Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, velmi děkuji za Vaši odpověď. Nevím, co je příčinou proč jsem tolik přibrala, ale příjem kalorií, složení stravy a pohyb to nebude. Samozřejmě radu, abych zhubla jsem dostala. Takže jsem si nejdříve vyhodnotila přes STOB své stravování, kromě toho jím bio potraviny a pohyb si sleduji přes chytré hodinky. Biochemii krve mi dělali právě proto, že se cítím vyčerpaná. A přesto, že mě to stojí hodně hodně odhodlání, jdu a pracuji a hýbuse. Hledám proto ne příčinu nebo alibi, ale to co bych mohla udělat, abych nepřibírala. Nikdy jsem nebyla diatář, ale vím, že moje babička měla stejný problém a končil cukrovkou. Nikdy se, ale nepřejídala, vařila pro celou rodinu a jen ona měla tento problém a její dcera, moje maminka, si dávala oběd v práci i doma a byla celoživotně štíhlá až hubená. Samozřejmě mám obavu, že vliv na můj současný stav mohou mit hormony i narušený mikrobiom, přece jen jsem za poslední leta snědla hodně prášků, i když se je snažím omezovat, jak můžu. Snažím se, jak to jde, jednat odpovědně za svoje zdraví. Po zlomenině velkého humeru mezi operacemi krční páteře, nikdo nevěřil, že budu rukou hýbat bez operace, tak jak s ní hýbu. A rozcvičila jsem to díky výborné práci rehabilitačního oddělení ve Znojmě. Nyní se mi projevila artróza na drobných klobech ruky a moje obvodní lékařka se nejdříve domnívala, že se jedná o ganglion. Takže hledám odpovědi, které mi asi nemůže dát moje obvodní lékařka, i když je výborná. A jsem přesvědčena, že jde o to najít příčinu, a pak si myslím, že to bude mít pozitivní dopad nejen na obezitu, ale i na další zdravotní problémy, které mám. Samozřejmě mám podezření na zvýšenou hladinu estrogenu, kterou jsem již řešila u ženské lékařky po odebrání jednoho vaječníku pro zvýšený tumormarkr, tehdy jsem měla hladinu estrogenu překvapivě mnohonásobně vyšší. Takže jsem se nyní objednala, ke své gynekoložce. Mám opravdu obavu, co se děje, tloustnu bez toho, že bych se přejídala nebo nepohybovala. A otoky asi nejde, to jsem si teď pořídila zase chytrou váhu, a podle vážení na ní mám spíš méně vody. Nejsem to schopna vyřešit, a bude mi letos 56 let, což není málo, ale není to ani zase tolik, abych rezignovala. Pokud by Vás napadlo, kde hledat příčinu, prosím, dejte mi vědět. Přeji hezký den a předem děkuji. Martina
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Martino, protože jste ke svému předchozímu dotazu poslala další informace, na oplátku vám já zase pošlu moji odpověď. Jak sama uvádíte, nemůže být dostatečná, protože možností, proč se necítíte fit, je hodně. A navíc je to stav velmi subjektivní.

    Znovu vám ale opakuji, že zákon zachování hmoty a energie v naší hvězdné soustavě prostě platí. Pokud se opravdu nejedná o otoky, tak člověk může přibírat jen a jedině z jídla. Někdo je na tom ale tak, že mu stačí mnohem méně, aby nabíral, zatímco jiný může pořád jíst a stejně nepřibere. Lidé mohou mít jinak naladěný metabolismus, ale také chování. Někdo chvilku neposedí a když sedí, tak se stejně vrtí, jiný se klidně usadí a nehýbe se. Štíhlí lidé také matou svoje okolí tím, že o jídle stále mluví, něco ochutnávají a působí to tak, jako by jedli velmi mnoho. Ve skutečnosti však vždy včas přestanou, prostě už nemají chuť. A ti silnější, ti o tom vědí, že jsou silnější, tak pořád dávají pozor, co snědí, raději o tom nemluví, aby nebudili pozornost, ale ve skutečnosti toho snědí mnohem více, než si myslí sami.

    Ať je tedy příčina vašeho nabírání váhy jakákoliv, jediné, co pomůže, je snížení kalorického příjmu. Samozřejmě je důležitý pohyb, a to zejména, abyste se vytrénovala překonávat svůj pocit únavy a slabosti. Zlepší to jistě kalorický výdej, ale omezení jídla je naprosto zásadní.

    Mluvila jste také o celé řadě vyšetření, ale nepsala jste nic o hormonech štítné žlázy. Pokud štítná žláza málo funguje, lidé bývají unavení a přibírají na váze. Toto je určitě nutné vyšetřit, ale asi se už tak i stalo.

