Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mému otci byla zjištěna v listopadu zvýšená hladina glukózy (6,6 mmol/l ráno na lačno). Nyní paní doktorka otci odebrala dvě zkumavky krve v ordinaci na prošetření, jestli se jedná o cukrovku. O výsledky si má volat zítra. Nevíte o jaký typ vyšetření se jedná? Myslela jsem, že se vyšetření na cukrovku provádí glukozovo-tolerančním testem...nicméně doktorka odebrala krev jen na lačno. Děkuji za informaci.

    Odpověď

    Předpokládám, že paní doktorka nabrala glykémii nejprve osobním glukometrem. Ten nemůže sloužit jako zařízení pro diagnostiku diabetu. Myslím si tedy, že poslala vzorek na vyšetření glykémie standardní profesionální metodou. Hodnota na lačno ráno u zdravých osob nemá být nad 5,6 mmol/. Hodnota nad 7.0 již svědčí pro diabetes. Pro jasné posouzení ale musejí být známy alespoň 2 hodnoty v různé dny. Ta druhá zkumavka může být pro vyšetření glykovaného hemoglobinu, což je dlouhodobý ukazatel. Normální hodnota je do asi 40 mmol/l, některé laboratoře mají normu do 42. Hodnota nad 47 mmol/l již svědčí pro diabetes.

    Podle všeho má váš otec poruchu glukózové tolerance. Měl by tedy zejména držet dietu s omezením sacharidů a pokud má nadváhu, tak také méně kalorickou. Bude potřebovat poučení, měl by si něco přečíst, třeba na našem webu, a měl by se co nejvíce phybovat.

    Paní doktorka možná také vyšetřila orientačně funkci ledvin (kreatinin), možná i krevní tuky. To se má udělat při záchytu porušené glukózové tolerance nebo diabetu. A měl by mít kontrolován také krevní tlak.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dostala jsem glukometr z dia poradny značky Gluneo a měřila jsem se s ním cca měsíc. Hodnoty přes den jsem měla v pořádku, ale ranní hodnoty jsem měla stále zvýšené, tak jsem dostala léky na večer. Od rodičů jsem navíc dostala glukometr Contour Plus One a měřila jsem zároveň i na tomhle novém. Na contour plus jsem ovšem ani jednou zvýšenou hladinu neměla a ty rozdíly byly opravdu dost velké. Např. 4,9x 5,9, 5.0x 6.4, 4.8×5.6, 4.6×5.9… (ta nižší je vždy Countour plus one). Měřím vždy zároveň, takže žádná časová prodleva tam není. Podle jednoho glukometru mám hodnoty v pořádku, podle druhého mám zvýšit dávky (Stadamet). Když jsem to říkala své paní doktorce, říkala, že je normální že každý glukometr měří jinak a více to nechce řešit. Já se na vás obracím s prosbou, jak se v takové situaci zachovat. Nechci miminku ublížit a léky samozřejmě beru, jen nevím, proč se nepřihlíží více k tomu, že může glukometr ukazovat špatně. Jenom ještě doplním, že rozdílné měření není samozřejmě jenom ráno. Například včera před spaním jsem si měřila a rozdíl byl 4.7(Contour)x 6.5(Gluneo) Moc děkuji za názor.
    věk: 28 let výška: 164 cm váha: 81 kg těhotenství: 19. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    chápu Vaši obavu stran odlišností měření na jednotlivých glukometrech. Hlavně v době těhotenství, kdy jsou cílové glykémie velice striktně stavěné v úzkém rozmezí. Bohužel Váš diabetolog má pravdu v tom, že všechny glukometry mají odchylku a to až ±15 %, což poté při srovnání dvou glukometrů může vytvořit markantní rozdíl. Je možno zkusit si nechat nabrat žilní krev a současně změřit glykémie na obou glukometr a po zjištění hodnoty z žilní krve vybrat glukometr, kterým se budete měřit (tento test však musí být proveden v okamžiku, kdy je Vaše hladina glykémie stabilní = výrazně neklesá ani nestoupá), ale ani tak nebudou dále správná měření stoprocentně zajištěna. 

