Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
kontinuální měření glykémie (CGMS) u dítěte s DM1
(24.11.2018)
Dotaz
Dobrý den, máme syna, 9 let, s 2 měsíce diagnostikovaným DM 1. typu. Zejména v průběhu dopoledne ve škole, nebo při sportu upadá do hypoglykémie (zhruba 1x - 2x denně). Řešíme to rychlým cukrem, respektive při delší sportovní aktivitě nápojem s Maltodextrinem. Chtěli bychom pro něj CGMS, abychom mohli lépe vypozorovat závislosti mezi jednotlivými denními aktivitami a hodnotami glykémie, a to pak lépe, nebo s předstihem řešit. Jaké jsou podmínky pro preskripci CGMS u dítěte? Děkuji.věk: 4 letOdpověď
Pro krátkodobé jednorázové nasazení CGM podmínky jistě splňujete. Je vhodné jej využít právě u pacientů s kolísáním glykémie nebo hypoglykémiemi.
Může se ale jednat o zaslepenou verzi, která však při správném zaznamenávání událostí (aktivity, stravy, inzulinu…) pomůže s vysledováním návaznosti na jednotlivé akce. Jeden senzor vydrží kolem 6-8 dnů. Stran nasazení krátkodobé CGM je vhodné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem.
Pro předepsání dlouhodobé real time monitorace platí u dětí stejné podmínky jako u dospělých. U dětí do 18 let ale pojišťovna hradí větší podíl z celkových nákladů.
Podmínky předepsání
- Systém CGM je předepisován dětským pacientům s diabetes mellitus 1. typu
- kteří mají:
- Časté hypoglykémie (> 5% času stráveného v hypoglykemickém rozmezí - zjištěno předchozí krátkodobou monitorací)
- Syndrom porušeného vnímání hypoglykémie
- Labilní diabetes (kolísání glykémií)
- Závažné hypoglykémie (2 a více závažné hypoglykémie v průběhu posledních 12 měsíců)
Současně před prvním nasazením musí být prokazatelná dobrá spolupráce pacienta nebo rodiny a předchozí dokumentované měření glykémie alespoň 4x denně nejméně 4 týdny.
Indikace labilní diabetes a/nebo časté hypoglykémie musí být doloženy daty z předchozí krátkodobé kontinuální monitorace nebo stažením dat z glukometru.
Pojišťovna hradí u dětí:
- Senzory na 256 dní v roce - u dětí mezi 7-18 lety věku 100% nákladů dostupné ekonomicky nejméně náročné varianty (pokud zvolíte variantu dražší rozdíl cen musíte uhradit sám/sama) na 144 dní. Zbývajících 112 dní (u dětí nad 7 let věku) je úhrada 75% ekonomicky nejméně náročné varianty
- Výjimku v tomto případě tvoří pacienti se závažným syndromem nerozpoznané hypoglykémie (hypoglykémi doprovázené komaty 2 a vícekrát ročně), kdy monitorace vedla u pacienta k poklesu počtu hypoglykemických komat. V tomto případě je možné poslat žádost k reviznímu lékaři a při schválení je pojišťovna ochotna uhradit 75% nákladů ale na 365 dní v roce.
- Vysílač pro CGM - hradí 100% ekonomicky nejméně náročné varianty
- Přijímač pro CGM - schvalován maximálně 1x za rok - 100% ekonomicky nejméně náročné varianty
Pokud u Vašeho syna dochází k opakovaným hypoglykémiím dopoledne ve škole a při aktivitě je vhodné konzultovat Vašeho diabetologa a dohodnout se kromě CGM na případné úpravě ranní dávky inzulinu, zařazení svačin… Dle podrobnějších informací by Vám měl být schopen Váš diabetolog poradit. V souvislosti se sportem je vhodné dodržovat několik kroků.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)
-
uskladnenie inzulinu, slnko, mráz, výlety
(19.11.2018)
Dotaz
Dobry den, Chcem sa opytat ako najlepsie a spravne uskladnit inzulin pri celodennych aktivitach. Napriklad v zime, ked vyrazne mrzne na lyzovacke, pripadne v lete na celodennom vylete, ked sa teploty splhaju ku 40. Marekvěk: 32 letOdpověď
Milý Marku, na vaši otázku odpovídám čistě prakticky. Oficiální doporučení, jak skladovat inzulín, jsou uvedena na příbalovém letáku a zpravidla obsahují instrukci, že inzulín se má skladovat v lednici při teplotě 2 - 8 °C. Za těchto okolností výrobce ručí za uchování kvality po celou dobu do data exspirace, které je uvedeno na každém balení.
