Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
717 dotazů
-
působení po píchnutí inzulínu
(25.03.2023)
Dotaz
Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho a o kolik se sníží hodnota cukru po píchnutí inzulínu Tresiba. Je potřeba, když si glukometrem naměřím 7,6? Píchám si 16 jednotek.věk: 51 let výška: 164 cm váha: 57 kgOdpověď
Dobrý den,
Tresiba patří mezi dlouho působící inzulinová analoga (tzv.analogové bazální inzuliny).
Co to znamená: v zdravém těle se běžně po celý den uvolňuje malé množství inzulinu, které zajišťuje, aby se cukr dostal volně do buněk a ony mohly pracovat. Pokud se najíte, dostane se do krve hodně cukru najednou a pankreas za normálních podmínek vyprodukuje po krátkou dobu větší množství inzulinu.
Základní hladinu uvolňovanou po celý den se právě snaží nahradit nebo podpořit (v případě, že tělo ještě tvoří svůj inzulin) inzuliny jako Tresiba. Tento inzulin je sice podán do podkoží v jeden okamžik, ale vstřebává se poté po celý den. Dokonce dobíhající účinek inzulinu Tresiba se udává až 72 hodin. Pokud se aplikuje pravidelně, jak je doporučen - 1x denně, vytvoří stabilní hladinu inzulinu, která by měla být bez výrazných vrcholů.
Jeho cílem není snížení vysoké hladiny cukru v daný okamžik, ale (pokud je dobře nastaven) udržení hladiny glykémie v průběhu celého dne. Pokud máte správně nastavenou dávku inzulinu Tresiba a např. před spaním a aplikací inzulinu máte glykémii 7,6 mmol/l, měla byste se ráno po podání probudit s podobnou glykémií (hladinou cukru). Inzulin by neměl být vynecháván, protože při vynechání ovlivníte glykémie na dalších minimálně 24 hodin. Pokud by glykémie přes noc opakovaně výrazněji padaly, je na zvážení snížení dávky inzulinu např. o 2, příp. 4j, ale to už je na jinou kapitolu.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
mám diabetes 2. typu, nadváhu a musím si hradit Forxigu
(18.03.2023)
Dotaz
Je mi 54 let a lék forxiga si musím hradit sama. Je to pro mne moc a jiný lék mi doktor nedal. Olgavěk: 54 let výška: 168 cm váha: 105 kgOdpověď
Vážená paní Olgo,
lék Forxiga má svoje výhody, ale rozhodně není jediným lékem vhodným prostředkem pro léčbu diabetu 2. typu. V současné době jej pojišťovna hradí pacientům s diabetem 2. typu, kteří s nedostatečným efektem užívají ještě jiný lék na diabetes, typicky metformin. Lék Forxiga je nyní používán i při onemocnění ledvin nebo některých forem srdeční nedostatečnosti, a to i u nediabetiků (a je v této indikaci hrazen).
Forxiga není plně hrazena osobám, které mají poruchu glukózové tolerance, tedy nikoliv ještě diabetes. Forxiga také nemá být hrazena osobám s diabetem, které nedostatečně dodržují léčebný režim a po 3 měsících od nasazení léku nedochází ke zlepšení vyrovnání diabetu.
Forxiga zvyšuje vylučování cukru močí, což se projevuje zejména při vyšších glykémiích. Má ale také příznivý efekt na další rozvoj onemocnění ledvin a dokonce i srdce. Proto se léky z této skupiny nyní často doporučují. Tím, že se cukr vylučuje z těla močí, přispívají navíc k mírnému hubnutí, takže jsou vhodné pro osoby s diabetem a nadváhou.
Rozhodně však nenahrazují dietní a pohybová opatření a pokud je někdo nedodržuje, tyto léky nefungují dostatečně.
