Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
sucho na jazyku, špatná chuť, povlak na jazyku
(08.04.2021)
Dotaz
Dobrý den, již od října 2020 mám na jazyku povlak a většinou sucho. Navštívil jsem obvodní lékaře 3x, zubaře 4 x, ORL 1x, kontrola žaludku, dotaz na lékaře cukrovkáře, moje léčba STADAMET, dotaz u lékaře prostata lék Tamsulosin HCI Sandoz, odebraný stěr z jazyka 2x, odebraná krev. Výsledek bohužel žádný. Jiřívěk: 73 let výška: 174 cm váha: 82 kgOdpověď
Milý Jiří, pocit sucha v ústech a povlak a pálení jazyka, to vše může být způsobeno více poruchami, zdaleka nikoliv pouze diabetu, tedy špatně léčeným diabetem.
Předpokládám, že běžné poruchy, jako je například kvasinkový zánět v dutině ústní by ORL lékař rozpoznal. Také se domnívám, že špatným vyrovnáním diabetu to nebude, na to by vás váš dialektolog upozornil.
Podobné obtíže mohou být způsobeny různými interními chorobami nebo nedostatkem vitaminů či železa. Může to působit např. také špatná či dráždivá zubní protéza.
Navrhuji vám, abyste zkusil nejprve následující: užívejte nějakou dobu některý multivitaminový přípravek, který obsahuje také přídavek železa a vitamin B12. Zároveň dbejte na ústní hygienu a zejména si dutinu ústní často vlhčete, např. častými výplachy vodou či pitím malých dávek tekutin, aby byl jazyk vlhký. Někdy tento pocit vyvolává i samotný Stadamet. Je to ale lék dobrý, a proto se jej zbytečně nezbavujte.
Pokud se stav nezlepší, měl byste podstoupit celkové interní vyšetření k vyloučení některé přidružené choroby.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diabetes sekundární - čtečka a senzor (úhrada VZP)
(08.04.2021)
Dotaz
Dobrý den, manželovi byl v prosinci 2020 diagnostikován tumor na slinivce. V polovině ledna prodělal operaci, kde mu byl odstraněn kousek žaludku, slinivka, slezina, žlučník (po histologickém vyšetření naštěstí byl tumor ještě benigní). Díky tomu, že nemá slinivku, je nyní diabetik na inzulínu. Dle sdělení jeho ošetřující diabetoložky prý nemá nárok na plnou úhradu pojišťovnou na senzor, čtečku (např. Freestyle libre) atd. Můžete mi, prosím, sdělit, zda opravdu nemá nárok, když dle jeho zdravotního stavu je vlastně diabetik 1. typu, kteří na to nárok mají? Jaký je tedy rozdíl mezi diabetikem 1. typu a sekundárním diabetikem? Dle sdělení VZP je prý možné ho zařadit do nějaké výjimky, aby na tyto zdrav. pomůcky měl nárok. Mnohokrát Vám děkuji za vysvětlení a případný návod na možnost úhrady pojišťovnou.věk: 50 let výška: 187 cm váha: 79 kgOdpověď
Vážená paní, adresuji svoji odpověď vám, protože vy jste ten, kdo se ptá, i když se jedná o manžela.
Diabetes, který vzniká po odstranění slinivky břišní, patří do širší skupiny, která se označuje jako "jiné specifické typy diabetu". Není to tedy diabetes 1. typu, což je onemocnění autoimunitní, ani diabetes 2. typu. Ve svém důsledku ale připomíná značně diabetes 1. typu, protože také zcela chybí sekrece inzulínu. Ba co více, chybí nejen buňky, které tvoří inzulín, ale také buňky, které vyrábějí další důležitý hormon, a to glukagon. Glukakon je hormon kontraregulační, který glykémii naopak zvyšuje a pomáhá tělo chránit v případě hypoglykémie.
Diabetes vzniklý po odstranění pankreatu je zpravidla značně kolísavý a hrozí časté hypoglykémie při inzulíové léčbě. Ještě navíc je často provázen odstraněním části žaludku a dvanáctníku, takže nepravidelné je často i vstřebávání sacharidů ze střeva.