Prakticky ale platí, že ampule s inzulínem, respektive cartridge do inzulínového pera, vydrží při pokojové teplotě od otevření do spotřebování, což by nemělo být déle než asi 10 dnů. Pod pokojovou teplotou se rozumí teplota maximálně do 25 °C. Zároveň inzulín nesmí zmrznout. Nemá být také na přímém světle, zejména ne na přímém slunci.
Prakticky je ověřeno, že inzulín zůstává stabilní při použití v inzulínové pumpě, která se nosí přímo na těle, kde může teplota dosahovat odhadem až 30 °C a náplň v ní zůstává až 3 dny.
Při pobytu v zimě na horách mohou být inzulínové pero nebo pumpa uloženy v kapse spodního oblečení. Pokud mrzne, rozhodně musejí být pod bundou, kde teplota s jistotou neklesá pod 2 °C, a to ani na chvilku. Používáte-li inzulínovou pumpu, kanyla rovněž musí být po celou dobu ukryta pod vrstvou obleku. Mít inzulín v ruksaku není dostatečně bezpečné.
V létě inzulín nesmí být nikdy na přímém slunci a teplota by rovněž neměla přesáhnout 25 °C, i když krátký okamžik s teplotou okolo 30 °C ve stínu by rovněž neměl vadit. Inzulín rovněž není možné ponechávat v rozpáleném autě, vždy je lepší jej nosit s sebou, abyste měl jistotu, že nebyl vystaven vysoké teplotě. Krátkodobě na několik hodin je možné jej zabalit do termo tašky, dokonce se takové na krátkodobé uchovávání inzulínu prodávají. Je dobré ji pak v autě ještě zakrýt zavazadly. Rozhodně ale takto nedoporučuji skladovat zásobní inzulín. Ten by měl být vždy někde v lednici a s sebou na výlet byste měl brát vždy jen aktuálně používaná pera, případně náhradní ampuli. Za letních veder doporučuji používat malé termo pouzdro. No, na pláži je to vždycky problém. Každé pouzdro budí pozornost nenechavců, a tak jej ještě spíš než peníze nesmíte nechat ani chvíli bez dozoru.
Asi nemusím připomínat, že za každých okolností s sebou musíte nosit také nějaký cukr. Tomu ale mráz ani vedro nevadí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
několik odkazů na pouzdra
https://www.healthinfo.cz/product/default/174
https://www.healthinfo.cz/product/default/171
https://www.healthinfo.cz/product/default/236
http://www.mte.cz/e-shop/pouzdra-na-inzulin/termoizolacni-pouzdro-pro-inzulinova-pera
-
cukrovka 1. typu od narození
(15.11.2018)
Dotaz
Mam bratrance je mu 17 a od narozeni ma cukrovku (pícha sí inzulin) bohuzel v posledni mesici na to zacal kašlat (ne vzdy si pichal, nebo kontroloval stav cukru v krvi), ted ma komplikace (spatne vidi), na kontrolu ledvin ma jít .. otazka - je na tom hodne spatne? Je nějaká možnost, že se zlepší? Anebo jsou nejake alternativni leceni ?? Dekuji vsem za vas cas a vaše odpovědi.. a omlouvam se za moji cestinu.věk: 28 letOdpověď
Milý tazateli, nemohu přesněji odpovědět na vaši otázku, protože zdravotní stav vašeho bratrance není dostatečně popsán. Příčin poruchy zraku a funkce ledvin může být více. Jestliže ale u někoho v 17 letech je příčinou těchto poruch skutečně diabetes, neznamená to nic dobrého. Poruchy mohou být různě závažné, ale už i to, že jsou přítomny, není příznivé.
Pozdě na nějakou léčbu, která onemocnění alespoň zpomalí, pravděpodobně není. Nejdůležitější ovšem je, aby se pacient začal skutečně kvalitně léčit. Diabetes by měl být výborně vyrovnán a tomu by měl pacient podřídit svoje úsilí. Především si musí kvalitně kontrolovat glykémie, nejlépe s pomocí kontinuálního senzoru. Podle výsledků musí udržovat správnou dietu a inzulínovou léčbu. Dále by měl mít v normálních mezích krevní tlak a hladinu krevních tuků.