    Na základě toho, co o vás vím, vám lépe odpovědět nemohu. Tak vám aspoň držím palce. Dieta a tělesný trénink - to je to, co vám určitě může pomoci, i kdyby příčina slabosti byla jákákoliv.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    MÍSTY MÁM BÍLÝ JAZYK KTERÝ SE LOUPE A POD JE ČERVENÝ ČÍ TO JE A PÁLÍ. Stanislav
    výška: 171 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milý Stanislave, na tento dotaz vám mohu jen těžko odpovědět. Ostatně, podobá se velmi podobnému dotazu, na který jsem v tomto portálu již odpovídal, viz moje odpověď panu Adamovi "sucho v krku a povlak na jazyku".

    Jazyk může být povleklý z důvodu, že někdo málo pije, či případně si tvoří málo slin. U pacientů s diabetem může jít někdy o projev kvasinkové infekce, což se dá léčit lepším vyrovnáním diabetu a protikvasinkovými léky. Jazyk také někdy značně pálí u osob s nedostatkem železa, či některých vitamínů, zejména vitamínu B12. Příčinou může být také používání příliš koncentrované ústní vody.

    Jinak ale stav jazyka někdy odráží celkový zdravotní stav určité osoby. Když se tedy nezjistí běžná příčina, je vhodné celkové vyšetření lékařem. Ten také může zkontrolovat váš krevní  obraz, hladinu železa a jeho zásobních látek, případně hladinu vitaminu B12, pokud by měl podezření na jeho nedostatek.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane doktore, mám vždy zvýšenou hladinu glukózy nalačno, glykovaný hemoglobin 41. Je možné, že ranní hodnota je způsobena dlouhotrvajícím stresem? Neberu žádné léky a velmi omezuji sacharidy. Pohyb, bohužel, je poněkud omezený z důvodu kloubního onemocnění artrózou. Jedná se o diabetes II. typu? Moc děkuji a srdečně zdravím. Rebeka
    věk: 9 let výška: 179 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Rebeko, vše nasvědčuje tomu,  že máte diabetes 2. typu. Opakované glykémie na lačno nad 7 mmol/l to potvrzují. Jinak je ale stav celkem vyrovnaný, protože váš glykovaný hemoglobin je hraniční. I když jste vysoké postavy, máte nadváhu. Nevím, kolik je vám let, uvádíte rok narození 2029. Jste-li mladá, určitě byste se neměla spokojit s konstatováním, že máte artrózu. Ta se musí rozcvičovat a trénovat, jinak to bude čím dál horší. Jen musíte zvolit pohyb, který vám bude příjemný a bude vás bavit.

    Pokuste se tedy zhubnout. Pokud to nepomůže (až budete vážit 70 - 73 kg), bude asi nutné přidat nějaké léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mam vysokou hladinu C-petidu (2086 pmol/l, co to prosim znamena? Dekuji Jana
    věk: 55 let výška: 168 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Jano, hormon inzulín se tvoří v beta-buňkách Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní. V těchto buňkách se hromadí jako tzv. proinzulín. Když tělo potřebuje inzulín, granula se uvolňují do krve, přičemž proinzulín se rozštěpí na 2 části: inzulín a C-peptid. Glykémii snižuje ale jenom ten inzulín.

    Lékaři měří hladinu C-peptidu v krvi, aby se ujistili, že člověk tvoří inzulín. Inzulín totiž lidé mohou dostávat také v podobě injekcí, ale inzulín v ampulkách neobsahuje C-pepid. Přítomnost C-peptidu tedy znamená, že člověk má zachovanou vlastní produkci inzulínu.

    Nepřítomnost C-peptidu nebo velmi nízké hladiny znamenají zpravidla, že typ diabetu, kterým příslušná osoba trpí, je typ 1. Ten se vyznačuje úplným nebo téměř úplným chyběním inzulínu a tedy i C-peptidu.

    Diabetes 2. typu je často podmíněn malou citlivostí vůči inzulínu. Dokud tělo může, tak se tedy snaží vyrábět inzulínu co nejvíce, aby tu malou citlivost vyrovnalo. Hladiny inzulínu a tudíž i C-peptidu jsou pak normální, vysoké a někdy dokonce velmi vysoké. To bude asi váš případ. Teprve když tento stav trvá déle, tělo už nestačí pořád dělat inzulínu víc a více, hladina C-peptidu klesá a vzniká diabetes.