Nechte si tedy od paní doktorky vysvětlit, proč vám předepsala právě Forxigu. Pokud nesplňujete kritéria pro její plné hrazení, znamená to, že váš diabetes je hraniční a že by měla postačovat dietní a pohybová opatření, případně užívání léku metformin či jiného dalšího léku. V takovém případě se můžete sama rozhodnout, zda si budete chtít na Forxigu připlatit (např. v naději, že vám pomůže hubnout), anebo se spokojíte s ostatními možnostmi, které pro vás mohou být stejně dobré. Ostatně, i na tu nadváhu existují nyní výhodnější prostředky.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
mam cukrovku 2 tipu co mam brat za prasky?
(17.03.2023)
Dotaz
co brat? insumed nebo stadamed 500m Jaromirvěk: 67 let výška: 175 cm váha: 74 kgOdpověď
Milý Jaromíre, základem léčby diabetu 2. typu je úprava životosprávy: Omezení kalorického příjmu, mezení sacharidů v dietě a pravidelný pohyb. O vhodné farmakoterapii byste mohl najít dostatek informací na našich stránkách. Jenom upozorňuji, že málo-co pomůže tak dobře a je natolik bez nežádoucích efektů, jako právě ta úprava životosprávy.
Jinak je ale dnes z čeho vybírat a lékař se může řídit podle poruchy, která u konkrétního pacienta převládá. Pro většinu pacientů, kterým jenom dietní úprava nestačí, je základním lékem metformin, tedy např. Stadamet. Většinou se ovšem dává v dávce alespoň 2x 500 mg, spíše ale více, např. 2x 850 mg. Lék má prokázanou účinnost a je bezpečný. Lék je hrazen zdravotními pojišťovnami.
Naproti tomu Insumed není lékem v pravém slova smyslu. Je to doplněk stravy, který nemusí splňovat náročné požadavky, které jsou kladeny na ověřené léky. Insumed má podle všeho obsahovat některé látky, které snad nějak pomáhají snižovat hladinu glykémie, ale tyto účinky stejně jako bezpečnost nejsou odborně ověřené. Podle mnoho názoru je lék skutečně užitečný, ale převážně jen firmám, které jej prodávají. Vyjádření k přípravku Insumed naleznete na našich stránkách např. zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-insumed
https://www.cukrovka.cz/poradna/lek-na-diabetes-2.-typu-u-seniora
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dotaz na lék TZIELD - oddálení vzniku diabetu
(15.03.2023)
Dotaz
Dobrý den, naše dcera ve věku 12 let má cca 16 dnů diagnostikovaný diabetes 1. typu. Po 10 denní hospitalizaci je doma, kdy k dnešnímu dni si aplikuje 1x denně 5 jednotek inzulínu TRESIBA. Bylo nám řečeno, že slinivka je ve stavu, kdy nyní produkuje inzulín cca z 30-40% a TRESIBA jí pomáha 100% dávku vykompenzovat. Na internetu si pročítám různé výzkumy a testy případných budoucích preparátů na oddálení vzniku diabetu či jiné výzkumy. Nejznámější je v současné době asi biologický preparát zv. TZIELD, který tedy ještě není schválen EMOU ale např. v americe již schválen (FDA) je. Chtěl bych se Vás zeptat co si myslíte o tomto léku, zda by nebyl vhodný pro naši dceru, případně zda nevíte o nějakém podobném preparátu, který je již u nás v ČR příp. v EVROPĚ ? Předem děkuji za Vaši odpověd.věk: 12 let výška: 185 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
na našich stránkách jsme na podobný dotaz již odpovídali a zařadili jsme také přehledné sdělení, např. zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/novy-zachyt-cukrovky-a-moznosti-lecby
Tzield je obchodní název nově vyvinutého léku teplizumab, jehož použití bylo nedávno v USA schváleno lékovou agenturou FDA (Food and Drug Administration) pro použití u osob, u kterých byly zjištěny ukazatele probíhající destrukce beta buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín, ale dosud u nich nebyla zahájena léčba diabetu, protože beta buňky zatím ještě uspokojivě fungují. Jde tedy o časnější stádium diabetu, než ve kterém se nachází vaše dcera. Aby v USA mohla být tímto lékem léčena, musela by nemoc být zjištěna v rámci preventivního sledování, např. v rodině, kde se diabetes již vyskytuje.