Senzory nejsou pomůcky, na které má určitý typ pacientů automaticky "nárok". Pro jejich předpis není nutná pouze samotná diagnóza, ale také to, že pacient je umí náležitě používat a že reálně přispějí ke zlepšení vyrovnání diabetu.
Pokud má váš manžel diabetes kolísavý a není to způsobeno jeho nedisciplinovaností, může mu lékař senzory typu FreeStyle Libre předepsat. Je ale nutné jej náležitě zaškolit a ověřit, že je používá kvalifikovaně a že přispívají ke zlepšení jeho diabetu. Jejich úhrada se započítává do celkové spotřeby pomůcek na léčbu diabetu a celková výše těchto nákladů nemůže překročit 60 tis. Kč. Nárok tedy není automatický, lékař jej musí zdůvodnit a ověřit. Pokud by se podařilo dosáhnout dobrých výsledků s použitím například 4-5 denních měření, nemělo by smysl mnohem dražší způsob měření glykémie předepisovat. Nicméně obecně mám za to, že v případě diabetu po pankreatektomii to má smysl, pokud opravdu je pacient ochoten a schopen jej správně používat. Pokud by se později ukázalo, že pacient senzory používá neadekvátně či případně se ani dostatečně neinformuje o hodnotách, které přístroj naměří, pojišťovna pak může senzory přestat hradit.
Pokud by se později ukázalo, že váš manžel má navzdory používání systému Freestyle Libre závažné hypoglykémie, bylo by vhodnější používat senzory, které nejen glykémii ukazují, pokud ji pacient chce znát, ale také samy informují pomocí poplašných hlášení, že například hypoglykémie hrozí, takže pacient může hypoglykémii včas předejít. Takovéto aktivní varování systém Fresstyle Libre neumí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Macmiror globule a hladina krevního cukru
(06.04.2021)
Dotaz
Dobrý den, jsem momentálně v 11tt. Držím dietu, protože mi byla zjištěna tehotenska cukrovka. Většinou se vlezu do 7,8 hodinu po jídle. Minulý týden jsem kvůli kvasinkove infekci dostala od mého gynekologa zaváděcí globule Macmiror 500, od doby užívání mám cukr kolem 9 -10 i když držím pořád stejnou dietu. Můžou mít globule vliv na cukr v krvi? Děkuji za odpověď.Odpověď
Dobrý den, vyšší glykémie může způsobovat pravděpodobněji infekce (zánět) než léky. Pokud budete mít vyšší glykémie delší dobu (déle než 3-4 dny), raději kontaktujte svého diabetologa.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
Může se jednat o prediabetes?
(03.04.2021)
Dotaz
Dobrý den, už nějakou dobu na sobě pozoruji časté "záchvaty", kdy je mi najednou velmi slabo, těžko se mi hýbe končetinami, připadám si jak opilá, hlavně v řeči. Vypozorovala jsem, že přicházejí po jídle a nebo po fyzické aktivitě, typu procházky. Pro tyto případy mi pomáhá hroznový cukr. Po prodělání covidu jsem je měla velmi často, najednou však ustaly a nyní se zase vrátily. Náhodně jsem párkrát použila glukoměr, nalačno se hodnoty pohybovaly mezi 6,2 až 6,8. Mám celiakii jinak jsem však veskrze zdravá, jen mi stále ubývá hmotnost, dal mi zabrat postcovidový syndrom po těžkém průběhu nemoci. Moje otázka zní, mohlo by se jednat o prediabetes? A mám zajít za svým praktickým lékařem co nejdříve nebo ještě vydržet? Děkuji za odpověď. Kateřinavěk: 31 let výška: 159 cm váha: 53 kgOdpověď
Milá Kateřino, je vám 31 let, jste štíhlá, máte céliakii a opakovaně jste si naměřila hodnoty glykémie na lačno, které jsou v pásmu porušené glukózové tolerance. To samo je důvodem k tomu, abyste podstoupila regulérní změření glykémie v laboratoři, a to zaručeně na lačno, to jest po celonočním lačnění. Diabetes 1. typu je podobně jako céliakie autoimunitní onemocnění, i když zcela jiného charakteru. Určité genetické vlohy k oběma poruchám jsou však někdy společné, a proto se obě poruchy vyskytují poměrně často zároveň.
