Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Koľko inzulínu Actrapid pichať pri váhe 92kg. David
    věk: 21 let výška: 186 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Davide, na takovouto otázku nelze odpovědět, pokud neznám historii vašeho diabetu a váš aktuální zdravotní stav. Předpokládám ale, že se jedná o diabetes 1. typu, máte celkem vyrovnanou dietu, nehubnete ani netloustnete a alespoň průměrně se pohybujete.

    U diabetu 1. typu se samozřejmě podává takové množství inzulínu, které je potřebné k tomu, aby bylo vyrovnání diabetu dobré, abyste neměl zbytečné hypoglykémie a zbytečně nehubnul či netloustnul. Existují ovšem faktory, které působení inzulínu zhoršují a tím také zvyšují denní potřebu. Takovými faktory jsou zejména malá fyzická aktivita, dieta s nadměrným příjmem sacharidů a obecně rozkolísaný diabetes. Čím lépe jsou glykémie vyladěné blízko normálních hodnot, tím zpravidla bývá také nižší potřeba inzulínu.

    Obecně bych při vašich proporcích očekával potřebu inzulínu mezi asi 35 a 70 j. denně. Vyšší potřeba často ukazuje na nesprávné vyrovnání diabetu s častějšími hyperglykémiemi a hypoglykémiemi. Potřeba je ale individuální a může se měnit i v důsledku např. přidružených onemocnění, úrazu, někdo uvádí že i při stresu (pacienti to uvádějí často, já to spíš považuju za výmluvu, s pardonem pro mnoho čitatelů).

    Záleží také na tom, jakou formou si inzulín podáváte. Celková dávka bývá nižší při používání inzulínové pumpy (ale chyby v jejím nastavení nebo málo časté výměně kanyly mohou dávky zvyšovat). Mladší osoby ve vašem věku potřebují s pumpou zpravidla něco mezi 36 a 55 j. inzulínu denně. Při použití inzulínových per bývají dávky kolem asi 8 až 12 j. rychlého inzulínu před hlavními jídly a asi 20 až 28 j. inzulínu dlouze působícího.

    Znovu ale opakuji, že potřeba je individuální a může se měnit za různých situací.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych od vás radu, zda bych mohla užívat lék Saxenda společně s inzulinem. Aplikuji si 3x krátkodobý Apidra SoloStar a večerní Toujeo DubleStar, jsem astmatik a po operaci kolena (TEP). Dvakrát týdně cvičím v posilovně pro ženy - po cvičení se mi zvyšuje cukr, občas chodím plavat. Nemohu jezdit na kole kvůli špatné stabilitě, hůř se mi chodí - mám problémy s páteří. Snažím se dodržovat dietu, ale nehubnu, což mě netěší a ostatné lékaře také ne.
    věk: 64 let výška: 164 cm váha: 126 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Saxendu je možné s inzulinem užívat. Jen pozor -  jedná se o agonisty GLP-1 receptoru. Tato skupina léků se používá i jako lék na cukrovku. U zdravých jedinců hypoglykémie běžně nedělá, ale pokud máte inzulin, může způsobit pokles glykémie a je možné, že budete potřebovat o něco snížit Vaše dávky inzulinu. Potřeba snížení nemusí nutně nastat, ale rozhodně je při nasazení Saxendy k inzulinu vhodné častěji kontrolovat glykémie a případně upravit dávkování inzulinu.

    Pozn. Při cvičení může přechodně stoupat glykémie, pokud se dostáváte až do pásma anaerobní aktivity. Přesto toto cvičení, pokud se občas střídá s aerobní aktivitou, má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na celkový metabolismus a diabetes.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den přešla jsem z diabetu 2 na diabetes 1 (dědičná) . Mám teď inzulín a léky a moc mi to nevyhovuje. Jen při lékách jsem měla cukr vyšší, ale inzulín a léky mi dělají často hypoglikémii. Tak jsem se chtěla zeptat, zda mohu užívat jen inzulín než s tím půjdu za svým lékařem. (nyní má dovolenou) děkuji. Anna
    věk: 33 let výška: 158 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Anno, diabetes 1. typu se zpravidla léčí jenom inzulínem a jen výjimečně, ze speciálních důvodů, se mohou přidávat také jiné antidiabetické léky. Váš věk i vaše tělesná konstituce naznačují, že opravdu nejspíš máte diabetes 1. typu, ale neuvádíte více informací, abych se o tom mohl více ujistit.