Prokázalo se, že v takovém případě podání léku oddaluje vznik zjevného onemocnění (potřeba inzulínové léčby) v průměru o 2 roky.
Jedná se o historicky první lék, jehož použití bylo v podobné indikaci schváleno. Testovány byly i jiné látky zasahující rovněž do imunitního systému, ale zatím je úřady v USA ani Evropě nepovolily k používání. Některé se nadále nacházejí ve stádiu klinických studií. Je pravděpodobné, že i Tzield se dále testuje i u dětí, u kterých onemocnění již začalo. Dosavadní studie s tímto lékem však nebyly pro FDA dostatečně přesvědčivé, a tak je lék zatím možné v takovýchto případech podávat jen v rámci schválených klinických studií.
Tzield nebyl zatím k použití schválen v Evropě a mimochodem jeho cena pro jednu 14denní léčbu se odhaduje asi na 200 tisíc dolarů či více, přičemž efekt není zdaleka zaručený, lze očekávat určité nežádoucí účinky a působení zatím není dlouhodobé, takže se onemocnění většinou nakonec stejně vyvine, ale opožděně. Látka byla mimochodem testována i v ČR a to jak u dětí tak u dospělých, a to i na našem pracovišti. U osob s již léčeným diabetem ve srovnání s osobami léčenými placebem v průměru zlepšovala inzulínovou sekreci, takže postačovaly menší dávky injekčního inzulínu a vyrovnání diabetu bylo lepší. K „vyléčení diabetu“ však podávání látky nevedlo. Je možné, že v budoucnu bude používáno jiné či opakované dávkování či kombinace s ještě jinými postupy, ale zatím tomu tak není.
V současné době by vaše dcera mohla případně být zařazena do nějaké probíhající klinické studie, ale já si nejsem vědom, že by v současné době ČR participovala na nějaké mezinárodní studii s podobným typem léku. Za optání to ovšem stojí, např. na Pediatrické klinice v Praze – Motole. Při zařazení do studie je ovšem nutné počítat s tím, že vždy jen část pacientů dostává aktivní látku a část je pro srovnání léčena tzv. placebem – tedy neaktivní látkou. O přiřazení způsobu léčby rozhoduje náhoda (losování podle stanoveného klíče) a zpravidla ani pacient ani ošetřující lékař nevědí, čím je určitý pacient léčen. Pacient či rodiče by si však měli být vědomi, že klinické studie slouží především pacientům budoucím. Pokud by byl efekt jasný, nemusela by se žádná studie provádět. Úkolem lékařů je vysvětlit pacientům všechna možná rizika a potenciální výhody a věnovat jim zvýšenou péči. Bez takových klinických studií by však pokrok v léčbě diabetu 1. typu nebyl možný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hodnoty bolusu a bazálu při aplikaci premixovaných inzulínů
(15.03.2023)
Dotaz
Uvedu jakýsi modelový příklad. Aplikuji si 15 IU premixu Mixtard 30. Jakou část z této dávky mám považovat za bolus a jakou za bazál? Zjednodušeně mohu předpokládat, že v této dávce je 4,5 IU humánního inzulínu (bolus) a 10,5 IU NPH inzulínu (bazál). NPH však působí částečně i jako bolus, opožděně. Jakou část NPH lze považovat za bolus s opožděným účinkem? Ze zkušenosti vím, že po ca 6 hodinách po aplikaci mohu sníst dávku glycidů odpovídající ca 4 IU inzulínu. V dávce 15 IU premixu tedy mám 4,5 + 4=8,5 IU bolusu a 6,5 IU bazálu. Tomu uzpůsobím svůj dietní režim. V literatuře jsem nedohledal žádnou informaci podobného typu, i když se to týká humánních i analogových premixů, kde je jen rozdíl v časových profilech a NPH inzulíny se používají již téměř 100 let.věk: 67 let výška: 178 cm váha: 78 kgOdpověď