V každém případě by se ale muselo jednat o zcela počáteční klinické stádium, které rozhodně není vážné a žádné bezprostřední opatření není nutné. Jen by se ta glykémie měla opravdu zkontrolovat.
Jinak mě k vašemu stavu napadá několik poznámek:
1) Osobní glukometr není dostatečně přesné zařízení k tomu, aby bylo vhodné ke zjišťování diabetu u dosud zdravých osob. Je vhodný zejména k monitorování průběhu diabetu či již známé poruchy glukózové tolerance
2) Volba vhodných jídel při céliakii je někdy problematická a zahrnuje někdy i sladké potraviny. Pokud jste se neměřila zaručeně na lačno, může se jednat o přetrvávající lehce zvýšené hodnoty (ještě v normě) po jídle.
3) Vaše problémy neodpovídají příznakům diabetu, pokud nemáte glykémie opravdu výrazně zvýšené, a to zřejmě nemáte. Ty vaše slabosti by mohly být případně i lehké hypoglykémie při určitém nechutenství a malém příjmu jídla, ale to by se muselo ověřit (přinejmenším opakované hodnoty glykémie při uvedených obtížích pod 3,8 mmol/l, ale spíše pod 3,5 mmol/l.
4) Vaše problémy mohou odpovídat řadě poruch. Na prvním místě ale je nutné uvažovat přetrvávající neurovegetativní poruchu po prodělaném Covid-19. Stav by se měl postupně upravit. Může to být ale také projev chudokrevnosti a nedostatku železa, problém dosti častý při céliakii. Dále připadá v úvahu řada neurologických onemocnění, které, pokud budou vaše potíže přetrvávat, bude nutné vyloučit.
V každém případě vám tedy doporučuji kontrolní vyšetření, které by kromě ověření glykémie mělo zahrnovat základní vyšetření krevního tlaku, krevního obrazu, moči, ukazatele zánětlivých parametrů (CRP), hladinu železa a s tím spojených doplňujících ukazatelů, hladinu běžných iontů (sodík, draslík, vápník, chloridy, hořčík), orientačních ukazatelů funkce ledvin a jaterních enzymů. Ostatně, to vše patří k pravidelným vyšetřením u osob s prokázanou céliakií. Ostatně, pokud céliakii máte jednoznačně prokázanou, je nutné posoudit, do jaké míry držíte bezlepkovou dietu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
naměřený cukr glukometrem
(03.04.2021)
Dotaz
Dobrý den. Nemám potvrzenou cukrovku od doktora, Náhodně jsem si změřil glukometrem cukr v krvi, naměřil jsem na lačno 6,3 a během dne po jídle ( 2 hodiny ) 8,2 zaujalo mě to a měřil jsem se 2 dny (na lačno a po jídlech) další ráno 6,3 úplně stejně, ale během dne mi to nepřekročilo 8,2. Ptám se mám navštívit lékaře a nebo jenom upravit jídelníček. Sportuji každý den. Děkuji Michalvěk: 54 let výška: 175 cm váha: 81 kgOdpověď
Milý Michale,
mohu vám pouze říci, že nejspíše máte poruchu glukózové tolerance. Namístě tedy bude zpřísnění diety, omezení sladkých jídle a zejména celkového množství sacharidů, které by v závislosti na vašem věku, tělesné konstituci a stupni fyzického zatížení nemělo přesahovat asi 200 g za den. Sacharidy je ovšem potřeba umět počítat – je nutno vzít v úvahu všechny složky potravy.
Nutné je tak vzít v úvahu, že jste se měřil pouze osobním glukometrem, který není určen ke stanovení diagnózy diabetu, ale pro jeho sledování.
Pro zjednodušení vám tedy moje doporučení zatím může postačit. Pokud byste ale chtěl vědět více, měl byste si dát glykémii na lačno vyšetřit v normální laboratoři, a to po celonočním lačnění ráno. Pokud by byla hodnota zvýšená, mohl byste také podstoupit orální glukózový toleranční test, který by odhalil i lehčí formu poruchy.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Diabetolog mi neuznal nárok na očkování po 35 letech diabetu I.