    Stran navýšení terapie Stadametem - v současnosti je metformin (Stadamet) doporučován v terapii diabetu v těhotenství, pomáhá na snížení rezistence (zlepšení citlivosti) na vlastní inzulin, ve vyšších dávkách by neměl způsobovat hypoglykémii. Občas může vyšší dávka způsobit oproti té nižší u diabetika průjmovité stolice, ale jinak se nežádoucí účinky oproti nižším dávkám výrazně neliší a na hladiny glykémií samozřejmě vyšší dávka působí lépe. Navýšení dávky (v doporučených hodnotách) bych se proto neobávala.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak skladovat flexpen? Tomáš
     

    Prosím vás ještě mám jednu otázku.

    Před každým hlavním jídlem si píchám inzulín.

    Na noc si píchám celonocni inzulín.

    Jak se řeší svačiny a druhá večeře?

    Jak se řeší, když se dostanu náhodou pozdě k večeři. A hned po večeři jdu spát.

    Děkuji, už dlouho mi to vrtá hlavou.

    Odpověď

    Milý Tomáši,

    ke každému balení inzulínů od firmy Novo, které jsou dodávány v předplněném peru Flexpen, naleznete informaci pro pacienty. Zde je dost jasně napsáno, jak se tyto přípravky inzulínu mají uchovávat:

    Dosud nepoužívaná inzulínová pera řady Flexpen: v ledničce při teplotě 2 – 8 st. Celsia, doba skladování většinou 30 měsíců od data výroby. Datum, do kterého je inzulín vhodné spotřebovat (exspirace) je uvedeno na každé krabičce a na každém peru.

    Pero, které jste již začal používat: je možné skladovat při teplotě 2 až maximálně 30 st. Celsia. Chraňte před mrazem i vyšší teplotou. Používané pero je možné skladovat též v lednici při teplotě 2-4 st. Celsia. Pero tedy můžete ve vhodném obalu nosit až po dobu 4 týdnů s sebou a mít je připravené k použití.

    Jehla, která se ke vpichu používá, by měla být použita podle údaje výrobce jen jedenkrát, což je ale v každodenní praxi téměř nemožné a nepraktické. Zkušenost ukazuje, že pro stejnou osobu může být jehla bez rizika používána opakovaně, pokud zůstává ostrá a není znečištěna např. přímým dotykem či kontaktem se stolem, podložkou, oblečením apod. U osob, které si dávají 3 – 4  denní injekce je možné jehlu použít až po dobu dvou dnů. Je nutné ji opatrně zakrýt krytkou a potom ještě pero uzavřít  snímatelnou horní částí pera.

    K Vaší druhé otázce:

    Milý Tomáši, vy určitě potřebujete podrobnou edukaci, alespoň 1 hod., možná opakovaně. Ale mnohé byste našel i na našem webu. Bohužel neznám váš věk ani tělesné proporce, tak jen usuzuji, že jste mladší a máte diabetes 1. typu. Používáte inzulínový režim zvaný "bazál-bolus", který je založen na tom, že jedna nebo dvě denní dávky dlouze působícího inzulínu zajišťuje bazální dávku ve dne i v noci. K tomu si pak přidáváte před jídly krátce působící inzulín, jehož dávku musíte vždy volit podle toho, kolik sacharidů se chystáte jíst, jakou máte glykémii a zda se nechystáte ke sportovnímu výkonu.

    Krátce působící inzulín sice trochu působí až 5 - 6 hod., ale maximum účinku je asi za 1 hod., potom účinek klesá. To by mělo dostatečně pokrýt vaši porci sacharidů, abyste asi za 2 hod. měl glykémii pod 10 mmol/l (4-10) a neměl následnou hypoglykémii třeba za několik hodin.

    Při tomto systému plně postačují 3 jídla denně. Svačiny se dávají, pokud by vám hrozila hypoglykémie (tedy velmi málo sacharidů asi za 2-3 hod. po poslední injekci, třeba jen jedno jablko, ale většinou není třeba jíst nic), nebo pokud byste se chystal na větší fyzickou zátěž.