Dobrý den,
inzulíny premixované s číselným označením procenta rychle působícího inzulínu ve směsi (tedy například MIX 25, 30, 50) se používají v poslední době méně a méně. Jedním z důvodů je přesně to, na co se ptáte. Nelze přesně odhadnout, jak se bude chovat ta část směsi, které můžeme říkat bazální (nebo-li dlouhodobě působící) inzulín. Bazální inzulín nikdy nepůsobí jako bolus, jen když je účinkem na vrcholu tedy cca za 6-8 hodin, může docházet k poklesu glykémie a vyžaduje příjem cukrů. V závislosti na pohybu a také příjmu potravy. U řady pacientů, kteří by si chtěli upravovat dávky inzulínu před jídlem podle aktuální glykémie vede navýšení k hypoglykémiím za několik hodin po jídle. Navíc Vás tento režim nutí jak sám říkáte cca za 6hodin doplňovat sacharidy jako prevenci hypoglykémie. Do běžného života je to pro aktivního diabetika velmi nepraktické. Proto je aplikace premixovaných inzulínů dnes používána jen pro malé procento diabetiků, kteří mají stabilní režim, stravu, vyhovují jim pravidelné svačiny. Navíc dnes používáme v léčbě moderní směsi inzulínů s dalšími antidiabetiky, které velmi často v jedné denní injekci dokáží nahradit dávku dvou premixovaných inzulínů.
Závěrem: pokud jste léčen premixovanými inzulíny, vedete si dobře, ale bohužel nelze přesně odhadnout, jak "dokrmovat" bazální složku. Doporučujeme pravidelné svačiny cca za 4-5 hod po aplikaci jako prevenci hypoglykémie. V případě pohybu je pak nutno počítat s dřívějším nástupem účinku tohoto vrcholu a přijmout cukry dříve. Dnes častěji používáme jiné typy bazálních inzulínů (tzv bezvrcholových), které kontrolují cukr nalačno a nedochází k výraznému poklesu glykémie v průběhu dne. V případě nedostatečné kontroly glykémie po jídle pak podáváme bolusové inzulíny samostatně vždy před jídlem. Tento režim je mnohem volnější, umožňuje jíst podle potřeby a není nutné přizpůsobovat svůj jídelní režim působení inzulínu.
s pozdravem(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Zapomela jsem si vzit stadamet 500
(11.03.2023)
Dotaz
Co se stane kdyz si zapomenu vzit jednu davku stadamet 500?věk: 67 let výška: 162 cm váha: 62 kgOdpověď
Milá Marie, netruchlete, nestane se téměř nic. Stadamet (metformin) působí spíš dlouhodobě a nemá žádný dramatický efekt bezpostředně po podání. "Ladí" váš metabolismus, abyste lépe reagovala na inzulín. Navíc, vaše dávka je dost malá, takže to musí být pro vás spíše výpomocný lék. Ostatně, kdyby člověk po vynechání dávky méně jedl, určitě by to vyrovnal. Ale právě proto, že vaše dávka je malá, tak ji alespoň nevynechávejte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mám cukrovku 2. typu, píchám si inzulín, kdy jíst?
(10.03.2023)
Dotaz
Měsíc si píchám inzulin 3x za den před jídlem a nevím za jak dlouho mohu jíst. Zatím jím ihned po vpichu. Děkuji Vámvěk: 83 let výška: 168 cm váha: 72 kgOdpověď
Dobrý den
aplikace inzulínu před jídlem pomáhá udržet hladinu cukru za 1-2 hodiny po jídle. Ve Vašem případě by to měla být glykémie do 10-11mmol/l. Po podání inzulínu doporučujeme s jídlem vždy nějaký čas vyčkat. Doba čekání ale záleží na tom, jaký máte druh inzulínu. Protože nezmiňujete konkrétní typ inzulínu, tak pouze popíšu možnosti, které máme a doufám, že je Váš inzulín zde obsažen.