(25.03.2021)
Dotaz
Diabetolog mi neuznal nárok na očkování po 35 letech diabetu I. na inzulínu, nemám prý komplikace a to mu hlásím křeče, trpnutí rukou, nohou, dle rozboru zjistil vyšší cholesterol, kompenzace už není moc dobrá. Rosťavěk: 50 let výška: 179 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Rosťo,
V současné době probíhá v České republice očkování proti Covid-19 pokud možno co největší rychlostí. Rychlost je ale ze všeho nejvíc závislá na počtu dávek očkovací látky, které se dostanou do České republiky. Tak je tomu v podstatě ve všech evropských státech.
Ministerstvo zdravotnictví proto vypracovalo směrnici, je postupně očkovat nejvíce rizikové pacienty, kterým nejvíce hrozí těžký průběh onemocnění v případě nákazy. Roli hraje také věk. Jakmile budou proočkováni ti nejrizikovější, kritéria pro očkování se hned rozšíří. Cílem je, aby postupem času byly očkovány všechny dospělé osoby kromě těch, které si očkování vysloveně nepřejí nebo pro které je očkování vysloveně kontraindikováno.
Lékaři se opakovaně setkávají s tím, že různé osoby se dožadují přednostního očkování. Lékař však musí postupovat podle stanovených pravidel a nemůže je porušovat. Do jinak vedlo k tomu, že některé osoby by si přednostní očkování vynutily na úkor jiných.
Diabetes sám o sobě představuje rizikový faktor pro těží průběh koronavirové infekce. Na druhé straně, diabetes mellitus 1. typu sám o sobě riziko příliš nezvyšuje. Nebezpečí se týká zejména diabetiků vyššího věku, obézních nebo vysloveně špatně léčených. Podle stanovených kritérií by musely být přítomny další rizikové komplikace, jako jsou diabetické onemocnění ledvin, ischemická choroba srdeční, těžká hypertenze aj.
Doporučují vám k prostudování následující odkaz, který je pro lékaře v současné době závazný. Ti pak na základě této směrnice mohou v současné době vystavit pacientovi tzv. kód, na jehož základě se mohou registrovat k očkování v jednom z mnoha očkovacích center v ČR. I po zaregistrování však trvá nějakou dobu, než bude pacient k očkování pozván, a to podle dostupnosti očkovací látky.
Zde tedy ten odkaz: https://www.ikem.cz/UserFiles/Image/1616578892Diagn%C3%B3zy_a_zdravotn%C3%AD_stavy_prioritn%C3%AD_o%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD.pdf
Směrnice je platná nyní a může být časem nahrazena jinou, jakmile se možnosti očkování dále rozšíří.
Doporučuji vám tedy, abyste důvěřoval svému lékaři, který vám jistě nechce možnost očkování odepřít, ale postupuje podle této směrnice, aby postupně byli proočkovány osoby s nejvyšším rizikem a postupně se dostalo i na ostatní.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
vývoj glykémie po jídle
(23.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, jsem rok po porodu (GDM), OGTT půl roku po porodu - lačná 5,9 po vypití glukózy 5,4. Upravila jsem životosprávu, koupila glukometr a sem tam se pro kontrolu přeměřím. Hodnoty mám všechny v normě (lačná max 5,2 a po jídle max 7,2), ale zjistila jsem, že mi stoupá cukr v krvi pomaleji, než by asi měl. Když se změřím hodinu po jídle, hodnota je nižší než dvě hodiny po jídle (příklad hodinu po jídle 5,6 a dvě hodiny po jídle 6,1). Je to normální, nebo to značí nějakou poruchu? Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s hodnotami 2 hodiny po jídle, někde jsem našla hranici 6,7 a někde 7,8. Děkuji za informaci. Lucievěk: 34 let výška: 164 cm váha: 54 kgOdpověď
Milá Lucie,
Vy podle obecně platných kritérií nyní diabetes nemáte. Glykémie za 2 hodiny po jídle se považuje za normální, pokud je do 7,8 mmol/l. Posílám vám k tomu ještě odkaz na dotaz jiné žadatelky na našem webu:
jak je to s hodnotou glykémie po jídle | cukrovka
Těhotenská cukrovka v některých případech jak přijde, tak také po porodu odezní. Na druhé straně, těhotenství znamená pro organismus značnou zátěž, díky které se může projevit určitá vloha, která by jinak zůstala skryta. Týká se to častěji žen s nadváhou, které když později nezhubnou, tak mají nadále vlohu ke vzniku diabetu 2. typu. Ten se potom u nich v průběhu života objevuje častěji než u žen bez gestačního diabetu. Měla byste proto dbát na prevenci, dostatečně se pohybovat a nepřibírat na váze. Nyní jste ale štíhlá, tak pro to asi děláte dost.