    Typický inzulínový režim u diabetika 1. typu spočívá buď ve 3 denních dávkách rychle působícího inzulínu před jídly a jedné dávky dlouze působícího inzulínu, nebo se používá inzulínová pumpa. Silně doporučuji začít hned od začátku vše provádět co nejlépe, protože také zvyky se ukotví a později už nebudete muset dělat nějaké kompromisy. Součástí je samozřejmě monitorování glykémií, dnes nejlépe s pomocí kontinuálního senzoru.

    U vás se asi diabetes rozvíjel pomalu, a tak mohl jevit jako typ 2. Inzulínová sekrece u vás asi zaniká pomalu a dost pravděpodobně ji máte i dnes částečně zachovanou. Vlastní produkce inzulínu není vždy rovnoměrná, a to vám může dělat problémy s nastavením vhodných dávek.

    Protože asi máte citlivost vůči inzulínu více méně v normě, tak nemá moc smysl brát léky, které citlivost mají zvyšovat. Rovněž nemá smysl stimulovat vaši vlastní sekreci. Spíš je výhodné ji šetřit, aby vydržela co nejdéle, protože to kompenzaci diabetu usnadňuje. Proto byste žádné takové léky opravdu spíše brát neměla a měla byste se postupně naučit dávkovat správně inzulín podle aktuální glykémie a podle toho, co se chystáte sníst a co se chystáte dělat. K tomu budete potřebovat pečlivou edukaci, k níž mnohé můžete najít i na našich stránkách, ale bude dobré, když vám vše podrobně vysvětlí dietní sestra.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Doporučení jiného léku pri diabetu 2.st.než je ozempic. Užívám při diabetu Stadamet a jsem ochotna lek hradit.

    Děkuji za odpověď Františka

    věk: 72 let výška: 165 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá paní Františko,

    na lék Ozempic se ptá mnoho čtenářů, a protože jsme podobné dotazy již zodpovídali, doporučuji podívat se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si teprve krátce večer Lantus a včera jsem zapomněl co dělat? Michal
    věk: 75 let výška: 182 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Michale, osoby s diabetem 1. typu si často podávají inzulín ve 4 dávkách, přičemž právě inzulín Lantus se může podávat jako dlouze působící inzulín na noc, aby zajistil tzv. bazální dávku a zabránil vysoké glykémii v noci a příští den dopoledne. Ostatní dávky většinou představuje některý z rychle působících inzulínu a podává se před jídly. V takovém případě vynechání dávky na noc se jistě ráno projeví vysokou glykémií a bude vyžadovat např. zvýšit dávky inzulínu před jídly, nebo alespoň podání menší dávky Lantusu hned ráno.

    Pokud ale jste diabetik 2. typu a začal jste užívat 1 denní dávku inzulínu na noc, tak se pravděpodobně nic pozoruhodného při vynechání večerní dávky nepřihodí. Asi budete mít vyšší glykémie, což můžete vyrovnat omezením příjmu sacharidů a zvýšeným pohybem. V každém případě je vhodné si glykémii zkontrolovat.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, bude nově vyvinutý inzulín ICODEC vhodný pro diabetiky 1 typu? Lukáš
    věk: 15 let výška: 171 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Vážený pane Lukáši, přeji dobrý den,