1. inzulín typu Novorapid, Apidra, Humalog: pokud používáte některý z těchto inzulínů, čekejte po aplikaci inzulínu s jídlem cca 15-20 minut. Pokud je Vaše glykémie před jídlem nižší než 5,0 mmol/l, můžete jíst hned po podání. Pokud je Vaše glykémie před jídlem vyšší než 12,0 mmol/l, můžete čekat 30 minut. V ostatních případech vyčkejte zmiňovaných cca 15-20 minut.
2. inzulín typu Fiasp, Lyumjev můžete jíst cca 5minut po aplikaci. Pokud je Vaše glykémie před jídlem nižší než 5,0 mmol/l, můžete inzulín podat v průběhu jídla nebo po jídle. Pokud je Vaše glykémie před jídlem vyšší než 12,0 mmol/l, můžete čekat 15 minut. V ostatních případech vyčkejte zmiňovaných cca 5minut.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
OZEMPIC 0.25MG
(09.03.2023)
Dotaz
Dobrý den,necelý měsíc užívám ozempic 0,25 a noce změněno 2x večer glucophage xr 1000.Posledních 5 dnů mám přes celý den cukr v rozmezí 9-13,žádal jsem svou dia lékařku,at mi nasagí ozempic 0,5mg,ona odmítá.Včerra jsem se byl informovat v lékárně IKEM co mám dělat,při stále takto vysokém cukru a ty tam mi doporučili,až žádám svou dia lékařku,ale ta to řešit nechce a pokládá mi telefon.Když mi v lékárně IKEM řekli,at se tedy dopichuji inzulinem (užíval jsem fiasp),tak mě dia lékařka střiktně oznámila,že nesmím kombinovat ozempic a inzulin a v IKEM lékárně kouleli očima a říkali že je to lež!Jsem ve svízelné situaci,jiného dia lékaře nemohu sehnat,bylo mi řečeno,že v Praze neberou (žádal jsem i v IKEMu),tak jsem se dostal do uzkých.Jako bonus mám mnoho let panicko-uzkostnou poruchu a z nervů náhlé vysoké hypertenze 200/100.Takže je mi ničen můj zdravotní stav a jsem tedy nucen brát jako lentilky Tensiomin a neurol.Potřebuji to řešit akutně,takže ne že budu psát stížnost na ČLK a ombudsmanovi.Chtěl bych podat trerstní oznámení za zhoršování mého zdravotního stavu.Máte jiné nápadas?děkuji Tomášvěk: 54 let výška: 170 cm váha: 96 kgOdpověď
Milý Tomáši, lék Ozempic (podobně jako ještě některé další přípravky ze stejné lékové skupiny) má v léčbě diabetu 2. typu specifické postavení. Celkově zlepšuje působení inzulínu a současně zpomaluje pohyblivost žaludku a střev, čímž vyvolává větší pocit sytosti po jídle. Působí také na centrum hladu v mozku a snižuje chuť k jídlu. Jeho efekt je zvláště dobrý u pacientů s diabetem 2. typu, pro které je snížení kalorického příjmu a snížení tělesné hmotnosti žádoucí.
Naopak, injekční inzulín spíše zlepšuje chuť k jídlu a může podporovat u osob s diabetem 2. typu vzestup hmotnosti. Lék se může kombinovat u obézních osob s injekčním inzulínem, ale pokud pacient má svoji sekreci celkem zachovanou, tak je to trochu protichůdné. To je důvod, proč vám zřejmě vaše paní doktorka doporučila přejít od injekčního inzulínu na Ozempic a nedoporučuje současně inzulín podávat.