    C-peptid ale také pochopitelně stoupá po jídle. Když se změří hladina u zdravého člověk po jídle, bude hladina C-peptidu vysoká. Pokud člověk hladoví delší dobu, může mít hladiny velmi nízké.

    A ještě aby to nebylo tak jednoduché, C-peptid je v těle inaktivován v ledvinách. Lidé, které mají pokročilé onemocnění ledvin a mají zachovanou sekreci vlastního inzulínu, mohou mít hladiny C-peptidu rovněž vysoké. Hladiny inzulínu ale mají normální - ten se v ledvinách tolik neinaktivuje.

    Pokud se tedy nemýlím a vy máte malou citlivost vůči inzulínu, buď již máte nebo vám hrozí diabetes 2 typu. V tomto případě je vhodné držet méně kalorickou dietu, aby vám vaše sekrece inzulínu co nejdéle vydržela a aby se citlivost vašeho těla vůči inzulínu zlepšila a vy ho nepotřebovala tolik.

    A ještě na konec: V těle mohou vznikat nejrůznější novotvary. Dokonce i z tkáně, která tvoří inzulín a tudíž i C-peptid. I v takovém případě může mít člověk nápadně vysokou hladinu C-peptidu a může mít hypoglykémie z nadbytku inzulínu. To je ale opravdu velmi vzácné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, opakovane si doma merim ranni glukozu nalacno v rozmezi 6,7 az 6,9. Hodnoty po jidle, klidne i hodinu po obede jsou naopak dost nizke. Bezne 5,1 az 5,6. Cim je to prosim zpusobeno? Mam dost velke problemy se spankem. Casto se budim a celkove naspim treba jen 5 hodin. Souvisi to nejak? Ivana
    věk: 45 let výška: 174 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, pokud jsou vaše měření správná, máte to, čemu se říká "porušená glykémie na lačno". Je to mírnější porucha glukózové tolerance a z dlouhodobého pohledu je to rizikový stav pro budoucí vznik diabetu. Pravděpodobně nepotřebujete žádnou zvláštní léčbu, jen bude dobré se ujistit, že je vaše životospráva v pořádku, že nejíte příliš sacharidů, především večer. Máte asi přiměřenou váhu, hubnout tedy asi nepotřebujete, ale pohyb je vždy dobrý, zejména pravidelný a trochu dlouhodobější. Asi by pro vás bylo dobré mít jen lehkou večeři a jít se večer projít nebo si zacvičit, abyste byla příjemně unavená a snad pak i lépe spala. Říká se to lehce, ale bylo by dobré si uvědomit, co vás v noci trápí a na co moc myslíte, že se vám špatně spí. Kdybyste se rozhodla to nějak vyřešit, anebo dospět k názoru, že to vlastně tak moc nevadí, asi by vám to pomohlo. V noci se všechno zdá horší a ráno člověk někdy zase vidí, že to všechno nějak zvládne a že to není tak zlé. Víc vám na dálku nepomohu, ale pohyb, jen lehké večerní jídlo a přenechání některých starostí koňovi, neb má hlavu větší, pomáhá.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, proč stoupá glykemie po odpoledním spánku (po obědě) u dospělého diabetika. Před spaním byla glykémie v normě.
    Ráno, když vstanu, mám glykemii do 5 mmol. Dám si kávu a pak jdu dělat běžné denní rituály (hygiena, úklid nádobí). Když se začnu hýbat, letí mi cukr nahoru. Nechápu proč, neměl by jít spíše dolů? Co ovlivňuje ten nárůst? Děkuji za odpověď. Anna

    věk: 38 let výška: 163 cm váha: 54 kg

    Odpověď

    Milá Anno, tak už to bývá, že po obědě glykémie spíše stoupá. Když se kromě toho člověk nehýbe a spí, tak tím spíše. Bylo by asi lepší místo toho jít na procházku. Nicméně nejpravděpodobněji jíte více sacharidů, než byste měla, nebo používáte nedostatečnou léčbu diabetu, možná malou dávku inzulínu, pokud jej používáte. Sacharidy se postupně tráví a nestačí se metabolizovat. Jezte tedy k obědu méně, případně neobědvejte, nebo používejte odpovídající léčbu.

