra. Ten zpravidla poruchu rychle rozezná podle velmi nízké tzv. specifické hmotnosti moči a také podle toho, že nadměrné močení se nezmírní ani když dítě omezí pití (pokud tedy není již dehydratováno). Tomuto onemocnění se říká diabetes insipidus a dá se celkem dobře léčit. Ale i tak vás nechci ničím novým strašit, spíš je ale lepší být opatrný.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem tři roky léčený diabetik (nejprve Siofor, nyní Forxiga 10 mg a Glucophage 2 x 750 mg, kromě toho léčba hypertenze Tezefort 80/10 1/2 tablety a Indap 2,5 1/2 tobolky - musel jsem snížit, protože tlak už šel pod 100/70, Sortis 40 mg, nyní LDL = 0,9, a astmatu inhalačními kortikoidy). Na přelomu roku jsem neměl dobré výsledky (HbA1c = 66), po změně léčby se mi povedlo shodit 7 % váhy, nyní HbA1c = 44. Koupil jsem si glukometr na měření z kapilární krve, trochu s tím laboruji, a zjišťuji chování mojí glykemie. Ráno nalačno mám glykemii dlouhodobě v průměru kolem 6,2, ale nedaří se mi dostat k nižším "zdravým" hodnotám pod 5,6. Dnes jsem chtěl zjistit jakou budu mít "špičku" glykemie, trochu jsem zhřešil a vydatně pojedl první denní jídlo (tortila, opečená slanina, avokádo, borůvkový koláč, káva s mlékem). Za 1,5 hodiny glyk. 10,3. Za další hodinu jsem šel plavat 3/4 hodiny volný styl (tep cca 120 -140 podle fit pásku) a poté glykémie 4,7. Dále jsem odpozoroval, že když delší dobu nepiju iontové nápoje s draslíkem (dělám 2 x za týden z 0,2 g draselné soli + nějaká šťáva), glykemie se také zhoršuje, nemluvě o tom, že když mám hodnoty pod 4 mmol/l, stoupá mi tlak. Mé dotazy zní: 1. Proč se ráno nemůžu dostat dostat i při uplatňování diety na zdravé hodnoty? 2. Jsou nějaké rozdíly v hodnotách při měření glykemie glukometrem? 3. Z literatury vím, že zdravá glykemie 2 hodiny po jídle je do 7,8. V čem přesně je ale problém vyšší glykemie po jídle? Jak vlastně organismu škodí, řekněme 1,5 hodinový peak, vyšší než 7,8, třeba 1x nebo 3x za den (podle četnosti jídel)? 4. Jak velkou roli hraje správná hodnota draslíku pro glykemii? Děkuji velmi, přeji hezký den. M
    věk: 50 let výška: 173 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milý Marku, i když si zasloužíte uznání za to, že jste docela výrazně zhubnul, mějte na paměti, že stále máte výraznou nadváhu, která se zřejmě nejvíce podílí na hodnotách vašich glykémií. Můžete přidávat různé léky, ale kromě inzulínu žádný z nich nebude působit tak, aby překonal nadměrný příjem kalorií. Inzulín by to pravděpodobně zvládnul, ale za tu cenu, že byste nejspíš ještě dále přibíral na váze.

    Takže jako první věc vám doporučuju vsadit na správnou dietu, zejména s omezením sacharidů, ve vašem případě klidně na 150 g denně. Když to porovnáte s vaším "testovacím" obědem, tak zjistíte, že by pro vás skoro stačil na celý den.

    Léky, které užíváte jsou vhodně zvolené a vaše výsledky v podstatě jsou také nyní docela dobré. To ale neznamená, že byste toho měl sníst tolik, kolik vaše tělo, respektive vaše inzulínové sekrece ještě snese. Mnohem lepší by bylo se kaloricky dlouhodobě uskromnit a pokračovat v poměrně intenzivním pohybu, který uvádíte. A nyní odpovědi na vaše dotazy postupně:

    1. Proč se vám nedaří dostat se ráno na úplně normální hodnoty glykémie? No, omlouvám se za trochu legrační odpověď, ale nejspíš proto, že máte diabetes. Diabetes 2. typu vzniká nepoměrem mezi vaší citlivostí vůči inzulínu a schopností vašeho těla produkovat inzulín. Nejlépe tělu tedy pomůžete, když snížíte potřebu inzulínu, a to tím, že budete méně jíst a více se pohybovat. Metformin a Forxiga vám k tomu pomohou, ale samy na to úplně stačit nemohou. To byste si asi musel píchat večerní inzulín, což by vám dovolilo více jíst, ale zase byste stěží potom zhubnul.