O nějakých dalších možnostech je možné uvažovat teprve tehdy, až se diabetes stabilizuje a ověří motivace pacienta. Pro výjimečné případy připadá v úvahu např. transplantace pankreatu, ale ta se provádí zpravidla s transplantací ledviny, pokud by pacientovy ledviny skutečně selhávaly. Zvrátit rozvoj rozvinutých komplikací ale ani transplantace nedokáže. Navíc vyžaduje operaci a trvalou imunosupresivní léčbu. V dobrém případě by např. transplantace pankreatu mohla zpomalit rozvoj onemocnění očí, případně v dlouhodobém průběhu je i mírně zlepšit. Nezbytné je ale individuální posouzení a samozřejmě je nutná snaha a vůle pacienta.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diabetes 2. stupně a mnoho příznaků
(13.11.2018)
Dotaz
Dobrý den, Dovolte abych se představil, Jmenuji se Michal a před 3mi měsíci mi diagnostikovali diabetes 2. typu. Měl bych jen pár dotazů. Mluvil jsem se spousty diabetiků 2. Typu a žáden mi nepotvrdil moje příznaky! Chci se tedy jako uznávaného odborníka zeptat na to jestli je normální že mám (závratě, zhoršené vidění, bolesti v žilách, neustále pocity na zvracení a zvracení, silné bolesti v hrudníku (pocit studena), pískání v uších, mrazení v končetinách (ruce i nohy). Mdloby a jiné různé křeče po těle. Dá se tento stav nějak napravit nebo již je to ve fázi nevyléčitelné? Děkuji za ochotu a vstřícnost. Michalvěk: 32 letOdpověď
Milý Michale, jak se mi stává často v tété rubrice, nemohu s dostatečnou přesností odpovědět na otázku, ke které neznáme dostatek podrobností.
Diabetes - to je onemocnění charakterizované zvýšenými hodnotami glykémie. Glykémie u diabetu 2. typu stoupá, když buňky tvořící v těle inzulín nestačí vyrábět inzulínu dostatečné množství potřebné k tomu, aby se cukr v těle správně využil a ukládal do zásobních látek. Příčinou je většinou snížená citlivost tělesných tkání vůči působení inzulínu, ktetého je třeba zvýšené množství. V určitém okamžiku pak tělo už nestačí vyrábět více inzulínu a nemoc se projeví. Příznaky nemoci pak mohou souviset s oběma poruchami - malou účinností inzulínu a nedostatečnou tvorbou inzulínu.
a) Porucha citlivosti tkání vůči působení inzulínu může být způsobena nebo zhoršena řadou onemocnění. Je tomu tak např. při zhoršující se obezitě, malé tělesné pohyblibosti, ale také pří infekcích, onemocnění pohybového aparátu, při nádorových nemocech a při používání některých léků. Vyvolávající porucha tedy sama o sobě může být provázena příznaky jako jsou únava, slabost, mdloby, bolesti a podobně.
b) Samotné vysoké hodnoty glykémie a metabolická porucha s tím související může být provázena slabostí, zvýšeným močením, ztrátou tekutin a minerálů a tím vyvolanou slabostí. Jestliže to trvá déle, mohou vznikat komplikace diabetu, jako je třeba postižení nervové soustavy. Diabetická neruopatie má mnoho projevů a patří mezi ně příznaky, které uvádíte.
Jako odpověď na vaši otázku mě napadají 2 vysvětlení:
1. Diabetes u vás mohl již v minulosti probíhat déle, aniž byste to vy nebo lékaři rozpoznali. To mohlo vést k celé řadě poruch. Na jejich úpravu je potřebný určitý čas, ale váš diabetes musí být správně léčen, aby se glykémie pohybovaly co nejblíže normálním hodnotám. Kromě úpravy životního režimu jsou k tomu často potřebné různé tablety a někdy i inzulín.
2. Váš nově vzniklý diabetes může být součástí ještě jiné poruchy, nějakého jiného onemocnění. To může být hlavní příčinou vašich současných obtíží.