    Pokud lidé trvají na svačině nebo na tzv. druhé večeři, musejí si před ní znovu podat malou dávku rychlého inzulínu.

    Někdo volí i variantu, že si dává příliš vysoké dávky dlouhého inzulínu. Potom musí svačit, aby neměl hypoglykémii. Ale tento postup není příliš vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    glukometr mi ukazuje opakovane HI Co s tím dělat
    věk: 81 let výška: 170 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že zkratka HI u většiny glukometrů značí hodnoty glykémie větší než jsou měřitelné na daném glukometru. U většiny glukometrů je maximální měřitelná hodnota mezi 31-33mmol/l.

    Pokud jsou Vaše hodnoty opakovaně takto vysoké je potřeba bezprostředně navštívit Vašeho diabetologa - zkontrolovat Vaši glykémii, upravit Vaši terapii, případně se dohodnout na akutní hospitalizaci za účelem úpravy terapie. Pokud by se Váš fyzický stav začal zhoršovat může být nutné dorazit na urgentní příjem nejbližší dostupné nemocnice (není vhodné řídit, při závažném zhoršení stavu případně zavolat RZP).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 55 let. 4 roky se léčím s DM2. Výška 195, váha 130, BMI 34. Glykemie 6 - 8 mmol. 2x denně Stadamet 850. To vše poslední 2 roky beze změn. Ovšem v listopadu 2020 jsem prodělal Covid 19. Týden horečky a silná únava, domácí léčba. Po dvou týdnech vše v pořádku, kromě cukru! Ten mi vyskočíl na 10 - 15 mmol a už dva měsíce nechce dolu. Dietu dodržuji. Obvodní mudr. mi zvýšila Stadamet na 1000 3x denně a přidala 1x denně Trajenta 5 mg. Nemá někdo podobnou zkušenost? Nerad bych skončil na inzulinu. Děkuji Richard
    věk: 56 let výška: 195 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Richarde,

    v podstatě každé onemocnění zhoršuje citlivost tkání k inzulínu a tím u pacientů s diabetem 2. typu přispívá k obtížnějšímu metabolickému vyrovnání. Působí to samotná horečka a látky, které se do těla v souvislosti s bojem s virovou infekcí uvolňují, ale také malá fyzická aktivita a někdy i léky, které se používají (např. antihistaminika, léky na uvolnění překrveného nosu aj.).

    Vy máte značnou nadváhu a to určitě hraje důležitou úlohu. Nyní byste se měl postupně začít normálně pohybovat nebo dokonce i víc než před tím, abyste postupně zlepšil kondici. Myslím ale, že snížení váhy by ve vašem případě hrálo větší úlohu než přidávání dalších léků. Stadamet máte nyní v maximální dávce, Trajenta je také dobrý lék. Přidejte k tomu nyní dietu s opravdovým omezením sacharidů (i při vaší výšce na 180 g denně), vynechávejte zbytečný tuk a dejte se na zeleninu.

    Pokud by tento postup dostatečně nezabral (ale on zabere, pokud jej dodržíte), bude třeba přidat ještě další léky. Když v těle skutečně chybí inzulín, tak nejlepším a nezdravějším lékem je inzulín. Když ale člověk má svého vlastního inzulínu dostatek, jenom na něj špatně reaguje, tak je lepší zapracovat na tom, aby se citlivost k inzulínu zlepšila, a na to je dobrý pohyb a malý kalorický příjem. Je také řada dalších léků, které mohou pomoci. Inzulín se v takovém případě dává až jako nouzové řešení, když byste ta režimová opatření nebyl schopen nebo ochoten dodržovat. I v tomto případě inzulín zabere, ale o to obtížněji se pak bojuje s obezitou a malou citlivostí k inzulínu. Jinak ale z inzulínu nemějte žádnou paniku. Když chybí, tak se musí podávat. Je to přirozená látka a v tomto případě tělu prospěje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem teprve krátce diabetikem a tak hledám odpovědi na otázky kde se dá... Těší mne Váš web, který mi už opravdu hodně pomohl. Mrzí mne velká lhůta mezi objednáním v diabetologii a to 7 týdnů a nemožnost komunikace s poradnou. No ale asi je to takto běžné. K mé otázce. Dnes mám den, kdy si měřím glykemii. Udivuje mne, že ráno - na lačno (měřeno v 8:30 - poslední jídlo ve 22 90 gramů jablka a 120 gramů bílého jogurtu, spát jsem šla ve 24hod.) mám 7,3 mmol/l a hodinu po snídani 6,1 mmol/l. předpokládala jsem, že glykemie na lačno je vždy nižší než po jídle... Přeji Vám pěkný den Iveta
    věk: 46 let

