Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu, jestli má lěčba diabetu je správná. Hodnota C- peptid je 127 mmol/l, glykovaný hemoglobin 47 mmol/l. Před léčbou inzulinem jsem mívala glykovaný hemoglobin kolem 43. S cukrovkou původně 2. typu se léčím 32 roků a jen inzulinem Tresiba a NovoRapid půl roku. Tresiba 8 jednotek ráno, NovoRapid 4, 2, 4. Tento krátkodobý inzulin si mám píchat 1,5 hodiny po jídle, dle naměřených hodnot cukru. Tyto hodnoty mívám kolem 14.mmol/l. A po aplikaci 4 jednotek NR mi hladina rapidně klesne. V noci mívám hodnoty kolem 5 mmol/l. Proto si nemůžu píchat víc Tresiby, protože bych měla hypoglykemii, léčím se středně těžkým apnoe. Podle paní doktorky jsou to malé dávky, ale i ty mi způsobují velké rozdíly v glykemii, hlavně během dne po jídle. Jsem prostě hodně citlivá na inzulin. Jím 3 x denně a mezi jídly jen ovoce či zeleninu. Vím, že je to těžké, ale prosím o Váš názor. Děkuji Vlasta
    věk: 72 let výška: 170 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Vlasto,

    podle toho, jak líčíte svůj případ, u vás postupně klesá schopnost produkovat inzulín, takže se situace nyní více podobá diabetu 1. typu. Produkci inzulínu máte ale ještě částečně zachovanou, jenom nejste schopna reagovat na zátěž sacharidů v jídle. Alespoň se tak domnívám, pokud vámi udávaná koncentrace C-peptidu je v jednotkách pmol/l. Hodnotu glykovaného hemoglobinu máte celkem dobrou.

    Myslím, že by vám nyní prospělo používání kontinuálního senzoru hladiny glukózy v podkoží Freestyle Libre, na kterém byste mohla pozorovat včas vzestupy i poklesy glykémií a mohla podle toho včas reagovat.

    Navrhoval bych malinko navýšit dávku Tresiby, třeba na 10 j., efekt se ale dostaví až po několika dnech, protože Tresiba účinkuje velmi dlouho. K tomu byste mohla podle glykémií podávat Novorapid, ale rozhodně před jídly, možná v menší dávce, třeba jen 2 nebo 3 j.

    Více vám poradit na dálku nemohu. Rozhodně vše řešte ve spolupráci s paní doktorkou. Ten senzor by vám ale určitě pomohl, jen někteří lidé na jeho informace reagují ukvapeně, proto byste potřebovala zacvičení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku typu 2 už druhý den mám kolísávou a zviseni na 17 mg a pak 12 co stim můžu dělat používám tabletu dene Januvia 100mg jestli mám brát 2 momentálně můj lékař není v ordinaci Jiří
    věk: 53 let výška: 173 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, více informací o vás by se hodilo. Z vašich skromných údajů mohu pouze vidět, že máte celkem přiměřenou hmotnost, rozhodně nemáte nadváhu a je vám 52 let. Podle vašeho udivení nad výší glykémií usuzuji, že donedávna jste míval hodnoty o hodně lepší.

    Na prvním místě vám doporučuji výrazně omezit množství sacharidů v dietě. Méně všech příkrmů (chléb, pečivo, brambory, rýže, těstoviny pod.), nejíst sladké ovoce. Januvia se velmi často kombinuje s metforminem, ten by byl nyní asi vhodný, ale musí vám ho předepsat lékař.