Glykémie je ale veličina kolísavá, o čemž se přesvědčujeme tím více, čím více ji sledujeme. Je pravda, že hodnotami po jídle 5,6 a 6,1 mmol/l není velký rozdíl, zvláště když měření provádíme pomocí osobního glukometru, která má „povolenou“ určitou chybu a není tak přesný, jako přístroje v profesionální laboratoři. Navíc, sacharidy se v některých pokrmech mohou v zažívacím ústrojí štěpit na glukózu poměrně dlouho. Proto přechodný pokles glykémie po jídla a pak velmi malý vzestup můžeme považovat za běžnou variantu.
Pro vás nyní platí, že byste se neměla diabetem zbytečně stresovat, jen si tu a tam zkontrolovat glykémii. Určitou vlohu v sobě rozhodně máte, ale nyní je vše v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Správná diagnóza/léčba?
(22.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, několik let jsem byla vedena jako diabetik neurčeného typu a asi před rokem jsem byla zařazena do 2. typu. Držím nízkosacharidovou dietu (do 100 g/den), ráno si píchám 14 j Lantusu a 2x denně užívám Synjardy 5/1000 mg. Ráno mám většinou cukr kolem 5 mmol/l. Snídaně (99% 2 malé celozrnné tousty s Lučinou a kedlubnou) mi vystřelí cukr až na 13 mmol/l, dolu ho dostávám sportem (+asi tak 3 hodiny po snídani začne působit Lantus) a celý den bojuji s vyšším cukrem po každém jídle (pro měření používám senzor FreeStyle Libre). Pro krátkodobý inzulín prý není důvod, jsem jasně "dvojka". Dá se to takto určit? Děkuji předem za odpověď. Martinavěk: 39 let výška: 176 cm váha: 74 kgOdpověď
Milá Martino, jak byste se dočetla i na našich stránkách, existují více typů diabetu, ale typ 2 je zdaleka nejčastější a po něm následuje typ 1. Zároveň ale ten typ 2 se nechová vždycky stejně. U některých osob převažuje obezita, sklon k vyššímu krevnímu tlaku a zvýšené hladiny krevních tuků, u jiných je spíše nedostatečná inzulínová sekrece, i když tvorba inzulínu přetrvává. Pokud v tomto případě sekrece inzulínu dále klesá, není někdy v klinických projevech zásadní rozdíl od typu 1, i když příčina ztráty produkce inzulínu je odlišná.
Léčba některých případů diabetu 2. typu není zásadně odlišná od léčby diabetu 1. typu. U obézních pacientů, kteří se navíc málo pohybují a mají zjevnou inzulínovou rezistenci, dávají lékaři přednost postupům, které zlepšují citlivost k inzulínu. Nasazení inzulínu a zvyšování jeho dávek může někdy jen zhoršovat obezitu a citlivost k inzulínu dále snižovat.
Když ale nemáte větší nadváhu, držíte dietu s výrazným omezením sacharidů (100 g je už docela málo, pokud to počítáte správně), dostatečně se pohybujete a vaše glykémie i při užívání léku Synjardy jsou zvýšené, tak zjevně potřebujete zvýšit dávku inzulínu. Nejvhodnější by asi bylo podávat Lantus spíše na noc (a dávku volit tak, abyste se ráno blížila ideálně hodnotě asi 5 mmol/l a přitom neměla noční hypoglykémii). Před jídlem byste si pak měla dávat malou dávku rychlého inzulínu, ze začátku např. 2 j. Dávky rychlého inzulínu byste pak volila také podle toho, co se chystáte sníst a jakou fyzickou zátěž očekáváte.
