Prevence cukrovky 2. typu

Autor:
MUDr. Alena Adamíková, Ph.D.

Pracoviště: Krajské nemocnice T. Bati, Zlín

Vloženo: 27. 7. 2017


Ve většině případů je možné rozvoji cukrovky 2. typu zabránit, i když máte rizikové faktory pro vznik diabetu nebo prediabetes. Je však potřeba začít co nejdříve. Určitě vám rád pomůže váš praktický lékař.

Co je třeba zahrnout do plánu prevence?

1. Snížení nadváhy

Přítomnost nadváhy (BMI nad 25) či obezity (BMI nad 30) zvyšuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, podniknout kroky ke snížení hmotnosti je proto nezbytné. Pokud snížíte svoji tělesnou hmotnost o 5-10 %, můžete zároveň přispět ke snížení rizika rozvoje diabetu. Můžete začít tím, že si zmenšíte porce jídla a přidáte pohyb.

2. Zdravá strava

Volba správného složení potravy je bezpochyby velmi důležitá. Je třeba omezit tuky a cukry, do stravy zařazovat více luštěnin, zeleniny, spíše bílé maso a nízkotučné mléčné produkty. Existuje řada kuchařek, které se věnují zdravé stravě. Úkolem je snažit se přes den přijímat menší, vyvážené porce jídla. Tím se lépe udržují hodnoty glykémie v cílových rozmezích.
Další doporučené odkazy z naší Encyklopedie: Stravovací návyky , Stravovací návyky 2, Dieta.

3. Fyzická zátěž

Cvičení je rovněž důležitou pomocí při prevenci diabetu i během již rozvinutého onemocnění. Vede ke snížení hmotnosti a zlepšení citlivosti na inzulin. Zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému, spánek i celkovou náladu. Pokud s cvičením začínáte, je vhodné mít tréninkový plán. Cílem by mělo být 30 minut aerobního cvičení několik dní v týdnu. Pokud nezvládnete cvičit 30 minut v jednom kuse, je možné cvičit 3x denně po dobu 10 minut. Pokud dosáhnete cíle 30 minut aerobní aktivity, přidejte mírný silový trénink ke zlepšení funkce svalstva v délce 20-30 minut 2-3x týdně. O cvičení informujte svého ošetřujícího lékaře. Cílem by mělo být dosáhnout stavu, kdy se budete alespoň 150 minut týdně věnovat středně intenzivní fyzické aktivitě, která bude tvořena kombinací aerobního a silového cvičení.

Změna životního stylu je bezpochyby základem prevence vzniku diabetu i progrese prediabetu.