Navrhuji vám tedy, abyste se začal zajímat o úroveň vyrovnání vašeho diabetu. Je potřeba, abyste si sám měřil pravidelně glykémie a abyste znal hodnoty svého glykovaného hemoglobinu. Pokud by hodnoty nebyly vyhovující, měl byste usilovat o zlepšení celkové léčby.
Dalším návrhem je, abyste podstoupil celkové vyšetření, které by kromě zjištění úrovně léčby diabetu měla zahrnovat vyloučení ischemické choroby srdeční a nějaké přidružené choroby. Měla byste podstoupit oční vyšetření a neurologické vyšetření.
Pokud jste se ještě v nedávné době cítil celkem dobře, předpokládám, že správná léčba diabetu povede k postupnému zlepšení. Musíte se ale na tom aktivně podílet, snažit se dodržovat dietu, měřit si glykémie a postupně také zvyšovat svoji tělesnou kondici.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
nedaří se mi vykompenzovat cukrovku 1. stupně
(12.11.2018)
Dotaz
Dobry den, jmenuji se Alena, mám 62 let a dotaz. Cukrovka 1. typu mne trápí už pátým rokem a stále se u mne nedaří ji vykompenzovat. Glykemie neustálé kolísá od 2 milimol do 20 milimolů a to i během jednoho dne. Přitom si pečlivě odvažuji stravu a dbám na jejím dodržování. Moje tělo reaguje nezvykle rychle na každý zvýšený pohyb, nebo stravu. Nejvíc mne trápí, že během noci a hlavně nad ránem mám hladinu cukru až o 8 milimolů nižší, než v okamžiku ,kdy ulehám k spánku. Ošetřující lékař mi neustále mění druh inzulínu. V současné době si píchám ráno a v poledne 5 jednotek a večer 6 jednotek inzulínu NovoRapid a na noc 15 jednotek TOUJEO. Jsem z toho neustále unavená a ve stresu, že se mi kompenzace nedaří. Prosím o radu jak postupovat, aby nastalo zlepšení, popřípadě jestli by byla možnost hospitalizace a vykompenzování u Vás na oddělení. Moc Vám děkuji za odpověď.Odpověď
Milá paní Aleno, u některých osob s diabetem 1. typu je dobré vyrovnání obtížné. Ve vašem případě jste asi velmi dobře citlivá vůči inzulínu a navíc asi máte poruchu kontraregulačních reakcí, ke kterým dochází, když glykémie klesá pod normální hodnoty při inzulínové léčbě. Uplatňují se zejména 2 hormony. Glukagon se stejně jako inzulín produkuje v Langerhansových ostrůvcích. Protože v nich ale chybí beta-buňky, kde se má tvořit inzulín, nemají správného protihráče, a tak odpověď glukagonu na hypoglykémii bývá u diabetiků 1. typu slabší než u zdravých osob.
Zůstává tedy ve hře druhý důležitý hormon, a tím je adrenalin. Tvoří se ve dřeni nadledvin.
Adrenalin nejen že zvyšuje hladinu glykémie, ale vyvolává také varovné příznaky, které diabetika upozorní na hrozící hypoglykémii. Tyto příznaky zahrnují třes, pocení nervozitu, bušení srdce a pocit hladu. Pokud pacient včas rozpozná tyto příznaky, vezme si něco k jídlu a tím těžší hypoglykémii zabrání.
Vy si diabetes pravděpodobně kontrolujete pečlivě. Měla byste si měřit glykémie často, klidně i 5x až 9x denně. Podle toho si budete volit správné dávky inzulínu a jídla. Inzulín Toujeo působí dlouhodobě, po celý den. Pokud by se hypoglykémie objevovaly i na lačno přes den, mohla byste jeho dávky trochu snížit. Naopak, pokud máte hypoglykémie spíše po rychle působícím inzulínu, mohla byste jemně ubrat jejich dávky.
Ze všeho nejvíc bych vám ale doporučoval používat některý s kontinuálních senzorů koncentrace glukózy, které jsou dnes k dispozici. Pro jejich předepsání musí být splněna některá zdravotní kritéria. Nejdůležitějším kritériem jsou právě závažné opakované hypoglykémie, a to navzdory tomu, že pacient je řádně edukován.
