Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetik 2. typu, medikace Januvia 100mg. Před dvanácti dny jsem prodělal akutní zánět slinivky, po hospitalizaci jsem propuštěn do domácího ošetření, samozřejmě mám přísnou dietu. Ráno jsem si měřil cukr a hodnota byla 11,3 mmol/l na lačno a měření 10:00 2 hod po jídle 17,3 mmol/l. Mám mít důvod k panice. Pavel
    věk: 43 let

    Odpověď

    Milý Pavle, radit na dálku bez znalosti podrobností je obtížné. Zánět slinivky je ale vážné onemocnění a má svoje příčiny. Může být vyvoláno žlučovýmí kameny, špatnou dietou, alkoholem, poraněním, někdy vrozenou vlohou. Postihuje často také tu část slinivky, kde se tvoří inzulín. Pokud jste měl už před tím diabetes, mohlo se to nyní zhoršit.

    Kvůli diabetu ale propadat panice nemusíte. Existuje řada léků, které se mohou k Januvii přidat. Já bych ale do doby, než se to srovná, doporučoval malou dávku inzulínu, například v jedné večerní dávce, odhadem tak pro začátek 12 - 16 jednotek inzulínu Lantus. Pokud by se stav upravil, mohl byste později dostat další tablety a případně pak léčbu inzulínem ukončit.

    K tomu ale budete potřebovat poradit se se svým diabetoligem, který vás s inzulínem naučí zacházet. Rozhodně byste to neměl nechat být, je třeba, abyste se po zánětu slinivky zotavil. Bude ale také dobré, když vám váš lékař vysvětlí, proč jste nejspíš zánět slinivky dostal, a pokusí se léčit hlavní příčinu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může mít vliv na zvýšenou lačnou glykémii nástup menstruace? Jak souvisí cyklus ženy na hladinách ranní glykémie? Proč se nemá podstoupit test na OGTT při menstruaci - může výsledky ovlivnit zvýšením nebo snížením? Děkuji Martina.

    Odpověď

    Dobrý den Martino, v průběhu menstruačního cyklu dochází ke kolísání hladin ženských pohlavních hormonů, které mohou ovlivňovat citlivost na inzulín. Těsně před a při menstruaci mohou ženské pohlavní hormony snižovat citlivost na inzulín a tedy falešně pozitivně zvyšovat hladiny glykémie. U každé ženy je to však velmi individuální. Je tedy vhodnější test OGTT absolvovat mimo menstruaci, aby nedošlo k ovlivnění výsledků. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, loni v červnu mi byla naměřena hladina cukru 6 moll, v srpnu 5,6 a nyní 6 ráno nalačno. Zhubl jsem loni 7 kg obézní utčitě nejsem (70 kg) a pravidelně sportuji. Jde už o cukrovku 2. typu? Lze upravit hladinu nějakým volně prodejním lékem, ne chémií? Užívám volně prodejný lék Gluco Care, jím dietně. Musím začít užívat Glucophage 500? Uvažuje o něm obvodní lékař. Moc by mě zajímal názor specialisty v oboru, zda při jaké hladině cukru je nutné začít s léčbou lékem na předpis. Četl jsem, že má řadu vedlejších účinků, rád bych pokračoval raději s GlucoCare. Uvádí se, že Glucophage je navíc určen pro obézní lidi, což není můj případ.. Moc děkuji za brzkou odpověď a ochotu. Eda

    Odpověď

    Milý Edo, já bych to zas tolik neprožíval. Je vám dobře, sportujete, jste štíhlý a glykémie máte v rozsahu tzv. poruchy glukózové tolerance. Samozřejmě by bylo dobré, kdybyste otestoval svoje glykémie i po jídle, ne jen na lačno. Také by stálo za to stanovit hodnotu glykovaného hemoblobinu, což je dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu, respektive vypovídá o tom, za míváte zvýšené glykémie. Asi by také pro vás bylo dobré pořídit si osobní glukometr, abyste si sám mohl glykémie kontrolovat.