    Pokud vám glykémie neporostou dále nahoru, tak zatím nemusíte kromě úpravy diety dělat žádná okamžitá naléhavá opatření. Není-li dostupný váš diabetolog, měl byste do několika dnů navštívit obvodního lékaře, případně jeho zástupce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry vecer se chci zeptat mám cukrovku 1 typu a mám ji 10 let a doktor mi říkal že si mám před jídlem čekat 10 15 minut a pýcha si Apidra a Lantus w stehy se mi že když mám třeba 10 a pichnúť si 5 a čekám 10 Minut a najím se tak mám po jidle tak za 30 Minut nisi hodnotu třeba i 2 nebo 3 a nic na to nebom a asi tak za dalších 10 Minut my to leze samo nahoru tak jsem zkusil čekat 5 minut a měl jsem to za 30 mi už na 14 a nevím jak to mám dělat nevím jak mám odhadnout správnou dávku inzulinu jedině co vím že si pýcham lantus na noc 9 a dění moc nevím někdy potřebuji víc někdy min od 4 do 6 a každej den mám jiné hodnoty jeden den jsou normální další den nisi a dál si vysokej a ráno snídám 40 sacharidu na oběd 60 večeře 60 a ráno si většinou počkam 4 pak 4 nb 5 nb 6 na oběd večeře a nejde mi to odhadnout a ještě mám problémy s lantusem když nemám druhou večeři tak pak po půl jedné ráno my to pokaždé leze dolu tak jim až v noci někdy musí i 2 krát 3 krát za noc a jsem pořád nevyspalej a nevím jestli mám ještě snížit lantus omlouvám se jestli něco bude nesrozumitelné děkuji zatím naschle Stanislav
    věk: 26 let výška: 178 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milý Stanislave, 

    základem léčby diabetu 1. typu je dobré pochopení vlivu diety, pohybu a dávek inzulínu na glykémii. Člověk by se měl naučit dávky upravovat podle toho, co se chystá sníst, jakou má právě glykémii a co se chystá v následujících hodinách dělat. Na někoho působí inzulín jinak ráno a jinak večer, tak i k tomu se musí přihlížet.

    Dávka dlouze působícího inzulínu se zpravidla volí tak, aby glykémie byly v dobrém rozmezí (třeba 4,5-9 mmol/l) na lačno, zejména ráno, ale také během dne, když člověk nic nejí. Rychlý inzulín se dává tak, aby glykémie po jídle nevystoupila pokud možno nad asi 10 a aby také nenásledovala hypoglykémie třeba za 2 hodiny od dávky inzulínu. 

    Není to vůbec snadné, ale váš lékař by to s vámi měl probrat a doporučit vám, kolik asi budete potřebovat inzulínu, abyste mohl sníst 10 g sacharidů. Také by vám měl pomoci určit, o kolik můžete očekávat, že vám klesne glykémie, když nic nejíte a podáte si 1 j. inzulínu. Z těchto údajů se pak dá vypočítat, kolik inzulínu si máte před jídlem dát.

    Mohl bych vám také poradit, abyste se podíval na edukační stránky IKEM (www.ikem.cz , Centrum diabetologie). Tam najdete přehledné návody.

    Jinak to ale chce důslednost a pečlivost. Když se snažím pochopit, na co se přesně ptáte, tak je to pro mě obtížné. Máte tam tolik překlepů a zkomolenin, že je mi hned jasné, že jste svůj dotaz po sobě vůbec nepřečetl, a já nakonec skoro nerozumím, na co se ptáte. Chce to pečlivost, stejnou jako pečlivost při volbě dávek inzulínu.

    Obecně platí, že pokud máte glykémii v dobrém rozmezí (mezi 4 a 7 mmol/l), tak stačí, když si bolusovou dávku inzulínu dáte až těsně před jídlem.

    Když ale máte hodnotu zvýšenou, tak je nutné počítat s tím, že glykémie musí nejprve klesnout na normální hodnotu a pak teprve byste měl jíst. Proto při hodnotách mezi 7-10 mmol/l je dobré počkat aspoň 15 minut, při hodnotách vyšších déle. Někdy je také nutné přidat trochu inzulínu navíc, nebo omezit množství sacharidů v jídle. Jen musíte vědět, jakou činnost po jídle budete dělat. Když třeba půjdete na náročnější výlet či rychlou procházku, je lepší dávku příliš nezvyšovat, abyste navzdory jídlu neměl pak asi za 2 hod. hypoglykémii.

    Osobně si myslím, že byste se měl prostřednictvím vašeho diabetologa objednat na pohovor k dietní sestře či nutričnímu terapeutovi. Ten by vám to vysvětlil a vy byste mohl průběžně ptát. Je to velmi důležité pro váš další života, tak byste to měl udělat. V dnešní době to jde i pomocí videohovoru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nemám cukrovku, už asi rok nejím cukr, opravdu hodně jsem zhubla ale neřešila jsem to, před asi půl rokem mi začali jak kdyby "vypovídat" nohy, někdy mě začali brnět a musela jsem si okamžitě sednout a trvá to do teď, nemám žádnou svalovou hmotu, jsem unavená, často chodím na toaletu, co se týče toho jídla, moc toho nenajím záleží jestli v ten den mám chuť na jídlo nebo ne, ale cukrem nahrazuji med, četla jsem různé články a v podstatě značná část věcí mě vyděsila protože mám stejné příznaky, prosím o zpětnou vazbu. Natálie
    věk: 16 let výška: 165 cm

