Cukrovka a fyzická zátěž
Pracoviště: Krajské nemocnice T. Bati, Zlín
Vloženo: 12. 10. 2017
Fyzická aktivita patří mezi důležité součásti léčebného plánu diabetu 2. typu. Fyzická zátěž má řadu pozitivních účinků, ale ten nejvýznamnější je snadnější kontrola hladiny krevního cukru - glykémie. Pacienti s diabetes mellitus 2. typu mají v krvi hodně cukru, protože beta-buňky slinivky nevytvářejí dost inzulinu, anebo jejich tělo neumí inzulin dostatečně využít (tzv. inzulinová rezistence, inzulinorezistence). V obou případech může cvičení snížit hladinu krevního cukru. Jestliže cvičíte, svaly glukózu potřebují k činnosti, a tím klesá hladina glykémie. Při inzulinorezistenci cvičení vede k efektivnějšímu využití inzulinu. Cvičení také pomáhá vyhnout se pozdním komplikacím diabetu, například srdečním. Pacienti s diabetem mají větší sklon k ucpávání cév (ateroskleróze), které způsobí srdeční příhodu. Cvičení pomáhá udržovat srdce zdravé. Cvičení také snižuje hladinu cholesterolu, a tím zabraňuje ateroskleróze.
Další pozitiva cvičení
- snížení krevního tlaku
- snížení tělesné hmotnosti
- zvýšení hladiny „dobrého“ HDL-cholesterolu
- trénované svalstvo
- více energie
- lepší spánek
- ústup stresu
- zlepšení nálady
Většina pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu a myšlenka, že by měli cvičit, je pro ně stresující. Konzultace s ošetřujícím lékařem a vytvoření dobrého cvičebního plánu může zásadně pomoci. Ošetřující lékař posoudí stav srdce a cév ve vztahu k možnostem cvičení a také přítomnost pozdních komplikací diabetu, především retinopatie a neuropatie (postižení očí a nervů). Možné také je, aby tréninkový plán a další cvičení vedl fyzioterapeut. Cíle cvičení musí být realistické, zvláště pokud jste pravidelně necvičili. Je potřeba začít pozvolna a intenzitu cvičení postupně zvyšovat.
Během cvičení dostatečně pijte vodu a vždy mějte při ruce jídlo pro případ nízkých hodnot hladiny cukru v krvi (např. svačina s 15 g sacharidů). Glykémii si měřte vždy před cvičením a po něm. Diagnóza diabetu samozřejmě znamená velký zásah do života, určitá změna životního stylu je nezbytná a samozřejmě k ní patří i začlenění cvičení do denního režimu.
Podle typu zátěže lze cvičení rozdělit na cvičení aerobní, silový trénink a trénink protahováním. Nejlepší je, pokud cvičební plán obsahuje vyváženě všechny uvedené typy. Standardy pro léčbu prediabetu, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění doporučují středně intenzivní fyzickou aktivitu tvořenou kombinací aerobního a silového cvičení, které se pacient věnuje alespoň 150 minut týdně.
Aerobní cvičení - příklady
- chůze
- běh
- tenis
- basketbal
- plavání
- jízda na kole
Ideální je nejméně 30 minut aerobního cvičení po většinu dnů v týdnu. Pokud nemáte čas, můžete si cvičení rozdělit po 10 minutách. Cvičením je chůze, chůze do schodů, procházka se psem nebo i chůze od auta do obchodu, pokud zaparkujete poněkud dále. Dá se využít i polední přestávka. Nejlépe pokud se sejdete ve skupině, s rodinou, s přáteli. Pořiďte si krokoměr. Najít si vlastní motivaci je bezpochyby nezbytné.
Silový trénink
Jakmile se vám podaří do dne začlenit aerobní aktivity, můžete začít i se silovým tréninkem. Silový trénink vede k úbytkům hmotnosti a zesílení svalů, které spotřebují více glukózy, a tak se lépe daří udržovat kompenzaci diabetu. Trénink v posilovně je jednou z možností, musíte se však poradit s trenérem o správném použití vybavení posilovny. Jinak existují i cvičení, která k posilování využívají vaši vlastní hmotnost, pak se dá cvičit třeba v parku. Obecně stačí posilování lehkými zátěžemi po dobu minimálně 20-30 minut 2-3x týdně.
Trénink protahováním
Protahováním zlepšujete práci svalů a kloubů. Strečink před cvičením a po něm odstraňuje bolesti svalstva a svaly relaxuje. Dobré rozcvičení před tréninkem zabraňuje úrazům, jako je svalové natržení.
Další informace naleznete v rubrice Pohyb
Závěr
Dejte si závazek, že budete cvičit, a splňte ho! Váš zdravotní stav to bude dlouhodobě potřebovat. Najděte si nezbytnou motivaci, třeba snížení tělesné hmotnosti, které zlepší využití inzulinu a glukózy ve vašem těle.