Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Od začátku používání Tresiby ( po 28 měsících) jsem přibrala víc než 8 kg. Anna
    věk: 80 let výška: 163 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Anno, to opravdu pěkně nabíráte váhu. Nezazlívejte to ale inzulínu Tresiba. Člověk na váze přibývá jen a jen po jídle. Inzulínem se snažíte zabránit, abyste neměla vysoké glykémie. Když jsou hodnoty příliš vysoké, tak se snědené sacharidy a částečně i tuky špatně zužitkovávají a kolují ve vaší krvi (kde škodí), cukr se navíc dostává do moči. Není dobré hubnout takovým způsobem, že máte diabetes velmi nevyrovnaný, naopak, je to velmi nezdravé.

    Pokuste se tedy především snížit množství jídla, a to na prvním místě množství sacharidů. Když potom budou glykémie dobré nebo dokonce nízké, tak nereagujete větším jídlem, ale snížením dávky inzulínu. Přitom ale pamatujte, že Tresiba působí velmi dlouho (až 2 dny i déle), takže změna se projeví až po nějaké době.

    Nevím, jaké máte glykémie a jak vyrovnaný je váš diabetes. Pokud máte diabetes nyní velmi dobře vyrovnaný, to znamená hodnoty na lačno do 7 mmol/l a po jídle do 10 mmol/l, tak snižte dávku inzulínu, třeba o 20 % a současně omezte množství jídla. Po týdnu stav znovu zhodnoťte. Takto se vám podaří zhubnout a snížit dávku inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý, den již jsem vám jeden dotaz položila a velice děkuji za odpověď. mám si třikrát denně měřit cukr. snídaně ; oběd; večeře problém je že nesnídam jim maximálně jednou za den. Nedokážu se najíst trpím panickou poruchou a Astmatem za poslední měsíc mě již dvakrát odvezla RZ. cukr se pohybuje stále kolem 9 jsem nešťastná. pohybu mám dost . když se mám měřit už je mi špatně těžce nesu vysoké hodnoty, léčba je trajenta ráno a Metformin 500 večer ten stres mě ubíjí. když si zmerim cukr tak se rozpláču už nechci vůbec jist. Nikdy, jsem moc nejedla váha 74 výška 166 mám i hraniční hodnoty, KT už nevím co delat beru i léky, na cholesterol astma sprej trimbow moc Vám děkuji za jakoukoli radu opravdu se snažím. přeji krásný den Štěpánka
    věk: 54 let výška: 166 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Štěpánko, váš případ by měl řešit lékař, který vás dobře zná a ví, jak máte léčený diabetes a jaké máte psychické problémy. V léčbě diabetu je zásadní určitá pravidelnost a předvídatelnost toho, co budete jíst, dělat a jaké léky použijete. Pravděpodobně jste hodně rozrušená a pravidelný režim tudíž příliš nedokážete dodržovat. Na prvním místě byste se tedy měla uklidnit, ať již s pomocí psychologa nebo psychiatra, abyste z běžných problémů, které diabetes přináší, neměla takové panické reakce.

    Glykémii udáváte kolem 9 mmol/l, což je sice hodnota zvýšená, ale nikoliv bezprostředně nebezpečná. I když uvádíte, že nejste schopna jíst 3x nebo 2x denně (uvádíte doslova že jíte „maximálně jednou za den“), přece jen máte mírnou nadváhu. Já bych tedy začal mírnou úpravou diety se snížením množství sacharidů, třeba ve 2 denních dávkách, když nejste schopna jíst častěji. Jídlo byste si ale měla připravit a spočítat si, jaké množství sacharidů komplet obsahuje. Doporučoval bych vám maximálně 200 g, ale raději méně, třeba 150 až 180 g. Je ale potřeba naučit se to počítat. Pochopitelně, když sníte sacharidů mnoho, glykémie vám potom nastoupá, zvláště když jíte jenom 1x či 2x denně.  Hypoglykémie vám nehrozí, tak alespoň té se nemusíte obávat.

