Chyby a mýty
Pracoviště: Interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze, Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze
Vloženo: 15. 3. 2018
Test na těhotenskou cukrovku (OGTT) může ublížit mému miminku.
Sladký roztok, který je používán při testu oGTT, obsahuje 75 g glukózy (tzv. hroznový cukr), který je rozpuštěn ve vodě. Je to tedy taková „sladká limonáda“, která bývá výrobcem dochucena kyselinou citrónovou, aby měla příjemnější chuť. 75 g glukózy představuje stejné množství cukru, jaké je obsaženo v cca ¾ litru Coca-coly nebo přibližně ve 2 dcl Fanty. Pro zdravou ženu toto jednorázové množství cukru nepředstavuje žádné nebezpečí, její metabolismus si s tím hravě poradí. Je ale pravda, že některé ženy test hůře tolerují, protože probíhá brzo ráno, nalačno, místo normální snídaně. Bezprostředně po skončení testu by se žena měla nasnídat.
Až polovina žen s těhotenskou cukrovkou má zvýšenou hladinu cukru v krvi již nalačno – na základě toho je stanovena diagnóza a zátěžový test by proto neměly absolvovat. U žen, které mají hodnotu cukru nalačno v normě a cukrovka je odhalena až po vypití roztoku, nepředstavuje tato jednorázově zvýšená hladina cukru také žádné nebezpečí (a tím ani pro dítě). Komplikace cukrovky se rozvíjí až při opakovaně zvýšených hladinách cukru v krvi – tedy při neléčené cukrovce. Zátěžový test na odhalení cukrovky Vašemu dítěti nijak neublíží, ublížila by mu neodhalená a neléčená cukrovka.
Máte pouze hraniční výsledky OGTT, stačí jen omezit sladké.
Takto občas gynekolog nesprávně vyhodnotí výsledky testu na těhotenskou cukrovku. Záleží však na načasování testu, porucha může být zachycena v samotném začátku, kdy jsou hodnoty jen mírně zvýšené. S přibývajícími týdny těhotenství se porucha může díky rostoucí hladině těhotenských hormonů dále zhoršovat, a pak pouhé omezení sladkého rozhodně nestačí. Jakkoli zvýšené hodnoty oGTT testu nad horní hranici svědčí pro těhotenskou cukrovku, která vyžaduje sledování diabetologem.
Všechny měření na glukometru mám v normě, určitě cukrovku nemám.
Při počínající těhotenské cukrovce mohou být hodnoty glykémií po běžných jídlech zcela v normě (v případě, že nálož sacharidů v jídle nedosahuje 75 g glukózy, která byla použita při diagnostickém testu). U někoho je průběh cukrovky mírný po celou dobu sledování, u řady žen však dochází k postupnému zhoršování (vlivem narůstající hladiny těhotenských hormonů) a pak i drobná dietní chyba způsobí vzestup glykémie.
Občas si dám navíc pár oříšků, kousek něčeho sladkého, naředím džus...to se nepozná.
Pozná, pokud tyto dietní chyby způsobí vzestup glykémie, byť jen krátkodobý, který na glukometru ani nemusíme zachytit. Glykovaný hemoglobin však odráží kompenzaci cukrovky za několik týdnů nazpět a právě jeho vzestup často prozradí skryté dietní chyby. Pro zdárný vývoj miminka je nezbytně nutná perfektní kompenzace cukrovky, včetně normálních hladin glykovaného hemoglobinu.
Nesmím skoro žádné ovoce.
Není zakázaného ovoce, jen se to s ním nesmí přehánět. V tabulce výše vidíte, které ovoce je sladší (hroznové víno, banán, ananas, mango, kaki) – na to je třeba dát pozor, a pokud si ho dáte, tak jen symbolicky. Pozor na meloun – má sice málo sacharidů, ale vysoký glykemický index. U všeho ostatního je bezpečnou mírou jeden střední kus nebo hrst 1-2x denně.
Začala jsem držet dietu a jím pořád to samé.
Jediným omezením této diety je vynechání cukrů, menší porce tradičních příloh a ovoce s rozumem. V ničem jiném omezení není – můžete si dopřát více masa, ryb, vajíčka, sýry a libovolnou zeleninu. Pokud ji dobře ochutíte, přidáte tuk (máslo, olivový olej, ořechy), krásně vám nahradí omezenou porci přílohy.
Když už nebudu přibírat na váze nebo dokonce zhubnu, miminko bude malé a hubené.
Optimální celkový váhový přírůstek v těhotenství u štíhlých žen je do 10-15 kg, u žen s nadváhou do 7-10 kg a u obézních žen optimálně žádný, maximální do 5 kg. Pokud žena dosáhla (či přesáhla) těchto váhových přírůstků už v době zjištění cukrovky, pak je naopak žádoucí, aby už dále nepřibývala na váze. Nadměrné hmotnostní přírůstky jsou samy o sobě komplikací pro zdárný průběh těhotenství, mají negativní dopad na vývoj plodu a zhoršují průběh těhotenské cukrovky.
Stačí ta dieta, když čekám dvojčata? Musím přece jíst víc…
Stačí. Vícečetné těhotenství neznamená nutnost zvýšeného příjmu sacharidů. Žádná těhotná žena nemá jíst „za dva“, jak praví pověra, a stejně tak žena čekající dvojčata nemá jíst za tři.