    Protože jste štíhlý, tak se domnívám, že ve vašem případě vám trochu chybí schopnost produkovat více inzulínu. Není to ale natolik, abyste jej potřeboval v léčbě. Myslím, že byste klidně mohl být bez léčby, jen byste si měl občas kontrolovat ty glykémie, abyste měl jistotu, že se situace nezhoršuje.

    Jinak metformin je dlobrý a bezpečný lék. V dlouhodobých studiích bylo také zjištěno, že u osob, které mají porušenou glukózovou toleranci, zpomaluje přechod do stádia diabetu nebo tomu zcela zabrání. Je to proto pro vás dobrá volba, ale nutně ho určitě užívat nemusíte.

    Za nejlepší přírodní léčbu považuji, když vydržíte nadále netloustnout a budete se nadále hodně pohybovat. Zdravá pro vás bude zelenina a méně sladké ovoce.

    Můžete k tomu pít nějaké čaje pro diabetiky, či užívat potravinové doplňky, píše se o nich také na našich stránkách v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka.

    GlucoCare obsahuje dva rostlinné výtažky, a to 500 mg berberinu z dřišťálu osinatého a 48 mg standardizovaného extraktu z listů pukolu nádherného, a také 90 µg chrómu. Výtažky ze zmíněných rostlin, tak jako chrom, se často využívají k udržení normální hladiny krevního cukru v mnoha potravinových doplňcích.

    Co bych vám tedy nyní radil? Pořiďte si ten glukometr, ať máte klid, že je vše v pořádku, nebo téměř v pořádku. Glykémie na lačno do 6 a po jídle do 7 či 8 jsou celkem v pořádku a není nutná léčba. Pokud ale něco užívat přece jen chcete, ten metformin v dávce 1 až 2x 500 mg je dobrá volba. Paní doktorka vám ho doporučovala asi proto, že jste od ní nějaký zásah očekával. Nutně ho ale nyní brát nemusíte. Není to ale žádná nečistá chemie, jsou s tímto lékem zkušenosti již 60 let a stále se proti němu nic zásadního nenašlo, narozdíl od mnoha jiných. V příbalovém letáku je toho ale uvedeno mnoho. To proto, že je to nyní povinnost výrobce informovat skoro o všem, co může nastat. Kdyby byl chléb posuzován jako lék, muselo by být v příbalovém letáku napsáno, že při příliš rychlém hltání může dojít k zadávení. Sám jsem to sice nezažil, ale jsem si jist, že se takové případy vyskytly. Člověk musí vždycky zvážit riziko a přínos. Asi bych toto riziko podstoupil raději, než abych umřel hlady. A jako poučení bych si vzal, že nesmím příliš hltat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem David a je mi 13 let. 12.4. jsem měl jít na odběry. Jak jsem přišel domů, tak jsem si šel píchnout a nasnídat se. No a jak jsem si pichnul měl jsem glykémii 20.0 a nic jsem si natajno neujed. No a do teď mám ráno vysoké glykémie. Noční inzulín si píchám ve 21:00 a přitom si i změřím glykémii a mám 5-8 glykémii. A ráno se zbudím a mám 20.0. Prosim poraďte mi, mamka má o mě starosti.
    věk: 13 let

    Odpověď

    Milý Davide, je dobře, že se o svůj diabetes staráš a dokonce si hledáš nové informace na internetu. Snaha a vůle jsou nejdůležitější k tomu, abys měl nakonec cukrovku dlouhodobě dobře vyrovnanou.

    Nemusí se to ale podařit hned. Léčba se musí dobře nastavit a kromě toho časem získáš zkušenosti, které ti pomohou řešit problémy. Řada lidí se o to nestará, a pak to mají glykémie pořád nevyhovující.

    Já o tobě vím příliš málo na to, abych ti mohl přesně poradit, co máš udělat. Nejlépe by ti poradil tvůj ošetřující lékař nebo edukační sestra.