    Nevím také, čemu říkáte, že vám glykémie "letí nahoru". Ráno lidé zpravidla potřebují inzulínu nejvíce. Nejenže pomáhá metabolizovat jídlo, které máte k snídani, ale také tlumí novotvorbu glukózy ze zásob zejména v játrech. Je-li inzulínu v těle málo (ať již vašeho vlastního či injekčního), sacharidy přijaté ke snídani se špatně metabolizují a kromě toho se může cukr v těle zbytečně novotvořit. Pohyb by asi pomohl, ale musel by být opravdu výrazný a déle trvající.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Obracím se na Vás o radu, protože si nejsem jistá, zda u mě nemůže ovlivňovat metabolický syndrom stavy únavy, které již několik měsíců řeším. Důvodem, proč se domnívám, že metabolický syndrom může být jednou z příčin únavy, je nárůst váhy i jejího kolísání. Od loňského roku mi skokově narostla váha cca o 5 kg, přestože nejím více a ani se méně nepohybuji než předtím. K tomu mě znepokojují i výkyvy váhy, například před 10 dny jsem měla váhu 98 kg a nyní mám 95 kg. Je pravdou, že jsem před 10 dny přestala užívat antidepresiva. Jsem si vědoma, že únava je zcela jistě ovlivněna stresem a dvěma operacemi krční páteře, a mezitím zlomeným velkým humerem a následně zamrzlým ramenem. Takže jsem si vědoma, že za stavem mojí únavy, není jen jedna příčina. Snažím se odstranit všechny příčiny, které mohu, a které mají vliv na současný stav mojí únavy. V červenci se proto musím rozhodnout, zda ještě prodělám operaci nosní přepážky, aby se mi lépe dýchalo. Ale mám pochybnosti a obavu, zda příčinou únavy i nárůstu hmotnosti není právě metabolický symptom. A tak další operace, by byla vlastně zbytečná. Proto prosím o radu, zda může být metabolický syndrom jednou z příčin mojí únavy a na koho se mohu obrátit, aby mě případně vyšetřil. Předem děkuji.
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Martino, sám metabolický syndrom probíhá většinou bez zvláštních příznaků. Sestává z řady příznaků a laboratorních nálezů, které nemusejí být přítomny všechny. Pacienti mají většinou nadváhu, vysoký krevní tlak, velký objem kolem pasu. K tomu mívají zvýšené hodnoty krevních tuků, někdy zvýšenou glykémii či dokonce diabetes. Speciálním vyšetřením by se dalo zjistit, že mají sníženou citlivost vůči inzulínu, ale jeho krevní hladiny bývají spíše zvýšené. Metabolický syndrom představuje riziko pro vývoj řady onemocnění. Na prvním místě je to diabetes a dále zejména kardiovaskulární onemocnění, rozvoj aterosklerózy a postižení cév různě v těle. Tato onemocnění již příznaky vyvolávají a mohou být příčinou únavy.

    I v případě metabolického syndromu není ale obezita na prvním místě důsledkem, ale spíše příčinou obtíží. Proto by pro vás bylo zcela zásadní zhubnout. I když možná máte pocit, že jíte málo, je to pořád více, než skutečně potřebujete. Právě snížení kalorického příjmu je pro vás asi to nejdůležitější, i když je to velmi obtížné. Ujistěte se také navíc, že v léčbě vašich kloubních potíží jste nedostávala nějaké obstřiky s obsahem kortikoidů, které zvyšují glykémii.

    Myslím, že by vás na prvním místě měl podrobněji vyšetřit váš obvodní lékař. Měl by vyloučit cukrovku, ověřit hladiny krevních tuků zkontrolovat váš krevní tlak a vyloučit přítomnost onemocnění ledvin (jako příčiny otoků). Také by vám měl sám navrhnout podrobnou dietu, nebo spíše vás doporučit k nutričnímu terapeutovi. Také by bylo dobré vyloučit chudokrevnost, která bývá rovněž příčinou únavy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu jít na operaci šedého zákalu, naměřila jsem si 8.2, Je to prvně zatím jsem s cukrovkou nemarodila. Mám jít na operaci šedého zákalu, mohu?? Děkuji za odpověď a zdravím. Libuše
    věk: 73 let výška: 161 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Libuše, vždycky platí "dvakrát měř, jednou řež", a pokud jde o oči, raději bych měřil 3x. V prvé řadě si musíte být jistá, že operovat zákal čočky je nutné. Samozřejmě to záleží na očním lékaři a ten by vám to měl vysvětlit.

    Z vašeho dotazu chápu, že jste dosud měla glykémie v normě a ta hodnota 8,2 je u vás prvně naměřená vyšší hodnota. Pravděpodobně tedy máte diabetes, i když z jednoho měření se to rozhodnout nedá. Diabetes je rizikovým faktorem pro vznik katarakty. Nicméně vyvinutá katarakta se léčit jinak nedá, a tak pochopitelně i u diabetiků se čočka s úspěchem nahrazuje. Glykémie kolem 8 by tomu neměla nijak bránit.