    Kromě diety je pro správnou kontrolu diabetu vhodné pravidelně měřit glykémie. Uvádíte, že vás to velmi rozrušuje. Pokud se vám nepodaří vaše obavy překonat, třeba i s pomocí psychoterapie, tak si myslím, že by pro vás po určitou dobu postačovalo jenom sledování glykovaného hemoglobinu u vašeho lékaře. Pokud bude hodnota přijatelná, alespoň pod 53 mmol/mol, tak bychom mohli udělat „z vašich závažných důvodů“ ústupek a vy byste mohla být zatím bez monitorace glykémií. Poznamenávám ale, že vás podrobněji neznám a nedokážu říci, zda vám to opravdu činí téměř nepřekonatelné obtíže, nebo se „trochu jenom vymlouváte“, což občas lidé dělají.

    Také byste mohla trochu zintenzivnit léčbu tabletami. Přinejmenším ten Metformin 500 mg byste měla brát 2x denně a případně i více než jenom 500 mg, např. 2x 850 mg. Dokonce se vyrábí kombinovaný lék Jentadueto, který obsahuje lék Trajentu spolu s metforminem v 1 tabletě. Takže byste mohla brát Jentadueto 2,5/850 mg, a to 2x denně. Obavy z toho žádné mít nemusíte a léčbu diabetu trochu posílíte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám prediabetes, ranní glykémie 6,2-6,5 dlouhodobá glykémie 42-46. Přesto trpím výše uvedenými problémy. Lékař říká, že mohu mít problém se špatně fungující štítnou žlázou... Chtěla bych sej zeptat na Váš názor. Děkuji. Martina
    věk: 56 let výška: 160 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Martino,

    vaše potíže jsou dost neurčité a vy se s jejich popisem příliš nenamáháte. Jak suchost v ústech tak pocit tlaku v nadbřišku či kolem žaludku mohou mít mnoho příčin. Porušená glukózová tolerance v takové míře, jak ji podle naměřených hodnot uvádíte vy, by však tyto obtíže vyvolávat neměla. Je proto hledat jiné důvody, včetně psychických.

    Porucha funkce štítné žlázy, ať již zvýšená či snížená, či zvětšení štítné žlázy a pocit tlaku na okolí, se dají celkem dobře vyšetřit. Základní funkční vyšetření je poměrně jednoduché a stačí k tomu odběr krve. Štítnou žlázu lze také vyšetřit pohmatem a případně ultrazvukem. Pocit sucha v ústech nepatří k typickým příznakům porušené funkce, ale možné to je.

    Častější příčinou pocitů plnosti v nadbřišku jsou poruchy trávení, tzv. horní dyspeptický syndrom, který bývá někdy spojen s pocity pálení žáhy, říháním či tlakem v okolí žaludku. Někdy se přidružuje pocit sucha v ústech či hořkost na jazyku. Lze zkusit dávat si více pozor na to, co jíte, nejíst dráždivé, pálivé potraviny či tučné či smažené potraviny, večer spíše jen něco lehkého typu jogurtu či tvarohu. Je možné zkusit léky proti žaludeční kyselosti, které byste mohla dostat volně v lékárně, případně léky omezující tvorbu žaludeční kyseliny, jež jsou rovněž volně k dostání. Před jejich použitím je ale správné poradit se s lékařem nebo lékárníkem a užívat je po nějakou dobu pravidelně a nikoliv jenom při obtížích.

    Suchost v ústech mohou vyvolávat také různá onemocnění přímo slinných žláz či jejich okolí. Pokud budou vaše problémy přetrvávat, měla byste se poradit znovu s vaším lékařem a podstoupit vyšetření ORL (ušní, krční a nosní), dát si vyšetřit tu štítnou žlázu a podstoupit gastroenterologické vyšetření. Suchost v ústech mohou také vyvolávat některé léky, např. na uklidnění či depresi, nebo na vysoký krevní tlak.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jaký je doplatek na lék Trajenta 5mg, 90tablet? Děkuji za odpověď
    věk: 81 let výška: 157 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

    teoreticky nejvyšší možná doplatek na lék TRAJENTA 90x5 mg aktuálně činí 2 563,73 Kč, přičemž celá výše doplatku je tzv. započitatelná, tedy počítá se do limitu na úhradu léčiv. V závislosti na věku Vám Vaše zdravotní pojišťovna uhradí náklady spojené s doplatkem podle Vašeho věku a výše limitu, který máte. Doplatek se zýšil od 1. února letošního roku, a to na základě snížení úhrady, kterou provedl Státní ústav pro kontrolu léčiv v Praze.