    Odpověď

    Milá Iveto, pokusím se vám odpovědět, i když nemohu znát některé zdravotní údaje, které by mi hodně pomohly. Neznám vaši hmotnost a nevím ani, zda jste pro diabetes něčím léčena. Z toho, že si glykémie měříte jen v některý den, usuzuji, že máte diabetes 2. typu a možná ani žádné léky neberete.

    U diabetu je zejména důležité, abyste se brzy naučila o sebe po této stránce postarat. Lékař vám může poradit, podle čeho se rozhodovat, ale dávat vám instrukce v průběhu dne nemůže. Uznávám ale, že zvláště v dnešní době, kdy se počty návštěv v ordinacích spíše snižují, je telefonický nebo mailový kontakt s pacient (též pomocí videohovorů) velmi důležitý, snadný a bezpečný. Váš lékař by tedy na vaši žádost měl být ochoten se s vámi spojit a poradit vám. Pokud se takový hovor zdůvodní, je ho dokonce možné vykázat v rozumném počtu zdravotní pojišťovně, takže nemusí být pro lékaře ztrátový.

    Glykémie u pacientů s diabetem mohou značně kolísat v závislosti na jídle, pohybu, denní době a zejména na léčbě. Důležitou hodnotou je zejména glykémie na lačno ráno. Ta závisí nejen na večeři, ale také na tom, že glukóza se v těle také tvoří (o tom byste se dočetla i na našich stránkách). Malá sekrece inzulínu nebo snížená citlivost na jeho působení se mimo jiné projevuje tím, že tato novotvorba glukózy není dostatečně utlumena inzulínem. Pokud nepostačuje pouhá dieta, je vždy léčebným oříškem dosáhnout toho, aby ranní glykémie byla v normě a přitom během noci nehrozila hypoglykémie. To ovšem platí zejména pro pacienty léčené inzulínem, kdy je nutné volit vhodnou dávku nočního inzulínu.

    Vy máte ranní hodnotu (tedy ne úplně brzy ráno) 7,3 mmol/l, což je výsledek lehce nad normou, nijak však kritický. Nevím, zda si berete k jídlu nějaké léky, ale pokud ne, opravdu bych čekal, že glykémie potom mírně stoupne. Je ale také možné, že jídlo dostatečně nastimuluje vaše beta buňky, které tvoří inzulín, a ty dokáží, že za hodinu vám hodnota nejen nestoupne, ale dokonce klesne.

    Jinak ale je patrné, že máte diabetes celkem vyrovnaný. Je nutné vzít také v úvahu, že měření glukometrem není úplně přesné a existuje  ještě přijatelné kolísání výsledků. Takže o nic důležitého se nejedná. Ani tělo ani glukometr nefungují jako švýcarské hodinky.

    Doporučuji vám, abyste si glykémie měřila i v běžné dny – děláte to pro sebe a získáte tak zkušenosti a navíc budete moci reagovat na aktuální situaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o informaci jaké hladiny glykemie jsou v normálu u staršího člověka (86 let), měříme ráno opakovaně 6,2 6,8 6,9 po 2 hodinách 7,2 7,8 7,6 náhodně odpoledne 7,8 6,5 ale i 9,2. Je to ještě u tak starých lidi v normálu nebo je třeba se obrátit na lékaře. Nechci maminku zbytečně stresovat. děkuji
    věk: 86 let výška: 160 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    pro staršího člověka (cca nad 75 let) není nezbytné dosahovat hladin krevního cukru kolem 4-5mmol/l.