    Důležité je ale vědět, že inzulín potřebuješ pořád. K jídlu, zvláště když obsahuje sacharidy, potřebuješ extra dávku rychlého inzulínu. Mezi jídly a v noci je inzulín potřebný k tomu, aby zabránil vzestupu glykémie, protože cukr se v těle také tvoří i bez jídla.

    V prvé řadě je nutné, abys měl zaručeně ve své léčbě pořádek. Bylo by tedy dobré, aby sis každou dávku inzulínu zapsal do deníku, abys měl jistotu, že jsi na to nezapomněl, nebo že sis náhodou nezaměnil inzulíny.

    Nejpravděpodobnější příčinou, proč máš ráno vysoké glykémie, je malá dávka nočního inzulínu. Nevím, jaký používáš. Nejčastější je Lantus. Ten působí asi 20 hodin. Pokud tedy je glykémie ráno opakovaně vysoká, bylo by vhodné jeho dávku zvýšit. Neřeknu ti o kolik, protože nevím, jaké dávky používáš. Kdyby sis dával třeba 12 jednotek, navrhnul bych zatím 16.

    Možná používáš inzulín Levemir. I tam bych postupoval podobně.

    Druhá možnost je, že před spaním nebo dokonce i v noci něco ještě jíš. Pokud nemáš hypoglykémii, v noci bys už jíst neměl. Před druhou večeří bych postupoval opatrně. Pokud bys měl hodnoty 5 – 8, tak bych snědl třeba jablko, jeden jogurt nebo půl rohlíku.

    Do budoucna bude ale dobré, abys používal tzv. senzory. Možná jsi je už viděl. Někde na těle se zavede malý vysílač, na který je upevněn senzor s malou elektrodou, která se zapíchne do podkoří, podobně, jako jehla při podávání inzulínu. Na místě ale vydrží týden, některé typy i 14 dnů. Senzor ti potom vysílá na dálku třeba do telefonu hodnoty cukru. Můžeš se kdykoliv podívat, kolik máš a zda to stoupá nebo klesá. Snadno si všimneš, když by to šlo moc nahoru, lépe zjistíš, proč to tak je a budeš moci včas něco udělat, aby to nevystoupalo příliš. To by pro tebe bylo určitě dobré a už dnes je to dostupné!

    Tak já tě ještě na dálku zdravím. Přeju ti, aby se ti to rychle srovnalo. Na druhé straně, občas glykémie kolísat budou. Když to není příliš často, měl bys to brát sportovně. Ale když se to bude opakovat, měl bys zjistit, proč to tak je a něco zlepšit. Stejně jsi jednička, že se o problémy s cukrovkou zajímáš.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 24 let a předevčírem mi byla zjištěna diabetes 2. typu (měla jsem hladinu cukru 7.3). Od včerejška jsem začala brát tyto léky: GLUCOPHAGE XR 500 mg (tablety). Nejsem si jistá, jak je to s alkoholem během užívání těchto léků. Jedu na 4 měsíce do zahraničí na studijní pobyt, kde určitě budu alespoň jednou týdně chodit po barech apod., alkohol piji příležitostně, takže bych si určitě nějaké to pivo či jiný alkohol v rozumném množství dala. Je to problém, když budu užívat tyto léky? Nebo by bylo lepší ten večer, kdy budu vědět že někam půjdu, vynechat tabletu..? A co se týče např. jednoho piva, bude to mít na to nějaký vliv..? Děkuji za odpověď. Veronika
    věk: 24 let

    Odpověď

    Milá Veroniko, nejprve stručně zopakuji to důležité, co píšete.

    Je vám 24 let. Z nějakého důvodu vám nedávno lékař změřil glykémii a měla jste hodnotu 7,3 mmol/l. Toto vyšetření bylo provedeno podle všeho zatím jen 1x. Dostala jste lék Glucophage XR 500 mg.