    2. Glukometry jsou dnes upraveny tak, aby jejich hodnoty co nejvíce odpovídaly hodnotám měřeným v laboratoři ze žilní krve, respektive z žilní krevní plazmy. Nicméně glukometry nemohou být zcela přesné a povoluje se určitá odchylka. Pro vás je zejména důležité sledovat trendy, zda glykémie stoupá či klesá v závislosti na tom, co jíte a jak se pohybujete. Přesnost glukometru můžete také otestovat kontrolními roztoky, které si ke každému typu glukometru můžete koupit v lékárně. Nicméně je to celkem zbytečné, pokud nemáte obavy z nějakých velkých rozdílů, třeba při zcela neudržovaném glukometru.

    3. Každá zvýšená glykémie má určitý škodlivý význam a velmi záleží na tom, jak moc je zvýšená a jak dlouho zvýšení trvá. Nezáleží na tom, zda je to po jídle či na lačno. Nicméně mít glykémie zcela v normě (tedy do 5,6) i po jídle je skoro nemožné, a tak se toleruje hodnota do těch 7,8 mmol/l. Vy byste se tedy měl snažit, aby glykémie ani po jídle příliš nestoupala nad 7,8. Samozřejmě, v mnoha případech je to téměř nemožné. Důležité pak je, aby glykémie nestoupala příliš a hlavně, aby se pak vracela k nižším hodnotá třeba i déle po jídle. Ostatně, takovým dobrým ukazatelem, který není závislý na tom, zda se hodnoty glykémie zvyšují na lačno či po jídle, je glykovaný hemoglobin. Pokud máte nyní opravdu hodnotu 44 mmol/l, což je skoro norma, tak si můžete gratulovat a být spokojen.

    3. Hypokalémie může mírně zhoršovat efekt inzulínu, ale v praxi to není podstatná věc. Mít hodnotu draslíku v normálním rozmezí je důležité především pro srdeční činnost. Myslím, že iontové nápoje nepotřebujete, nejste hutník pracující v nadměrně horkém prostředí ani vytrvalostní sportovec, který toho mnoho vypotí. Někdy se draslík doplňuje u osob léčených diuretiky. Ta se používají nejčastěji při léčbě srdeční nedostatečnosti a také jako doplněk při antihypertenzivní léčbě. Náhradu draslíku bych ale nechal na vašem lékaři, pokud opravdu prokáže nízké hodnoty.

    poznámka redakce:

    Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Syn (14 let) trpí na migrény. V posledních dnech si stěžuje na bolest hlavy, která ustupuje po konzumaci sladkého. Dnes jsme využili glukoměr a vyšly z toho následující hodnoty: ráno na lačno (poslední jídlo v sedm večer) 5,6, hodinu po snídani 5,1, po dvou hodinách 5,2. Půl hodiny na to obědval, hodinu po jídle 6,5. Dle dětské lékařky chyba měření. Zítra má naplánované odběry. Lékařka se k tomu staví dost vlazně, jaký další postup zvolit, abych nic nezanedbala? Syn má opakovaně kvasinkovou infekci na kůži, po použití masti na pár dnů zmizí. Moc děkuji za Vaši odpověď.
    věk: 14 let výška: 180 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Evo, váš syn má úplně normální hodnoty glykémií, a tak bych je s bolestmi hlavy nespojoval. Pokud bolesti trvají déle, je nutné hledat jiné příčiny. Určitě bude nutné neurologické vyšetření, možná CT nebo MR hlavy. Ale jinak existuje mnoho příčin a ty je nutné hledat.

