Dietní doporučení

Autoři:
MUDr. Hana Krejčí, Ph.D., MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D.

Pracoviště: Interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze, Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze

Vloženo: 15. 3. 2018


1. Vyloučení jednoduchých sacharidů (cukrů) jako jsou bílý a hnědý cukr (řepný i třtinový), med, hroznový cukr, javorový či jiné sirupy, obilné sladěnky atd. a všech potravin a nápojů, které je obsahují: džusy, limonády, pivo, sladkosti, sušenky, sladké pečivo, sladká jídla, dochucovadla (kečup, dresinky), doslazený rajský protlak, sterilovaná zelenina ve sladko-kyselém nálevu, instantní produkty. Cukr je součástí také méně kvalitních uzenin (salámy, párky, paštiky), ochucených mléčných výrobků (ovocný jogurt) a tmavého (dobarveného) pečiva (např. hnědá kaiserka). Výrobky s obsahem cukrů rychle a výrazně zvyšují glykémii (mají tzv. vysoký glykemický index).

2. Glykémii významně zvyšují také škroby, což jsou složité sacharidy, které se při trávení rozloží na glukózu. Jsou obsaženy především v pečivu a dalších přílohách (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky atd.) a jejich příjem je třeba také omezit. Celozrnné obiloviny obsahují kromě škrobu také vlákninu, která zpomaluje trávení škrobů a má příznivější vliv na výslednou glykémii. Vhodnou přílohou jsou také luštěniny, které mají nižší glykemický index než tradiční přílohy. Veškeré výrobky z bílé mouky (bílé pečivo, bílé těstoviny atd.) a bílé rýže obsahují pouze škrob bez vlákniny a zvyšují glykémii stejně rychle jako cukr. Z výživového hlediska nejsou hodnotné a jejich konzumaci je žádoucí omezit na minimum. Na glykémii má vliv také způsob přípravy, např. pečené či smažené brambory (hranolky) mají vysoký glykemický index. Glykémii výrazně zvyšují také hotové výrobky z brambor, mouky, rýže či kukuřice: chipsy, lupínky, popcorn, tyčinky, krekry, křehké plátky, pufované pečivo („polystyren“).

3. Tuky a bílkoviny obsažené ve stravě nemají přímý vliv na glykémii a jejich příjem není omezen. Je však vhodné vybírat jejich kvalitní zdroje: maso (ne uzeniny), ryby (zejména tučné), vejce, sýry, neochucené mléčné výrobky. Vhodný zdroj tuků je kvalitní máslo, sádlo, za studena lisované oleje, semínka, ořechy a avokádo. Vyhněte se průmyslově upraveným tukům (margaríny, rafinované oleje, ztužené a částečně ztužené tuky).

3. Ideální talíř obsahuje porci bílkovin (maso, rybu, mléčný výrobek či vejce), dostatek zeleniny (formou salátu i tepelně upravenou) a přiměřenou porci přílohy (ideálně v celozrnné formě), jejíž množství je třeba individuálně upravit podle glykémie. Zeleninu je vhodné doplnit kvalitním tukem (olivový olej, máslo atd.). Z polévek jsou vhodné masové vývary a zeleninové bez zahuštění moukou. Omáčky by neměly být doslazené a pokud možno ani zahuštěné moukou.

4. Frekvence jídel je individuální (zpravidla 3 větší až 6 menších porcí denně). Mezi jídly není vhodné ujídat nic, co obsahuje sacharidy, přípustná je méně sladká zelenina. Je vhodné zavést pravidelnou životosprávu a nehladovět, protože to pak svádí k přejídání během následujícího jídla. U některých žen je důležitá druhá večeře (malá svačina cca hodinu před spaním), která může příznivě ovlivnit ranní glykémii nalačno. Je to však individuální, u jiných žen jsou naopak ranní glykémie lepší bez druhé večeře.

5. Co obsahuje minimální množství sacharidů, a můžete jíst bez omezení:

  • některé druhy nesladké zeleniny: listové saláty, špenát, okurka, cuketa, fenykl, zelený chřest, žampiony. Ostatní sladší druhy započítejte do příjmu sacharidů. Zeleninový salát ochuťte pouze kvalitním olejem a octem nebo citrónovou šťávou, event. špetkou soli (sladko-kyselé zálivky nebo dresinky obsahující cukr jsou nevhodné)
  • maso, ryby, vejce, většinu sýrů

6. Ovoce také obsahuje jednoduché cukry, vhodná porce je jeden střední kus (či hrst) max. 1-2x denně. Ovoce jíme nejlépe v rámci svačin, nekombinujeme s hlavními jídly, ani se jím nedojídáme mezi jídly. Mezi ovoce s vyšším glykemickým indexem patří banány, mango, ananas, kaki, hroznové víno, meloun. Zcela nevhodné je doslazované ovoce (kompoty, kandované ovoce, marmelády) a džusy.

7. Kupujte pouze neochucené mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, zákys), které si můžete ochutit ovocem, ořechy, semínky. Vyhněte se také nízkotučným mléčným výrobkům – mají více sacharidů a jsou výživově málo hodnotné. Některé těhotné diabetičky mají po mléku a mléčných výrobcích k snídani vyšší hodnoty glykémie, než by odpovídalo obsahu sacharidů a než po stejné dávce stejného mléčného výrobku v jinou denní dobu. V těchto případech je nutné mléko a mléčné výrobky ze snídaně vynechat.

8. Kvalitní celozrnné a kváskové pečivo je vhodnější než bílé. Prakticky veškeré celozrnné pečivo v obchodech je ale dobarvované karamelem nebo sladem a výrazně zvyšuje glykémii. Nemáte-li jistotu, kupujte raději obyčejný chléb typu Šumava nebo žitný chléb.

9. Ze stravy vynechejte většinu uzenin (salámy, nekvalitní šunky, párky, klobásy, paštiky). Kromě nevhodného složení a řady škodlivých látek obsahují také sacharidy, včetně jednoduchých cukrů. Přípustná je kvalitní šunka od kosti.

10. Vynechte též potraviny obsahující náhradní sladidla, tzv. „light“ potraviny a „dia“ výrobky. Jejich bezpečnost pro plod nebyla dostatečně potvrzena. V malé míře lze použít přírodní sladidlo stevii. Nevhodné je také slazení fruktózou (ovocný cukr). Malé množství fruktózy, které se přirozeně vyskytuje v ovoci, neškodí, ve větším množství však narušuje metabolismus jater a zhoršuje cukrovku.

11. Nápoje  - doporučujeme vodu, neslazený čaj (pouze pozor na ovocné sypané čaje s kousky ovoce) a neslazenou kávu či meltu (Caro). Do 1,5 l vody je možno vymačkat 1 citrusový plod. Ovocné džusy, šťávy ani pivo nejsou vhodné pro vysoký obsah jednoduchých cukrů.