    Co by bylo dobré dále vědět: Jste obézní? Má ve vaší rodině více lidí diabetes 2. typu? Jednalo se skutečně jen o jednu hodnotu glykémie, nebo vám byla hodnota stanovena opakovaně? Mohu se jen domýšlet, a proto budu spekulovat.

    Diabetes 2. typu se u takto mladých osob skutečně vyskytuje vzácně. Skoro vždy se jedná o osoby s nadváhou, často s velkou nadváhou. Porucha se může také častěji vyskytovat u žen, které mají tzv. syndrom polycystických ovarií. Prvním opatřením po vzniku diagnózy je nasazení pořádné diety s omezením celkových kalorií. Druhým doporučením je začít sportovat, a to pořádně, alespoň 45 minut denně. To může velmi pomoci, lépe než samotný Glucophage. Zbytečné kalorie jsou obsaženy mimo jiné i v alkoholu. Pivo je navíc bohaté na sacharidy. Tloustne se po něm a obézním diabetikům jej rozhodně nedoporučuji.

    Glykémii je rozhodně nutné přeměřit. Jedna hodnota ke stanovení diagnózy nestačí. Abyste měla i na svém studijním pobytu klid, že se nic nezhoršuje, pořiďte si osobní glukometr a sama si kontrolujte glykémie. Podle výsledků sama poznáte, co vám škodí a zda vaše léčba nevyžaduje nějakou změnu.

    Nejste-li obézní, bylo by vhodné ve vašem věku ověřit, že se skutečně jedná o diabetes 2. typu. Mohlo by se jinak také jednat o počáteční stádium diabetu 1. typu nebo o některou z vzácnějších forem diabetu. V tom případě byste po dobu pobytu (asi) v cizině měla být lékařsky sledována, aby se včas zjistilo případné zhoršení. Rozhodně si pořiďte ten glukometr.

    A konečně: spolu s Glucophage se nedoporučuje požívat alkohol. Alkohol totiž může vyvolat některé jinak zcela vzácné nežádoucí účinky tohoto léku. Jako lékař vám tedy mohu odpovědět pouze tak, že alkohol se nemá požívat spolu s metfrominem (jenž je obsažen v Glucophage). Když to ale na mě neřeknete, tak musím přiznat, že při dávce 1x 500 mg nebo 2x 500 mg by vám 1 – 2 piva jednou týdně nebo 2 skleničky vína neměly uškodit. Jen znovu upozorňuji: po pivu se tloustne a vy máte začít držet dietu! To je mi pěkný začátek místo statečného předsevzetí živit se hlávkovým salátem a okurkami! Navíc po alkoholu lidé často ztratí zábrany vůči dietním omezením a většinou to ještě zajedí něčím pěkně kalorickým a nebo si pak těch skleniček dají 5, a to by již mohlo být nebezpečné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 31 let (výška 190 cm, váha 101 kg) a protože jsem se posledních pár měsíců cítil unavený a citelně se mi zhoršil zrak na blízko, navštívil jsem praktického lékaře, který mě na základě rozboru krve nalačno a moči poslal na diabetologii (cukr v krvi 18 mmol/l, v moči žádný cukr ani ketolátky) a zároveň jsem dostal ATB Klacid SR 500 mg vzhledem k tomu, že mi byla zjištěna aktivní infekce Mycoplasmou pneumoniae (a zároveň neaktivní infekce Chlamydií pneumoniae). Na diabetologii mi před pár dny diagnostikovali cukrovku nejspíše typu LADA (hodnoty cukru v krvi se mi v průběhu dne pohybovaly v rozmezí cca 15-25 mmol/l a dlouhodobý cukr byl 120 mmol/mol). Momentálně si teď třetí den aplikuji 3x denně 3 jednotky inzulínu v době hlavního jídla, aby nedošlo k výraznému snížení hladiny cukru v krvi. Rád bych se Vás tímto zeptal, zda je diagnóza cukrovky typu LADA správná a zda existuje nějaký výzkumný program na léčbu cukrovky, kam bych se mohl případně přihlásit. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den, Jan

    Odpověď

    Milý Jane, i když to na dálku nelze tvrdit s jistotou, máte nejspíše diabetes mellitus 1. typu. Ten je způsoben autoimunitním zánikem beta-buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín. Pokud onemocnění vznikne v dospělosti či vyšším věku a má pomalý nástup, označuje se někdy jako typ LADA.