    Odpověď

    Milá Natálie, vaše příznaky mohou mít řadu různých vysvětlení. Ano, diabetes je skutečně jedna z možností. Ve vašem případě by se mohlo jednat o pomalu se rozvíjející onemocnění, kdy glykémie nemusí být ještě příliš vysoká, ale už se vyskytuje častější močení, žízeň, hubnutí a slabost. Stejně tak ale mohou být příčiny zcela jiné.

    Není ale obtížné nechat si u obvodního lékaře vyšetřit glykémii, případně přítomnost cukru v moči. Pokud budete mít normální hodnotu, tak bude možné diabetes zcela vyloučit. Doporučuji, abyste se k takovému vyšetření dostavila na lačno a moc s tím neotálela. Než tak uděláte, doporučuji hodně pít neslazené nápoje a nejíst sladká jídla. Pokud by vám bylo hůř, jděte k lékaři okamžitě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pozná se podle toho kolik dává slinivka inzulínu a do jaké míry funguje?
    věk: 48 let

    Odpověď

    Milá Jano, vyšetření C-peptidu se nejčastěji provádí právě kvůli tomu, abychom mohli posoudit, zda určitá osoba je schopna si tvořit v těle svůj vlastní inzulín.

    Inzulín se uvolňuje z beta buněk to krve tak, že se nejprve uvolní větší molekuly, které obsahují 2 pevně spojené součásti, a to C-peptid a inzulín. V krvi se tato molekula rozštěpí na samostatný inzulín a C-peptid.

    Inzulín je ale možné také podávat to těla injekčně. C-peptid nikoliv. Proto i u osob léčených inzulínem v injekcích poznáme, zda tvoří také svůj vlastní inzulín.

    U osob s diabetem 2. typu často inzulín špatně funguje. Tělo na to reaguje tak, že tvoří inzulínu více, než jinak potřebují zdravé osoby. To se mimo jiné projeví také tím, že mají vysokou krevní hladinu C-peptidu.

    Neuvedla jste jednotky, ve kterých je vaše hodnota C-peptidu uvedena. Podle vysokého čísla usuzuji, že se jedná o pmol/l. Pokud tomu tak opravdu je, vaše hodnota je vysoká a svědčí pro to, že a) produkujete sama značné množství inzulínu a b) inzulín vám asi nefunguje dostatečně, protože hladina je dosti vysoká.

    Jinými slovy: pokud byste neměla nadváhu, dostatečně sportovala a držela dietu, asi by vám vaše inzulínová sekrece postačovala k tomu, abyste nemusela brát příliš léků na diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor odborníka. Ranní glykémie mám v rozmezí 6-6,9 mmol/l. glykovaný hemoglobin mám opakovaně okolo hodnoty 30-35. mám obezitu tlak v normálu. 40 let. hubnout mi moc nejde. Hodnoty gylkémie po jídle (i sladkém ) jsou do 6,5 mmol/l často pod 6. Jak prosím mohu ovlivnit lačnou glykémii? A byla by v tomto případě indikace PAD? Moc děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Marie ( těhotná nejsem )
    věk: 41 let výška: 161 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    podle vašeho popisu máte tzv poruchu glykémie nalačno. Hodnoty nalačno máte lehce nad normu (cukrovka je od hodnot nad 7,0 mmol/l nalačno) a ještě normální dlouhý cukr. To znamená, že přes den jsou vaše hodnoty v normě. Je to stav, který často předchází cukrovce. Důvodem jsou nejčastěji geny a nadváha, což bude nejspíše Váš případ.