    Pokud by jste chtěla znát aktuální výši doplatku (teoreticky nejvyššího možného) v lékárně, klikněte na https://www.sukl.cz/modules/medication/search.php a napište název léku, poté vyhledejte velikost balení u názvů označených zelenou odrážkou, klikněte na název přípravku a poté na "Ceny a úhrady", třetí řádek zdola uvádí aktuální výši doplatku. Doplatek je obvykle v lékárnách nižší než ten, který je uveden na webových stránkách SÚKL.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den...Beru tři týdny léky na cukrovku-Stadamet 500 mg...První měření 10,6 druhé 9,1 a to posledni 7,4...Chodím častěji na nalou stranu...Čím to je?
    věk: 46 let výška: 178 cm váha: 106 kg

    Odpověď

    dobrý den,

    lék typu Stadamet funguje tak, že zlepšuje citlivost vašeho těla na inzulín. Horší citlivost na Váš vlastní inzulín je totiž hlavní příčinou vzniku cukrovky. Proto používáme léky, které jí obnovují. Efekt toho léků se projevuje obvykle v průběhu 1 až 4 týdnů. U Vás již měřením cukru vidíte, že to začíná pěkně fungovat. Na  začátku léčby si ale tělo na lék musí zvyknout. Je tedy možné, že budete pociťovat různé, většinou přechodné potíže. Nejčastěji to bývá nadýmání, někdy průjem, plynatost. Častější močení bývá projevem vyššího cukru, který jste měl. Může to být ale i začínající infekce močových cest Předpokládám,  že v průběhu měsíce, by všechny potíže měly vymizet. Proto nyní dodržujte dietu, pijte dostatek tekutin (cca 2 litry za den). Pokud potíže nevymizí, poraďte se se svým lékařem, který Vám lék předepsal.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den chci se zeptat doktor me predepsal Zoloft 50mg na uzkosti ja jsem ale diabetik beru leky Traenta a Akorboza .Mohu k nim užívat Zoloft 50mg dekuji Eva
    věk: 48 let

    Odpověď

    Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

    mezi léčivými přípravky Zoloft, Trajenta a Akarbóza neexistuje žádná klinicky významná léková interakce. Jen přípravek Zoloft může mít u velmi malé části pacientů mírný vliv na hladinu glykémie a vyvolat jak její zvýšení, výskyt takového nežádoucího účinku je vzácný a týká se jednoho pacienta z tisíce.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Myslím že mi nedělá dobře. Je jiná náhrada za něj. Růžena
    věk: 70 let výška: 164 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Růženo, Metformin XR je dobrý lék a většina lidí ho dobře snáší i v mnohem vyšší dávce. Nicméně možností, co k němu ještě přidat nebo čím jej nahradit, je celkem dost.

    Na prvním místě doporučuji zpřísnit dietu: po vynechaném jídle se a) nezvrací, b) nedělá žádné křeče, a za c) glykémie potom klesají ještě lépe než po tom metforminu.

    Jinak se ale nabízejí léky typu gliflozinů, které ovšem musí zatím předepisovat diabetolog, případně léky typu analogů GLP-1, které krásně pomáhají hubnout, píchají se 1x týdně podkožně - ale může být po nich mírná nevolnost, zvláště když se člověk nemírní v jídle. Je také možné užívat gliptiny, kterých je několik.

    Velmi záleží na tom, jak dobře či špatně máte diabetes vyrovnaný. Já bych na prvním místě zkusil zpřísnit tu dietu a zařadit více pohybu a když to nebude stačit, tak bych se pokusil smířit s tím metforminem, nebo si vyžádal pro nesnášenlivost metforminu třeba některý z gliflozinů.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o radu, dostal som od lekára lieky Herpesin. Mám cukrovku 2.typu a práve som ochorel na parézu tvároveho nervu, kde sa mi pridružili aj zápal očného nervu a zápal stredného ucha. Lekár na ušnom mi prepichoval bubienok a vybral mi z ucha veľké množstvo hnisu. Napísal mi lieky, ale kázal poradiť sa s diabetologičkou. Tá je ale na dlhodobej PN a nemám sa koho iného opýtať. Ďakujem za odpoveď. Jozef
    věk: 68 let výška: 172 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Vážený pane Jozefe, přeji dobrý den,