    Diabetes typu LADA se vyznačuje tím, že poškození beta-buněk probíhá velmi pomalu, takže porucha z počátku připomíná diabetes 2. typu. Někdy dokonce po určitou dobu postačuje léčba jenom tabletami a nemusí se nutně podávat inzulín. Aby byla diagnóza potvrzena, měly by být prokázány jeden čí více ukazatelů autoimunity, charakteristické pro diabetes 1. typu, např. protilátky anti-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8 či jiné.

    V praxi je to ale celkem jedno. Diabetes je nutné léčit a pokud nejste obézní, není na místě kalorické omezení, jen úprava diety tak, aby glykémie co nejméně kolísaly a ustálily se blízko normálních hodnot s pomocí inzulínové léčby.

    V současné době neexistuje žádná léčba, která by dokázala pacienta zbavit diabetu 1. typu. Proběhla řada studií, jejichž cílem bylo zpomalit co nejvíce rychlost ztráty beta-buněk a některé postupy částečně fungovaly. Zpravidla ale jen krátkodobě a navíc s rizikem vedlejších účinků léčby. Stále se objevují nové studie a i v ČR některé mezinárodní studie probíhají. Jedná se ale opravdu o studie. To znamená, že se neví, zda zkoušená léčba je skutečně účinná či nikoliv. Pacienti se zpravidla náhodně rozdělují do skupin, z nichž některá nový léčebný postup skutečně podstupuje a druhá nikoliv. Pouze se podává tzv. placebo, o němž pacient a zpravidla ani ošetřující lékař nevědí, zda je to nový lék či nikoliv. Nelze tedy pacentům rozhodně slibovat žádný zvláštní přínos za účast. Je to spíše dobrovolná služba příští generaci pacientů, pro něž se může nový způsob léčby případně nalézt. Pacienti jsou o tom pochopitelně dopředu informováni.

    Ověřím, zda v současné době nějaká studie, které byste se případně mohl účastnit probíhá. Pokud ano, individuálně bychom vás pak informovali a vy byste se o tom mohl dozvědět více, zda by vás to zajímalo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je nutno navštívit lékaře, když jsem objevila ketony u 4 leté holčičky?
    věk: 3 let

    Odpověď

    Milá Kateřino, neuvedla jste ve svém dotazu to hlavní, a sice proč jste u 4leté holčičky ketony v moči vyšetřovala.

    Ketolátky v moči obecně provázejí nedostatečně léčený diabetes mellitus 1. typu, kdy v těle chybí inzulín. Vysoce pozitivní ketolátky v moči mohou být známkou nově vzniklého a dosud nerozpoznaného diabetu. Za této situace se ale vyskytují další příznaky, jako hubnutí, velké močení, žízeň, často intenzivní a hlasité dýchání. Rovněž je vždy zvýšená glykémie, i když nemusí dosahovat extrémních hodnot.

    Ketolátky jsou také přechodně pozitivní u osob se špatně léčeným diabetem, třeba když vynechají dávku inzulínu, mají poruchu funkce inzulínové pumpy apod. Tento stav se zpravidla rychle upravuje, jen je nutné včas podat potřebné dávky inzulínu.

    U osob, které nemají diabetes, se objevují ketolátky při hladovění. Podobně jako při diabetu, kdy běží špatně tělesný metabolismus, získává organismus energii z tzv. mastných kyselin (jež pocházejí především z tukové tkáně). Vedlejším produktem jsou ketolátky, které za určitých podmínek už tělo nestačí zpracovat, a tak se dostávají do moči. U dětí, zvláště malých, k tomu může docházet dost rychle. Vyvolávajícím faktorem může být např. nevolnost a zvracení, takže dítě nejí nebo potravu neudrží. Podobně to může být vyvoláno i průjmy.