    Za uspokojivé považujeme všechny hodnoty nalačno 5-7,5 mmol/l. 2 hodiny po jídle pak mezi  7-10 mmol/l.

    Pokud vaše matka není léčená diabetička, jsou její hodnoty jen lehce nad normu (normální je nalačno do 5,5 mmol/l) a není nutné je léčit. Pokud máte možnost cukr kontrolovat, měřila bych jej cca 1x za měsíc.

    Navštívit lékaře bych doporučila při hodnotách nalačno nad 10,0 mmol/l nebo kdykoliv během dne nad 13,0 mmol/l

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den je domu par Denis co usen se dozvedela ze mam cukrovka hodnoty rano 18.6 po snidani mam pres 20 nekdy I 23.5 nasadili mi tablety key mi to zacne kleist dekuji Veronika
    věk: 41 let výška: 160 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, píšete trochu nejasně a navíc si asi jazykový editor ve vašem počítači pěkně zařádil a hodně slov dost legračně upravil. Nicméně asi vám rozumím. Nedávno vám zjistili hodně vysoké hladiny krevního cukru a nasadili vám nějaké léky. Vy se ptáte, kdy můžete očekávat, že se to zlepší.

    No, hodnoty jsou opravdu dost vysoké, opravdu je na místě dodržovat diabetickou dietu s omezením zejména kalorií a takto na dálku nelze ani vyloučit, že byste mohla potřebovat léčbu inzulínem. Máte ale výraznou nadváhu, a tak si myslím, že pořádná redukční dieta by vám mohla hodně pomoci a glykémie by pak hodně klesly. Také byste měla být vybavena osobním glukometrem a sama si doma kontrolovat, zda glykémie klesají, nebo zůstávají stále vysoké. Lékař a dietní nebo edukační sestra by vás také měly proškolit, abyste té dietě rozuměla a věděla, jaké léky berete a proč.

    Pokud se u vás cukrovka zjistila nyní poprvé a dosud jste s tím k lékaři nechodila, tak by měla proběhnout kontrola tak nejpozději za 3 týdny, aby se vidělo, zda opatření zabrala, nebo je nutné vám znovu ještě „domluvit“ a případně přidat další léky. Za ty 3 týdny bych očekával, že byste měla mít hodnoty již řekněme pod 12 mmol/l, i když to zdaleka ještě nebudou cílové hodnoty. Pokud by glykémie neklesaly, určitě by se mělo něco dalšího včas podniknout.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, předem děkuji za mnohé odpovědi, které poskytujete diabetikům i laikům. Kladné hodnotím i mírnou vtipnost :-). K samotnému dotazu. V rámci kontrolního odběru krve jsem měl hodnotu glukózy v krvi 8,7 (nebyl jsem však nalačno, měl jsem cca 40 min. po snídani = rýžová kaše a dvě lžíce medu). Následně v jiný den jsem pri odběru krve nalačno měl hodnoty glukozy 5,8. Proto mi byla odebrána krev na tzv. "dlouhý cukr", kdy zjištěna hodnota byla 31. Má otázka zní, jsem v režimu prediabetes nebo nikoli? Popř. Mám podstoupit ještě OGTT? Uslužně děkuji za odpověď. Ivan
    věk: 39 let výška: 186 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, ze všech údajů, které uvádíte, pouze jediná hodnota naznačuje, že váš metabolismus glukózy nemusí být úplně v pořádku. To je ta hodnota 5,8 mmol/l na lačno. Norma je do 5,6 mmol/l a 5,8 naznačuje možnost porušené glukózové tolerance. Je to ovšem hodnota ojedinělá a navíc ostatní hodnoty jsou v normě.