    lék Herpesin obsahuje antivirotikum aciklovir. Tento lék lze bez problému podávat současně se všemi antidiabetiky, která se používají při léčbě diabetu 2. typu. Pokud Vám ale předepsal i jiné léky, tak to Vám nemohu dát konkrétní odpověď, protože nepíšete jestli Vám předepsal ještě jiné léky než Herpesin. Pokud Vám byl předepsán pouze Herpesin, pak jej určitě užívejte podle doporučení lékaře a léky "na cukrovku" užívejte stejně jako dosud.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dcera odjela do Egypta a má prázdné pero. Je 2.st.diabetika. Alexandra
    věk: 45 let výška: 159 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Alexandro, dcera je asi trochu nepořádná. Musí okamžitě navštívit lékaře nebo se dostavit do lékárny a požádat o možnost koupit si náhradní inzulín. Může tam být dostupný pod stejným jménem jako v Čechách a pokud ne, může se poradit s lékárníkem, který inzulínový přípravek ten její nejlépe nahradí. Egypt je civilizovaná země, tak by to mělo jít.

    Pokud cestuje ve skupině, mohla by se také poradit s ostatními Čechy, zda někdo z nich nemá také diabetes a s sebou náhradní inzulín.

    Nevím, jak na tom s diabetem je. Možná má jen jednu menší dávku inzulínu. Pokud má opravdu diabetes 2. typu, bude se hodně pohybovat a jíst opravdu málo sacharidů, mohla by také být přechodně bez inzulínu. Ale k tomu by bylo lepší se poradit s jejím lékařem v Čechách, Také by si měla pravidelně měřit glykémie.

    Poznámka redakce:

    Je třeba si všimnout co je napsáno pod firemním názvem přípravku (je zde vždy uveden menším písmem a latinkou tzv. generický název účinné látky - je v celém světě přibližně stejný) a takový typ insulinu pak shánět. Například inzulin Tresiba obsahuje insulinum degludecum, nebo insulin Xultophy obsahuje dvě látky insulinum degludecum + liraglutidum

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý večer,užívám 3 týden ozempic 0,25mg a 2x denně xigduo a večer glucophage xr 1000.předtím jsem si píchal 3x denně fiasp a noční humulin n co si píchám doposud.Velmi často se mi stává,že když jdu na procházku,mám třeba cukr 6 a po 20ti minutách mám cukr 3,2! Necítím žádné příznaky. daří se mi po ozepicu hubnost za 14 dní 2,5kg , což mám radost, ale tyto hypoglykemie ,ve mě spouští panické ataky,se kterými se léčím.Vypovídá to něco o slinivce,že málo produkuje inzulin,či je něco se slinivkou v nepořádku? děkuji
    věk: 54 let výška: 170 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    kombinace léků Ozempic, Xigduo a noční inzulín, jak píšete, může být silná. Lék Ozempic zlepšuje citlivost těla na inzulín, zvyšuje účinek podávaného inzulínu. Pokud k tomu ještě přidáte pohyb (a to je moc dobře) účinnost všech vašich léků na cukrovku se násobí. Je tedy vidět, že to dobře funguje a že se snažíte (pohyb, váhový úbytek). Slinivka by měla být v pořádku, ale hypoglykémie (pokles cukru) se objevují důsledkem vyššího účinku léků na cukrovku, které nyní užíváte a nejsou příjemné ani žádoucí. Proto bych Vám nyní doporučila snižovat dávky inzulínu. Nevím, kolik si aplikujete, ale snižovala bych o 4 j týdně. Až budete na 10 j za den, pak lze vysadit zcela. Toto ovšem za předpokladu, že se hodnoty glykémie nalačno budou pohybovat mezi  5-7 mmol/l. V léčbě by pak měl zůstat Ozempic a Xigduo. Večerní Glucophage podle glykémie lze postupně také vysadit.

    Rozhodně i nadále držte dietu a hýbejte se. Lze očekávat, že se dávky léků budou ještě snižovat a budete se cítit lépe.

    O úpravách léčby se vždy poraďte se svým lékařem.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!