    Hodnoty ještě nejsou na léčbu, ale jistě by bylo dobré snížit váhu minimálně o 10, lépe o 20 kg. Výsledkem pak bude lepší glykémie nalačno a nižší riziko zhoršování stavu až do cukrovky. Pokud Vám nejde hubnutí, doporučovala bych Vám kontaktovat odbornou poradnu či nutričního terapeuta. Kontroly parametrů krevního cukru 1x ročně.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, touto cestou se na Vás obracím s velikou prosbou. Potřeboval bych, zda byste mi mohli poradit v situaci, ve které se nacházím poprvé. Jako každý člověk, musím chodit na pravidelné zdravotní prohlídky. Při té letošní, však na mne čekalo nemilé překvapení. Mým praktickým lékařem mi bylo sděleno, že se moje hodnoty cukru v krvi nacházejí nad hranicí tolerance, tedy v překladu pro mne, že by se u mne mohla začít rozvíjet cukrovka. To mne, nebudu lhát překvapilo a začal jsem si klást otázku, z jakého důvodu se tak děje a co pro to, abych se diabetikem nestal, mohu udělat. K hodnotě, která mi byla zjištěna uvádím, že se jedná o hodnotu 6,3, kdy toto je hodnota, která se nachází v tzv. šedém pásmu, tedy, to, že nejsem zcela v pořádku, ale ještě nejsem cukrovkář. Je mi zřejmé, že toto víte. Ohledně sebe mohu říci, že si o sobě nemyslím, že bych byl obézní, i když asi jako každý o sobě občas pochybuji. nejsem rovněž nijak vychrtlý, řekl bych, že mám na svoji výšku normální váhu, kdy při výšce 175 cm vážím 75-76 kilogramů. Rovněž se snažím, pokud to jde, pravidelně sportovat. Nejím téměř žádné sladké, kromě ovoce, jím vícekrát denně, žádné extra mastné, kořeněné, nebo fast food jídlo. Je pravdou, že mám moc rád uzeniny, ale ty mám tak jednou, maximálně dvakrát do týdne. Rovněž nekouřím a nepiji a i jinak si myslím, že žiji prakticky zdravě. V rodině jsem se ptal a cukrovkou u nás nikdo netrpí. Každopádně na základě výsledků mé zdravotní prohlídky, jsem se rozhodl pozměnit své stravovací návyky a jídelníček, a zkusit udělat něco pro to, abych se do kolonky diabetik nikdy nedostal. Protože však cukrovkou nikdo z naší rodiny netrpěl ani netrpí a ani v mém okolí nikoho takového neznám, tak nevím, jakým způsobem a kde bych měl vlastně začít. Z tohoto důvodu se tedy obracím na Vás a zasílám Vám tento email s prosbou, zda byste mi nemohli nějak poradit tedy poradit s jídelníčkem, nebo odkázat na nějakou konkrétní osobu, která by mi s tímto mohla pomoci, rovněž jako předat jiné rady a zkušenosti, které jistě, s počtem lidí, kterým jste pomohli, budou reálné a vyzkoušené. Slyšel jsem, že vysoký cukr může být i z dlouhodobějšího stresu, kterého mám nyní požehnaně, neboť moje práce i soukromí je již několik měsíců permanentně přetěžované. I když u koho, toto za současné situace není. Snažím se tedy odbourávat i tento nahromaděný stres za pomoci odborníka. Budu pevně věřit ve Vaši odpověď a moc se na ni těšit. Předem děkuji za pomoc a přeji Vám mnoho zdraví a lepší zítřky. S pozdravem Richard
    věk: 34 let výška: 175 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milý Richarde, napsal jste poměrně rozsáhlý dotaz, ale nepodíval jste se, co všechno na téma prediabetu bylo na našem webu už napsáno. Proto vám doporučuji, podívejte se na následující odkazy:

    https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

    https://www.cukrovka.cz/prevence

    https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    Kromě toho byste tam našel hodně našich odpovědí na podobné otázky, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=prediabetes.

    Po přečtení vaší zprávy nalézám vlastně jen jeden dotaz. Ptáte se, jakou byste měl dodržovat životosprávu a zejména jak byste se měl stravovat. Nejprve mi ale dovolte, abych se vyjádřil k té glykémii na lačno 6,3 mmol/l.

    Správně jste si vyhledal, že normální hodnota glykémie má stanovenou horní hranici, a tou je 5,6 mmol/l. Hodnoty od 7 mmol/l již odpovídají diabetu, přičemž výsledky mezi těmito dvěma čísly se označují jako porušená glykémie na lačno, porušená glukózová tolerance, respektive prediabetes. Není to všechno úplně totéž, ale přibližně ano. Podrobnější klasifikace by vyžadovala další upřesnění, např. glukózový toleranční test. V každém případě ale jedna hodnota glykémie ke klasifikaci nestačí. Pokud vám tedy lékař zjistil hodnotu na lačno 6,3 mmol/l, měl by vás přinejmenším pozvat na minimálně jedno další vyšetření. Vyšetření by mělo být provedeno ráno po celonočním lačnění. Stanovení by mělo být provedeno v centrální laboratoři, tedy nikoliv pouze s použitím osobního glukometru. Glykémie je hodnota kolísavá a jedna hodnota nad 5,6 mmol/l ještě „zimu“ nedělá, bych odpověděl v paralele s vlaštovkami, kdy se říká, že jedna vlaštovka jaro nedělá.