    Hromadění ketolátek v těle může někdy zhoršovat nevolnost, takže náprava – příjem potravy – může být komplikovaná. Zkusit lze sladké nápoje, někdy se doporučuje sladká a chlazená Coca Cola, v těžkých případech jsou někdy nutné i infúze v nemocnici. Samozřejmě se ale musí vyloučit diabetes. Ten se pochopitelně léčí inzulínem a nikoliv sladkými nápoji. To se pozná snadno. Kromě ketolátek bude v moči také cukr.

    Lehce pozitivní ketolátky v moči jinak zdravého dítěte nemusejí ale znamenat nic závažného. Zvláště u hubených dětí při delší pauze v jídle se malé množství ketolátek může v moči objevit snadno.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    potřebuji si snížit cukr, mám 28ml před dvěma hodinami aplikován, Marcela
    věk: 22 let

    Odpověď

    Milá Marcelo, reagujeme na dotazy nejpozději do 3 dnů, bohužel se nepodařilo tentokrát odpovědět rychleji, navíc na vaši otázku nemůžeme plnohodnotně odpovědět, a to ze 2 důvodů:

    1. Neznáme váš zdravotní stav, jaký inzulín a v jaké dávce si dáváte

    2. Vaše údaje jsou nesrozumitelné. Jakou máte glykémii? Píšete 28 ml. Glykémie se udává v mmol/l, tak to asi není glykémie. Nějaký inzulín jste si podala před 2 hodinami. Jaký, kolik?

    Místo odpovědi, která by vás mohla při neznalosti okolností špatně informovat, vám jen dávám radu:

    Podávejte si malé dávky rychle působícího inzulínu v intervalu asi 3 hod. Pokud byste měla skutečně hodnotu 28 mmol/l, mohla byste si např. dát nejprve 8 j. Glykémii si měřte po 60 minutách opakovaně. Pokud vám hodnota nezačně klesat po 3 hod., opakujte o něco nižší dávku znovu, ale nadále si měřte glykémii. Pokud ani pak neklesne hodnota pod 20, poraďte se se svým diabetologem. Budete-li se cítit dobře, můžete tento postup ještě jednou opakovat, ale nedojde-li k poklesu, dostavte se do nemocnice. Hlavně se ale měřte po 60 min. a nepřipichujte si inzulín zbrkle, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.

    Zkontrolujte, zda nemáte prošlý inzulín, či zda nebyl vystaven příliš vysoké teplotě nebo mrazu. Pokud máte inzulínovou pumpu, vyměňte náplň

    Je to ale jen obecná rada. Neznáme váš zdravotní stav. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dcera má sensor + čtečku Freestyle Libre. Senzor má aplikován v paži a zajímá nás, zda je možné bez problémů píchat rychlý inzulín Novorapid do paže, ve které má zároveň umístěn senzor. Paní doktorka doporučila využít raději druhou paži. Ale těch 14 dní do jedné paže je také docela dost. Zároveň píchat Novorapid do břicha nám nedoporučila. Mockrát Vám děkuji za posouzení a za odpověď.
    věk: 13 let

    Odpověď

    Dobrý den, přiznávám, že jsem nenašla v oficiálních údajích o Freestyle Libre, jak daleko od senzoru je možné přesně aplikovat inzulin. Pokud budeme předpokládat, že hodnoty budou podobné jako u monitorace CGM, tak se doporučuje neaplikovat do vzdálenosti 8 cm od senzoru, aby nedocházelo ke zkreslování výsledků.