    máte pravdu studie fáze 3 (ONWARDS), které zkoumaly účinnost a bezpečnost insulinu icodec byly úspěšně dokončeny a byl v nich prokázán podobný bezpečnostní proflil insulinu icodec jako v případě insulinu glargin, při srovnatelné účinnosti (u diabetiků 1. i 2. typu). Rozdíl mezi těmito insuliny spočívá v tom, že zatímco insulin glargin se musí aplikovat každý den, tak insulin icodec se aplikuje jen jednou týdně, podobně jako jiný lék používaný pří léčbě diabetu - semaglutid. Ukončení studie fáze 3 však automaticky neznamená, že je lék registrován a lze jej používat v běžné léčebné praxi. Výrobce insulinu icodec teprve o registraci v EU, USA a Číně požádá a má se tak stát v nejbližší době, podle zprávy výrobce z prosince 2022 to bude v prvním pololetí roku 2023. Teprve po schválení a registraci bude lék uveden na trh. Avšak bude muset ještě projít procesem stanovení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění, aby jej mohli předepisovat lékaři. Uvidíme jak rychle tyto procesy budou probíhat. Nejsem ji jist, zda bude možné vše zvládnout do konce letošního roku, vyloučeno to však není. Pro úplnost doplním, že aktuálně probíhá klinická studie fáze 3 s dalším insulinem, který se aplikuje 1krát týdně (insulin efsitora alfa). Tato studie (QWINT) by měla být ukončena v květnu 2024.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může mně obvodní lékař předepsat inzuliny, které mně předepisoval diabetolog?
    věk: 77 let výška: 175 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Karle, inzulín může předepisovat jenom diabetolog, internista a endokrinolog.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, píchám jednou týdně inzulín trulicity, každý večer Siofor Prolong 1000mg, a ještě 36 jednotek ve 21:00 inzulínu Toujeo. Dnes jsem si bohužel trulicity zapomněla ráno píchnout. Mohu dávku nahradit teď večer ? Nerada bych dostala třeba hypoglykémii. Děkuju Alena
    věk: 30 let výška: 173 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, přípravek Trulicity neobsahuje inzulín, ale lék, který dlouhodobě tlumí chuť k jídlu, zlepšuje efekt inzulínu a částečně také podporuje vlastní sekreci inzulínu. Působí celý týden a posunutí dávky o jeden den není příliš závažné. Mnohem větší chyba by byla vynechat inzulín Toujeo, nebo si jej podat v jeden den dvakrát.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívání tablet COMPLEX 3 ACTIVE - Glucosamine,MSM,Chondroitin. Užívám Stadamet při léčbě cukrovky. Je možné užívat současně i výše uvedenou kloubní výživu COMPLEX 3 ACTIVE ?
    věk: 68 let výška: 174 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    metformin, který je obsažen v přípravku Stadamet můžete užívat s kombinací glukosaminu, chondroitinu a methylsulfonylmethan (MSM) bez rizika lékové interakce.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, slyšela jsem o injekci saxenda. Ale také, že pokud máte poruchu štítné žlázy, nesmí se. Mě v roce 2009 vzali levý lalok ŠŽ a od té doby beru letrox 50. Mohu saxendu? Mám opravdu nadváhu.
    věk: 38 let výška: 149 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milá paní,

    Lék Saxenda se používá u širokého okruhu pacientů jako podpůrný lék pro účinné hubnutí. Jeho tzv. kontraindikace, to znamnená stavy, kdy se nesmí používat, jsou poměrně omezené a udává se zejména imunologická přecitlivělost vůči tomuto léku, nebo jeho součástem. V tzv. souhrnu klinických informací o léku, které jsou pro lékaře závazné, je ohledně onemocnění štítné žlázy uvedeno následující:

    „ V klinických hodnoceních u diabetu mellitu 2. typu byly hlášeny nežádoucí účinky na štítnou žlázu, jako například struma, a to zvláště u pacientů s již dříve existujícím onemocněním štítné žlázy. Liraglutid proto musí být u pacientů s onemocněním štítné žlázy používán s opatrností.“

    Pokud tedy nemáte pokračující onemocnění štítné žlázy (tím nemyslím její funkční nedostatečnost po částečném odstranění žlázy), Saxendu užívat můžete. Měla byste o tom ale informovat lékaře, který vás z hlediska štítné žlázy sleduje. Po nějaké době užívání by měl zkontrolovat váš klinický stav a vyšetřit štítnou žlázu přinejmenším pohmatem, možná i ultrazvukem.

    Přípomínám, že do souhrnu údajů o léku se udávají prakticky všechny pozorované nežádoucí efekty v klinických studiích, které byly pozorovány u velkých souborů pacientů. Toto upozornění tedy není důvodem lék nepodávat, ale jen výzvou k určité bdělosti.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!