Senzor glukózy se jemně zapichuje do podkoží, kde je upevněn a spojen s vysílačem. Vysílač hlásí hodnoty buď do „chytrého“ bobilního telefonu, na samostatný monitor nebo do inzulínové pumpy, když ji pacient používá. Naměřené hodnoty se ukazují na displeji, takže vidíte, zda dochází k rychlé změně nahoru či dolů. Můžete také svůj monitor, telefon či pumpu naprogramovat tak, aby vám včas hlásil hrozící hypoglykémii v podobě zvukového alarmu.
Nyní je k dispozici i další typ senzoru, který se velmi pohodlně nosí na těle. Žádné hlášení nevydává, ale kdykoliv k němu přiblížíte čtečku, ukáže vám současnou hodnotu a zobrazí i hodnoty předchozí.
Senzory jsou pochopitelně určené pro pacienty, kteří s nimi budou chtít a umět spolupracovat. Je potřeba se to nacvičit. Nevýhodou senzorů je jejich cena. Ta činí na 14 dnů asi 1500 Kč. Pokud ale budete splňovat zdravotní kritéria, pojišťovna vám může uhradit 75 % nákladů, takže si je pak většina pacientů může dovolit.
Zavedení senzorů do léčby diabetu představuje velký pokrok. Domnívám se, že většina pacientů, kteří potřebují inzulín, by je měla používat a to i v případě, že nesplňují kritéria pro 75 % úhradu. Ochraňují zdraví bezprostředně i z dlouhodobého pohledu.
O možnostech senzorů byste se měla dozvědět více od vašeho diabetologa. Pokud by to uznal za vhodné a nemohl by vám sám informaci poskytnou, měl by vás odkázat na příslušné diabetologické centrum ve vašem okolí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
únava u diabetu
(12.11.2018)
Dotaz
Dobrý den. Jsem diabetik na prášcích. Dlouhodobý cukr mám 6,2. Poslední dobou jsem hodně unavená a mám problém, když začnu uklízet, nebo vykonávat činnost při níž se mění polohy, začne mi být nevolno a rychle se unavím a musím si jít odpočinout. Někdy se z toho musím vyspat. Nevím si s tím rady, připadám si k ničemu. Je mi 48 let a myslím si, že bych ještě měla zvládat mnohem víc než zvládám. Danielavěk: 0 letOdpověď
Milá Danielo, únava může mít velmi mnoho příčin a špatně vyrovnaný diabetes je pouze jednou z nich. Vy udáváte hodnotu "dlouhodobého cukru" 6,2 a to je pro mne zavádějící. Může jít o hodnotu glykémie, pak by jednotky k tomuto číslu byly mmol/l. Glykémie 6,2 mmol/l není zas tak vysoko nad normou a velice pravděpodobně by nebyla v souvislosti s velkou únavou. Jde ale jen o jednu jedinou hodnotu.
Máte-li na mysli skutečně glykovaný hemoglobin, kterému někteří pacienti říkají zjednodušeně "dlouhý cukr", tak u něho se nyní používají jednotky mmol/mol. Normální hodnota je asi do 40 mmol/mol, hodnota 6,2 není možná. Může se ale jednat o jednotky, které se již více jak rok u nás nepoužívají (%). Tomu by odpovídala hodnota 62 mmol/mol. To už je hodnota docela zvýšená, ale také nikoliv natolik, aby při tom musel být člověk nápadně unavený.
Považuji ve vašem případě tedy za nezbytné, abyste navštívila svého obvodního lékaře a vylíčila mu svoje obtíže a případně všechny další souvislosti. Únava může být způsobena chudokrevností, hormonálními poruchami kolem přechodu, poruchou funkce ledvin, jater či srdce.
Pokud se nic nápadného nezjistí a hodnota vašeho "dlouhého cukru" bude skutečně 62 mmol/mol, pokuste se dosáhnout ve spolupráci s vaším diabetologem zlepšení. Pokud jste štíhlá, může být nutné zahájit léčbu inzulínem, pokud máte nadváhu, bude vhodné zlepšit léčbu diabetu přidáním dalších léků.