U většiny pacientů Ozempic funguje dobře. Pacienti opravdu většinou potom méně jedí. Lék ale má také svoje nežádoucí účinky, mezi které patří zejména nevolnost. Ta je sice na jedné straně žádoucí, ale na druhé straně může některé osoby odradit k dalšímu používání léku. Proto se standardně začíná malou dávkou (0,25 mg 1x týdně). Po asi 1 měsíci si lidé zvyknou a dávka se zvyšuje na 0,5 mg a později většinou na 1 mg týdně. Efekt léku se rozvíjí postupně a není bezprostřední. Paní doktorka proto postupuje zcela správně a je chybou jí to vyčítat. Pokud zatím máte glykémie vysoké (ale nijak kritické), doporučuji snažit se omezit zejména množství sacharidů v dietě. Vy máte stále ještě nadváhu a proto by vám to velmi pomohlo a nehrozily by vám vedlejší účinky. Vaše glykémie nejsou nijak kritické, a proto vám sám také doporučuji tento postup. Teprve pokud by to např. po dalším měsíci fungovalo nedostatečně, uvažoval bych o nějaké další léčebné změně, např. nasazení malé dávky dlouze působícího inzulínu nebo nějakého dalšího tabletového antidiabetika.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 2. typu, Metformin nebo Stadamet
(06.03.2023)
Dotaz
Dobrý den užívala jsem Metformin na diabetes 2 .Paní doktorka mi ale začala předepisovat stadamet.Jaký je v tom rozdíl nebo není žádný ? Evavěk: 67 let výška: 162 cm váha: 78 kgOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Stadamed obsahuje léčivou látku metformin. Takových léčivých přípravků (hrazených z veřejného zdravotního pojištění) je dostupných v lékárnách celkem 97. Téměř všechny lze považovat za zaměnitelné (v podstatě stejné). Téměř všechny ale znamená, že některé z těchto přípravků zaměnitelné nejsou, a to proto, že se jedná o tzv. retardované lékové formy. Retadované metforminy nejsou v lékárně zaměnitelné s neretardovanými. Retardované přípravky poznáte podle toho, že mají v názvu uvedenou zkratku "XR". Pokud jste brala Metformin Mylan nebo jiný a nyní dostáváte Stadamet, tak jste stále léčena metforminem a rozhodně se není třeba jakkoliv znepokojovat, neboť užíváte stále stejný lék.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Pichla jsem si omylem ve dvou injekcích Lantus
(28.02.2023)
Dotaz
V první, která docházela 28 v druhé 18. Píchám si jednou večer 40 o půl 8 po večeři změřila mám 15,7Co mám dělat nebo co se mi může stát. Mám diabetes 2. Magdalenavěk: 72 let výška: 168 cm váha: 88 kgOdpověď
Milá Magdaleno,
užíváte pravidelně Lantus v dávce 40 j. večer. Vy jste si nejprve dala 28 j. perem, ve kterém už víc inzulínu nebylo. Měla jste si tedy dát ještě 12 j. novým perem, ale omylem jste si dala o 6 j. více, tedy 18 j., dohromady to bylo 46 j.
To není velký rozdíl, ale při každé takové chybě musí být člověk opatrný, a tak je dobré si po několika hodinách změřit glykémii, a to i za cenu, že byste se měla vzbudit pomocí budíku. Kdyby glykémie klesala více než obvykle, měla byste něco sníst navíc.
Inzulín Lantus působí téměř 24 hod., ale hlavní působení je asi za 4 až 12 hod. po podání. Proto se hodí podávat jej na noc, aby glykémie ráno nestoupala. Vaše celková dávka je ale dost vysoká a svědčí o tom, že vaše tělo není na působení inzulínu příliš citlivé, tak si myslím, že 6 j. navíc se ani nepozná.
Obecně bych vám ale doporučoval zapracovat na zlepšení vyrovnání diabetu. Většinou tomu pomůže kombinace omezení nadbytečného jídla a zařazení větší tělesné aktivity, ale protože to je dost náročné a vyžaduje hodně vůle a vytrvalosti, tak se často přidávají léky, které citlivost k inzulínu zlepšují.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!