    Myslím, že ta konzumace sladkého má spíš jiné tlumící efekty, nebo mu to prostě jen chutná. Je také dost nápadně štíhlý.

    pozn. redakce:

    Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jelikoz mam doma tehotnou zenu ktera mela zvysene hodnoty pri mereni těhotenské cukrovky a musela se sledovat, jsem se parkrat zmeril i ja. Je mi 34, 185 cm 82 kg, 3 krat tydne cvicim,beham. Povolani narocne-vojak. Moje hodnoty me ale zdesili. Behem dne mi to lita od 6 az do 10 a kupodivu po jidle mam hodnoty nizsi. Rano na lacno mi to ukazuje i 14,9. Je proto nejake vysvetleni? Dekuji Kamil
    věk: 34 let

    Odpověď

    Milý Kamile, hodnota glykémie na lačno ráno 14,9 mmol/l odpovídá již zjevnému diabetu. Pokud by šlo o jednu hodnotu, mohlo by se jednat o omyl, chybu měření, či zcela náhodný a nevysvětlitelný exces, což se v životě může stát. Opakovaně vyšší hodnoty však již něco mohou znamenat.

    Měl byste se co nejdříve objednat k lékaři na vyšetření

    1. glykémie ráno zaručeně na lačno po celonočním půstu
    2. ke stanovení glykovaného hemoglobinu ze žilní krve
    3. případně ke změření glykémie 2 hodiny po snídani s obsahem asi 60 – 70 g sacharidů (např. 2 menší krajíce chleba)

    Glykémie by měla být stanovena v laboratoři, nikoliv pomocí osobního glukometru, který není určen k měření z zdravých osob.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím,jak správně měřit cukr hodinu po jidle?Po ukončení konzumace začít odčítat hodinu nebo se mi hodina počítá od prvního sousta.dekuji Pavla
    těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    poznámka redakce:

    odpovídáme znovu na váš dotaz. Tentokrát reaguje pan profesor Saudek, doplňuje a potvrzuje tak informace v naší přechozí odpovědi, viz: https://www.cukrovka.cz/poradna/jak-spravne-merit-cukr-jednu-hodinu-po-jidle

    Milá Pavlo,

    glykémie asi hodinu po jídle dává informaci, zda toho nejíte příliš (zejména sacharidů) či zda si k jídlu dáváte správné dávky léků, nejčastěji inzulínu.

    Každá zvýšená hodnota glykémie je zbytečná a bylo by lepší, kdyby nebyla. Tedy máte-li zvýšenou glykémii, řekněme třeba 10 mmol/l, za půl hodiny po jídle, za hodinu po jídle či za 2 hodiny po jídle, je to vždy horší, než kdybyste měla tu glykémii např. do 7 mmol/. Nicméně takto zvýšená hodnota ještě 2 hodiny po jídle už jasně ukazuje, že něco není v pořádku a že tedy máte míň jíst nebo si dávat větší dávku inzulínu před jídlem. Jinak jde o časové hodnoty čistě orientační, jde skutečně o to, abyste neměla hodnoty zbytečně vysoké.

    Význam to má jen např. při orálním glukózovém tolerančním testu, kdy přesně za 120 minut po vypití sladkého čaje se hodnotí glykémie. To kvůli tomu, aby se to dalo porovnat se standardními hodnotami. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jak správně si mám měřit cukr jednu hodinu po jidle?hodina se mi už odpočítává,když začínám jíst?co když jim patnáct minut?takže když začnu snídat v osm hodin,už v devět se mám změřit?

    Odpověď

    Dobrý den,

    já většinou doporučuji (u běžně dlouhého jídla -  NE když u něj sedíte 3 hodiny s přáteli :) měření 1 hodinu od konce jídla. U běžných diabetiků (myšleno NEtěhotných diabetiček a diabetiků) dokonce spíše volím 2 hodiny od konce jídla. 