    Senzor systému Freestyle Libre má být umístěn na zadní straně paže. Jiná místa se pro senzor nedoporučují. Místa pro aplikaci inzulinu jsou (kromě paží) břicho, přední a zevní strany stehen, případně horní část hýždí. Neznám však věk Vaší dcery, stav jejího podkoží, její denní aktivity..., tudíž se nemůžu vyjádřit k doporučení aplikace inzulinu pouze do paží.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, mám 27 rokov DM1 mám asi 1,5 roka doteraz bolo všetko v poriadku a nemal som žiadne problémy, no z ničoho nič mávam rannú glykemiu aj 15 napriek tomu že späť idem s glykemiou ktorá je pod 7 vôbec netuším prečo sa mi to deje. V ďaka tomu som nočný inzulín navýšil najprv o 10 j potom o 15 j nočná glykemia stále nedrží a ja sa budim s hyperglykémiou. Cvičíl som 4 až 5 krát týždenne no momentálne necvicim, lebo ked cvičím ranne glykemie su ešte daleko horsie. Čo mám robiť? Jozef

    Odpověď

    Milý Jozefe,

    pokusím se vyjmenovat možnosti, které by vysvětlily, proč se vaše potřeba inzulínu zvyšuje, respektive kolísá.

    1. Za nejpravděpodobnější považuji, že se mění, respektive klesá schopnost beta buněk pankreatu produkovat inzulín. Diabetes máte terprve poměrně krátce. Inzulínová léčba (předpokládám ve 4 denních dávkách) byla nasazena ještě v době, kdy jste nepochybně měl částečně zachovanou vlastní sekreci inzulínu. Za těchto okolností je udržovat dobré glykémie mnohem snazší, protože zbytková sekrece doladí nedostatky ve správném odhadování vhodných dávek inzulinu i jídla. Bohužel, u diabetu 1. typu inzulínová sekrece postupně klesá a většinou nakonec klesne až na nulu. Trvat to ale může i několik let. Stává se také, že beta buňky se mohou přechodně zotavit a potřeba inzulínu klesne, pak se zase zvýší.

    2. Mohla nastat nějaké změna ve vašem životě, která vyžaduje více inzulínu. Může to být méně pohybu. Pohyb je důležitý a měl by být pokud možno pravidelný a spíše delšího trvání, než příliš náročný a krátkodobý. Vhodné je cvičit alespoň 30 minut každý den, ale u mladého člověka je vhodné více. Mohl jste také začít více jíst, respektive více jíst sacharidová jídla. Potřeba inzulínu může také stoupnout při horečnatém onemocnění, např. chřipce. Jinou možností je dlouhodobý stres.

    3. Je to málo pravděpodobné, ale mohlo se stát, že inzulín byl vystaven příliš vysoké teplotě, např. na slunci, blízko topení apod., případně přechodně zmrznul. Může být také prošlý, ale většinou i mírně prošlý inzulín má plnou účinnost (i několi měsíců navíc).

    4. Můžete si také podávat inzulín špatným způsobem, pořád na stejné místo nebo na nevhodné místo.

    Já se ale domnívám, že nejpravděpodobnější je ten první případ. A co můžete udělat: Pravidelně si monitorujte glykémie, minimálně 4x denně, ale i častěji. Naučte se dobře počítat, kolik máte ke každému inzulínu jíst sacharidů, naučte se složení potravy. Máte-li vyšší glykémii, počkejte nejprve, až klesne, pak teprve se najezte. To znamená, podat si nejprve malou dávku inzulínu, aby glykémie klesla, pak si teprve dát potřebnou dávku k jídlu. Když zaniká sekrece inzulínu, je vyrovnání diabetu náročnější.

    Mohu vás ale uklidnit, že hodnota 15 vás bezprostředně neohrožuje a občas se jí nevyhnete. Přemýšlejte, proč glykémie tak vystoupila. Nejedl jste moc? Nedal jste si malou dávku inzulínu?

    Rozhodně bych vám doporučoval užívat kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží. Ukáže vám včas vzestup nebo pokles glykémie a vy se podle toho budete moci včas zařídit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!