    Budete-li mít opakovaně zvýšenou hodnotu a budete-li hodně zvědavý, tak byste se měl objednat na orální glukózový toleranční test, abyste věděl přesněji, jak na tom stran metabolismu glukózy jste. Vypijete 75 g cukru v čaji a glykémie vám bude vyšetřena před podáním, za hodinu a za 120 minut.

    Nyní odpovím na otázku, co byste měl dělat, pokud by se zvýšená glykémie mezi 5,7 a 6,9 mmol/l potvrdila.

    1. Skoro jistě by se jednalo o prediabetický stav směřující ke vzniku diabetu 2. typu. Nelze ale ve vašem mladém věku a s přihlédnutím k tomu, že nemáte nadváhu, že by se mohlo jednat také a první a zcela náhodný záchyt rozvíjejícího se jiného typu diabetu, zejména diabetu 1. typu. Toto onemocnění vzniká různě rychle, a pokud se vyvíjí velmi pomalu, může být prvním nálezem jen mírně zvýšená glykémie. Pro tento případ bude nutné glykémii v kratší době (třeba za 1 měsíc) zopakovat, a stejně tak, pokud by se u vás objevily nějaké obtíže, jako třeba časté močení a hubnutí.
    2. Jinak by ale mohlo jít o varovný nález, který odpovídá riziku, že se postupem času u vás může vyvinout diabetes 2. typu. Ten velmi často souvisí s obezitou, malou fyzickou aktivitou a nezdravým způsobem života. V tomto případě je důležité, abyste si udržoval stabilní přiměřenou tělesnou hmotnost, pravidelně – pokud možno každý den – se dostatečně pohyboval, nejlépe alespoň jednu hodinu denně. Jídlo byste měl mít kaloricky vyrovnané s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce, s určitým omezením sacharidů (asi 200 g denně), s vynecháním nezdravých tučných jídel a omezením vysloveně sladkých jídle. Neměl byste také pít nápoje slazené cukrem. To všechno ale platí obecně i pro zdravé osoby a podle vašeho líčení se ani moc neliší od toho, co dosud děláte. Jen byste v tom měl pokračovat. Zejména pohyb a štíhlá linie jsou důležité faktory v prevenci diabetu 2. typu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám stejný dotaz jako Lucie - nikdy jsem se 2 x za sebou neměřil, teď jsem to 2 x zkusil po 2 dnech - jeden den levá - pravá ruka 7,0 - 6,2 ; dnes levá - pravá ruka 7,2 - 6,5 Jiří
    věk: 75 let výška: 190 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, nemám nic proti tomu, když experimentujete s měřením glykémií, jen vám musí vystačit dostatek proužků. Za mnohem lepší považuji, když si raději měření rozložíte během dne, takže máte více hodnot a můžete se lépe léčit nebo reagovat ve svém příjmu potravy.

    Jinak trvám na své odpovědi Lucii ze dne 22. 3. 2020

    https://www.cukrovka.cz/poradna/hodnoty-ranni-glykemie-mereni-na-leve-a-prave-ruce

    Není žádné možné vysvětlení, aby se koncentraci glukózy v kapilární krvi na rukách mezi sebou významně lišily. Krev se dostává do srdce, kde je kompletně promíchaná a odtud proudí do aorty a odtud do větví tepen, které zásobují končetiny. Odtud se dostane do krevních kapilár a z nich vy získáváte vzorek pro měření glukometrem.

    Výsledek měření ale závisí na více parametrech.