    Pokud se u někoho náhle rozvine diabetes, může se stát, že se mu zakalí čočka jen přechodně a po úpravě glykémií se stav zlepší. Většinou se ale jedná o vysloveně velmi vysoké hodnoty, třeba kolem 20 mmol/l po delší dobu. To evidentně není váš případ. Nicméně stejně bude vhodné měření zopakovat, a to raději nejen na lačno, ale i po jídle. Budou-li hodnoty např. po jídle do 10, mohla byste klidně na operací jít. Pokud by se zjistil rozvinutý diabetes, bude pro vás lepší nejprve dosáhnout zlepšení pomocí diety a případně léků a pak teprve, po další kontrole očním lékařem, jít na operaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 39 let, Měřím 158.Váha 83! Mám strach z cukrovky...Prosím chtěla bych se zeptat,je možné, když díky příznakům (co jsem si načetla) tomu předejít, aby se nespustila? Nebo když už jsou příznaky, je pozdě? Vendula
    výška: 158 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Vendulo, obezita je významný rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu. Napomáhá tomu nejen nahromadění podkožního a viscerálního (nitrobřišního) tuku, ale také ztučnění jater, samotné slinivky břišní (kde se tvoří inzulín), ale také celkové nastavení metabolismu a nedostatek pohybu. Obezita sama zvyšuje také riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a pohybových obtíží. To ale samozřejmě ještě neznamená, že u každé obézní osoby se vyvine diabetes.

    Pokud se u osoby s nadváhou vyvíjí diabetes 2. typu, dochází k tomu zpravidla pomalu. Nejprve vzniká tzv. porušená glukózová tolerance. Tělo se potýká s nedostatečnou účinností inzulínu, ale glykémie zatím výrazně nestoupají. Proto se také zpravidla neprojevují typické příznaky diabetu. Ty jsou vyvolány především vysokou glykémií, které vede k vylučování nadbytečného cukru močí, zvýšenému močení, pocitu žízně, postupně ke ztrátám tekutin a celkové slabosti. U většiny osob se ale diabetes zjistí v časnějším stádiu, kdy si toho člověk není ještě zpravidla vůbec vědom a cítí se dobře. V horším případě jsou někdy prvními projevy onemocnění teprve počínající komplikace diabetu, jako například polyneuropatie nebo retinopatie.

    Jsou-li tedy vaše obavy z diabetu opravdové, měla byste si vytvořit určitý plán, jak jejímu vzniku předcházet. Neuděláte-li něco se svojí počínající obezitou, přiberete časem více a zhubnout bude podstatně obtížnější. Nejlepší by bylo, kdybyste navštívila nutričního terapeuta nebo kvalifikovanou dietní sestru, abyste společně vypracovali srozumitelný dietní plán. Kromě toho byste se měla co nejvíce pohybovat, a to minimálně 45 minut denně tak, abyste se při tom zadýchala. Jistě také neuškodí, kdybyste si čas od času dala zkontrolovat glykémii.

    Jinak vězte, že na nějaké opatření není pozdě nikdy. Vždycky stojí za to se o svůj zdravotní stav zajímat a něco dělat v jeho prospěch. Raději si tedy vytvořte nějaký zdravotní plán, který vás bude aspoň trochu bavit a dělat vám radost. Je to lepší, než jen čekat, co se vyvine, a mít z toho strach.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manželovi diagnostikovali v nemocnici cukrovku a musel zahájit léčbu jak léky, tak dietou a pohybem. V rámci prevence si tak zkouším hladinu cukru na glukomertu i já. Na lačno ráno, se mi to pohybuje mezi 4,8 až 5,1 mmol/l. Mám se začít znepokojovat a už preventivně něco podnikat? S hubnutím to není u mně jednoduché, protože mám hormonální léčbu od gynekologa a taky horminální léčbu štítné žlázy. Děkuji za odpověď... Jarka
    věk: 59 let výška: 156 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Jarko, glykémie máte zcela v normě, tak se alespoň z tohoto důvodu nemusíte znepokojovat. Nadváhu trochu máte, tak se přece jen pokoušejte to řešit. Ani hormonální léčba ani porušená funkce štítné žlázy nejsou povolenkami k bezstarostnému tloustnutí. Pokud se léčba provádí dobře, není důvod, proč by měla vést k obezitě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    poznámka redakce:

    Vaše BMI (body mass index) je 32,87 což znamená pro Vaši věkovou kategorii střední nadváhu (obezita 1. stupně). Vaše ideální váha by měla být 53 kg

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!