    Je pravda, že někde se uvádí čas od začátku jídla. Důležité je si uvědomit. že jde spíše o to, aby se glykémie nedostávala nad určité hladiny. Jídlo se vstřebává dle jeho množství, složení a trávení daného jedince trochu jinak rychle, a tak se nedá vyjádřit, kdy je u každého jídla maximální vrchol. Volila bych z mého pohledu spíše hodinu/respektivě 2 hodiny od konce běžného jídla, ale možná Váš diabetolog doporučuje jiný postup.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Syn postižený cukrovkou po obědě 3.1 dala jsem mu šťávu a bonbon před večeří se mi na glukometru ukázalo HI prosím o radu děkuju
    věk: 62 let výška: 165 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milá paní Hano, osoby s diabetem zejména 1. typu mívají často kolísavé glykémie a je prakticky nemožné udělit jednoduchou rozumnou radu, jak se s tím vypořádat. Především je nutné vědět, o jaký typ diabetu se jedná, jak dlouho trvá, čím je léčen, jak jsou monitorovány glykémie. Potřebná je podrobná edukace a vyškolení, jak se v různých situacích zachovat. Z vašeho dotazu není jasné, zda rok narození odpovídá vašemu synovi (to by mu bylo 61 let) nebo vám, pak byl, odhaduji, alespoň o 20 let mladší. I tak se ale jedná o dospělou osobu a je nutné vysvětlit, proč se o jeho glykémie staráte vy a nikoliv on sám.

    Dát vám tedy dlouhodobou radu či poučení nemohu, to bych musel být se situací vašeho syna podrobně seznámen. Jen vás mohu ujistit, že podobné případy nejsou vzácné. Nejspíše měl váš syn již při obědě hypoglykémii. Je možné, že si kvůli tomu ani nepodal pravidelný inzulín, který se jinak před jídlem používá. Jídlo se potom začalo postupně vstřebávat a navrch dostal při hypoglykémii sladký nápoj. To celkem logicky potom vedlo k vysoké glykémii, kterou už glukometr nedokázal pořádně změřit, a tak podal hlášení „HI“, což znamená „high“, neboli vysoká hodnota, vyšší, než je glukometr schopen vyhodnotit. Nejčastěji je to více než 22 až 24 mmol/l či více.

    Vysoká glykémie po předchozí hypoglykémii je celkem častý jev a je potřeba mu předcházet. Jednak je nutné při hypoglykémii podat sacharidy sice rychle, ale nikoliv v příliš vysoké dávce. Tělu většinou stačí ke srovnání 20 g rychle působících sacharidů, např. ve formě džusu či sladké koly. Pak je dobré chvíli vydržet, až glykémie stoupne na normální hodnotu. Pokud potom člověk hodlá něco sníst, tak si samozřejmě musí píchnout svoji obvyklou dávku inzulínu. Jinak glykémie bude dále stoupat. A když se to člověk rozhodne korigovat teprve když jsou hodnoty vysoké, může si znovu způsobit hypoglykémii a tak se to někdy i opakuje.

    Takto je to špatně a pacient, nebo jeho ošetřovatel se musí naučit s diabetem zacházet. To ale není otázka jedné stručné odpovědi.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, že můj syn si pícha noční insulin Tresibu před 22 hodinou a samozřejmě člověk taky počítá, že už bude samostatnej a ohlídá se jenže si spletl tresibu s fiaspem a píchnul si tresibu do břicha místo do hýždě, naštěstí si toho potom všimnul, takže si to potom dopíchl správně jak má, ale ptám se jestli nějak vadí když si tresibu aplikoval do břicha a teda potom dopíchl jak má ale jestli to nějak vadí že si jej píchl do břicha místo hýždě/stehna. Děkuji za odpověď. Fikrle
    věk: 50 let výška: 184 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Adame, váš dotaz není dostatečně srozumitelný.

    Oba inzulínu se podávají do podkoží a může to být do hýždě, stehna či břicha, případně i do ramene. Vstřebávání inzulínu má být ale pokud možno pravidelné, takže bývá dobré se po určitou dobu píchat do stejného místa, např. 3 týdny a potom udělat změnu, aby si určité místo „odpočinulo“. Při změně místa může být rychlost vstřebávání mírně odlišná a člověk se tomu musí trochu přizpůsobit, což zjistí teprve tehdy, až s tím začne.

    Jinak ale to, co se přihodilo, není velká změna a ničeho bych se neobával. Jen nevím, zda nedošlo k záměně i dávky, např. že si místo 20 jednotek Tresiby podal 20 jednotek Fiaspu. Fiasp působí velmi rychle a taková dávka by asi vedla k hypoglykémii. Tresiba působí déle než 24 hodin.

    Tedy: záměna místa není moc podstatná, ale záměna dávky může být velmi podstatná.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!