Stálo by také zato vyšetřit občas přítomnost ketolátek v moči. Pokud by byly pozitivní více než slabě plus, tak byste ten inzulín potřebovala tím více.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
zvýšená hladina cukru
(22.03.2021)
Dotaz
Dobrý den mám diabetes II a už 3. den mi můj glukometr ukazuje 14 naposledy u lékaře bylo 10 jak mohu srazit hladinu cukru ?žiju sama a občas se bojím aby mi cukr nevyskočil příliš nahoru a nebude nikdo kdo by v nouzi pomohl, užívám Stadamet 500mg 4 tablety denně jak mi lékař doporučil. Valerievěk: 63 let výška: 158 cm váha: 60 kgOdpověď
Milá Valerie, vzhledem k tomu, že jste celkem štíhlá, tak asi není velký prostor ubírat množství sacharidů ani kalorií ve vaší dietě. Proto byste měla navštívit svého lékaře a požádat o úpravu léčby. Ke Stadametu je možné přidat celou řadu dalších léků. Vaše hodnoty nejsou zatím nijak kritické, ale stejně není dobře, abyste měla glykémie dlouhodobě zvýšené. Také byste si je měla zkontrolovat i po jídle, to možná bývají ještě vyšší.
Zatím vám doporučuji dostatek pohybu, mírně snížit množství sacharidů v dietě a dostatečně pít. Myslím ale, že tak do týdne byste se měla dostavit na kontrolu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
prediabetes a intolerance laktózy
(22.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, již 3.rok za sebou mám zvýšený cukr v krvi (6,6). Snažím se upravit stravu dle doporučení praktika - vynechala jsem jakékoliv sladkosti (případně při pečení používám stévii), snažím se jíst častěji po malých porcích, omezuji přílohy. Delší dobu mám ale problémy se zažíváním a na radu gastroenterologa zkouším ze stravy vyloučit laktózu. Výrobky bez laktózy mají ale nasládlou chuť, např.mléko obsahuje 4,9g sacharidů, z toho 4,9g jsou cukry. Jak vyřešit tento problém, když cukr musím omezovat? Děkuji. Ivetavěk: 45 let výška: 178 cm váha: 94 kgOdpověď
Milá Iveto, naštěstí máte zatím zvýšenou glykémii jen mírně. Máte ale nadváhu a bylo by velmi vhodné ubrat celkových kalorií, na prvním místě snížit obsah jakýchkoliv sacharidů.
O tom, zda máte či nemáte nesnášenlivost mléka (nejčastěji jde o mléčný cukr laktózu) by stálo zato se přesvědčit, a to tak, že byste na nějakou dobu zcela vynechala všechny produkty, které laktózu obsahují. Vaše obtíže by pak měly zcela ustoupit. Pokud ne, asi nepůjde o nesnášenlivost laktózy.
Laktózu neobsahuje celá řada kyselých mléčných produktů – je ale potřeba se o tom přesvědčit na jejich popisu. Laktóza se totiž kysnutím změní v jiné látky. Proto některé kysané produkty byste případně mohla jíst, pokud vaše nesnášenlivost laktózy není úplná. Jinak ale obsah sacharidů v bezlaktózovém mléku 4,9 g/100 ml není nijak hrozivý. Jen je potřeba si toto množství započítat do diety. Myslím, že ani dospělí lidé bez laktózové tolerance by stejně neměli konzumovat denně více mléka než 200 ml denně, které mimochodem také obsahuje asi 4 g cukru ve 100 ml.
Máte-li výraznou nesnášenlivost laktózy a je nutné ji zcela vynechat ve všech jídlech, pak vám doporučuji jíst hodně zeleniny, méně sladkého ovoce, zdravé bílkoviny (netučné maso, drůbež, ryby, vejce) a pokud možno méně pečiva (chléb, brambory, těstoviny). Pokud možno, neměla byste příliš jíst pečené sladkosti, protože i když jsou slazené uměle, obsahují velké množství sacharidů. Pokud je budete jíst, je nutné si započítat všechny sacharidy v nich obsažené a už potom nejíst sacharidy v jiné formě.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!