V každém případě vyšetření neodkládejte. Jste mladá a měla byste být ještě výkonná a cítit se dobře.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
transplantace slinivky u syna
(09.11.2018)
Dotaz
Dobrý den, je možná transplantace slinivky, pokud syn je diabetik na inzulinu, ale nemá nějaké závažnější problémy. Nebo se transplantace provadí jen ve vážných případech. Děkuji Boženavěk: 17 letOdpověď
Milá paní Boženo, transplantace pankreatu nebo i transplantace izolovaných Langerhansových ostrůvků může nahradit přirozenou sekreci inzulínu, takže většina pacientů si po tomto výkonu nemusí již píchat inzulín. V případě izolovaných Langerhansových ostrůvků vede transplantace k odstranění tzv. syndromu porušeného vnímání hypoglykémie, který se u některých pacientů s dlouho trvajícím diabetem vyskytuje. Pacienti si pak ještě ale musejí podávat alespoň malé dávky inzulínu.
Hlavním důvodem k transplantaci rozhodně není touha zbavit se injekcí inzulínu. Léčba vyžaduje nejen operační zákrok, ale také trvalou imunosupresívní léčbu, která může mít své nežádoucí účinky. Vždy je nutné posoudit, zda riziko operace a imunosupresivní léčby bude vynahrazeno přínosem transplantace. Kromě toho v současné době se rozhodně nemůže používat v širším měřítku pro mnoho pacientů. Ke každé transplantaci je nutné získat vhodný orgán – pankreas – od zemřelého dárce. Těch je samozřejmě nedostatek, a dokud nebudou k dispozici vhodné buněčné linie, které budou produkovat inzulín, nebude možné kritéria transplantační léčby příliš rozšířit.
Nejčastěji se provádí kombinovaná transplantace pankreatu spolu s ledvinou. Dělá se to u pacientů s diabetem, u kterých se rozvine konečné selhání ledvin. Mnohem méně často je důvodem samotný diabetes. Nejčastější indikací je právě již zmíněný syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Postižené osoby mají opakované těžké hypoglykémie, kterým nedokáží předcházet ani s maximální snahou a použitím technologických prostředků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
Podrobnosti pro pacienty o možnostech transplantační léčby diabetu byste mohla nalézt také v publikaci Transplantační léčba diabetu (autor F. Saudek, 2. vydání, nakladatelství Maxdof, Praha -
Kde je v Praze měřící centrum, kde bych si mohla nechat udělat boty?
(03.11.2018)
Dotaz
Přečetla jsem si článek v metru a vystřihla jsem si slevový poukaz. Chtěla bych si nechat udělat diaboty za vlastní peníze bez přispění ZPMV.Odpověď
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. V Praze máme tři měřící centra - Lékárna U sv. Ignáce (Ječná 550/1, Praha 2, 224 919 576), SENZA medical s.r.o. (Opletalova 27, Praha 1, 777 724 160) a naší kancelář - SHAPER s.r.o. (Velflíkova 1428/4, Praha 6, 606 088 857 ). Doporučuji zavolat si do vybraného měřícího centra a objednat si termín měření. Seznam všech našich měřících center naleznete na webu www.diabota.cz v sekci Jak nakoupit – měřící střediska. Děkujeme, Váš SHAPER
Děkuji a přeji Vám hezký den,
Hana Benešová
projektová manažerka SHAPER s.r.o. -
obava z cukrovky u dcery
(02.11.2018)
Dotaz
Dobrý den, mám tříletou dceru a její otec má diabetes 1 typu. Píchá si inzulín. Mám obavu že moje dcera bude mít dědičnou cukrovku po otci. Protože mi to nedá spát občas ji na lačno změříme hodnotu glykémie z prstu. Má většinou přes 6. Někdy 6,1 nebo 6,8. Není to moc? Mám se obávat že do budoucna bude mít problémy? Ještě podotýkám že když dcera chytne nějaké střevní problémy zvrací a cukr ji klesne i na 2,2 a je dehydratovaná i když pije. Moc děkuji za odpověď. Sanvěk: 3 letOdpověď
Milá San, vlohy pro svznik diabetu 1. typu jsou dědičné, ale míra dědičnosti je poměrně malá. Většina případů se vyskytne v rodině, kde zatím nikdo diabetes neměl. Podle statistiky se udává riziko pro dítě, že onemocní diabetem asi 6 %, pokud se diabetes vyskytuje u otce. Je to skutečně ale jenom statistika. Skutečná příčina onemocnění není dosud známa a asi není ve všech případech stejná. Upřesnit riziko by se dalo, pokud by se u dítěte a případně i otce vyšetřily některé genetické znaky, o kterých je známo, že skutečně riziko zvyšují. Jsou dokonce známy i genetické znaky, které riziko dokonce snižují. Otázka je ale, zda by to pro vás mělo cenu. Mohlo by vás to jen více postrašit nebo možná i uklidnit, ale záruku by to žádnou nedávalo. Provádí se to nyní zejména v rámci výzkumu dědičnosti.