    1. Především je nutné vzít v úvahu přesnost určitého glukometru. Tu můžete otestovat pomocí testovacího roztoku, který k příslušnému glukometru dostanete v lékárně. Na příbalovém letáku je také uvedeno, jakou odchylku od očekávaného výsledku můžete u konkrétního glukometru považovat za přijatelnou. Nicméně podle řady testů osobních glukometrů je tato odchylka běžná od 0 do asi 0,8 mmol/l při hodnotách v oblasti okolo 5,6 mmol/l – což je blízko vašim hodnotám. Tedy vaše naměřené výsledky vlevo a vpravo lze považovat za přijatelně shodné. Z pohledu lékaře také z naměřených hodnot plyne v obou případech stejné doporučení: hodnoty jsou mírně zvýšené, bylo by vhodné se pokusit dosahovat hodnot mírně nižších.
    2. Člověk nikdy neudělá dvě stejné věci stejným způsobem, to už říkal Herakleitos, že nevstoupíte dvakrát do stejné řeky a ani žádný glukometr se nebude chovat nikdy dvakrát úplně stejně. Určitě záleží i na časovém odstupu měření (i minuty hrají roli, glykémie se může měnit), na tom, jak přesně se podaří kapku krve aplikovat na testovací proužek, na teplotě prstů, na eventuální příměsi dezinfekčního roztoků na prstu či na případných zbytcích vody po omytí, na přítomnosti případných nečistot na ruce včetně zbytků glukózy z nějakého jídla.

    Můj závěr je tedy tento: Glykémie vlevo i vpravo máte velmi podobné a vyplývá z nich stejné lékařské doporučení. Máte-li přesto pochyby, pořiďte si testovací roztok ke svému glukometru a ověřte jeho spolehlivost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Obvodní lékař mi řekl, že mám zvýšený cukr nazval to hraniční. Ale cukrovka prý ještě ne. Mám glukomer a měřím se sama. Dnes jsem měla kolem odpoledne hladinu cukru 9,9 a to jsem nejedla. Ráno mam většinu okolo 7. A já nevím, jestli těch 9,9 už není moc. Děkuji Kristýna
    věk: 34 let výška: 165 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    o cukrovku se jedná, pokud máte nalačno změřeno v laboratoři (nikoliv glukometrem) více než 7 mmol/l, nebo kdykoliv během dne nad 11,1 mmol/l. Diagnostické údaje naleznete též na našem webu.
    Glukometry jsou pomocné přístroje, které mohou mít odchylku až 10%.

    Hodnoty, které měříte jsou opravdu lehce nadhraniční, ale o cukrovku se zdá, že ještě nejde. To by se mělo potvrdit již zmíněným odběrem v laboratoři.

    Vaše váha a možná také geny jsou nejspíše důvodem lehce zvýšeného cukru. Rozhodně bych Vám doporučovala začít s dietními a pohybovými opatřeními. Těch najdete na internetu nebo u lékaře dosti. Pro zlepšení hodnot cukru obvykle bývá potřeba zhubnout kolem 10% od výchozí váhy. U vás tedy asi 10 kg. Pak si nechce cukr znovu zkontrolovat a věřím že bude lepší. Do vašeho života ovšem platí, že byste si měla nechat cukr pravidelně kontrolovat, protože je riziko, že dojde k rozvoji cukrovky.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám cukrovku, naměřeno 11 máme nasadit opět prášky byly vyřazeny kvůli špatnému jezeni stravy

    Poradit co mám dělat

    věk: 78 let výška: 166 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý pane Josefe, snad jsem dobře pochopil váš trochu zakódovaný (nebo zakovidovaný?) dotaz.

    Během onemocnění Covid-19 jste málo jedl, a proto byla dočasně vysazena vaše léčba diabetu 2. typu. Nyní máte hodnoty kolem 11 mmol/l a ptáte se, zda je vhodné léky znovu nasadit.

    Předpokládám, že vám už je o hodně lépe a můžete zase normálně jíst.

    Doporučuji vám tedy stravovat se nyní opět pravidelně, ale jíst omezené množství sacharidů, které byste si měl umět spočítat. Ve vašem věku a tělesných proporcích by asi stačilo 150 - 180 g denně, ale je nutné započítat všechny sacharidy. Asi bude stačit, když budete jíst 3x denně. Je ale vhodné si měřit glykémie, a to nejen na lačno, ale i po jídle, třeba za 2 hodiny. Hodnota 11 je vysoká a léky určitě budou třeba. Pokud se stav neupraví (na lačno pokud možno do 7 mmol/l, po jídle do 10 mmol/l), bude potřeba trochu ubrat v dietě, nebo případně léčbu ve spolupráci s vaším diabetologem ještě posílit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    pozn.redakce

    omlouváme se za opožděnou odpověď

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!