    Já vám doporučuji, abyste se považoval za zdravého člověka, který ovšem chce zůstat zdravý i nadále. Máte mírnou nadváhu, nevím, jak mnoho se pohybujete a kolik toho jíte. Jste ale ještě mladý a o tom, jak na tom budete „ve stáří“ si dost rozhodujete vy sám již nyní. Proto jezte zdravě, sportujte, nekuřte a trochu zhubněte. To je lepší rada, než abyste spěchal na glukózový toleranční test a když vám vyjde dobře, tak si řekl sláva, tak mohu jíst co chci a v klidu trávit hodiny u počítače bez pohybu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ač mladý, na začátku ledna jsem chytil covid, měl jsem i problémy s dýcháním, každopádně mi je už dobře. Před asi dvěma týdny mi přišlo, že nějak moc slintám. Teď pár dní mám pocit sucha v ústech, částečně žízeň, ale spíše než pít se mi chce ústa proplachovat. Vyloženě potřebu pít nemám. Také mám část času tlak v močovém měchýři a chce se mi močit. Chvílemi mi přijde, že mám hořkost v ústech. Občas cítím trochu pálení v krku. Bojím se, aby to nebylo cukrovka, děsí mě to. Ale všude kde našel, že při cukrovce je nedostatek slin, já jich mám naopak nadbytek a necítím ani tak potřebu pít, ale proplachovat tváře zevnitř. Takže když hodně slintám, tak by to neměla být cukrovka? První se mi objevilo to divné slintání a sucho v ústech, až pak močení. Četl jsem, že při cukrovce to bývá opačně. Jak dlouho trvá u mladých dospělých nástup cukrovky? A může být jejím příznakem neobvykle silné slintání, že mám potřebu si odplivnout? Adam

    Odpověď

    Milý Adame, diabetes mellitus 1. typu se u dětí i dospělých rozvíjí různou rychlostí. 

    U někoho vlastní produkce inzulínu klesá velmi pomalu, někdy i v průběhu let. Onemocnění se pak projeví teprve ve chvíli, kdy sekrece inzulínu klesne pod hraniční mez. V té chvíli se začíná zvyšovat glykémie, nejprve po jídle, později i na lačno. Pacient začíná více hubnout, častěji a více močí, má žízeň, cítí se slabý. Stav se někdy náhle zhorší poté, co vzniknou z nějakého důvodu větší nároky na množství inzulínu, což bývá třeba v průběhu jiné nemoci (včetně Covid-19) nebo třeba po úrazu. Hubnutí, časté močení, slabost a žízeň přivedou pacienta k lékaři a ten celkem snadno zjistí diabetes podle zvýšené glykémie a přítomnosti cukru v moči.

    V jiných případech se ale onemocnění projeví rychle. Člověk náhle hodně močí, má žízeň, rychle hubne, je mu špatně. K lékaři se pak dostane rychle a vysoká glykémie a přítomnost ketolátek v moči rychle napoví, o co se jedná.

    V obou případech jsou ale pocity žízně s sucha v ústech teprve druhotné a souvisejí jednak s hodně vysokou glykémií, ale také s velkou ztrátou tekutin v těle způsobenou nadměrným močením.

    Vaše příznaky ale pro přítomnost diabetu nesvědčí. Latentní diabetes (dosud velmi málo vyjádřený) byste si nejspíš neuvědomoval vůbec. Glykémie by byla hraniční nebo jen mírně zvýšená, a to by k pocitu sucha v ústech ani k velkému močení nevedlo.

    Na druhé straně se popisuje řada pozdních příznaků, které mohou následovat po onemocnění Covid-19. Lidé také v této době bývají někdy stresovaní, a to rovněž může podobné příznaky vyvolat. Někteří dokonce užívají některé léky pro zklidnění nebo proti depresi. Mnohé používané léky mohou vyvolávat pocit sucha v ústech. Stejně tak i některé léky proti zvýšenému krevnímu tlaku.

    V každém případě provedení jednoduchého testu k vyloučení jasného diabetu není složité. Můžete si např. koupit v lékárně proužky Glucophan na otestování moči na přítomnost cukru, nebo si dát u obvodního lékaře změřit hladinu krevního cukru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


     

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!