Diabetes prvního typu se někdy rozvíjí rychle, jindy pomalu. Zatím ale nejsou známy žádné postupy, které by rozvoj onemocnění dokázaly zastavit. Časná diagnóza ještě před rozvojem výrazné hyperglykémie je teoreticky možná, ale smysl má zejména jen pro výzkumné účely v rámci klinických studií. Je možné provést zátěžový test, je možné sledovat výskyt autoprotilátek apod. Pro samotného pacienta to ale zatím žádný smysl nemá. Kdyby se diabetes náhodou skutečně někdy rozvinul, jistě byste to poznali podle hubnutí, častého močení, žízně apod. Pak byste hned změřili cukru a nemoc byste poznali.
Občasným měřením se skutečně jen nervujete. Glukometr nedává úplně přesné hodnoty, hodnoty mohou navíc u díděte dost kolísat, takže někdy skutečně v průběhu horečnatého onemocnění můžete třeba zachytit hodnoty dost nad normou, jindy zase nízké. Většinou to vůbec nic neznamená, ale vás to vyděsí.
Já vám doporučuju, abyste to prostě pustila z hlavy. Kdyby se někdy objevily podezřelé příznaky, tak klidně glykémii změřte. Ale pravidelně to nedělejte, nenervujte sebe, dítě ani otce. Ničemu tím nepomůžete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
2 mandarinky a hodnota glykémie
(29.10.2018)
Dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je v pořádku, že jsem měl hodnotu cukru 6,8 cca 2 hodiny po tom co jsem snědl 2 mandarinky. Ráno mívám hodnoty do 5,3. Děkuji TomášOdpověď
Milý Tomáši, přiznám se, že i já se vždy musím znovu podívat na pravidla hodnocení glukózové tolerance, ačkoliv jsem je sám dodával pro tyto internetové stránky. Jsou to jenom čísla. Mnohem výstižnější by bylo vás vidět, znát váš věk, tělesnou hmotnost, vědět, zda užíváte nějaké léky a podobně.
Máte-li na lačno ráno glykémii 5,3 mmol/l (tedy opakovaně), zřejmě nemáte diabetes a nemusíte mít ani to, čemu se říká porušená glukózová tolerance. 5,3 je zcela v normě.
Mandarinkový test se dosud v diagnostice poruch metabolismu glukózy nepoužívá. Usuzuji ale, že mandarinky bývají spíše menší a nepříliš sladké, a vy jste tedy snědl(a) asi 20 g sacharidů. Za 2 hodiny nemáte sice hladinu krevního cukru v normě, ale hodnota 6,8 mmol/l po jídle nespadá rovněž do žádné kategorie, která by přímo svědčila pro diabetes či porušenou glukózovou toleranci.
Kdybyste byl hodně zvědavý, mohl byste podstoupit tzv. glukózový toleranční test. Pokud by hodnota za 2 hodiny po požití 75 g cukru v čaji byla do 7,8 mmol/l, mohli bychom úplně vyloučit u poruchu glukózové tolerance. Hodnota nad 11,1 by již svědčila pro diabetes. Já ale myslím, že je to celkem zbytečné. Je možné, že určitý náběh na diabetes můžete mít, a tak bude určitě dobře, když si budete udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost a čas od času si necháte glykémii zkontrolovat, pokud možno za standardních podmínek. Tedy např. ráno po celonočním hladovění, případně za 2 hod. po jídle.
Pamatujte také, že hodnoty naměřené na osobním glukometru nemusejí být úplně přesné. Jsou určeny pro pacienty pro dlouhodobé sledování, kdy odchylka plus minus 1 mmol/l nemusí hrát roli. Pro rozhodnutí, zda má někdo glykémii zcela normální nebo již lehce zvýšenou, to při jednorázovém vyšetření nemusí stačit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!